Okładka książki Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Znak
typ
papier
Versatile
7.15 (790 ocen i 138 opinii)

Opis książki

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu. Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy osz...

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii

Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.

Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/ najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

źródło opisu: www.znak.com.pl

Polecamy

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 846

Gra o tron

Katarzyna Wielka – to imię wraz z przydomkiem każdemu z nas coś mówi. Wiemy, że dzwoni, nie wiemy tylko, w którym kościele. Oczywiście, jasne jest że Katarzyna Wielka była carycą rosyjską. Ale kiedy panowała i z czego zasłynęła – to już pamięta z pewnością niewiele osób nie będących historykami bądź pasjonatami tej dziedziny. Sięgając po książkę Ewy Stachniak, polskiej autorki mieszkającej i tworzącej w Kanadzie, liczyłam, na to, że przybliży mi ona postać tej sławnej władczyni. Satysfakcja z lektury jest, i owszem, ale niekoniecznie taka, jakiej się spodziewałam. Książka opowiada bowiem nie o samych rządach Katarzyny, lecz jej dojściu do władzy.

Niemniej, droga jaką musiała przejść, by zostać najpotężniejszą carycą w rosyjskiej historii, nie była prosta i zasłużyła na to, by ją opisać. Przyszła władczyni była córką pruskich książąt, urodzoną w Szczecinie, i naprawdę na imię miała Zofia. Na dwór rosyjski przybyła w wieku czternastu lat jako kandydatka na żonę księcia Piotra III. Do tej roli wybrała ją rządząca wówczas caryca Elżbieta, córka słynnego Piotra Wielkiego. Książka Ewy Stachniak w dużej mierze poświęcona jest właśnie Elżbiecie, którą portretuje jako apodyktyczną i bezwzględną. Narratorką książki jest natomiast Warwara Nikołajewa, pochodząca z Polski córka introligatora. Na skutek splotu różnych wydarzeń, po śmierci rodziców trafia ona na dwór carski na stanowisko szwaczki. Bystra i potrafiąca słuchać dziewczyna zostaje jednak szybko zauszniczką Elżbiety, a mówiąc wprost – jej szpiegiem. Warieńka jest bohaterką tej książki w równym stopniu co Katarzyna. To ona oprowadza nas po korytarzach Pałacu Zimowego, wprowadzając w kulisy życia na dworze. Opowiada też o tym jak sama była na nim traktowana. Po przybyciu na dwór Katarzyny caryca rozkazała jej zdobyć sympatię księżniczki, by mieć cały czas napływ bieżących informacji na temat tego, co robi, myśli i z kim się kontaktuje. Z książki wyłania nam się obraz Warieńki jako ofiary pałacowych intryg. Jak sama o sobie mówi, była „sierotą wierzącą w moc cesarskiego miłosierdzia”. Manipulowana z różnych stron, za swój obowiązek uważała donosić Elżbiecie, która przygarnęła ją pod swój dach, o wszystkim co dzieje się na dworze, szybko jednak przekonała się, że caryca jest okrutna i egoistyczna. Niestety, zaprzyjaźniła się z księżniczką Zofią bardziej niż powinna i z czasem została szpiegiem na dwóch frontach, co bardzo skomplikowało jej życie. Jej smutna historia wyraźnie wybija się na pierwszy plan powieści i mnie osobiście, bardziej poruszyła niż losy przyszłej władczyni.

„Gra o władzę” spodoba się miłośnikom powieści historycznych Philippy Gregory, czy fanom serialu „Dynastia Tudorów”. Nie jest to biografia, która zyska szacunek historyków, lecz raczej wariacja na temat postaci Katarzyny, poparta odpowiednimi faktami z jej życia. Nie ma tu wielkiej historii, przynajmniej nie na pierwszym planie, jest za to znakomicie zobrazowane życie na carskim dworze oraz reguły i konwenanse nim rządzące. Mając za sobą falę popularności historycznych seriali czy książek nie będziemy zaskoczeni faktem, że życie uczuciowe władców było bardzo bogate i że na dworze co i rusz zawiązywane były nowe sojusze. Żeby przetrwać, trzeba było wiedzieć, jakim ludziom lepiej się nie narażać i z kim pozostawać w dobrych stosunkach. Dotyczyło to zarówno zwykłych dwórek, jak i samej przyszłej carycy. Książka przybliża też wiele sensacyjnych, a wręcz pikantnych faktów – jak choćby ten, że Piotr III z powodu pewnej, nazwijmy to, „ułomności” długo nie był w stanie skonsumować związku z Katarzyną. Dzięki nastawieniu nie na faktografię, a opis relacji międzyludzkich, książka wciąga i okazuje się być prawdziwym czytadłem, nie pozwalającym się czytelnikowi oderwać. Na szczęście nie jest napisana byle jakim językiem, jak często bywa w przypadku takich powieści. Zarówno język, jak i wydanie książki, są bardzo staranne.

Takie powieści jak ta są na rynku bardzo potrzebne. Jakkolwiek nie jest to proza wybitna, „Gra o władzę” popularyzuje historię i z pewnością skłoni wielu czytelników do zgłębienia wiedzy na temat Katarzyny Wielkiej i czasów, w których żyła. Pamiętajmy jednak, by nie traktować jej jako literatury faktu – książka porusza tylko wybrane wątki i nie może stanowić wyłącznego źródła informacji na temat tego rozdziału historii. Ewa Stachniak pisze już kolejną jej część, w której przedstawi dalsze losy potężnej carycy. Miejmy nadzieję, że będzie to pozycja równie udana, jeśli nie lepsza.

Malwina Sławińska

Opinie czytelników
MountainTobacco | 2014-01-21

Któż może wiedzieć więcej niż dworska zauszniczka... głosicielka "prawdy szeptu"... przez nikogo niezauważana garderobiana... Wraz z Warwarą Nikołajewną wędrujemy dworskimi korytarzami od kuchni, po carskie komnaty, obserwując toczące się w nich życie. Dbałość o najmniejsze nawet szczegóły oraz piękny styl, jakim posługuje się autorka sprawiają, że historia zdaje się ożywać w naszej wyobraźni, a barwne postacie i dworskie intrygi całkowicie nas pochłaniają. Poznajemy Katarzynę Wielką całkiem odmienną od tej, jaką znaliśmy do tej pory i obserwujemy, jak na naszych oczach odmienia się coraz bardziej wskutek toczącej się gry o władzę. Pięknie napisana opowieść, którą szczerze polecam, a sama z niecierpliwością oczekuję na dalszą część tej historii...

Obszerna , pasjonująca i bardzo wciągająca powieść historyczna.
Autorka z niezwykłą wnikliwością ukazała pewien okres z życia carycy Katarzyny II tj.od dnia jej przyjazdu do Rosji jako czternastoletniej dziewczyny przewidzianej na żonę dla Piotra III, syna Piotra Wielkiego , do czasu objęcia przez nią tronu w wyniku zamachu stanu , którego konsekwencją było zamordowanie jej męża - cara Piotra III.
Książka pozwala zrozumieć dlaczego Katarzyna II , z wrażliwej i prostolinijnej osoby stała się bezwględną władczynią.
Świetnie zobrazowano dwór carski , z jego intrygami , dwulicowością i niezliczoną ilością szpiegów i donosicieli.

Z niecierpliwością czekam na kolejną powieść tej autorki , w której przedstawi dalsze losy Katarzyny II.

Pela | 2013-08-15
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Powieść Ewy Stachniak przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Na dwór rosyjski przyjeżdża kilkunastoletnia księżniczka Zofia która ma zostać żoną przyszłego cara. Przetrwanie tam gdzie roi się od intryg, nie wiadomo kto jest przyjacielem. a kto wrogiem jest zadaniem niezwykle trudnym. Zofia, po chrzcie prawosławnym Katarzyna zaczyna wciągać się w ta grę i w końcu, po zamachu stanu zdobywa władzę. Powieść opowiadana jest z perspektywy Barbary, która była zausznicą carycy Elżbiety a także samej Katarzyny. Szczerze polecam, oprócz ciekawej fabuły można tam znaleźć dużo szczegółów o życiu na rosyjskim dworze.

Szeroko zakrojona powieść historyczna obejmująca dzieje dworu carskiego Sankt Petersburga w latach 1743 do 1764 za panowania carycy Elżbiety , po jej śmierci cara Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu carycy Katarzyny II .
Za sprawą narratorki Warwary ( polskiego pochodzenia Barbary) , córki rzemieślnika – introligatora, który wraz z rodziną przybył do Sankt Petersburga w poszukiwaniu pracy poznajemy losy trzech kobiet: - samej Warwary jako garderobianej, potem dworki w Pałacu Zimowym , a z czasem hrabiny . Jej zadaniem w Pałacu Zimowym jest poufne donoszenie o wszystkich wydarzeniach na dworze carycy Elżbiecie , z czasem pozyskanie zaufania młodziutkiej księżniczki Anhalt – Zerbst , Zofii a po zmianie wiary na prawosławną carycy Katarzyny II.
Poznajemy rozgrywającą się dworską grę nie tylko o władzę, ale o przetrwanie, gdzie często stawką jest życie.
Caryca Elżbieta doszukująca się wszędzie spisków, zdrad, bezwzględnie zwalczająca wszelkie objawy sprzeciwu, krytyki (pr...

allison | 2012-09-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 25 września 2012

Napisana z rozmachem opowieść o drodze Katarzyny Wielkiej do zdobycia władzy.

Narratorem jest Barbara - pochodząca z Polski dworka, najpierw zausznica carycy Elżbiety, potem przyjaciółka i powiernica sekretów Katarzyny Wielkiej. Dzięki jej obserwatorskiemu zmysłowi i konsekwentnej drodze do własnej kariery dworskiej poznajemy największe intrygi rodzące się w Pałacu Zimowym.
Barbara szczegółowo przedstawia czytelnikowi sylwetkę przyszłej wielkiej carycy od momentu jej przybycia ze Szczecina na rosyjski dwór, poprzez liczne upokorzenia aż po sięgnięcie po władzę zdobytą na drodze pałacowego przewrotu.

Autorce udało się stworzyć przekonujące i głębokie portrety psychologiczne bohaterek. Poznajemy lęki, smutki, dramaty i drobne radości Barbary oraz jej dwóch władczyń.
Bardzo ciekawie i zgodnie z prawdą historyczną pokazane zostały także relacje panujące na carskim dworze, gdzie aż roi się od podstępów, knowań i zdradliwych szpiegów.

Powieść napisana jest lekkim, ale nie pozbawionym...

Booka | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Na pewno wielu z Was nie przepada za historią. Szczególnie za tą naszą Europejską. Te wszystkie daty, które trzeba było pamiętać do klasówek (a które nie zawsze "trzymały się pamięci"), te wszystkie wojny i starcia, gdzie trzeba było zapamiętać kto? z kim? po co? i o co? Rzeczy, które spędzają sen z powiek większości uczniów.
Ja historię lubiłam. Taaak... starożytną. I wszystko to, co nie dotyczyło naszej rodzimej. Tutaj bałam się, że mnie jednak ta książka mnie nie wciągnie. Obawiałam się tym bardziej, że jako wiadomo w historii carskiej Rosji są też "wątki polskie".
Jakże mile się rozczarowałam:-)

Tutaj autorka podaje nam ważne informacje na temat historii Rosji z czasów carycy Elżbiety oraz Katarzyny Wielkiej - te informacje o wojnach, starciach etc. są pozornie niewidoczne. Autorka "przemyca" je dzięki opisom pobocznym dla tematu głównego.
A głównym tematem jest to, co każdy uczeń zawsze chciał wiedzieć, ale nie zawsze otrzymywał, czyli życie na dworze, sekrety i tajemnice dworu...

keys | 2013-03-29
Przeczytana: marzec 2013

Świetna, wciągająca powieść z historią w tle.
Czytając pierwszy rozdział można się trochę pogubić, ponieważ tytuł sugeruje utwór o Katarzynie Wielkiej, jednak większa część dotyczy carycy Elżbiety i Rosji za jej panowania.
Zofię (późniejszą Katarzynę) poznajemy jako młodziutką, 14letnią dziewczynę, która przybywa na dwór carski aby poznać swojego przyszłego męża Piotra. Jest zagubiona, wrażliwa, pełna życia i ufna. Dopiero carski dwór i jego przewrotność, intrygi, szpiegostwo i upokorzenia doprowadzają Katarzynę do tego, jaką osobą staje się w przyszłości.
Zdecydowanie polecam!!!

Magdallena | 2013-12-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Książka Ewy Stachniak jest opowieścią, od której nie sposób się oderwać. Dzięki niezwykłemu zmysłowi badawczemu autorki poznajemy Katarzynę jako osobę nieludzko samotną i zdeterminowaną do walki o siebie. Tutaj władza, tak upragniona, staje się synonimem uwięzienia. Z tej gry nie można już się wycofać...
Więcej na:

LunaSowa | 2014-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Jestem pod wielkim wrażeniem prozy Ewy Stachniak. Wcześniej przeczytałam "Córkę Afrodyty". Fakty z życia znanych postaci historycznych w bardzo dużym stopniu pozwoliły mi poznać nie tylko ich wpływ na politykę, ale jednocześnie pozwoliły zrozumieć motywy postępowania, często bardzo kontrowersyjnego i niegodnego. Bardzo polecam.

grażyna | 2013-06-16
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2013 rok

Już od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem przeczytania tej książki więc z przyjemnością się nią zajęłam.
Hstoria panowania najpierw carycy Elżbiety opowiedziana przez córkę polskiego introligatora Barbarę. Poznajemy Warwarę jak ją z rosyjska nazywają jako młodziutką pokojówkę, która ma szpiegować dla kanclerza Bestużewa, a potem również dla Elżbiety. Poznajemy młodziutką Zofię późniejszą Katarzynę II jako niemal dziecko, zaręczoną z Piotrem późniejszym carem. Dworskie intrygi zmuszają Barbarę do lawirowania pomiędzy służbą u carycy Elżbiety jak i u późniejszej carycy Katarzyny.
Ciekawa książka więc gorąco polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto