Trudności ze wstawaniem. Okna

83-7001-300-7
reportaż, PRL
literatura faktu
yuurita

"Trudności ze wstawaniem" to zbiór reportaży, których bohaterami są ludzie tworzący historię przed rokiem 1990 oraz osoby nieznane - Lech Goździk, bohater Października 1956, suwnicowa, w obronie której rozpoczął się strajk w Stoczni w 1980, ale też hochsztaplerka naciągająca ludzi na poezję i święty cadyk z Przysuchy. Powieść "Okna" opowiada o kobiecie uwikłanej w wydarzenia roku 1984. Ukrywa...

Powieść "Okna" opowiada o kobiecie uwikłanej w wydarzenia roku 1984. Ukrywa w domu ludzi z podziemia, a jako fotoreporterka jest obecna na politycznym procesie o zabójstwo.

Na podst. opisu na okładce

Justyna | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Powtórzę za Kazimierzem Dziewanowskim Hanna Krall jest niesamowita.
Rolą reportażu jest m.in. bycie bliżej człowieka i spraw, które w jego życiu mają duże znaczenie. Dla Krall istotni są po prostu ludzie i pamięć o nich. Uważa, że świat można opisać poprzez ważne szczegóły i zwyczajnych ludzi. Obchodzą ją znani jak Anna Walentynowicz (reportaż „Ludzie może i nie są źli…”) czy Grzegorz Przemyk i jego matka Barbara Sadowska ( powieść„Okna”), jak i nikomu nie znani np. niejaka Józefa Tomasikowa spod lasu tuż za Przysuchą ratująca życie Jankielowi Kozłowskiemu ( „Listy do cadyka”).
„Wszystko w świecie można podrobić, nie można tylko podrobić prawdy”. Hanna Krall pisze w taki sposób, że trudno wątpić w szczerość jej reportaży. Tak bardzo wczuwa się w historie, że ma się wrażenie, iż opowiada je sam bohater. Książka jest trochę pominięta a szkoda bo to są fantastyczne reportaże „Mały realizm”, „Trudności ze wstawaniem”, „Ojcowie i synowie” genialne.
Przy końcu powieści „Okna”...

Roman Dłużniewski | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Jak ktoś nie zna Hanny Krall może sięgnąć po tę książkę. Zarówno opowiadania jak i Okna są do przeczytania.

bellaizka | 2016-07-21
    Hanna Krall
    Okna
    Hanna Krall
    NieObcy
    Małgorzata Szejnert, Andrzej Stasiuk, Joanna Fabicka, Olga Tokarczuk, Paweł H...
Znalezione w Ninatece: Rozmowa z Hanną Krall

Słowa są zużyte, wszystkie słowa już były – mówi Hanna Krall, mistrzyni reportażu, autorka powieści i dziennikarka. W dzisiejszym odcinku naszego audiowizualnego cyklu zapraszamy do obejrzenia rozmowy, jaką przeprowadził z nią dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Potraktujmy to jako wstęp do lektury biografii Krall", którą od niedawna można znaleźć w księgarniach.