Moja lista gości

Czwarta Strona
2021-10-13
2021-10-13
Agnieszka Brodzik

Wspaniale napisana książka! Szybko się czyta i bardzo wciąga czytelnika.
Można wynieść z tej książki pewne lekcje życia - zakończenie książki wycisło ze mnie wiele łez - że akurat tak musiał potoczyć się ich miłosny los ... 😭

Wspaniale napisana książka! Szybko się czyta i bardzo wciąga czytelnika.

„Moja lista gości” autorstwa Rebecci Serle

Nie oceniaj książki po okładce… Okładka wskazuje raczej na coś lekkiego, urodzinowego (akcja połowy książki toczy się wokół obiadu urodzinowego głównej bohaterki) - w praktyce jest jednak „trochę” inaczej…
Książka pełna jest goryczy, smutku i żalu o przeszłość, której nie można już zmienić. Sporo jest w niej także rozważań filozoficznych o przemijaniu i akceptacji przeszłości.
Książka dobrze napisana, warto ją przeczytać, natomiast moim zdaniem mniej więcej od połowy zdecydowanie traci - a zazwyczaj oczekujemy, że pod koniec będzie jeszcze ciekawiej! Pierwszą połowę przeczytałam z przyjemnością - drugą zmęczyłam…

„Moja lista gości” autorstwa Rebecci Serle

Wzruszająca opowieść o Sabrinie, która tworzy listę gości na swoje 30 urodziny. Są to jej przyjaciółka Jessica, profesor Conrad, Audrey Hepburn, jej zmarły ojciec Robert i jej narzeczony Tobias. Wszystkie te osoby były w pewien sposób powiązane z Sabriną. spotyka ich w swoje 30 urodziny w restauracji. Ta książka to podróż do przeszłości. Trzeba doceniać życie i ludzi, bo nie wiadomo ile czasu jeszcze zostało. Bohaterowie próbują wspólnie naprawić relacje z Sabriną. To ma jej pomóc w dalszym życiu. Rachunek sumienia. Robert żałuje,że nie interesował się córką za życia. Zostawił jej matkę. Tobias żałuje,ze myślał o sobie i wyjechał jako fotograf do Los Angeles. Przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Ciekawie napisana książka, w sposób nie banalny. O relacjach międzyludzkich i to najczęściej tych trudnych. Nie jest to więc żaden romans, aczkolwiek czytało się dość lekko-myślę, że to kwestia języka chociaż przydałaby się bardziej wnikliwa korekta, bo wyłapałam trochę błędów. Myślę, że po tej lekturze sięgnę po inne książki tej autorki. Oby poziom był równie dobry!

Historia opisana tutaj jest jak gorzka czekolada. Chciałoby się czegoś na osłodzenie tej goryczy którą po sobie zostawia. Taka trudna miłość. Napisana tak, ze nie wiadomo, czy mniej jest pozytywnych, czy negatywnych uczuć związanych z tą historią. A napisaną pięknie , Potrafi wzruszyć i zmusić do refleksji.

Sabrina w dniu swoich urodzin idzie na kolację, lecz nie taką zwykłą... Jej gośćmi są osoby z listy 5 dowolnych osób, żyjących lub zmarłych, z którymi chciałaby właśnie taką kolację odbyć.

Przychodzi jej spędzić ten urodzinowy wieczór z Audrey Hepburn, jej byłym wykładowcą, zmarłym tatą, byłym narzeczonym i przyjaciółką.
Czy osoby tak różne będą miały jakieś tematy do rozmów?

Historia się toczy w dwóch czasach - tu i teraz, na wyjatkowej kolacji i w przeszłości, kiedy to Sabrina przybliża nam historię związku jej i Tobiasa.

Książka z początku wydawała mi się haotyczna i niezrozumiała, początek to była dla mnie lekka katorga i już byłam bliska odłożenia jej.
Jednak cieszę się, że przebrnęłam bo później jest bardzo wciągająca, a co ważniejsze skłania do refleksji!
Ukazuje realia relacji międzyludzkich - pokazuje, że każda relacja, niezależnie czy to między przyjaciółmi, partnerami czy rodzicem a dzieckiem jest trudna i wymagającą wiele zrozumienia, cierpliwości, zaangażowania.

Relacja Sabriny i Tobiasa pokazuje, że miłość to nie taka prosta rzecz, a wspólne życie przynosi wiele trosk o sprawy bardzo przyziemne, nie ma dużo przestrzeni do romantyzowania życia. Uświadamia też jak ważne jest to, aby mieć podobne plany na przyszłość.

Książka też poniekąd pokazuje, że jeśli nie pogodzimy się z przeszłością, z niedokończonymi sprawami i niedomówieniami, to nigdy nie będziemy gotowi na otwarcie się na nowe, na przyszłość!

Sięgnęłam po tę książkę zaintrygowana pomysłem na wymarzoną listę gości. Ale niestety muszę przyznać że zabrakło mi w tym aspekcie co nieco🥺
Lekko rozczarowało mnie nie do końca wykorzystanie potencjału obecności na tak wyjątkowej kolacji gwiazdy, Audrey Hepburn i dawnego profesora głównej bohaterki.

Przekaz książki jest wyjątkowy, lecz przez to, że tak trudno mi się było do niej początkowo przekonać, ocena:
5/10⛵

Serdecznie zapraszam na:
Instagram @sailing_among_books
Blog https://sailingamongbooks.blogspot.com/

Czy osoby tak różne będą miały jakieś tematy do...

Z marszu zostaje najlepszą książką tego roku i dołącza do nielicznego kręgu książek mojego życia. Opowieść Sabriny niejednokrotnie łamała moje serce dzięki temu, jak bardzo rzeczywista jest. Historia o pogoni za wyidealizowaną miłością i stawianiu czoła swojej przeszłości. Wszyscy opisani bohaterowie są nieidealni, dzięki czemu wydają się bardziej ludzcy, a książka ma większą silę rażenia. Na długo jej nie zapomnę i liczę na kolejne powieści autorki, bo jeśli to jest debiut, to nie mogę się doczekać, co dostaniemy po rozwinięciu jej warsztatu.
Polecam miłośnikom pióra Taylor Jenkins Reid.

Pomimo 300 stron "połknęłam" tą pozycję w 2 dni. Książka która zaskoczyła mnie najbardziej. Po okładce i opisie z tyłu spodziewałam się czegoś lekkiego i romantycznego trochę magicznego. Nie spodziewałam się dostać filozoficznych rozważań z taką ilością twistów. Książka, która pozostawia czytelnika z mnóstwem myśli na temat przemijania, odpuszczania i tego jak kończą się nasze relacje.

"Tak już jest w życiu - przełomowe momenty nadchodzą nie wiadomo kiedy. Jedno nieodebranie połączenie. Zejście schodami na dół. Wypadek samochodowy. To wszystko dzieje się tak szybko, tak nagle."

Jakiś czas temu Sabrina stworzyła listę osób, które chciałaby zaprosić na wymarzoną kolację. W dniu swoich trzydziestych urodzin kobieta nie ma żadnych planów. Okazuje się jednak, że życie ma plany wobec niej. Przy jej urodzinowym stole zasiada pięć osób - nieżyjący od lat tata, Audrey Hepburn, wykładowca z czasów studenckich, były narzeczony i przyjaciółka. Są to osoby z listy. Jak to możliwe, że wszyscy znaleźli się przy jednym stole? Jaki jest ukryty sens tego spotkania?

Przeszłość czasem potrafi niezmiernie utrudniać życie. Nieprzepracowane emocje i wydarzenia z dawnych lat sprawiają, że człowiek jest pełen żalu, bólu i wyrzutów względem innych. Ale również względem siebie. Przebaczenie nie jest rzeczą prostą. Wymaga wysiłku, zaangażowania, ale przede wszystkim chęci. Najważniejsze jest jednak to, że potrafi przynieść przeogromną ulgę. Potrafi zamknąć nieciekawy rozdział i rozpocząć nowy, lepszy, spokojniejszy. Przekonała się o tym Sabrina.

"Moja lista gości" to opowieść z jednej strony słodka, mówiąca o sile jaką jest miłość. Z drugiej jednak jest bardzo, bardzo gorzka, tak jak gorzkie bywa życie. Sabrina to kobieta, która trzyma w sobie wiele żalu, wiele nieprzyjemnych emocji. Niesie na barku ciężkie doświadczenia, które mocno wpływają na jej funkcjonowanie. Żyje przeszłością, przez co nie jest w stanie otworzyć się na przyszłość. A czasem trzeba pożegnać się z tym, co było. Trzeba pożegnać się z ludźmi, co łatwe nie jest.

Zaskoczyła mnie ta książka, oczywiście w pozytywnym sensie. Myślałam, że będzie to lekka, łatwa i przyjemna opowieść obyczajowa, taka do "odmóżdżenia". Okazało się jednak, że to naprawdę wartościowa i niebanalna historia traktująca o rzeczach ważnych i niełatwych. Wywołała we mnie mnóstwo emocji, jednocześnie wypełniając mnie nadzieją. Nadzieją na to, że w końcu, kiedyś tam, da się przestać nieustannie żyć przeszłością. Że demony sprzed lat są w stanie odpuścić. Potrzebowałam takiego zapewnienia.

1981

Sabrina kończy 30 lat i na tę okazję dostaje od losu prezent. Przy jej urodzinowym stole siada 5 osób. Wykładowca z uczelni, przyjaciółka, Audrey Hepburn, nieżyjący ojciec i dawny narzeczony. Sami przyznacie, dość osobliwe towarzystwo. Ta urodzinowa kolacja, magiczna trzydziestka, jest dla Sabriny okazją do zamknięcia przeszłości i otworzenia się na przyszłość. To książka o dojrzewaniu do rozstania z bliskimi, godzenia się z tym co było. Dość nieoczywista. Dobrze napisana, warto przeczytać.

• Romans
  • E-booki