Tylko jedno życie

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Louise Rick (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Kun et liv
literatura duńska
Ag2S

Pierwsze miejsca list bestsellerów w Danii! Pewnego wrześniowego poranka na północy Zelandii wędkarz okrywa leżące w wodzie zwłoki kobiety. Lokalna policja postanawia niezwłocznie wezwać posiłki z Kopenhagi. Okazuje się bowiem, że ciało obciążono, a zamordowana to młoda cudzoziemka. Do sprawy zostaje oddelegowana Louise Rick, asystent kryminalna z Wydziału Zabójstw kopenhaskiej komendy...

Pierwsze miejsca list bestsellerów w Danii!

Pewnego wrześniowego poranka na północy Zelandii wędkarz okrywa leżące w wodzie zwłoki kobiety. Lokalna policja postanawia niezwłocznie wezwać posiłki z Kopenhagi. Okazuje się bowiem, że ciało obciążono, a zamordowana to młoda cudzoziemka. Do sprawy zostaje oddelegowana Louise Rick, asystent kryminalna z Wydziału Zabójstw kopenhaskiej komendy policji, która miała już do czynienia z przestępstwami popełnianymi w środowiskach imigranckich. Czyżby doszło do honorowego zabójstwa?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

veinylover | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Jak na warunki skandynawskiej poprawności politycznej, to całkiem udana książka. Chociaż domyśliłem się zakończenia, to do pewnego momentu nie wiedziałem, kto się okaże czarnym charakterem.
Realizm śledztwa wydaje się tu całkiem wiarygodny, choć patrząc z punku widzenia prawnego nie znaleziono jednoznacznych niepodważalnych dowodów winy: zaledwie jeden istotny dowód poszlakowy pod naciskiem którego przestępca na dobrą sprawę sam się przyznał. O ile znam mentalność poprawnopolitycznego wymiaru sprawiedliwości i sądów, to przy dobrym adwokacie i pójściu w zaparte przestępca mógłby z powodzeniem udawać łysą babcię i nie mamy wysokiego prawdopodobieństwa jego skazania na podstawie dowodów. A zbieranie dowodów materialnych jest istotną cechą każdego wyrafinowanego śledztwa. Prawdą jest też, że sprytnie poprowadzone przesłuchanie (pod względem podstępnego podejścia psychologicznego) skłania przestępców do przyznania się i jest to bardzo istotny czynnik przy rozwiązywaniu realnych spraw....

Hana | 2017-08-14
Na półkach: Blaedel Sara, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Zamordowano dziewczynę .Potem drugą. Do lotnej brygady oddelegowano Louise Rick z Kopenhagi. Reporterka kryminalna z „Morgenavisen” – Camilla Lind również zajmuje się tą sprawą. Podglądamy życie w środowisku emigrantów. Muzułmanów konkretnie. Moim zdaniem książka jest słabsza niż poprzednie tej autorki. Może dlatego ,że od ostatniego tomu Louise trochę zdziecinniała. Jeszcze niedawno wiedziała czego chce i była stanowcza. Chyba czas na zmianę autora.

basik | 2015-10-17

Tylko jedno życie Sary Blaedel jakoś niezbyt mi się podobało. Poprzednie jej książki Handlarz śmiercią i Mam na imię księżniczka były całkiem dobre, śledztwo prowadzone przez dwie przyjaciółki (policjantkę i dziennikarkę) nawet wciągało, tak jak i sprawy prywatne bohaterów.
Natomiast w Tylko jedno życie mimo dwóch morderstw prawie nic ciekawego się nie dzieje.
Pierwsze morderstwo dotyczy imigrantów( młodej Jordanki )i w zasadzie śledztwo skupia się na obyczajach i życiu muzułmanów, co jest w zasadzie nudne i niepotrzebne.
Trudno też połapać się w życiu prywatnym bohaterek (trzeba przeczytać pierwsze części ). W sumie można przeczytać...ale bez rewelacji.

miqa | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, EBOOK
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zabójstwa z pokroju „hańby i honoru” są w Europie piętnowane. Nie potrafimy zrozumieć jak ktoś może zabić członka swojej rodziny (najczęściej córkę), tylko dlatego, że chciała, jak każdy inny, mieć prawo do miłości. Jednak w niektórych krajach w dalszym ciągu jest to temat tabu, co więcej, jest to temat tabu, który nawet w chwili obecnej może mieć miejsce. Różnice kulturowe czasami przysłaniają nam oczy i nie pozwalają zrozumieć zasad rządzących inną grupą społeczną, religijną czy etniczną.

Sara Blædel jest jedną z moich ulubionych skandynawskich pisarek. Okrzyknięta mianem „królowej kryminału” Dunka ma na swoim koncie serię kryminałów z asystent kryminalną Louise Rick. „Tylko jedno życie” to po „Handlarzu śmiercią” i „Mam na imię księżniczka” trzeci kryminał z tej serii. Zapraszam także na polską stronę książek: ściana zabójstw.

Louise Rick z Wydziału Zabójstw zostaje oddelegowana do Lotnej Brygady mieszczącej się na północy kraju, do sprawy utopionej dziewczyny, jak się później...

ElViento | 2013-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 maja 2013

Autorka przedstawia problem zabójstw honorowych w rodzinach muzułmańskich. Można dowiedzieć się wiele o tle kulturowym tej grupy religijnej. Ciekawa książka z zaskakującym zakończeniem. Polecam!

kira-klux | 2013-08-07
Przeczytana: lipiec 2013

Jak to kryminaly tej autorki ciesze sie gdy sie zaczynają....
i zal mi ze sie koncza . nie moge potem wczytac sie w inną ksiązke czegos mi w nich brak
Czuje sie czescia tych kryminalow biore w nich udzial....
czekam na nastepny

wiejskifilozof | 2013-07-05

Kupiłem ją na chybił-trafił.Bardzo mi się spodobała, bo lubię skandynawskie kryminały.Jednak już zacząłem przed końcem, domyślać się kto jest winny.Także nie bardzo mi się podobało opisywanie życia prywatnego policjantów.Ogólnie polecam.

dorota | 2013-10-13
Przeczytana: 12 października 2013

Kiedy zaczelam czytac te ksiazke,mialam wrazenie ze czytam scenariusz do filmu. Autorka zarzucila nas taka iloscia szczegolow ze zaczelo mnie to irytowac. Opisujac pokoj zaznaczyla nawet po ktorej stronie biurka lezal notes,jakiego byl formatu ,czy byl w linie czy tez w kratke. Dzieki Bogu autorka szybko odpuszcza ,oszczedzajac nam ten nawal szczegolow i ksiazke czyta sie duzo lepiej. Jednak same zakonczenie bardzo mnie rozczarowalo,autorka nie potrafila zbudowac wokol niego napiecia. Co do rekomendacji na okladce bestseller roku,uwazam ze jest na wyrost.ot calkiem przyzwoite czytadlo o ktorym juz zapomnialam choc ksiazke skonczylam czytac zaledwie kilka dni temu

Monika | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna skandynawska autorka kryminałów,no i wpadłam w jej sieci.Tylko jedno życie to trzecia część serii, a już jestem pewna,że sięgnę po inne. Przeczytałam jednym tchem. Wartka akcja,ciekawa sprawa. Lubię takie powieści!!! Polecam.

Kiti | 2015-12-23

Sara Blaedel zadebiutowała kryminałem ,,Handlarz śmiercią". W Polsce do tej pory ukazało się 6 tomów jej serii kryminalnej. ,,Tylko jedno życie" jest trzecim z nich.

Nieopodal Kopenhagi, w prowincjonalnym miasteczku, została zamordowana dziewczyna. Nastolatka została wyłowiona z wody, wiele wskazywało na zabójstwo. Z racji tego, że była cudzoziemką pierwszymi podejrzanymi byli jej krewni.Czy tak było naprawdę? Czy udało się wyciągnąć jakieś informacje od jej najbliższych przyjaciółek?

Jak może pamiętacie, w dwóch pierwszych tomach przeszkadzała mi pewna schematyczność, którą Sara Blaedel nieustannie stosowała. Na szczęście tym razem wszystko się zmienia i nie ma mowy o monotematyczności. Być może jest to spowodowane tym, że teraz akcja nie toczy się w Wydziale A, w którym na stałe pracuje Louise. Dodatkowo pisarka poruszyła temat cudzoziemców, co znacznie urozmaiciło lekturę.

Jak na razie, jest to najciekawsza część serii autorstwa Sary Blaedel. Czyta się ją szybko, z...