Korona i krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów

Wydawnictwo: Biały Kruk
kościół, Piastowie, Ożóg, Polska
historyczna
Joanna Dudek

Jak to się stało, że młode europejskie państwo, powstałe w X wieku na peryferiach średniowiecznego chrześcijaństwa, w XV wieku było już potęgą, mocarstwem? Dlaczego w XV-wiecznym Krakowie żyło tak wielu świętych i błogosławionych? Co sprawiło, że Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli państwo, które nie tylko przetrwało późniejsze kryzysy, ale stało się też nieodłącznym elementem europejskiego ładu? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka prof. Krzysztofa Ożoga. W jednym tomie – pierwszym w bezprecedensowej serii „Kościół na Straży Polskiej Wolności” – autor zmieścił historię Polski od chrztu Mieszka I w 966 r. po śmierć ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta Augusta, w 1572 r. Te sześć stuleci to niezwykły czas kształtowania się polskiej duszy w zgodzie z Ewangelią i misją Kościoła katolickiego.

źródło opisu: Biały Kruk, 2012

źródło okładki: Biały Kruk