Idealnie dobrani

2013-01-21
2013-01-21
978-83-7515-238-8
Aleksandra Żak
związek swatka miłość małżeństwo romans

Lekko i dla kobiet

Po ''Idealnie dobranych'' sięgnęłam zaintrygowana opisem na okładce. No bo jak ślub zamiast pierwszej randki? Na początku książka mnie nie ''porwała'', ale każda kolejna strona działała na jej korzyść. Może nie klasyfikuje się do grona wybitnych powieści, ale stanowi ciekawą lekturę, pozwalającą oderwać się od codzienności.

Dla mnie książka odskocznia od ciężkich thrillerów i horrorów,także dokładnie to czego się spodziewałam :)
Historyjka na luzie,lekka i przyjemna aczkolwiek bez efektu WOW :)
Czasem potrzebuje przeczytać coś w takim stylu więc jak dla mnie okej :)))

Historyjka na luzie,lekka i przyjemna aczkolwiek bez efektu WOW :)
Czasem potrzebuje przeczytać coś w takim stylu więc jak dla mnie okej :)))

Luty – czas zakochanych!
Czas miłości pięknej, wiecznej, wymarzonej, romantycznej i bajkowej. Takiej, jaką postrzegała i miała wyobrażenie o niej główna bohaterka tej powieści Anne, która imię odziedziczyła za sprawą mamy, miłośniczki twórczości Lucy Maud Montgomery, po Ani z Zielonego Wzgórza. Była zresztą do niej podobna fizycznie, żyjąc w przekonaniu – „mężczyzna moich marzeń chodzi gdzieś po świecie, a nasze spotkanie jest tylko kwestią czasu". Życie miało przekładać bajkę na otaczającą ją rzeczywistość, naśladując powieść. Tylko że Anne właśnie zakończyła czwarty z kolei związek w wieku trzydziestu kilku lat z poczuciem klęski i rozczarowania. Zaczynała podejrzewać, że wszystko, co najlepsze, na co czeka z taką tęsknotą, zdarza się tylko innym. Przyjaciółce, która właśnie wychodzi za mąż. Bratu, który stworzył z żoną wielodzietną, szczęśliwą rodzinę. Rodzicom, którzy żyją w udanym związku od wielu, wielu lat. I w takim właśnie momencie największego kryzysu wiary w swoją szczęśliwą gwiazdę, rozpaczy i beznadziei, niespodziewany łut szczęścia, a może jednak przeznaczenie sprawiło, że znalazła na chodniku niepozorną karteczkę biura randkowego. Jednak, jak się potem okazało, rodzaj jego usług daleko odbiegał od tradycyjnego modelu pośrednictwa matrymonialnego. Firma kojarzyła związki na wzór dawnej swatki, dopasowując osoby charakterologicznie. Miłość nie była pożądana, wręcz stawiano warunek niezakochiwania się na rzecz budowania przyjaźni. I jakby mało było tego, zmuszała do terapii kandydatów, po której wielu miało zadecydować o zawarciu związku małżeńskiego. Firma kojarzyła małżeństwa z prawie 100% powodzeniem, na drugi dzień po pierwszym ujrzeniu partnera.
Czyste szaleństwo!
Zdesperowana Anne wzięła w tym niecodziennym projekcie, rodem z innej epoki, udział. To, co wydarzyło się później, pozwoliło mi nie tylko na prześledzenie burzliwych losów Anne i wybranego dla niej przez biuro, Jacka, ale i przeanalizowanie subtelnego przesłania tej powieści. Trochę odzierającego miłość z romantyzmu i zmuszającego do nowego spojrzenia na rolę i charakter związku dwojga ludzi, chcących znaleźć partnera na całe życie. Autorka pod warstwą romantycznej historii miłosnej daje do zrozumienia, że bazowanie i budowanie związku tylko i wyłącznie na zauroczeniu i zakochaniu się jest błędem współczesnych ludzi, z góry skazującym jego przyszłość na klęskę. Wręcz mówi wyraźnie i dobitnie słowami jednej ze swoich bohaterek – „Małżeństwo wymaga pracy, poświecenia i wysiłku". Materiałem wyjściowym, fundamentem i podstawą jest przyjaźń osiągnięta dzięki wspólnym doświadczeniom, celom, dopasowaniu, a dopiero w dalszej kolejności wypracowane zakochanie się prowadzące do miłości. W tym momencie przypomniały mi się słowa starszej kobiety, z którą rozmawiałam nad powszechnością rozwodów w kilka lat po ślubie i taśmowością krótkotrwałych związków nieformalnych – młodym nie chce się dzisiaj pracować nad małżeństwem.
I coś w tym jest!
Korzystamy z wolności wyboru miłości, ale traktujemy jej przymioty wybiórczo, zapominając, że uczucie wygasa, jak ogień, jeśli się go nie podtrzymuje, nie podsyca, nie dokłada, nie daje, nie pracuje wokół niego, by trwał. Jak się okazuje, perpetuum mobile nie istnieje również w miłości. Romans ten idealnie wpisuje się w Walentynki, co sygnalizuje opasująca go banderola, przemycając odrobinę ważnych treści, nad którymi warto się, w tym szaleństwie miłosnych wyznań i deklaracji, zatrzymać i podyskutować z przyjaciółkami, znajomymi lub partnerem.
naostrzuksiazki.pl

Luty – czas zakochanych!

Fajna lekka książka, chociaż początek trochę męczący ale potem już tylko z górki

1985

Coś jak ślub od pierwszego wejrzenia w książkowej wersji. Tyle, że zamiast reality show mamy prężnie działający biznes. Czy szukająca miłości Anne, będzie szczęśliwa? Czy można znaleźć miłość w kompletnie obcym człowieku? Od kiedy zaczyna się prawdziwa desperacja?
Historia Anne, która szuka chłopaka, a znajduje...
Przeczytajcie sami.

Historia Anne, która szuka chłopaka, a znajduje...
Przeczytajcie sami.

Spodziewałam się totalnego gniota, ale muszę przyznać, że czytało się całkiem nieźle. Nie jest to jakaś wielka literatura, w zasadzie fabuła i zakończenie są przewidywalne, ale bohaterowie budzą sympatię i zaczyna im się w pewnym momencie dobrze życzyć. Takie tam niezobowiązujące czytadło na jeden wieczór.

Bardzo sympatyczna, lekko napisana komedia romantyczna. Rzadko czytuję takie książki, jestem jednak pozytywnie zaskoczona. Idealna na leniwy wieczór.

Zanudziła mnie i zmęczyła myślałam że jej nie dokończę.
Na pewno nie poleciłabym jej nikomu do przeczytania.

Zanudziła mnie i zmęczyła myślałam że jej nie dokończę.
Na pewno nie poleciłabym jej nikomu do przeczytania.

Do połowy strasznie nuży i dłuży, dopiero później akcja nabiera tempa.

Do połowy strasznie nuży i dłuży, dopiero później akcja nabiera tempa.

Dawno już żadna książka tak mnie nie wciągnęła jak ta :) Świetny, oryginalny pomysł na fabułę, bardzo fajny styl pisania.

• Przeczytane 2013

Catherine McKenzie Idealnie dobrani Zobacz więcej