966. Chrzest Polski

Okładka książki 966. Chrzest Polski Krzysztof Ożóg
Okładka książki 966. Chrzest Polski
Krzysztof Ożóg Wydawnictwo: Biały Kruk historia
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Biały Kruk
Data wydania:
2015-11-04
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-04
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375531947
Tagi:
chrystianizacja ewangelizacja chrzest Mieszka I
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldemar Chrostowski, Stanisław Nagy, Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Ożóg
Ocena 0,0
Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldema...
Okładka książki Paweł Włodkowic i polska szkoła prawa międzynarodowego Stanisław Bełch, Juliusz Domański, Tomasz Graff, Tadeusz Jasudowicz, Stanisław Krzyżanowski, Andrzej Niesiołowski, Krzysztof Ożóg, Stanisław Wielgus
Ocena 9,0
Paweł Włodkowi... Stanisław Bełch, Ju...
Okładka książki Wielka Księga Patriotów Polskich Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski
Ocena 6,1
Wielka Księga ... Andrzej Nowak (hist...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
495
334

Na półkach: ,

Sięgnęłam po tę książkę zafascynowana rodem pierwszych Piastów po przeczytaniu dylogii P. Cherezińskiej o hardej córce Mieszka I. Wybór podyktowany był po prostu obecnością jej w mojej bibliotece i nie mam porównania do żadnej innej pozycji historycznej na ten temat. Natomiast po przeczytaniu jestem całkiem ukontentowana. Książka, która w tytule odnosi się do konkretnego wydarzenia w dziejach Polski daje dużo szersze spectrum historii. Autor rysując tło historyczne opisuje początki plemion słowiańskich, kierunki rozprzestrzeniania się kultur łączonych ze Słowianami i ich związki z imperium rzymskim. Nie czuję się mocna ani w tych tematach ani w historii samych początków państwa polskiego, ale autor przedstawia dość skrupulatnie możliwe związki i przyczyny konkretnych etapów naszej przeszłości z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ten kontekst dziejowy jest bardzo ważny i dzięki temu dostajemy całościowy obraz tego, jak postępował proces chrystianizacji nie tylko Polski, ale i Europy.
Siłą rzeczy wyłapywałam z tekstu momenty i wydarzenia, które zawarła w fabule swoich książek P. Cherezińska i jestem pod ogromnym wrażeniem tego, ile jest prawdy historycznej w "Hardej" i "Królowej" i jak sprytnie i umiejętnie autorka te wątki faktograficzne połączyła z fikcją literacką.
Co do sposobu pisania "Chrztu Polski" to jest mocno naukowy, poparty wieloma cytatami z kronik Galla Anonima, biskupa Thietmara i innych. Niestety momentami czyta się to dość topornie i trzeba się mocno skupiać aby wydobyć sedno. Czuć, że to książka naukowa, pisana przez profesora i w odniesieniu do wielu materiałów źródłowych. Z jednej strony to dobrze, ale gdybym nie miała ogólnego poglądu na początki pierwszych Piastów to chyba musiałabym jeszcze bardziej skupiać się na teksie.
W końcu bardzo też czuć niezwykłą wiarę autora w Chrystusa i przekonanie, że korzenie Polski i jej potęga oparte są na wierze katolickiej i tak już pozostanie.
Książkę mogę polecić, ale myślę, że sięgnę jeszcze po inne pozycje traktujące o tym momencie dziejowym naszego kraju, aby mieć porównanie i jeszcze inne spojrzenie.

Sięgnęłam po tę książkę zafascynowana rodem pierwszych Piastów po przeczytaniu dylogii P. Cherezińskiej o hardej córce Mieszka I. Wybór podyktowany był po prostu obecnością jej w mojej bibliotece i nie mam porównania do żadnej innej pozycji historycznej na ten temat. Natomiast po przeczytaniu jestem całkiem ukontentowana. Książka, która w tytule odnosi się do konkretnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
306
209

Na półkach: , , ,

Jeszcze jako student historii UJ miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach profesora Ożoga. Bardzo ucieszyłem się wiec gdy w ręce wpadła mi jego publikacja ,,966. Chrzest Polski".

Tytuł może być nieco mylący. Autor zajął się bowiem opracowaniem szerszego spojrzenia na całość rozwoju chrześcijaństwa i organizacji kościelnej w państwie pierwszych Piastów. W zasadzie zaczyna od opisu pogańskiej Słowiańszczyzny, dawnych obyczajów religijnych, wiary w bóstwa: Peruna, Swarożyca, Swaroga. Następnie przedstawia proces chrystianizacji poszczególnych władztw Europy w IX i X wieku: Państwa Wielkomorawskiego, później Czech, Węgier i Rusi. W końcu mamy opis organizacji państwa pierwszych Piastów zrywający z utartym w podręcznikach szkolnych obrazem. Autor przedstawił wszystkie funkcjonujące w literaturze przedmiotu teorie na temat pochodzenia dynastii piastowskiej: czy to już nieaktualną od dawna koncepcję pochodzenia normańskiego ale także domniemaną choć wciąż nie udowodnioną ciągłość dynastii Mojmirowiców (Państwo Wielkomorawskie). Konkluduje jednak, że najbardziej prawdopodobnym obecnie założeniem jest oczywiście wywodzenie się Piastów bezpośrednio z Wielkopolski (oparcie się na genealogii Galla). Masa nowych faktów odnośnie organizacji pierwszych grodów, które spychają można powiedzieć Gniezno na dalszy plan. Dzięki zaawansowanej metodzie dendrochronologicznej opartej na badaniu przekroju dębów dziś wiemy z całą pewnością i dokładnością do kilku lat, że sieć grodów takich jak Poznań, Ostrów Lednicki, Grzybowo czy właśnie Gniezno powstała dość szybko w latach 920 - 940. Wyjątkiem jest tutaj Giecz który datuje się na rok około 850 a jego przebudowę znowu na wspomniane dwudziestolecie. Obala to teorie o długim rozwoju monarchii piastowskiej na rzecz nowej - wielkiego ,,boomu", szybkiego rozwoju struktury grodowej w jednym pokoleniu wstecz od Mieszka I. Co do niej zgadzają się dzisiaj prawie wszystkie autorytety historyczne w tej dziedzinie. Dalej mamy opracowaną już tematykę przyjęcia samego chrztu przez Mieszka i podjęcia akcji chrystianizacyjnej naszych elit przez biskupa Jordana po 968 roku. Co ciekawe w kwestii miejsca chrztu możemy jedynie gdybać. Za najbardziej prawdopodobne w świetle najnowszych badań archeologicznych uznaje się Poznań i Ostrów Lednicki a nie Gniezno. W grę wchodzą też mniej prawdopodobne opcje jak Praga i Ratyzbona. W końcu dochodzimy do opisu męczeństwa św. Wojciecha i jego bezprecedensowego znaczenia dla umocnienia Kościoła w Polsce piastowskiej. Następnie opracowanie tematyki związanej ze stosunkami Bolesława Chrobrego z Ottonem III. Oczywiście plany stworzenia uniwersalistycznego Cesarstwa, zjazd w Gnieźnie i starania naszego księcia o koronę zwieńczone sukcesem w 1025 roku. Autor kończy na opisie początków życia zakonnego i organizacji Kościoła w czasach Mieszka II.

Opracowanie profesora Ożoga jest bardzo czytelne a zarazem wnikliwe i wyjątkowo solidnie oparte na tekstach źródłowych. Mamy tutaj mnóstwo cytatów z Galla Anonima, Jana Długosza, kronik Kosmasa czy Thietmara. Wykorzystano liczne roczniki (krakowski dawny) i inne przekazy zagraniczne (Geograf Bawarski, Widukind z Korbei, Ibrahim Ibn Jakub). Przy analizie poszczególnych zagadnień mamy przedstawione wszystkie możliwe teorie i wskazaną zazwyczaj najbardziej prawdopodobną. Publikacja zdecydowanie wpisuje się w najnowszy nurt badań nad wczesnymi dziejami państwa Piastów, prezentuje aktualny ich stan i jest bardzo ciekawa. Polecam wszystkim entuzjastom naszych początków!

Jeszcze jako student historii UJ miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach profesora Ożoga. Bardzo ucieszyłem się wiec gdy w ręce wpadła mi jego publikacja ,,966. Chrzest Polski".

Tytuł może być nieco mylący. Autor zajął się bowiem opracowaniem szerszego spojrzenia na całość rozwoju chrześcijaństwa i organizacji kościelnej w państwie pierwszych Piastów. W zasadzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
52

Na półkach:

Kupiłem tę książkę podczas medialnego zgiełku związanego z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, bo chciałem dowiedzieć się czegoś więcej niż dość powierzchowne informacje z artykułów prasowych. I trafiłem naprawdę bardzo, bardzo dobrze. Prof. Ożóg w swojej książce rysuje tak żywy i fantastyczny obraz Polski z drugiej połowy X w., że miejscami miałem wrażenie, że czytam powieść historyczną, a nie literaturę faktu. Ponadto autor nieustannie pamiętał o tym, że jego czytelnikami są nie tylko koledzy akademicy, ale też zwykli ludzie zainteresowani początkiem polskiej historii. Dlatego tło całego aktu Chrztu (sytuacja międzynarodowa, polityka Kościoła, napięcia wewnątrzpolskie, konflikty wczesnodynastyczne itp.) jest dokładnie opisane i pozwala zrozumieć decyzja Mieszka, papieża oraz ich dworów.
Warto zwrócić uwagę również na mistrzowskie wydanie książki, dzięki któremu w księgarni w ogóle na nią spojrzałem. Przypomina bogatą księgę ze starych czasów, super papier, dobra czcionka i królewska oprawa (wydanie jest reklamowane jako jubileuszowe i to widać).

Kupiłem tę książkę podczas medialnego zgiełku związanego z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, bo chciałem dowiedzieć się czegoś więcej niż dość powierzchowne informacje z artykułów prasowych. I trafiłem naprawdę bardzo, bardzo dobrze. Prof. Ożóg w swojej książce rysuje tak żywy i fantastyczny obraz Polski z drugiej połowy X w., że miejscami miałem wrażenie, że czytam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1598
964

Na półkach: ,

Bardzo szeroko rozwinięty wątek religijny w państwie pierwszych Piastów. Znajdziemy tutaj szczegółowe opisy powstania biskupstw i arcybiskupstw, wzmianki o architekturze religijnej oraz poczynania najważniejszych postaci opisywanego okresu (głównie duchownych). Brakuje mi w tej książce tylko jednej rzeczy, stąd ocena tylko dobra. Mianowicie mało jest rozważań o samym chrzcie Mieszka I i Polan. Tak naprawdę bardziej szczegółowe analizy można było znaleźć w różnych felietonach drukowanych na naszym rynku wydawniczym w okolicach Wielkanocy, niż tutaj. Nieco ten fakt rozczarowuje, przynajmniej mnie. Jakkolwiek bym nie narzekał, ta książka to kawał naprawdę dobrej historii o początkach państwa Polskiego, zwłaszcza rozgrywek koronowanych głów z duchownymi różnej rangi. Polecam.

Bardzo szeroko rozwinięty wątek religijny w państwie pierwszych Piastów. Znajdziemy tutaj szczegółowe opisy powstania biskupstw i arcybiskupstw, wzmianki o architekturze religijnej oraz poczynania najważniejszych postaci opisywanego okresu (głównie duchownych). Brakuje mi w tej książce tylko jednej rzeczy, stąd ocena tylko dobra. Mianowicie mało jest rozważań o samym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
417
247

Na półkach:

Książka dla hobbystów, pasjonatów historii. Profesor zgrabnie, jak zwykle zresztą, ujął w słowa materię. Rzecz nie była łatwa, biorąc pod uwagę szerokie tło. W książce ukazano w bardzo przystępny i uporządkowany aktualny stan badań nad okolicznościami przyjęcia chrztu przez Mieszka. Jako jedna z pierwszych magistrantek Profesora, rocznik 2000, bardzo polecam. Zwłaszcza laikom.

Książka dla hobbystów, pasjonatów historii. Profesor zgrabnie, jak zwykle zresztą, ujął w słowa materię. Rzecz nie była łatwa, biorąc pod uwagę szerokie tło. W książce ukazano w bardzo przystępny i uporządkowany aktualny stan badań nad okolicznościami przyjęcia chrztu przez Mieszka. Jako jedna z pierwszych magistrantek Profesora, rocznik 2000, bardzo polecam. Zwłaszcza laikom.

Pokaż mimo to

avatar
129
53

Na półkach: ,

Prof. Krzysztof Ożóg w swoim dziele przybliżył nam, Polakom okoliczności przyjęcia przez księcia Mieszka I chrztu w 966r. Autor kreśli szeroki obraz dziejów, nie skupiając się stricte na tytułowym zagadnieniu. Swoją opowieść zaczyna od zarysu sytuacji na mapie Europy w V wieku, zaś kończy na Wieku XI i czasach panowania Kazimierza Odnowiciela. To co charakteryzuje tę pozycję to absolutnie naukowe i merytoryczne podejście do zagadnienia. W skrócie: wybitne dzieło wybitnego historyka na wybitną datę w dziejach naszego państwa i narodu- 1050 rocznicę Chrztu Polski.

Prof. Krzysztof Ożóg w swoim dziele przybliżył nam, Polakom okoliczności przyjęcia przez księcia Mieszka I chrztu w 966r. Autor kreśli szeroki obraz dziejów, nie skupiając się stricte na tytułowym zagadnieniu. Swoją opowieść zaczyna od zarysu sytuacji na mapie Europy w V wieku, zaś kończy na Wieku XI i czasach panowania Kazimierza Odnowiciela. To co charakteryzuje tę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    37
  • Historia
    14
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    4
  • Średniowiecze
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Słowianie
    1
  • Historia Kościoła
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 966. Chrzest Polski


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne