Najmroczniejsza ciemność

Cykl: Conny Sjöberg (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Mamma, pappa, barn
Matt Cobosco

Na promie płynącym ze Szwecji do Finlandii zostaje uduszona szesnastolatka. Policjantka podczas joggingu w sztokholmskim parku zauważa w zaroślach wycieńczone niemowlę. Wkrótce natrafia też na zwłoki niezidentyfikowanej kobiety. W tym samym czasie w zamkniętym na klucz mieszkaniu budzi się trzyletnia dziewczynka i stwierdza, że jest całkiem sama. Posterunek w Hammarby otrzymuje kolejne niepokojące zgłoszenia. Komisarz Conny Sjöberg i jego zespół muszą działać szybko.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

agazam | 2019-10-13

Polecam, dobra pozycja, ciekawa akcja, bardzo fajnie połączenie wątków śledczych,zaskakujące zakończenie.

Od pierwszego tomu ten cykl bardzo przypadł mi do gustu i dlatego dawkuję siebie go w czasie, a co za tym idzie sprawdzam na ile - po miesiącach przerwy - zapadli mi w pamięci bohaterowie i wydarzenia z ich życia prywatnego, które tutaj mają swoją kontynuację. Tak, na pewno należy czytać tę serię kryminalną z zachowaniem kolejności, żeby nie pozbawić się sensu pewnych wydarzeń oraz samego podejścia do sprawy głównych bohaterów. Poza tym zauważamy, jak sytuacje prywatne oddziałują na tok myślenia policjantów, co wnoszą do śledztwa, a co ewidentnie usypia ich czujność. Podoba mi się to, iż prowadzący śledztwo nie są przedstawiani jako superbohaterowie, ani degeneracji totalnie załamujący się pod wpływem przeżyć.

Spodobało mi się długie wejście do akcji właściwej. Zanim dojdzie do morderstwa na promie poznajemy dobrze relacje miedzy młodymi uczestnikami wyprawy oraz zostaje wstępnie nakreślona sytuacja w pewnym domu, zanim i tu, na lądzie, dochodzi do tragedii. A dalej możemy się...

Jeżynka | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Czytając książki naszych północnych sąsiadów zawsze zastanawiam się czy rzeczywiście w krajach skandynawskich jest tak duży odsetek spraw kryminalnych gdzie ofiarami są dzieci. Opierając się na motywach które systematycznie pojawiają się w powieściach kryminalnych tamtejszych autorów można odnieść wrażenie że problem pedofilii czy znęcania się nad dziećmi to tematy z którymi na co dzień muszą się mierzyć tamtejsze społeczeństwa.
Takie problemy są też obecne w kolejnej książce Carin Gerhardsen z serii o policjantach ze sztokholmskiej dzielnicy Hammarby.

W "Najmroczniejszej ciemności" zespół Conny'ego Sjöberga zostaje zaangażowany w dwa, wydawać by się mogło niezależne śledztwa. Na promie zostaje zamordowana nastolatka która wybrała się ze swoim chłopakiem i paczkę znajomych na wycieczkę do Finlandii.
Równocześnie w okolicach miejskiego parku zostaje znaleziony wózek z niemowlakiem oraz ciało jego matki. Okazuje się że identyfikacja kobiety jest mozolną pracą, tym bardziej że...

Anna | 2016-09-16
Przeczytana: 15 września 2016

"Najmroczniejsza ciemność" Carin Gerhardsen to druga książka z serii o zespole policyjnym w Hammarby. I tak jak w tomie pierwszym i tutaj mamy kilka wątków, które jak się w końcówce okazuje, są ze sobą mocno splecione. Ale po kolei.
Co mi się w książce podobało? Na pewno fakt, że znów mamy typowy dla pani Gerhardsen zespół głównych bohaterów. Nie jest to teatr jednego aktora, który wszystkim się zajmuje, lecz jest grupa policjantów, którzy starają się rozwiązać dwa pozornie nie związane ze sobą wydarzenia kryminalne. Dzięki temu książka zyskuje na wiarygodności. Ciekawie skonstruowana fabuła, która wiąże ze sobą zabójstwo nastolatki na promie oraz odnalezione zwłoki młodej kobiety, a niedaleko niej chorego i wyczerpanego niemowlęcia. Dodatkowo przeżycia pozostawionej samej sobie trzylatki opisywane z jej punktu widzenia. Tutaj przyznam miałam mały zgrzyt, gdyż momentami odnosiłam wrażenie, że jak na trzylatkę Hanna jest nad wyraz rozwinięta. Kolejną rzeczą, która mi się podobała to...

książek: 2085
rumiko | 2016-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 30 listopada 2015

Jako "wyjazdowy" krymianałek - niezłe, myląca jest tylko liczba pojawiających się postaci. W pewnym momencie przestałam rozróżniać kto jest kim i co robi, dopiero parę stron później załapałam ponownie rytm autorki.
Mocny średniak.

Weronika | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Uwielbiam kryminały, trochę już ich przeczytałam i może dlatego coraz łatwiej mi stwierdzić, kto jest mordercą przed zakończeniem książki. A może po prostu ten kryminał okazał się tak przewidywalny. Historia bardzo mi się podobała, dobrze przedstawiona. Wciąga czytelnika. Minus za to, że nie było zaskakującego zakończenia. Lubię kiedy okazuje się, że mordercą jest, ktoś zupełnie inny niż się spodziewałam. Tu już prawie od połowy książki, podejrzewałam prawidłowego bohatera.

gav | 2015-11-11

Książka zdecydowanie lepsza od poprzedniej, są emocje, jest fabuła, końcówka wciąga. Autorka nie uniknęła jednak wpadek, niektóre wątki są bardzo mało wiarygodne, trochę brak spójności. Jest progres, warto przeczytać w wolnej chwili, niestety jest wielki minus, najpierw trzeba przeczytać poprzednią książkę.

brawocom | 2015-09-30

Ok

dasza | 2015-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Kolejny tom przygód policjantów ze szwedzkiego posterunku w Hammraby. Tym razem dwie zbrodnie w Sztokholmie. Tradycyjnie jak dla skandynawskiej zbrodni przemoc, molestowanie nieletnich okraszone ciekawymi postaciami. Oprócz głównych wątków morderstwa na promie i śmierć młodej matki mamy kontynuację wątku z "Domku z piernika:, która zapewne finał będzie miała w kolejnej części.
Autorka ma lekkie piórko, ale zbrodnie same w sobie nie są bardzo zawiłe. Książka na 3 dni czytania.

Karolina | 2015-03-10
Przeczytana: 08 marca 2015

Po przeczytaniu "Domka z piernika"- pierwszej książki z tej serii, oczekiwania były ogromne. Niestety "Najmroczniejsza ciemność" nie była dla mnie tak interesująca. Brakowało mi dokładniejszych opisów morderstw, bardziej plastycznych postaci i zaskakującego zakończenia, co idealnie zostało zawarte w pierwszej książce. Nie mówię jednak, że książka jest nieciekawa, szybko i lekko się ją czyta i nie nudzi:) Wkrótce podzielę się moją opinią na temat"Kołysanki na śmierć", kolejnej książki z tej serii, którą właśnie czytam:)