Bogini zemsty

Okładka książki Bogini zemsty Sara Blædel
Okładka książki Bogini zemsty
Sara Blædel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Louise Rick (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Louise Rick (tom 5)
Iwona Zimnicka
literatura duńska

Zemsta po duńsku

1986 125 31

Kolejny przyzwoity tom z Louise Rick. Typowy skandynawski kryminał trzymający w napięciu. Trochę irytuje niezdecydowana postawa głównej bohaterki.

Z 5 tomów serii ta część jest najsłabsza. Wiele elementów przewidywalnych. Dużo fragmentów gdzie wiało nudą. I takie sobie zakończenie.

Witam.Jest to kolejna książka napisana przez Sarę, którą przeczytałem.Nie ukrywam, że cykl powieści o nazwie "Louise Rick" bardzo mnie wciągnął oraz co ważne bohaterowie, którzy przewijają się przez tomy nie znudzili mi się.
Tym razem Louise zajmuje się sprawą tragicznej śmierci nastolatki oraz młodego przedsiębiorcy.
Akcja toczy się szybko, w książce pojawia się dużo wątków, które później łączą się w całość.
Czytało mi się bardzo przyjemnie mimo, że strony nie zawierają rozlewu krwi, strzelanek, pościgów lub podobnych akcji, które powodują przyśpieszony puls u czytelnika.
Polecam ją każdemu.

Akcja toczy się szybko, w książce pojawia się dużo...

"Uwielbiam kryminały Sary Blaedel - Camilla Lackberg" tymi słowami zachęca wydawca do sięgnięcia po serię książek o asysstent kryminalnej Louise Rick.
No więc uwielbiam i ja i dodaje do ulubionych rzeczy z Danii obok klocków Lego i fantastycznej serii przygód Gangu Olsena :-).

po prostu nuda

po prostu nuda

Podczas imprezy klasowej w klubie żeglarskim dochodzi do atatku przez grupkę chuliganów, którzy pobiją matkę Signe,a ona sama zginie uciekając przed napastnikami wpadając pod samochód.
Sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Morderstwo,handel meblami, oskarżenie matki Signe, kochanka i dziecko. Wszystko łączy się w jedno.
Chęć zdobycia akceptacji ze strony ojca, Jon podpala barak i prowadzi do nieumyślnego zabicia dwóch kolegów. Ale żeby ojciec z nimi został to musiał się pozbyć Britt, więc sprytnie zrzucil wine na nią podrzucając powody.

Chęć zdobycia akceptacji ze strony ojca, Jon...

Jakoś szczególnie mnie nie wciągnął ten kryminał. Zakończenie też średnio spektakularne. Ale czytało się bardzo szybko :)

Sara Blaedel to duńska pisarka stworzyła świetny kryminał,to moje pierwsze spotkanie było i bardzo udane.
Historia powieści kryminalnej "Bogini zemsty" rozpoczyna się,gdy do asystent kryminalnej Louise Rick dzwoni kobiety przybrany syn Jonas.Na imprezie klasowej,na którą poszedł chłopiec tam zaś doszło do przemocy,do klubu żeglarskiego,w którym się odbywała wtargnęła banda huliganów,łobuzów. A dwunastoletnia dziewczynka Signe staje w obronie swojej matki,którzy zaatakowali jej matkę nagle ucieka przed tymi napastnikami wpadając pod jadący samochód jeszcze tej samej nocy dxiewczynka umiera,nie przeżywając w wyniku dużych obrażeń na całej ciele.
Fabuła znakomita,,,dynamiczne zwroty akcji i zaskakujące,a trzyma w dobrym napięciu.
To była świetna,rewelacyjna powieść kryminalna zaskoczyła mnie niesamowicie i wciągnęła całkowicie po prostu doskonale się czyta.

Biedny Jonas przeżywa traumę za traumą. Jak nie znajdzie martwego noworodka, to umiera jego ojciec a jak już się jako tako układa to zostaje świadkiem napaści i śmierci przyjaciółki, Signe. A jest dzieckiem! Do pełnoletniości, w takim tempie przeżywania i nawale emocji albo oszaleje albo zostanie kolejnym zwyrodnialcem. Autorka powinna wyhamować trochę i dać mu spokojnie rosnąć. Tylu dorosłych można wplątać w zbrodnię. Jedno dobre co go spotkało to asystent kryminalna Louise Rick dla chłopca rodzina zastępcza. Kto wie? Może z czasem mama? Przyjaciółka Louise, Camilla Lind, w tym tomie serii wspiera Louise z oddali. Wyjechała z synem na zasłużone wakacje do USA. Koniec książki dramatyczny bardzo. Czytam bo lubię, ale nie traktuję tej serii jako cyklu kryminałów. To zdecydowanie są książki obyczajowe, których bohaterkami są policjantka i dziennikarka śledcza w pracy.

Niezła książka, mimo iż autorka ma tę kobiecą skłonność w swojej narracji do robienia dygresji do dygresji do dygresji.
Całkiem zgrabnie wymyślona historia i pełna intryg.
Mój komentarz niepoprawnopolityczny jest taki, że opowiada ta książka o tym, jak neomarksistowskie, antykulturowe państwo teoretyczne niszczy swoich obywateli. Odnajdujemy w tej książce znajome motywy, gdzie prawdziwi przestępcy mogą spokojnie chodzić po ulicach po skopaniu kobiety i połamaniu jej kości twarzy i to przestępcy-recydywiści, zaś ofiary są wpychane do więzień i doprowadzane do rozpaczliwych aktów. Państwo i antykultura w której na pierwszym miejscu są zwierzęta, na drugim wygoda i kasa, a wychowywanie dzieci gdzieś na samym końcu. Gdzie mężczyźni zajmują się dziećmi i psami, a kobiety robią kariery w policji, gdzie przyrost naturalny jest ujemny, a kolejne pokolenia coraz gorsze. Gdzie policja i organy państwa zachowują się, jak dzieci we mgle. Państwo, w którym nie istnieje żadna organizacja czegoś, co można by nazwać „życiem społecznym”, ani związana z nim kultura i tradycja, na której mogłoby się ono opierać, a jeśli już to w postaci szczątkowej i powierzchownej.
O ile autorka opisuje przynajmniej w przybliżeniu rzeczywistość w której przyszło jej żyć.
Myślę, że jest obiektywna i faktycznie to czyni.
Myślę też, że widzi to wszystko całkiem inaczej niż ja.
Myślę też, że powinno to nas wszystkich martwić.

Tylko tyle mam do dodania zważywszy, iż inne aspekty tej książki są wyczerpane w recenzjach innych Czytelników naszego serwisu...

Całkiem zgrabnie wymyślona historia i pełna intryg.

• 2017
  • Kryminały
  • Audiobooki
  • Skandynawskie kryminały

Dodaj cytat z książki Bogini zemsty