Dziewięć żyć Chloe King. Upadła

Tłumaczenie: Bożena Jóźwiak
Cykl: Dziewięć żyć Chloe King (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
The nine lives of Chloe King. The Fallen
Chloe King,
darkmelody

Chloe King to normalna nastolatka, chodzi do szkoły, interesuje się chłopcami, kłóci się z mamą. Do czasu. W okolicy swoich 16-tych urodzin Chloe orientuje się, że ma bardzo szczególne zdolności… Zrobi wszystko żeby odkryć prawdę. Musi się spieszyć bo jej prześladowca cały czas czai się w cieniu, żeby znów zabić. Bo Chloe ma dziewięć żyć, ale czy one jej wystarczą…? Pierwsza część trylogii...

Pierwsza część trylogii znanej na całym świecie!

Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule.

źródło opisu: Wydawnictwo Filia, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Kocie życie

Czy pamiętacie film „Kobieta kot”? Jego główna bohaterka została pogryziona przez koty, które dzięki temu uratowały jej życie i równocześnie przekazały pewne moce, wśród moli książkowych określane jako nadprzyrodzone. Co by się jednak zmieniło, gdyby zamiast pogryzienia, urodzić się z tymi najważniejszymi kocimi cechami (np. spryt, zwinność)? Odpowiedzi na to pytanie możecie poszukać w powieści „Dziewięć żyć Chloe King. Upadła” autorstwa Liz Braswell.

Pisarka z wykształcenia jest egiptologiem, więc nic dziwnego, że potrafi zapisać swoje imię hieroglifami. Przez ponad dekadę pracowała przy tworzeniu gier komputerowych w jednej z nowojorskich firm i chociaż praca naprawdę jej się podobała, to jednak jest zadowolona, że wreszcie zamknęła ten rozdział swojego życia. Na chwilę obecną pragnie poświęcić się pisaniu. Szczególnie, że dzięki trylogii „Dziewięć żyć Chloe King” zdobyła międzynarodową sławę.

Chloe King to zwykła nastolatka, której życie wypełniają problemy podobne do tych z którymi borykają się jej rówieśnicy. Jednak w dniu jej szesnastych urodzin wszystko się zmienia. Dziewczyna spędza je z dwójką swoich najlepszych przyjaciół – Paulem i Amy; na wieży Coit Tower. Niestety w wyniku nieoczekiwanych zdarzeń losowych, dziewczyna wypada z okna na najwyższym piętrze. Tego upadku Chloe nie powinna przeżyć, a jednak się udało. Od tej pory nic już nie było takie samo. Dlaczego? Sami się przekonajcie.

„Dziewięć żyć Chloe King” to według mnie książka pełna sprzeczności....

„Dziewięć żyć Chloe King” to według mnie książka pełna sprzeczności. Jednocześnie bowiem łączy w sobie schematyczność pierwszego tomu otwierającego serię, czyli wprowadza czytelnika w zarys fabuły całej trylogii, ze świeżym podejściem do układu ich treści. Chodzi mi o fakt, że najpierw dane jest na poznać Chloe, a dopiero później, razem z nią odkrywamy i poznajemy wszystkie nadprzyrodzone umiejętności jakie przypadły jej w udziale. Natomiast o przeznaczeniu jakie przypadło jej w udziale nie mamy okazji niczego przeczytać. Dopiero na samym końcu autorka informuje i nakierowuje nas na jego trop poprzez umieszczenie w strategicznych miejscach kilku ważniejszych półsłówek. Jak dla mnie jest to spory plus na korzyść tej powieści, ponieważ zapewnia doskonałą zabawę oraz daje szerokie pole popisu dla czytelniczej wyobraźni. Szczególnie w temacie przyszłych wydarzeń mających nastąpić w życiu Chloe. Co ciekawe, wszystkie te motywy w dużej mierze opierają się na mitologii egipskiej, gdzie koty były traktowane na równi z bogami.

Kolejnym plusem jest sam pomysł, który niesie ze sobą naprawdę spory powiew świeżości. Fakt, że jest już kilka powieści krążących po naszym rynku wydawniczym z bohaterami, którzy jako zmiennokształtni przybierali postać kotowatych i to jest właśnie ta różnica. Bowiem, Chloe ma jedynie pewne kocie zdolności, m.in. spryt, zwinność, pazury, nocny wzroku - nie zmienia jednak swojej postaci. Właśnie to wyróżnia tę książkę spośród innych z podobnymi zarysami postaci.

Fabuła jest naprawdę świetnie prowadzona, chociaż chwilami miałam wrażenie, że już to kiedyś widziałam, ale na szczęście to uczucie równie szybko znikało. Autorka zaczęła całą historię tajemniczym oraz wywołującym ciarki prologiem. Następnie płynnie przeszła do spokojnego i zrównoważonego kontynuowania historii. Nie znaczy to jednak, że nie natkniemy się na parę niespodziewanych zwrotów, mogących naprawdę zaskoczyć. Co za tym idzie tempo akcji jest zróżnicowane do granic możliwości. Gdybyśmy spróbowali ukazać je na rysunku, mielibyśmy naprawdę pofalowaną linię, od spokojnych równin po wysokie szczyty górskie.

Język jakim posługuje się Liz Braswell jest łatwo przyswajalny, nad wyraz barwny oraz plastyczny, więc książkę czyta się „lotem błyskawicy”. Nawet nie czuje się ubywających stron, a mimo to zwraca się uwagę na każdy najmniejszy szczegół w opisach serwowanych nam przez autorkę. To naprawdę niesamowite.

Podsumowując. „Dziewięć żyć Chloe King. Upadła” to powieść zapewniająca naprawdę świetną zabawę w trakcie jej czytania, a także bardzo dobrze rokująca dla kolejnych dwóch tomów. Dlatego jak najbardziej polecam każdemu, niezależnie od wieku.

Natalia Madany-Zdziechowska

Chloe King spada z wieży Coit Tower. Koniec historii? Nie, ponieważ dziewczyna wychodzi z tego bez większego szwanku. Jakim cudem to przeżyła? Chloe po tym incydencie zaczyna dostrzegać u siebie niezwykłe zdolności. Jest tym zachwycona, dopóki nie orientuje się, że ktoś chce ją z tego powodu zabić...

Rewelacyjna książka! Wciągająca, z barwnymi i interesującymi bohaterami, ze świetną fabułą oraz - moim ulubionym - "kocim" motywem. Od pierwszej strony historia mnie zaciekawiła, a potem pochłonęła w całości. Krótka opowieść, ale tyle się w niej działo, że nie ma mowy, aby odpuścić kolejne części - nie mogę się doczekać, co dalej będzie z Chloe i jej przyjaciółmi.

Tetiisheri | 2013-03-19
Przeczytana: 19 marca 2013

Chloe. Dziewczyna z pazurem. Kocim pazurem.
Do szesnastych urodzin zwyczajna nastolatka. Zajęcia w szkole, spotkania z przyjaciółmi i marzenia o przystojnym chłopaku. Dodajmy do tego nadopiekuńczą matkę, a co za tym idzie szereg zakazów i nakazów, które powinna przestrzegać. Chloe nie wyróżnia się niczym spośród innych koleżanek ze szkoły. Jest raczej nieśmiała, przebojowości też się w niej nie dopatrzymy; ot, przeciętna dziewczyna.
Wszystko ulega zmianie, kiedy Chloe wraz z Amy i Paulem – najbliższymi przyjaciółmi – szesnaste urodziny Chloe postanawiają spędzić na dachu Coit Tower – wysokiej budowli, z której dziewczyna spada. Wypadek ten nazwalibyśmy nieszczęśliwym, gdyby nie to, że Chloe nie ginie. Ma jedynie kilka siniaków, które bardzo szybko znikają. Ten dzień jest przełomowym w jej życiu, bowiem właśnie od chwili, gdy Chloe osiąga szesnaście lat, jej świat zostaje przewrócony do góry nogami.

Kolejne dni przynoszą zaskakujące dla dziewczyny wydarzenia. Chloe zaczyna...

Aniutka90 | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Widocznie jestem za stara na takie młodzieżowe historie. Książka mi się nie podobała. Powiewało nudą przez cały czas, mało akcji. Książeczka wypada cieniutko przy innych tj. Dary Anioła. Z pewnością mogę polecić ją młodszym czytelnikom, ja już raczej do dalszych części nie wrócę.

Anita | 2013-10-30
lkkolo | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Przeddzień swoich szesnastych urodzin Chloe cudem unika śmierci, a właściwie to powinna nieżyć...Od tego wydarzenia zaczynają się dziać z nią dziwne rzeczy i na dodatek niema komu się z tego zwierzyć bo przyjaciele zaczęli poświęcać jej coraz mniej czasu. Pojawia się tajemniczy mężczyzna, z którym się dobrze dogaduje, ale on chyba nic więcej od niej nie chce, za to szkolny przystojniak zapoznał by się z Chloe bardziej od strony fizycznej niż intelektualnej... Na domiar złego jej matka nie chce słyszeć o żadnych chłopakach!
Można od tego zwariować bo rzeczywiście w książce akcja rozgrywa się błyskawicznie, jest pełno tajemnic i zawiera dowcipne dialogi.
Z niecierpliwością będę czekać na dalsze części przygód Chloe King, a tymczasem tom 1 trafia na półkę z moimi ulubionymi książkami.

Magdalena | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Świetna książka. Zupełnie jakbym czytała o sobie w niektórych momentach jej zachowania (oczywistym faktem nie bierzemy po uwagę super zdolności bicia się, pazurów itp.). Pełno romantycznych, śmiesznych i wiele innych momentów, które bardzo mi się podobały. Świat pokazany jako taki bardziej przyziemny (znów nie bierzemy pod uwagę przemiany w koteczka) niż w innych książkach. Nie jest tak różowo jakby się można było spodziewać. Bardzo mi się podobało.
Polecam gorąco!

Zmora_czytelnicza | 2013-08-23
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Byłam fanką serialu, który powstał jako adaptacja tej książki. Bohaterowie byli w nim oryginalni, każdy z własnym poczuciem humoru i charakterkiem.
Nic więc dziwnego, że zdecydowałam się na przeczytanie książki.

Niestety.

Powieść pani Braswell zupełnie mnie nie zachwyciła. Wręcz odepchnęła. W porównaniu z serialem jest płytka, nudna i niemiłosiernie ciągnąca się. Według mnie tam się nawet nic nie dzieje.
Chloe została przedstawiona jako buntowniczka, która przez prawie całą książkę chodzi, zastanawia się i tłumi swój gniew. Nie ma w niej żadnej iskry. Taka bohaterka bez smaku.
Alek, który w serialu jest taką wesołą i pełną energii postacią tutaj wygląda jak taki typowy „mięśniak” z liceum.
Brian, który w ekranizacji zmaga się z rodzinną tajemnicą i miłością do Chloe, tutaj jest nudny i gdybym miała go sobie wyobrazić to widziałabym chłopca wiecznie wyglądającego jakby był zmęczony życiem i chciał już umrzeć.

Książka nie przypadła mi do gustu. Pierwszy raz to chyba piszę,...

Abigail | 2013-03-05
Przeczytana: 28 lutego 2013

"When she woke up, he would kill her again".

Chloe King jest zwyczajną nastolatką, która uwielbia spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi i ma dość swojej zrzędzącej matki. Cały czas szuka okazji, żeby wyrwać się z domu i przeżyć jakąś fascynującą przygodę. Jak każda nastolatka zakochuje się w chłopaku... no dobrze, dwóch. Właściwie to naprawdę wielu ją interesuje.

Była zwyczajną dziewczyną, dopóki w dzień swoich szesnastych urodzin nie wybrała się do Coit Tower. Tam spadła z krawędzi budynku i umarła. Ale czy na pewno? Żaden z nas nie przeżyłby takiego upadku, jednak Chloe po kilku chwilach nieprzytomności obudziła się i zaczęła chodzić jakby nic się nie stało. Jej przyjaciele zgodnie stwierdzili, że to musiał być cud, natomiast Chloe sama nie wie co ma o tym myśleć. Niedługo potem Chloe odkrywa, że tak naprawdę nie jest tylko zwykłym człowiekiem. Ujawniają się jej nadprzyrodzone moce, które pochodzą od starożytnej egipskiej bogini. Budzą się w niej kocie zdolności. Chloe ma...

Osobliwe Delirium | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Chloe King, Chloe King... Po przeczytanie nie mogę przestać o niej myśleć... W skrócie: Rewelacja ! Po tej książce nie spodziewałam się wiele, ale bardzo mnie zauroczyła. Czytałam ją w każdej wolnej chwili, ciekawość po prostu mnie zżerała, co się wydarzy. Książka jak najbardziej godna choćby zauważenia. Z czystym sumieniem mogę dodać ją do ulubionych. I na pewno sięgnę po następną część i mam nadzieję, że będzie równie dobra jak ta.

electric_cat | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Całość mojego biadolenia znajduje się pod adresem:

Zawsze na lubimyczytac.pl z góry zastrzegam, że nie interesują mnie książki z gatunku paranormal romance - i nawet jeśli nie zrobię tego bezpośrednio na forum, odpowiadam tak odzywającym się do mnie użytkownikom. No właśnie, w tym momencie nasuwa się pytanie - no to jakim cudem na mojej półce pojawia się właśnie paranormal, a nie kolejna książka Pilipiuka, Kresa, czy Grzędowicza? Do tej pory sama nie znam odpowiedzi, ale uznajmy wersję, że poznaję swego wroga i sprawdzam przed czym w przyszłości mam się zapierać "ręcani, nogani i pazurani". Dlaczego? Zapraszam do lektury układających się w kocią muzykę biadoleń.

Poznajcie Chloe King, zbuntowaną piętnastolatkę, która w przeddzień swoich szesnastych urodzin ukłuła się w palec wrzecionem... Wrrróć! Będąc pod wpływem alkoholu i próbując sikać na stojąco spadła z wieży. Nic takiego,...