Antologia wybranych reportaży polskich z lat 1944-1974, wydana przez redakcję literatury reportażowej Państwowego Wydawnictwa "Iskry" w 1976 r., w nakładzie 15275 egzemplarzy, w serii "Biblioteka Literatury XXX-lecia". Przekrojowy zbiór tekstów "polskiej szkoły reportażu", publikowanych po II wojnie światowej w książkach reporterskich, lub na łamach prasy. W przeciwieństwie do pierwszej antologii "Iskier" tego typu pt. Wejście w kraj. Wybór reportaży z lat 1944-1964 (wydanej w 1966 r.), publikacja zawiera teksty autorów zajmujących się wyłącznie lub w znacznej mierze reportażem, nie zawiera też relacji z podróży zagranicznych.

Wybór i opracowanie: Krystyna Goldbergowa i Zbigniew Stolarek, posłowie Zbigniew Stolarek.

źródło opisu: Iskry, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie