Mam na imię Księżniczka

Okładka książki Mam na imię Księżniczka Sara Blædel
Okładka książki Mam na imię Księżniczka
Sara Blædel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Louise Rick (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Louise Rick (tom 2)
Kald mig Prinsesse
Prószyński i S-ka
2012-10-16
2012-10-16
Iwona Zimnicka
literatura duńska

Dosyć przyjemna książka, ale nic nadzwyczajnego. Szybko przeczytałam, zakończenie nie było szokujące więc bez efektu wow.

Udana kontynuacja przygód Louise Rick. Akcja rusza od pierwszych stron i utrzymuje czytelnika w napięciu. Dodatkową zaletą jest to, że nie mamy tutaj takiego poszatkowania i rozbicia akcji na dwie bohaterki jak w poprzedniej części, a zmniejszenie roli Camilli wyszło tylko książce na dobre.
Tematyka również ciekawa, gdyż dotyczy dość współczesnych problemów i zagrożeń wynikających ze zbytniej swobody w sieci oraz braku rozwagi.

Witam.Książkę, którą teraz opiszę ujrzałem podczas przeglądania półek w bibliotece.Spodobał mi się jej opis, więc zdecydowałem się na przeczytanie.Tak więc to moje pierwsze zetknięcie z autorstwem Sary.
Na samym początku poznajemy główną bohaterkę, która zajmuje się sprawą gwałtu.Jak się później okazuje ofiar jest więcej, a co za tym idzie akcja powieści zaczyna toczyć się bardzo szybko.
+Brak niepotrzebnych opisów, które nic nie wnoszą
+Szybkość akcji
Do minusów zaliczyć można brak akcji, których czytelnik się nie spodziewa.
Według mnie książka jest poprawna, jednak brakuje "tego czegoś".
Mimo tego powieść jak najbardziej można polecić.
W przyszłości z chęcią sięgnę po inną twórczość Sary.

Lubię jej książki bo nie przeciąga, nie przynudza i akcja jest na tyle interesująca że chce się ją czytać jednym tchem. Kolejna część śledztwa prowadzonego przez Louise Rick. Lubię jej dystans do siebie, świata, jej przyjaciółkę dziennikarkę i problemy z związkiem. Tym razem mamy co czynienie z seryjnym gwałcicielem któremu wydaje się ze jest na tyle sprytny bo nie zostawia śladów. Polecam jako uprzyjemniacz na wieczory z winkiem w ręku.

Grasuje brutalny gwałciciel,który swoje ofiary poznaje przez internet.
Louise za wszelką cenę chce go dopaść. Zakłada profil na portalu randkowy i udaje jej się umówić z podejrzanym..
Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła tą cześć książki, bardzo płynnie się czytało, bez zbędnego owijania w bawełnę, a przy tym wzbudzając ciekawość jak rozwiąże się sprawa.

Grasuje brutalny gwałciciel,który swoje ofiary poznaje przez internet.

"Damski" kryminał, emocjonalny, w dużym stopniu przewidywalny.
Autorka ma pewien kłopot z logicznym budowaniem napięcia, a śledczy miotają się w swych działaniach niczym małpy w klatce.
Za dużo tych nieścisłości, których jednak nie mogę tu zdradzić, żeby nie spojlerować.
Natomiast pozwolę sobie na pewne refleksje natury ogólniejszej.
Nie będę się już znęcał nad politpoprawnością polegającą między innymi na myśleniu bardziej o prawach i ochronie przestępcy, niż martwieniem się o ofiary.
Gdy czyta się coś z literatury amerykańskiej czy też ogląda się amerykańskie filmy, w których wyeksponowane są pewne zagadnienia prawne, to widzimy rzecz następującą. Jeśli w USA ktoś wykona wytrych do włamania wiedząc że chodzi o włamanie, a włamywacz podczas przestępstwa dokona zabójstwa, to wykonawca wytrycha staje się wspólnikiem zabójcy i może dostać „czapę” razem z mordercą. Nie pomaga wówczas tłumaczenie w stylu „nie wiedziałem, co on zrobi” itd. Skutkuje to tym, że znaczniej mniej można znaleźć chętnych do współpracy z przestępcą, gdyż wspólnik każdego przestępstwa, podczas którego ktoś zginie staje się odpowiedzialny solidarnie z przestępcą. Kto chce zgłębić problem bardziej, niech poszuka wiedzy na ten temat, nie chce mi się tego wnikliwie tłumaczyć.
A w Europie? W Skandynawii zwłaszcza? Jeśli ktoś zgwałci kobietę i przypadkowo doprowadzi do jej śmierci, to dostanie 3 lata w zawieszeniu, bo „nie chciał zabić”. W USA (przynajmniej w tych stanach, gdzie jest kara śmierci) dostanie to, co mu się należy, czyli czapę.
Nienawidzę gwałcicieli i krzywdzicieli kobiet. Uważam, że za gwałt, zwłaszcza taki ze szczególnym okrucieństwem powinno przysługiwać co najmniej dożywocie.
I tu koniec moich luźnych refleksji wokół tej książki.
Czyta się to w miarę znośnie, choć autorka ma taką manierę, żeby przy zadawaniu prostego pytania skierowanego na przykład przez policjantkę do ofiary, stosować dygresję do dygresji dygresji do dygresji, aż człowiek może się spocić ze złości myśląc „zadaj wreszcie to pytanie i nie chrzań”.
Tyle...

"Damski" kryminał, emocjonalny, w dużym stopniu przewidywalny.
Natomiast pozwolę sobie na pewne refleksje natury ogólniejszej.
Nie będę się już znęcał nad...

Tom drugi .Lepiej. Znacznie lepiej. Dotyczy morderstwa ,gwałtu i znajomości zawieranych przez portale randkowe w internecie. Tam gdzie księżniczki szukają swojego księcia a znajdują niekoniecznie gościa na białym koniu. Louise Rick na tropie bardzo złego mężczyzny. Camilla, dziennikarka i przyjaciółka Louis, pomyka gdzieś w tle i pisze swój kolejny artykuł. Obyczajowo książka jest dobra. Intryga i rozwiązanie również. Bez obaw sięgnę po tom trzeci.

No nareszcie!
Jako miłośniczka kryminałów ubolewałam w ostatnim czasie nad tym, że od kiedy nastąpiła wielka moda na ten gatunek, to zaczęło powstawać tak wiele przeciętnych książek tego typu. Nastąpił wysyp kryminałów praktycznie z całego świata. Szybko okazało się, że niestety nie każdy jest Larssonem czy Mankellem i nie każdy skandynawski kryminał to znak jakości (choć nadal uważam, że Skandynawowie są w tym gatunku najlepsi, a zaraz za nimi są Brytyjczycy). Powstało też mnóstwo polskich kryminałów, które nie miały w sobie klimatu, a nawet przemyślanej, realistycznej fabuły. Niektóre amerykańskie kryminały były dla mnie za bardzo "babskie", za bardzo miałkie lub zbyt przewidywalne. Doszło do tego, że coraz rzadziej sięgałam po ten gatunek. Dlatego nie robiłam sobie zbyt dużej nadziei biorąc się za tę książkę. A tu taka niespodzianka. Nie mogłam się oderwać. Autorka stworzyła bohaterów, którzy mnie nie irytują, sprawnie poprowadziła akcję, fabuła jest logiczna i bardzo płynna. I choć nie ma tu aż tak odczuwalnego klimatu zimnej, deszczowej Skandynawii, to czytało mi się świetnie. Zdecydowanie wrócę do tej autorki i będę ją polecać wszystkim, którzy lubią dobrze napisane kryminalne historie. Sięgajcie po panią Bladel i wyruszajcie razem z nią do Kopenhagi. Naprawdę warto.
7,5/10

No nareszcie!

2026

Ciekawy mroczny duński kryminał. Kopenhaska policjantka Louise Rick nie zawsze w zgodzie z procedurami musi zdemaskować dwukrotnego gwałciciela i mordercę. Jedna z jego ofiar przeżyła, ale być może jeszcze niejedną kobietę dorwie zanim odkryją jego tożsamość. Ofiarą, która przeżyła jest młoda dziewczyna. Ich znajomość zaczęła się niewinnie od internetowego czatu. Potem spotkanie w realu i brutalny gwałt.
Louise sprawdza tropy i zagłębia się w śledztwo z przyjaciółką, dziennikarką Suzanne, która też padła ofiarą zwyrodnialca. Zakłada nawet konto na portalu randkowym, by namierzyć przestępcę. Zaczyna z nim niebezpieczną grę, bo nie wie, że tak naprawdę wcale nie jest tak anonimowa w sieci, jak by chciała.
Najciekawsze treści dotyczą właśnie naszej inwigilowanej przez internet prywatności. Blaedel ukazuje subtelne machinacje, niebezpieczeństwa w sieci czyhające na nieświadomych laików, zbyt beztroskie postępowanie młodych ludzi. Te dydaktyczne wstawki i przykłady cyber zbrodni dają czytelnikom dużo do myślenia. Żałuję, że reszta zespołu śledczych jest tylko dodatkiem do naszej heroiny, nie zostali zindywidualizowani i wypadają blado na tle przedsiębiorczej Louise.

Fajna książka. Napisana fajnym językiem. Czasami zaskakująca. O problemie, który jest aktualny i w dzisiejszych czasach może spotkać wiele osób.

• Kryminały
  • Kryminał