rozwińzwiń

Trudności ze wstawaniem. Okna

Okładka książki Trudności ze wstawaniem. Okna Hanna Krall
Okładka książki Trudności ze wstawaniem. Okna
Hanna Krall Wydawnictwo: ALFA Seria: Seria z Tukanem reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Seria z Tukanem
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7001-300-7
Tagi:
reportaż PRL
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tygodnik Powszechny nr 38 (3715) 2020 Agnieszka Ayşen Kaim, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anna Goc, Grzegorz Jankowicz, Jan Klata, Hanna Krall, Katarzyna Kubisiowska, Stanisław Mancewicz, Emilie Pine, Anita Piotrowska, Grzegorz Ryś, Piotr Sikora, Michał Sowiński, Paweł Śpiewak, Tomasz Swoboda, Krzysztof Tarka, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Ocena 8,2
Tygodnik Powsz... Agnieszka Ayşen Kai...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
65 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
586
579

Na półkach:

Książkę tworzą reportaże (do których jest bardzo dobrze dobrany tytuł) i powieść. Przygnębiające – a z dzisiejszej perspektywy wręcz absurdalne – obrazy życia poszczególnych ludzi w okresie funkcjonowania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Niektóre sprawy są niedookreślone oraz trzeba czytać "między wierszami", żeby dobrze zrozumieć przedstawiane sytuacje. Teksty "mówiły" do czytającego je odbiorcy. Lektura wciągająca. Te reportaże mają wartość historyczną. Bardzo dobitne zdanie jednego z młodych bohaterów: "Naszych rodziców wychowali ci, co pamiętali wojnę. Jak ktoś pamięta wojnę, to potem się cieszy z byle czego i niczego nie chce od życia".

Opinię na temat powieści "Okna" umieszczam tutaj: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/okna/opinia/78236281

Książkę tworzą reportaże (do których jest bardzo dobrze dobrany tytuł) i powieść. Przygnębiające – a z dzisiejszej perspektywy wręcz absurdalne – obrazy życia poszczególnych ludzi w okresie funkcjonowania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Niektóre sprawy są niedookreślone oraz trzeba czytać "między wierszami", żeby dobrze zrozumieć przedstawiane sytuacje. Teksty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
465
271

Na półkach: ,

„Trudności ze wstawaniem”* i "Okna" Wydawnictwa Alfa z 1990 roku to zbiór reportaży Królowej Polskiego Reportażu, zawierający także powieść Hanny Krall.
Pierwsza część jest absolutnym „must have” każdego miłośnika non-fiction.
Ujmujące były „Wzorcowe życie maszynisty Cudnego” i „Rama do portretu Jadźki S.”, gdzie pojawia się cytowane później w „Fakty muszą zatańczyć” M. Szczygła piękne zdanie: „Pierwszy raz widziałam, jak ktoś umiera z miłości”.
Historia zadłużonej po uszy hochsztaplerki, której udało się oszukać Autorkę na wiersze, Augustyna Halotty, aktora-górnika, głównego bohatera filmu „Paciorki jednego różańca” K. Kutza, którego filmowa rzeczywistość dopadła szybciej, niż mógł się tego spodziewać, Lechosława Goździka, rybaka i bohatera października 1956 roku, czy najsłynniejszej suwnicowej PRL - Anny Walentynowicz. Na deser dostajemy reportaż o cadyku z Przysuchy, „Katar sienny” i urodzonych tego samego dnia Henryka D. i Henia Kissa, z których historia drwiła do bólu.
Magiczne, urzekające historie, niemal fantastyczne (jak na przykład reportaż o członku ZSMP, który na wyborczych zebraniach manipulował… bilami),a jednocześnie mocno osadzone w peerelowskiej rzeczywistości.

Dzięki H. Krall kocha się ludzi.

Natomiast „Okna”, mimo że ich tłem jest proces zabójców Grzegorza Przemyka, pełne odwołań do wojennej i powojennej przeszłości, kipiący od relacji skupionych wokół głównej bohaterki ludzi, nie zabrały mnie na wyprawę równą wyprawie w światy, które Autorka wyczarowała wspomnianymi wcześniej reportażami.
Być może „Okna” nie chciały się dla mnie odpowiednio szeroko otworzyć?

W zanadrzu kolejna antykwaryczna zdobyć Hanny K. Do rychłego zobaczenia.

*Nie są to "Trudności ze wstawianiem okna" :)

„Trudności ze wstawaniem”* i "Okna" Wydawnictwa Alfa z 1990 roku to zbiór reportaży Królowej Polskiego Reportażu, zawierający także powieść Hanny Krall.
Pierwsza część jest absolutnym „must have” każdego miłośnika non-fiction.
Ujmujące były „Wzorcowe życie maszynisty Cudnego” i „Rama do portretu Jadźki S.”, gdzie pojawia się cytowane później w „Fakty muszą zatańczyć” M....

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
61

Na półkach:

Uwielbiam takie reportaże. Kiedy czyjeś codzienne, zwykłe życie staje się dla innych niezwykłą historią. "Portret rodziny Z. we wnętrzu" - mistrzostwo świata! Pojawia się w mojej głowie natychmiast, kiedy zdarza mi się pomyśleć jak to jest mi źle i ciężko w życiu:)

Uwielbiam takie reportaże. Kiedy czyjeś codzienne, zwykłe życie staje się dla innych niezwykłą historią. "Portret rodziny Z. we wnętrzu" - mistrzostwo świata! Pojawia się w mojej głowie natychmiast, kiedy zdarza mi się pomyśleć jak to jest mi źle i ciężko w życiu:)

Pokaż mimo to

avatar
71
68

Na półkach:

epicka pochwała zwyczajności

epicka pochwała zwyczajności

Pokaż mimo to

avatar
273
269

Na półkach:

Tym razem wzięłam się za Hannę Krall i cykl jej reportaży „Trudności ze wstawaniem” oraz powieść „Okna”. Autorka opisuje szczegóły z życia zwyczajnych ludzi. Ludzi żyjących w trudnych czasach, którzy musieli walczyć o każdy dzień normalności w trudnej rzeczywistości. Pisze m.in. o Annie Walentynowicz i Grzegorzu Przemyku. Krall stawia nam przed wyobraźnią ludzi nie osądzając ich. To teksty trudne, ale warto przez nie przebrnąć. Każdy powinien jednak znaleźć dla nich swój czas.

Tym razem wzięłam się za Hannę Krall i cykl jej reportaży „Trudności ze wstawaniem” oraz powieść „Okna”. Autorka opisuje szczegóły z życia zwyczajnych ludzi. Ludzi żyjących w trudnych czasach, którzy musieli walczyć o każdy dzień normalności w trudnej rzeczywistości. Pisze m.in. o Annie Walentynowicz i Grzegorzu Przemyku. Krall stawia nam przed wyobraźnią ludzi nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
380
184

Na półkach:

OCENA TYLKO NA PODSTAWIE REPORTAŻY
Hannę Krall znałem z przerabianego w liceum wywiadu ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz reportażu o Annie Walentynowicz przypomnianego w jubileuszowym numerze ,,Polityki”. O ile z pierwszego tytułu zapamiętałem głównie szokującą treść, to w reportażu uderzył mnie znakomity warsztat i mądre oddanie głosu bohaterce, by przekazać jej punkt widzenia nie narzucając się swoimi poglądami. Po przeczytaniu wszystkich zawartych tu reportaży jestem usatysfakcjonowany, bo autorka w większości przypadków dorównała poziomem wcześniej wymienionemu.
Reportaże opowiadają o codziennym życiu z czasów aktywności zawodowej pisarki. W kilku z nich odwołano się do wydarzeń politycznych, lecz nie są one najważniejszym elementem, ale czynnikiem determinujące karierę lub życie osobiste. Ze względu na brak efekciarstwa można z nich brać wiedzę, jaki wtedy prowadziło się tryb życia i do czego się dążyło. Znakomicie na odbiór wpływa brak ocenę bohaterów przez autorkę (i generalnie im więcej reporterka dodawała od siebie, tym tekst mniej mnie przekonywał) czy ogólnie brak pretensji do osądzania osób i czynów, dzięki czemu na starcie nie byłem uprzedzony za lub przeciw jakiejś osobie.
Reportaże Hanny Krall to kolejny przykład, że tekst literacki nie potrzebuje jawnych odwołań do filozofii/teorii politycznych itp., by pokazywać w pogłębiony sposób działania ludzi. Jeżeli ktoś pomyśli po pobieżnej lekturze, że opis porannych zwyczajów ubogiej rodziny musi zawierać tylko błahą i przyziemną treść, to ja mam stanowczo przeciwne odczucia.

OCENA TYLKO NA PODSTAWIE REPORTAŻY
Hannę Krall znałem z przerabianego w liceum wywiadu ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz reportażu o Annie Walentynowicz przypomnianego w jubileuszowym numerze ,,Polityki”. O ile z pierwszego tytułu zapamiętałem głównie szokującą treść, to w reportażu uderzył mnie znakomity warsztat i mądre oddanie głosu bohaterce, by przekazać jej punkt...

więcej Pokaż mimo to

avatar
497
55

Na półkach:

Powtórzę za Kazimierzem Dziewanowskim Hanna Krall jest niesamowita.
Rolą reportażu jest m.in. bycie bliżej człowieka i spraw, które w jego życiu mają duże znaczenie. Dla Krall istotni są po prostu ludzie i pamięć o nich. Uważa, że świat można opisać poprzez ważne szczegóły i zwyczajnych ludzi. Obchodzą ją znani jak Anna Walentynowicz (reportaż „Ludzie może i nie są źli…”) czy Grzegorz Przemyk i jego matka Barbara Sadowska ( powieść„Okna”),jak i nikomu nie znani np. niejaka Józefa Tomasikowa spod lasu tuż za Przysuchą ratująca życie Jankielowi Kozłowskiemu ( „Listy do cadyka”).
„Wszystko w świecie można podrobić, nie można tylko podrobić prawdy”. Hanna Krall pisze w taki sposób, że trudno wątpić w szczerość jej reportaży. Tak bardzo wczuwa się w historie, że ma się wrażenie, iż opowiada je sam bohater. Książka jest trochę pominięta a szkoda bo to są fantastyczne reportaże „Mały realizm”, „Trudności ze wstawaniem”, „Ojcowie i synowie” genialne.
Przy końcu powieści „Okna” jest przytoczone indyjskie przysłowie: jeśli biegnąc, zobaczysz starego człowiek , który chce ci coś powiedzieć, zatrzymaj się, to może być coś ważnego. Hanna Krall wie przy kim należy się zatrzymać, bo pisze tylko o ważnych rzeczach.
Całość znakomita!

Powtórzę za Kazimierzem Dziewanowskim Hanna Krall jest niesamowita.
Rolą reportażu jest m.in. bycie bliżej człowieka i spraw, które w jego życiu mają duże znaczenie. Dla Krall istotni są po prostu ludzie i pamięć o nich. Uważa, że świat można opisać poprzez ważne szczegóły i zwyczajnych ludzi. Obchodzą ją znani jak Anna Walentynowicz (reportaż „Ludzie może i nie są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2249
2193

Na półkach: ,

Jak ktoś nie zna Hanny Krall może sięgnąć po tę książkę. Zarówno opowiadania jak i Okna są do przeczytania.

Jak ktoś nie zna Hanny Krall może sięgnąć po tę książkę. Zarówno opowiadania jak i Okna są do przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
1775
724

Na półkach: , , ,

Reportaże - super, lektura obowiązkowa.
"Okna" - coś mi zgrzytało, nie mogłam się na tym tekście skupić.
Ogółem - Hanna Krall jest wielka, trzeba ją czytać.

Reportaże - super, lektura obowiązkowa.
"Okna" - coś mi zgrzytało, nie mogłam się na tym tekście skupić.
Ogółem - Hanna Krall jest wielka, trzeba ją czytać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    197
  • Przeczytane
    100
  • Posiadam
    26
  • Literatura polska
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Reportaże
    3
  • Reportaż
    3
  • Ulubione
    2
  • 2018
    2
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Więcej
Hanna Krall Trudności ze wstawaniem. Okna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także