Pięć lat z życia Dannie Kohan

2020-08-12
Data 1. wydania:
2020-03-10
Agnieszka Brodzik

Za młodu przeżywałam niemałą fascynację wizjami, słyszeniem myśli i innymi takimi niecodziennymi zjawiskami. Najlepiej takimi, których nie da się do końca wyjaśnić. Także śmiesznie wyszło, bo 𝘗𝘪𝘦̨𝘤́ 𝘭𝘢𝘵 𝘻 𝘻̇𝘺𝘤𝘪𝘢 𝘋𝘢𝘯𝘯𝘪𝘦 𝘒𝘰𝘩𝘢𝘯 okazało się małym #czytamwracam. Dlaczego? Bo taż Dannie właśnie ma wizję. Zasypia w starym życiu i na dosłownie godzinę budzi się w nowym. Gdy wraca do swojego świata, robi wszystko, żeby nie dopuścić do wystartowania biegu zdarzeń, który zepchnie jej życiowe plany w niwecz.

To jest comfort read. Nie zastanawiałam się nad zaznaczeniem cytatów, nad emocjami bohaterów, po prostu czytałam. Wzrok leciał dalej, strona za stroną, bo byłam ciekawa, co się wydarzy w kolejnym rozdziale. Co trzeba tej książce przyznać, to fakt, że czyta się ją bez mrugnięcia okiem. Przyjemnie i szybciutko. Gdyby nie zmęczenie i brak czasu, zapewne zostałaby dokończona w jeden dzień.

Styl życia Dannie jest daleki od mojej codzienności. Byłam pod wrażeniem jej umiejętności panowania nad sytuacją (niemal każdą, w jakiej się znalazła). A jej najlepsza przyjaciółka - Bella, była taką najlepszą przyjaciółką, jaką każdy chciałby mieć. Nie dałoby się jej nie kochać. Z ich partnerami jest dużo większe zamieszanie, ale o tym już musicie przekonać się sami.

Potrzeba mi czasem takiego przerywnika. Żeby się za dużo nie zastanawiać. Żeby gdzieś zgubić codzienne rozmyślania i zmartwienia. Uciec sobie w zupełnie inny świat. Tak wyskoczyć do Nowego Jorku, popodglądać życie innych ludzi... Reflektujecie?

1. Niezwykle rozczarowująca.
2. Zawiązanie akcji fantastyczne, wciągające, zapowiadające ciekawą intrygę.
3. Dalsza część książki głęboko rozczarowująca - staje się zwykłą, tkliwą obyczajówką jakich tysiące...
4. Jeśli lubi się powtarzalne powieści obyczajowe to może być interesująca, ale ani bohaterowie nie są zaskakujący, ani bieg wydarzeń (po bombie w pierwszych rozdziałach potem akcja toczy się utartym schematem).
5. Zakończenie właściwie było do przewidzenia prawie od razu.

1. Niezwykle rozczarowująca.
2. Zawiązanie akcji fantastyczne, wciągające, zapowiadające ciekawą intrygę.

Świetna, niebanalna historia w którą z przyjemnością dałam się zatopić. chwilami przewidywalna, chwilami zdecydowanie nie. Polecam gorąco! wreszcie coś innego na rynku, niby nie do końca historia miłosna... A może jednak? Przekonaj się sama :*

Dzisiaj opowiem wam troszkę o książce, która zaskoczyła mnie pod każdym względem. Spodziewałam się zupełnie innej historii - coś w stylu prostej, niezobowiązującej obyczajówki, a dostałam całkowite przeciwieństwo. Jeszcze na wstępie muszę wspomnieć, że jeśli zainteresuje was chociaż trochę ta pozycja i zdecydujecie się po nią sięgnąć, mam nadzieje, że zaskoczy was ona tak pozytywnie jak mnie. Ale po kolei..

„Pięć lat z życia Dannie Kohan” autorstwa Rebbecy Serle opowiada o tytułowej Dannie, która ma zaplanowane z góry całe życie. Dla niej pytanie „Gdzie widzisz siebie za pięć lat?” nie stanowi problemu. 15 grudnia 2020 roku główna bohaterka idzie na rozmowę kwalifikacyjną. Wieczorem umawia się ze swoim chłopakiem na kolację, która kończy się zaręczynami. Po powrocie do domu Dannie zasypia i UWAGA – budzi się w 2025 roku, przy innym chłopaku i z innym pierścionkiem. Mija godzina, a Dannie ponownie budzi się w dobrze znanym świecie. To tyle ile powinniście wiedzieć na temat fabuły. Brzmi naprawdę dobrze, sami przyznajcie!

Książkę czyta się ekspresowo – styl pisania autorki jest prosty i przyjemny w odbiorze, co tylko dodatkowo umila lekturę. Główne bohaterki – Dannie i jej przyjaciółka Bella – zostały bardzo dobrze wykreowane i to z nimi zżyłam się najbardziej. Powieść z pozoru brzmi jak banalna komedia romantyczna, jednak nic bardziej mylnego. Mamy tutaj opowieść o prawdziwej przyjaźni, którą będziemy przeżywać z każdym kolejnym rozdziałem coraz mocniej. Historia w dobitny sposób uzmysławia nam jak bardzo życie potrafi być nieprzewidywalne oraz brutalne. Zakończenie jest równie zaskakujące. Gwarantuję, że Rebecca Serle zafunduje wam nie jeden zwrot akcji.

Sama należę do osób zorganizowanych, które lubią planować różne rzeczy z wyprzedzeniem, jednak jak wszyscy wiemy – w każdej sytuacji może wydarzyć się coś niespodziewanego, co zniszczy nam wszystkie plany. Dannie ma tak samo i jest taką osobą jak my, jak ja czy ty. Polecam wam serdecznie tę lekturę. Gwarantuję, że umili wam ona wolny czas i będziecie się przy niej dobrze bawić.

Po lekturze jestem spuchnięta na twarzy i zaryczana. Złamała mi serce do granic, czuje się jakbym wpadła do emocjonalnej kręcącej się betoniarni.
Było by 5 gwiazdek, gdyby nie scena na ostatnich stronach, ale to jedyne do czego mogę się przyczepić. Uwielbiam ją

„Mylisz się co do miłości. Twoim zdaniem musi mieć jakąś przyszłość, żeby mogła mieć znaczenie. Tylko że to nieprawda. To jedyna rzecz, która nie musi się niczym stawać. Miłość istnieje tylko tu i teraz, nie potrzebuje przyszłości”

Czy wiesz gdzie będziesz za pięć lat? Czy cele które teraz obierasz będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Dannie Kohan wie, że tak. Ma dokładny plan na życie, wie w jakim wieku najlepiej zamieszkać razem, zaręczyć się i pobrać. Od najmłodszych lat wiedziała czym chce się zajmować jako dorosła kobieta i skrupulatnie dążyła do celu który z sukcesem został osiągnięty. Gdy zapytasz ją o to, szczegółowo opowie Ci o swoim życiu, o miejscu w którym będzie i opowie o przyszłości która prawdopodobnie będzie miała odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednak czasem życie ma na nas inny plan, i nie zawsze jesteśmy w stanie odwrócić bieg wypadków.

Dannie ma cudownego mężczyznę z którym właśnie się zaręczyła, piękny dom, pracę marzeń i przyjaciółkę z którą, można by powiedzieć, zna się od wieków. Po kolacji z narzeczonym na której uczcili to, jak dobrze wypadła na rozmowie kwalifikacyjnej zasypia i… budzi się pięć lat później w obcym mieszkaniu z nieznanym mężczyzną u boku, z innym pierścionkiem na palcu. Po godzinie budzi się ponownie, ale już w swoim życiu. Czy to tylko sen? Mogłoby się wydawać że tak, dopóki w rzeczywistości nie spotyka mężczyzny z wizji.

„Pięć lat z życia Dannie Kohan” czytałam tuż po premierze w 2020 roku i jej reread po dwóch latach zrobił na mnie tak samo piorunujące wrażenie. To słodko-gorzka historia, która opisem okładki może zasugerować nam gorący romans który wywróci poukładany świat Dannie do góry nogami. Tak naprawdę to niesamowita historia o przewrotności losu, o tym jak nic w życiu nie jest pewne, o przyjaźni i miłości. Przez książkę się płynie, a autorka sprawnie wyznacza granicę między tą „słodką” częścią a „gorzką”. Od pierwszych stron wciągnęłam się w świat Dannie i z fascynacją obserwowałam kolejność zdarzeń, gdy do bohaterki doszło że „sen” może być jej realną przyszłością i jej działania żeby nie dopuścić do tego co ją czeka. Jednak może każdy ma narzucony swój los, który i tak się dopełni? Bardzo podobała mi się kreacja bohaterów – mogłabym uwierzyć że istnieją naprawdę. Ich szczerość, sposób bycia, to że mają wady i postępowanie w niektórych sytuacjach sprawiły że wydawało mi się że czytam o prawdziwych ludziach których losy mogłyby mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, a szczypta realizmu magicznego jakim była wizja była taką dodatkową wisienką na torcie. Pokochałam z całego serce Belle – to ciepła dziewczyna, która na każdym kroku czerpie z życia, ludzi zaraża swoim optymizmem a obcy szybko się w niej zakochują. Mimo że tytułowa Dannie jest pierwszoplanową postacią, szybko przekonujemy się że Bella nie jest tylko „dodatkiem”, a postacią wokół której w drugiej części książki skupi się cała akcja.

Podczas lektury nie brakowało wzruszeń – właściwie ostatnie sto stron przepłakałam jak bóbr, a po zakończeniu poczułam się rozbita jak lustro. To niesamowita lektura, nieodkładalna, która pozostawi po sobie miejsce w sercu i długo nie zniknie z myśli. Nie wiem czy ta książka ma wady – jak dla mnie to doskonała powieść, a jedyne do czego mogę się przyczepić to ostatnie strony na których zostałam wyprowadzona z równowagi zachowaniem bohaterów. Nie mniej całość wypada przegenialnie, i polecam każdemu kto od lektury oczekuje czegoś więcej – mimo że czyta się szybko i przyjemnie książka ma drugie dno i mówi o ważnych rzeczach; o przyjaźni pomimo tego iż bywa „wyboista”, o potędze rodziny, miłości i zdrowiu. A przede wszystkim o czerpaniu z życia garściami, bo nigdy nie wiadomo co szykuje dla nas los.

Polecam z całego serduszka

Sięgając po lekturę "Pięć lat z życia Dannie Kohan", byłam pewna, że czeka mnie lekka historia na jeden wieczór. Tak zapowiadał początek książki...
Książkę tę polubiłam od pierwszych stron, czytając ją czułam ciepło, spełnienie. Widziałam również wiele wspólnych cech z główną bohaterką, co tym bardziej przekonywało mnie do brnięcia w nią coraz głębiej.

Co ciekawe, nie byłam w stanie obstawić zakończenia. Nawet nie próbowałam, sytuacja wciąż ulegała zmianie. Sama nie wiedziałam, jak dla głównej bohaterki, Dannie, będzie najlepiej.

Historia ta na początku rozgrzała moje serce, a następnie rozbiła je na drobne kawałki. Uroniłam przy niej kilka łez. Niestety zakończenie, choć było dla mnie nieprzewidywalne, nie posklejało tego serca na nowo.

Nie można na pewno powiedzieć, że lektura Rebecci Serle jest infantylna, można wyciągnąć z niej wiele mądrości i pamiętać, by żyć pełnią życia, bo los pisze nieprzewidywalne historie...

Co ciekawe, nie...

Po przeczytaniu opisu książki wiedziałam już, że historia trafi w punkt. Zawsze po przeczytaniu jakiejkolwiek książki jestem rozdarta na wszystkie strony świata. W skrócie nie wiem co ze sobą począć.
Tak samo jak po przeczytaniu tej książki, czuję się jakbym spadała jednakże nie upadam podtrzymywana przez piękność i niesamowitość książki.
W książce poruszany jest temat, który ostatnio jest bardzo u mnie znany, a mianowicie: Świat ma dla nas określony plan.

"Pięć minut. Tyle potrzeba, by zakochać się w tej historii" - Zgadzam się. Bowiem od przeczytania pierwszego rozdziału miałam ochotę nigdy nie skończyć tej historii, uczucie to pogłębiało się bardziej wraz z rozwijającymi się losami bohaterów. Wraz z ich historią.
Zdarzyło się, że wydawało mi się iż przewidziałam pewien moment, jednak autorka szybko zmyła mi ten przesąd nowymi wiadomościami.

Opisana historia, nie śpieszy się. Bynajmniej ja nie odczułam takiego wrażenia. Historia także się nie dłuży. Książka idealnie wyważona, jeśli chodzi o tępo wydarzeń.
Zdecydowanie polecam wszystkim!

W książce poruszany jest temat,...

Napisana dobrym językiem, styl pisania także na plus.

Po książkę sięgnęłam z przypadku nie spodziewając się niczego specjalnego, tymczasem historia kupiła mnie całą. Choć początkowo wydawała się być niczym nie wyróżniająca na tle innych tak szybko rozwiała te wątpliwości. Opowiada ciekawą historię, która mnie urzekła. Pod koniec książki nawet się wzruszyła, co nie zdarza mi się często. I gdyby nie zakończenie to dałabym 10 gwiazdek, natomiast brakowało mi rozwinięcia delikatnie tego co stało się po sytuacji pod koniec książki.

Polecam przeczytać, bo książka jest na swój sposób oryginalna, angażuje czytelnika, jest ciekawa i po prostu dobra.

Napisana dobrym językiem, styl pisania także na plus.

Bardzo ciekawa historia, jestem zaskoczona.
Serdecznie polecam tę słodko-gorzką książkę 💕

Bardzo ciekawa historia, jestem zaskoczona.
Serdecznie polecam tę słodko-gorzką książkę 💕