Mam na imię Księżniczka

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Louise Rick (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kald mig Prinsesse
literatura duńska
Barbara

Drugi tom cieszącej się popularnością serii kryminałów z Kopenhagą w tle. Kopenhaska komenda policji otrzymuje zgłoszenie o brutalnym gwałcie dokonanym na młodej kobiecie. Sprawa zostaje przydzielona asystent kryminalnej Louise Rick. Okazuje się, że kobietę zgwałcił poznany na portalu randkowym mężczyzna, który podał fałszywą tożsamość. Bliższe badanie innych niewyjaśnionych gwałtów ujawnia...

Drugi tom cieszącej się popularnością serii kryminałów z Kopenhagą w tle.

Kopenhaska komenda policji otrzymuje zgłoszenie o brutalnym gwałcie dokonanym na młodej kobiecie. Sprawa zostaje przydzielona asystent kryminalnej Louise Rick. Okazuje się, że kobietę zgwałcił poznany na portalu randkowym mężczyzna, który podał fałszywą tożsamość. Bliższe badanie innych niewyjaśnionych gwałtów ujawnia ten sam sposób działania. Kiedy w podobnych okolicznościach umiera młoda kobieta, policja postanawia użyć wszelkich sił i środków, które pozwolą ująć seryjnego gwałciciela. Kolejne tropy wiodą w coraz to inną ślepą uliczkę, Louise Rick musi więc podjąć niestandardowe działania. Zakłada profil na portalu randkowym…

Blædel to wschodząca gwiazda kryminału!
Camilla Läckberg

Sara Blaedel to autorka, z którą bezwzględnie trzeba się liczyć. Wszyscy wciąż mówią o „modzie” na autorów: skandynawskich, niemieckich, rosyjskich. Blædel to nie jakiś tam trend, to znakomita pisarka kryminałów, raz za razem serwująca nam kolejne świetnie skonstruowane i wciągające powieści, które pokocha każdy; bez względu na to, w której części świata mieszka.
Karin Slaughter

Seria wymarzona dla wszystkich wielbicieli suspensu!
„Information”

Genialna powieść z przemyślaną fabułą i wartką akcją. Świetnie oddany klimat Kopenhagi. Louise, obiecaj, że powrócisz w kolejnej powieści!
„Weekendavisen”

Trzyma w napięciu do ostatniej strony, doskonała rozrywka!
„Politiken”

To, co czyni tę powieść wyjątkową, to umiejętność, z jaką Blædel pisze o lękach swoich bohaterek – przed obcymi mężczyznami, niewiernymi kochankami i tyranizującymi matkami.
„Kirkus Reviews”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

pawkaz | 2019-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Witam.Książkę, którą teraz opiszę ujrzałem podczas przeglądania półek w bibliotece.Spodobał mi się jej opis, więc zdecydowałem się na przeczytanie.Tak więc to moje pierwsze zetknięcie z autorstwem Sary.
Na samym początku poznajemy główną bohaterkę, która zajmuje się sprawą gwałtu.Jak się później okazuje ofiar jest więcej, a co za tym idzie akcja powieści zaczyna toczyć się bardzo szybko.
+Brak niepotrzebnych opisów, które nic nie wnoszą
+Szybkość akcji
Do minusów zaliczyć można brak akcji, których czytelnik się nie spodziewa.
Według mnie książka jest poprawna, jednak brakuje "tego czegoś".
Mimo tego powieść jak najbardziej można polecić.
W przyszłości z chęcią sięgnę po inną twórczość Sary.

Aneta | 2018-09-05

Lubię jej książki bo nie przeciąga, nie przynudza i akcja jest na tyle interesująca że chce się ją czytać jednym tchem. Kolejna część śledztwa prowadzonego przez Louise Rick. Lubię jej dystans do siebie, świata, jej przyjaciółkę dziennikarkę i problemy z związkiem. Tym razem mamy co czynienie z seryjnym gwałcicielem któremu wydaje się ze jest na tyle sprytny bo nie zostawia śladów. Polecam jako uprzyjemniacz na wieczory z winkiem w ręku.

agniesia110 | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Grasuje brutalny gwałciciel,który swoje ofiary poznaje przez internet.
Louise za wszelką cenę chce go dopaść. Zakłada profil na portalu randkowy i udaje jej się umówić z podejrzanym..
Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła tą cześć książki, bardzo płynnie się czytało, bez zbędnego owijania w bawełnę, a przy tym wzbudzając ciekawość jak rozwiąże się sprawa.

veinylover | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

"Damski" kryminał, emocjonalny, w dużym stopniu przewidywalny.
Autorka ma pewien kłopot z logicznym budowaniem napięcia, a śledczy miotają się w swych działaniach niczym małpy w klatce.
Za dużo tych nieścisłości, których jednak nie mogę tu zdradzić, żeby nie spojlerować.
Natomiast pozwolę sobie na pewne refleksje natury ogólniejszej.
Nie będę się już znęcał nad politpoprawnością polegającą między innymi na myśleniu bardziej o prawach i ochronie przestępcy, niż martwieniem się o ofiary.
Gdy czyta się coś z literatury amerykańskiej czy też ogląda się amerykańskie filmy, w których wyeksponowane są pewne zagadnienia prawne, to widzimy rzecz następującą. Jeśli w USA ktoś wykona wytrych do włamania wiedząc że chodzi o włamanie, a włamywacz podczas przestępstwa dokona zabójstwa, to wykonawca wytrycha staje się wspólnikiem zabójcy i może dostać „czapę” razem z mordercą. Nie pomaga wówczas tłumaczenie w stylu „nie wiedziałem, co on zrobi” itd. Skutkuje to tym, że znaczniej mniej można...

Hana | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Blaedel Sara
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Tom drugi .Lepiej. Znacznie lepiej. Dotyczy morderstwa ,gwałtu i znajomości zawieranych przez portale randkowe w internecie. Tam gdzie księżniczki szukają swojego księcia a znajdują niekoniecznie gościa na białym koniu. Louise Rick na tropie bardzo złego mężczyzny. Camilla, dziennikarka i przyjaciółka Louis, pomyka gdzieś w tle i pisze swój kolejny artykuł. Obyczajowo książka jest dobra. Intryga i rozwiązanie również. Bez obaw sięgnę po tom trzeci.

Katarzyna | 2017-04-15

No nareszcie!
Jako miłośniczka kryminałów ubolewałam w ostatnim czasie nad tym, że od kiedy nastąpiła wielka moda na ten gatunek, to zaczęło powstawać tak wiele przeciętnych książek tego typu. Nastąpił wysyp kryminałów praktycznie z całego świata. Szybko okazało się, że niestety nie każdy jest Larssonem czy Mankellem i nie każdy skandynawski kryminał to znak jakości (choć nadal uważam, że Skandynawowie są w tym gatunku najlepsi, a zaraz za nimi są Brytyjczycy). Powstało też mnóstwo polskich kryminałów, które nie miały w sobie klimatu, a nawet przemyślanej, realistycznej fabuły. Niektóre amerykańskie kryminały były dla mnie za bardzo "babskie", za bardzo miałkie lub zbyt przewidywalne. Doszło do tego, że coraz rzadziej sięgałam po ten gatunek. Dlatego nie robiłam sobie zbyt dużej nadziei biorąc się za tę książkę. A tu taka niespodzianka. Nie mogłam się oderwać. Autorka stworzyła bohaterów, którzy mnie nie irytują, sprawnie poprowadziła akcję, fabuła jest logiczna i bardzo płynna. I...

Muminka | 2016-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 września 2016

Ciekawy mroczny duński kryminał. Kopenhaska policjantka Louise Rick nie zawsze w zgodzie z procedurami musi zdemaskować dwukrotnego gwałciciela i mordercę. Jedna z jego ofiar przeżyła, ale być może jeszcze niejedną kobietę dorwie zanim odkryją jego tożsamość. Ofiarą, która przeżyła jest młoda dziewczyna. Ich znajomość zaczęła się niewinnie od internetowego czatu. Potem spotkanie w realu i brutalny gwałt.
Louise sprawdza tropy i zagłębia się w śledztwo z przyjaciółką, dziennikarką Suzanne, która też padła ofiarą zwyrodnialca. Zakłada nawet konto na portalu randkowym, by namierzyć przestępcę. Zaczyna z nim niebezpieczną grę, bo nie wie, że tak naprawdę wcale nie jest tak anonimowa w sieci, jak by chciała.
Najciekawsze treści dotyczą właśnie naszej inwigilowanej przez internet prywatności. Blaedel ukazuje subtelne machinacje, niebezpieczeństwa w sieci czyhające na nieświadomych laików, zbyt beztroskie postępowanie młodych ludzi. Te dydaktyczne wstawki i przykłady cyber zbrodni dają...

aannaa | 2016-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 maja 2016

Fajna książka. Napisana fajnym językiem. Czasami zaskakująca. O problemie, który jest aktualny i w dzisiejszych czasach może spotkać wiele osób.

Kiti | 2015-12-23

Sara Blaedel nazywana jest duńską królową kryminału, w Polsce zostało wydane sześć tomów jej debiutanckiej serii.

W Kopenhadze doszło do brutalnego gwałtu, w wyniku którego poszkodowana mogła zginać. Okazało się, że jest to dziewczyna cicha, poddana władzy matki, a swojego kandydata na randkę poznała w Internecie. Wiadomo, jak to jest, tam pod danym nickiem może kryć się każdy. Dane wybranka są nieprawidłowe, policja musi zacząć walkę z czasem, gdyż nie wiadomo, czy mężczyzna nie szuka sobie nowej ofiary.

Zaczynam czytać drugi tom i mam niejasne wrażenie, że już gdzieś to czytałam. Po skończonej lekturze okazuje się, że to fakt, a nie tylko moje przeczucie. Owszem, raz może być ciekawie, gdy Camilla, dziennikarka, a zarazem bliska przyjaciółka asystent kryminalnej bezpośrednio ma jakiś związek z prowadzoną sprawą, dziwnym trafem dziwnym zbiegiem okoliczności, ale dwa razy z rzędu jest to już nudne i przewidywalne. Podobnie sprawa ma się z ciążą Louise i Peterem, jej...

Alexandra | 2015-08-19
Przeczytana: 29 lipca 2015

Rzadko sięgam po książki 'kryminalne'. Na pewno nie będę żałowała, że przeczytałam akurat 'Mam na imię księżniczka'. W Kopenhadze dochodzi do brutalnego gwałtu. Młoda policjantka zagłębia się w sprawę i krok po kroku dochodzi w jaki sposób wszystko się potoczyło. Po woli lecz skrupulatnie próbuję ująć sprawce lecz nie jest to łatwe. Jest tak zaaferowana sprawą, że nawet nie zauważa kiedy rozpada się jej życie prywatne. Chce sama na własną rękę nawiązać kontakt z podejrzanym. Ryzykując własne życie natrafia na jego ślad. Zakończenie jest zaskakujące i zmienia cały obraz książki, który zbudowałam czytając ją. Polecam tym, którzy lubią zwroty akcji i dreszczyk emocji.