Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Okładka książki Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego Krzysztof Ożóg
Okładka książki Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego
Krzysztof Ożóg Wydawnictwo: Biały Kruk historia
historia
Biały Kruk
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldemar Chrostowski, Stanisław Nagy, Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Ożóg
Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldema...
Okładka książki Paweł Włodkowic i polska szkoła prawa międzynarodowego Stanisław Bełch, Juliusz Domański, Tomasz Graff, Tadeusz Jasudowicz, Stanisław Krzyżanowski, Andrzej Niesiołowski, Krzysztof Ożóg, Stanisław Wielgus
Paweł Włodkowi... Stanisław Bełch, Ju...
Okładka książki Wielka Księga Patriotów Polskich Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski
Wielka Księga ... Andrzej Nowak (hist...

„Wszystkie wzniesione przez Kazimierza Wielkiego zamki usytuowane były w kompleksach dóbr monarszych i spełniały ważne funkcje administracyjne, gospodarcze, obronne i symboliczne. Nie sposób patrzeć na kazimierzowskie zamki jedynie z zawężonej perspektywy militarnej, bowiem ich rola przypisana przez monarchę była o wiele bardziej wszechstronna” (s.110).
✅ Kazimierz III Wielki, był jednym z najwybitniejszych władców w historii Polski. Ostatni z Piastów, prowadził dalekowzroczną politykę gospodarczą Królestwa Polskiego, poprzez zakładanie nowych miast czy kodyfikację prawa. Odnosił sukcesy w polityce zagranicznej, umacniając pozycję swojego królestwa w Europie Środkowo-Wschodniej. O jego niezwykłym dziedzictwie, opowiada książka, która ukazała się w 650 rocznicę śmierci ostatniego króla z dynastii piastowskiej.
✅ Biorąc publikację do ręki, pierwsze co rzuca się w oczy, to przepiękne wydanie. Twarda oprawa, kredowy papier, duży format. Jednakże to przede wszystkim wspaniałe zdjęcia, autorstwa Adama Bujaka sprawiają, że kontakt z dziełem jest prawdziwą przyjemnością. Tematyka zamieszczonych w książce fotografii, skupia się przede wszystkim na pokazaniu, co do naszych czasów pozostało z dziedzictwa Kazimierza Wielkiego. A pozostało całkiem sporo! To jednocześnie zachęta do odbycia ciekawej podróży, do różnych zakątków Polski, aby samemu zobaczyć liczne zamki, miasta czy kościoły, którym początek dał syn Władysława Łokietka. Oprócz tych wspaniałych fotografii, w książce znajdziemy również niezwykle bogaty materiał ilustracyjny, który obejmuje dzieła wybitnych mistrzów malarskich, freski, litografie czy mapy, związane z postacią głównego bohatera książki.
✅ Tekst do publikacji, został napisany przez profesora Krzysztofa Oźóga. Autor podzielił swoją narrację na kilka bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia, dzieciństwa i młodości Kazimierza Wielkiego. W kolejnych rozdziałach, zostaje szczegółowo omówione polityczne, gospodarcze, militarne, prawno-organizacyjne oraz fundacyjnie dziedzictwo ostatniego z Piastów. Książkę zamyka rozdział dotyczący okoliczności śmierci władcy oraz jego pochówku. Prowadzona przez profesora Oźóga narracja jest ciekawa, napisana przystępnym językiem, a zarazem wyjaśniająca wszystkie aspekty średniowiecznej rzeczywistości, w której żył Kazimierz Wielki. Chciałbym przy tym zaznaczyć, że publikacja skupia się wyłącznie na publicznej działalności ostatniego z Piastów. O jego bogatym, a zarazem kontrowersyjnym życiu prywatnym, właściwie nic w niej nie znajdziemy.
✅ „Narodziny potęgi” to książka popularnonaukowa, skierowana do szerokiego grona odbiorców. Napisana lekkim piórem, z przepiękną szatą graficzną, może być doskonałą pozycją dla wszystkich tych osób, które chcą poznać historię dokonań władcy, o którym Jan Długosz pisał, że „pałał gorącą chęcią powiększania i uświetnienia swego Królestwa Polskiego”. W moim odczuciu, to idealna pozycja do wspólnej lektury z najmłodszymi, którym w interesujący sposób można pokazać pewien odcinek polskiej historii, aby następnie osobiście wybrać się do miejsc, związanych z dorobkiem Kazimierza Wielkiego.
🔴 „Kazimierz Wielki w sprawowaniu rządów świadomie wzorował się na Salomonie, który w średniowieczu był powszechnie uważany za ideał władcy mądrego i sprawiedliwego, obdarzonego Bożym błogosławieństwem i pomyślnością. Otoczenie dworskie ostatniego Piasta na tronie polskim, szczególnie kancelaria królewska w dokumentach, upowszechniało wizerunek Kazimierza jako władcy sprawiedliwego, mądrego, dbałego o pokój, bezpieczeństwo Królestwa i dobrobyt poddanych oraz eksponowało splendor, majestat i suwerenność władzy królewskiej” (s.247)

✅ Kazimierz III...

Kazimierz Wielki - wielkim królem był. Mimo tego, że był dopiero szósty do tronu, założył koronę i udowodnił, że Polska może być wielka. Słynne powiedzenie, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, jest już bardzo oklepane. Prawie jak Merry Christmas. Dlatego zajmiemy się bardziej obiektywną historią.

Kazimierz III Wielki

Kazimierz Wielki - wielkim królem był. Narodził się 30 kwietnia 1310 roku jako najmłodszy syn Władysława Łokietka. Ciekawostką jest, że niestety matka nie powiła go w zamkowych pieleszach, ale podczas podróży w kuźni. Wraz z mężem wracała ona z Brześcia Kujawskiego do Krakowa. Kuźnia ma swoją legendę, ale faktem jest, że w XIX wieku jej właścicielem zamiast Polaka został Niemiec.

Król po Łokietku

W 1333 roku zmarł ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek a w wyniku śmierci swojego starszego rodzeństwa on sam został królem. Koronowany był w tym samym roku na Wawelu.

Konflikty z sąsiadami

Początki panowania były trudne. Państwo Polskie było rozbite i słabe, istniało zagrożenie ataku ze strony silniejszych sąsiadów. Kazimierz Wielki najpierw przedłużył rozejm z Krzyżakami, który wygasł w 1333 roku. Następnie porozumiał się z Wittelsbachami władającymi Brandenburgią. Pierwszym dyplomatycznym sukcesem króla było wykupienie za 20 tysięcy kop groszy praskich zrzeczenia się przez króla czeskiego Jana Luksemburskiego (który sam nazwał się królem Polski) roszczeń do tronu polskiego.

Polityka wewnętrzna

Kazimierz próbował scentralizować państwo i umocnić swoją władzę. Zaczął kształtować administrację centralną, ujednolicił prawo, dbał o rozwój oświaty (Akademia Krakowska),wzbogacił skarbiec królewski.

Skandale i skandaliki

w 1325 roku wziął ślub z Aldoną córką dziadka Władysława Jagiełły. Niestety jego matka nie akceptowała tego małżeństwa. Kazimierz i Aldona przeżyli razem 14 lat. Aldona przyjęła chrzest i dostała nowe imię Anna. Polacy jej nie lubili. Podobno była ona oddana bez reszty uciechom tanecznym i skocznej muzyce.

Zdrady i kochanki

Król zbyt wierny nie był. Aldonę zdradził kiedy przebywał na Węgrzech u swojej siostry. Spodobała mu się Klara Zych, która zaszła z nim w ciąże. Jej ojciec wpadł podobno w szał. W swoim gniewie rzucił się na szwagra Kazimierza, jednak został zabity. Po tym wydarzeniu na rodzinę Zachów spadły represje. Ci, którym udało się przeżyć, uciekli do Polski gdzie, Łokietek dał im ochronę.

Po śmierci Aldony Kazimierz Wielki poślubił Adelajdę, która podobno była bardzo brzydka. Kazimierz kazał wybudować swojej żonie pałac pod Olkuszem i zamknął ją tam na 15 lat.

Bigamia

To, że król był już żonaty, w ogóle mu nie przeszkadzało, ponieważ ożenił się po raz trzeci a później czwarty. Kazimierz miał też sporo kochanek. Warto tutaj wspomnieć o Cudce, która była córką krakowskiego dworzanina. Z nią Kazimierz miał troje dzieci...

Narodziny potęgi

Trzeba przyznać, że pod rządami Kazimierza Wielkiego Polska stała się krajem bogatym i wpływowym. Król naprawdę był wspaniałym strategiem i dyplomatą.

Pan Krzysztof Ożóg wraz z Panem Adamem Bujakiem napisali i zilustrowali wspaniały album o Kazimierzu III Wielkim. Narodziny potęgi - dziedzictwo Kazimierza Wielkiego. Cudowny rys historyczny władcy jak i samego Krakowa oraz majątków w pobliżu.

Polityczne dziedzictwo króla, królewska fundacja i Akademia, militarne umocnienie państwa, gospodarka, prawo i organizacja... To wszystko znajdziecie w tej niezwykłej publikacji. Całkowicie historyczny album o jednym z największych władców kraju jest bardzo licznie okraszony zdjęciami jednego z moim zdaniem najlepszych fotografów w kraju Pana Adama Bujaka.

Osobiste refleksje

Uwielbiam albumy, które są również wyposażone w tekst. Opisy do zdjęć sprawiają, że czytelnik przenosi się w świat z fotografii. Oczywiście sam tekst jest historią zarówno władcy jak i królestwa, ale zawiera również różnego rodzaju anegdoty.

Jestem zachwycona zdjęciami. Wspaniałe, wyraźne pokazują wiele detali historycznych. Widać, że ich autor kocha to co robi. Tutaj trzeba wspomnieć, że wszystkie dzieła Pana Bujaka są po prostu majstersztykiem. Bardzo podobają mi się przypisy, które zachęcają zwłaszcza młodego czytelnika do zgłębienia przedstawionej treści. Być może w tej pozycji nie znajdziemy pikantnych szczegółów z życia króla, jednak jest to publikacja, która wspaniale wspomoże każdego, kto zechce takowe poznać z innych źródeł.

Uważam, że tego typu publikacje powinny być naprawdę szeroko dostępne. Niestety dziś po wszelkich reformach oświaty historia w szkole kuleje. A takie pozycje pozwalają wspólnie z całą rodziną bliżej poznać swój kraj, władców, społeczeństwo jak i dokonania.

Przyznam szczerze, że ze względu na zdjęcia często sięgam po to wydanie wspólnie z dziećmi. Fotografie przyciągają i dzięki temu wzbudzają ciekawość.

Jeśli kochacie historię, ten album musicie mieć. Jeśli macie w domu ucznia również. Na pewno książka wzbogacona np. filmami historycznymi będzie wspaniałą podróżą w czasie dla całej rodziny.

Kazimierz III Wielki

Kazimierz Wielki - wielkim królem był....

Bardzo wyjątkowo trafny tytuł. Gdyż ten władca rzeczywiście dokonał tak wiele.

Bardzo wyjątkowo trafny tytuł. Gdyż ten władca rzeczywiście dokonał tak wiele.

• Do zdobycia
  • Biografia