5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
CIA, szpiegostwo, agent
korcia

Są niewidoczni, działają w tłumie, długo wypracowują sposoby podejścia do osoby, która ich interesuje. Potrafią stworzyć wiele sytuacji ułatwiających nawiązanie bezpośredniego kontaktu, wciągnąć w matnię podstępem lub szantażem pod pretekstem przypadkowego splotu okoliczności. W decydującym momencie, gdy stają twarzą w twarz, są bezlitośni i w narzucaniu twardych warunków wywiadowczej...

szantażem pod pretekstem przypadkowego splotu okoliczności. W decydującym momencie, gdy stają twarzą w twarz, są bezlitośni i w narzucaniu twardych warunków wywiadowczej współpracy nie uznają żadnych skrupułów. Wyrafinowany cynizm nie odbiera im - "dżentelmenom z CIA" - prawa do zachęcających obietnic, gwarantujących rzekome bezpieczeństwo zwerbowanego człowieka, który ma działać za obce pieniądze przeciwko własnemu krajowi.
Do tego zakonspirowanego świata przeniknął i zdemaskował jego misterną strukturę występujący pod pseudonimem Kamila Rewery wysłannik kontrwywiadu wojskowego, przygotowany na podjęcie roli "agenta CIA" i "spełnienie" stawianych mu zadań szpiegowskich według instrukcji zza Oceanu...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/rewera_kamil...»

onika | 2015-01-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytanie „Kolorowych neonów” było ciekawym doświadczeniem. Nie wiedziałam, czy mam się śmiać, czy płakać. Na pewno w całej rozciągłości pojęłam piękno literatury propagandowej. I tylko ciekawa jestem, czy autor poważnie traktował to swoje dzieło, czy po prostu „darł łacha” pisząc na zamówienie.

Jeśli kogoś interesuje jak agent polskiego kontrwywiadu daje się zwerbować agentom CIA, przechodzi ichnie szkolenia, a na koniec robi ich w konia, koniecznie powinien sięgnąć po „Kolorowe neony”.

Generalnie książka nie jest najgorsza. Owszem zdarzają się dłużyzny, a ego głównego bohatera starczyłoby dla jeszcze pięciu innych osób, ale jest to ciekawy zapis pewnego światopoglądu i opis rzeczywistości przedzielonej żelazną kurtyną. I niech się schowa James Bond przy nieustraszonym polskim agencie ;)

ant505 | 2017-11-22
Wiesława | 2015-04-11