Limes inferior

Wydawnictwo: superNOWA
8,13 (3216 ocen i 258 opinii) Zobacz oceny
10
435
9
915
8
936
7
648
6
186
5
60
4
14
3
13
2
2
1
7
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788370541163
liczba stron
288
słowa kluczowe
Argoland, lifter, Alicja, Sneear, Obca Siła,
język
polski

Sztandarowa powieść Janusza A. Zajdla, twórcy nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Główny bohater, Adi Cherryson, alias Sneer, wzorowany jest na postaci kolegi po piórze, Adamie Wiśniewskim-Snergu. Stanisław Lem uznał Limes interior za najoryginalniejszą polską powieść SF, jaką czytał.

 

źródło opisu: Okładka

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5649)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1292

Zajdel jaki jest, każdy widzi!

Z lekka wypalony pewną współczesną książką, postanowiłem w tzw międzyczasie odświeżyć sobie "Limes inferior"
Gdzieś tam w czeluściach mej pamięci, kołatało się niejasne odczucie że książka w latach osiemdziesiątych wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Pierwszym co pojawiło się w mej głowie po przeczytaniu jej po latach był szok.
Szok i brodzące gdzieś w bagnie mej mózgownicy pytanie - "jak oni mu to wtedy wydali?"
Przecież to jawna krytyka ówczesnego systemu jest...
A w chwilę później na powierzchnię mej szarej substancji wychynęło kolejne pytanie, panicznie wymachując rękami - "ale czy na pewno ówczesnego?"

Książka fenomenalna!
Najlepsza polska antyutopia ever!
Zajdel postawił poprzeczkę tak wysoko, że żaden rodzimy fantasta pomimo upływu z górą trzydziestu lat, nawet nie zbliżył się na odległość umożliwiającą mu obserwowanie jej bez lornetki.

Język giętki, przelał na papier to co pomyślała głowa, w sposób nieomal perfekcyjny. Pomimo upływu lat...

książek: 8
Pomysłowy | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane

Urocza książka, która w lekkiej i zabawnej formie stawiała kluczowe pytania w czasach, gdy ją napisano (1979-1980). Życie przyniosło nieco bardziej czasochłonne rozwiązania niż te, jakich spodziewał się autor (nie będzie spoilera, trzeba przeczytać). Ale przecież myśl o silnym wpływie "Alicji" na przyszłe rozwiązanie była prawdziwa. Akcja przeniesiona w alternatywny świat jednocześnie rozbawia i zaskakuje celnością opisów. Czyta się bardzo lekko.

książek: 1129
słoneczko | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Po raz kolejny wracam do pisarzy i książek, które czytałem lata temu, a pozostawiły takie wrażenie, że nie mogę się oprzeć, żeby znowu ich nie sięgnąć.
Tym razem padło na J. A. Zajdla. Ponownie „zwaliła mnie z nóg”.
Plusy:
- uważajcie ciągle jesteście obserwowani i oceniani (ale naprawdę przez kogo);
- lekki ton pisania, ale jakże wspaniały, czyta się idealnie;
- prosta, zwięzła fabuła, przemyślenia na tematy społeczne wciąż aktualne;
- autor udowadnia, że można sobie poradzić z cenzurą, obowiązującą w tamtych czasach;
- ciekawy pomysł podziału społeczeństwa od „szóstaków” do „zerowców” na czele;
- wieczna pogoń za tym żeby mieć ciągle więcej, ale czy to daje szczęście;
- pokazanie procesu ogłupiania ludzi, schematy oszustw na wszystkich szczeblach społecznych;
- bohater Adi Cherryson, alias Sneer wykreowany wprost wyśmienicie;
- tajemnicza postać Alicji i zakończenie po prostu rewelacyjne.
Minus - zbyt krótka, bo czyta się wyśmienicie.
Takie książki warto posiadać i czytać, nawet...

książek: 2108
Wojciech Gołębiewski | 2018-08-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Opublikowana dwa lata po "Cylindrze van Troffa", stała się wizytówką Zajdla (1938-85) i przyczyniła się do uznania go za twórcę fantastyki socjologicznej w Polsce. Na LC ma 8,12 (3091 ocen i 244 opinie), a w Wikipedii szeroko została omówiona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Limes_inferior

Bohaterem jest Ali Cherrison alias Sneer wzorowany na Adamie Wiśniewskim – Snergu (1937-95), rówieśniku autora, (szczegóły na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Wi%C5%9Bniewski-Snerg); choć o tym wiele, to nie zauważyłem podkreślenia, że "sneer" to szyderczy uśmiech, lecz też drwić, kpić, naśmiewać się .

W "Cylindrze.." mieliśmy podział wg genomu, tutaj o wiele głębszy i dojrzalszy, a jednocześnie przypominający przywileje robotników w PRL, którzy dostawali kartki na 4 kg mięsa, wobec "inteligenckich" 2,5, a dzieci robotnicze i chłopskie "punkty za pochodzenie" przy rekrutacji na wyższe studia....

książek: 2244
Bed | 2011-07-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 03 lipca 2011

Książka jest bardzo dobra, chociaż mocno trąci PRL. Trudno żeby było inaczej, bo jak na mój gust sporo w niej odniesień do panującego wtedy jedynie słusznego systemu. Jej aktualność wynika z przemyśleń autora na tematy społeczne, które potem zostały sprytnie przemycone. Dziś to wszystko jest naszym bagażem z przeszłości więc w jakiś dziwny sposób nadal jest na czasie, może kiedyś będzie po prostu tylko klasyką fantastyki :) a może lekturą obowiązkową w szkole ze względu na historię. W końcu można się dowiedzieć jak autor poradził sobie z cenzurą. Pomysł na fabułę jest atrakcyjny i zawsze będzie ciekawił. Książkę czyta się szybko, wciąga po prostu, warto po nią sięgnąć i się zastanowić. Ja na pewno poszukam innych utworów tego autora.

książek: 1709
Krzysztof Baliński | 2011-10-21
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 21 października 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przykład bardzo dobrej fantastyki analitycznej.

Jednak zacznę sprawę rozpracowywać najpierw od daty napisania książki 1980 rok. Data jest o tyle ważna, że pozwala uświadomić nam geniusz pisarza. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że to co Zajdel napisał ma niewiele wspólnego z komunizmem, choć siłą rzeczy pewną metaforyką się posłużył do opisu świata przez siebie kreowanego. Chociażby mamy kosmitów, którzy rządzą światem i realizują swoją jedynie słuszną ideę władzy nad wszechświatem i organizacji wszelkich żywych społeczności na jedną modłę. Jednak nie jest to komunizm, bo ten, jak pisze autor, w zmetaforyzowany sposób, upadnie. Statki kosmiczne wylądowały jednocześnie w Moskwie i Waszyngtonie, i zapewne we wszystkich stolicach świata i kosmici zrobili raz dwa porządek, zorganizowali nasz świat po swojemu. Po takim upadku komunizmu mamy koniec historii, a więc jedną wizję idei i stworzony na jej wzór ustrój polityczny, który dominuje nad całym światem. Tyle, że to...

książek: 205
vattghern76 | 2012-09-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 23 września 2012

"Limes Inferior" z roku 1982, to podług opinii mojej, ale i chyba większości fanów polskiej fantastyki, najlepsza powieść Zajdla. Znajdziemy w niej wyśmienicie, plastycznie i szczegółowo wykreowany świat metropolii Argolandu, wraz z jej klasowymi mieszkańcami, którzy to po raz kolejny już u tego Autora, realizują jedynie słuszny, a odgórnie im narzucony, system społeczny.

Jedynaki i Szóstaki – każdy z nich dąży, wraz z rządzącymi Aglomeracją Zerowcami, do upragnionego i coraz to bliższego już ideału życia! Radosnej egzystencji bez pracy, zmartwień i w powszechnym dobrobycie, w konsumpcyjnym raju dla wszystkich. Jak się później okazuje, a bohater główny książki Sneer najpierw podejrzewa, a potem sam przekonuje – prawda jest nieco inna…

Tradycyjnie wspaniały i lekki styl pióra J.A.Z. czyni lekturę tej zdecydowanie jednej z najwybitniejszej pozycji polskiej fantastyki socjologicznej, jak i polskiej SF w ogóle, niezwykle przyjemną! Ale ci co czytali już Zajdla wiedzą, że to...

książek: 526
Lacrimosa | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

„Człowiek w dzisiejszym świecie powinien być istotą wątpiącą. Tyle niebezpieczeństw na niego czyha – winien więc być otwarty, lecz we wszystko wątpić, póki sobie nie wyrobi własnego zdania. Autorom fantastyki przypada, między innymi, wielka rola siewców wątpliwości. Sceptycyzm powinien być nieodłącznym elementem towarzyszącym lekturze – nie tylko tego typu utworów, i nie tylko lekturze. Mnożenie katastrofizmów ma służyć między innymi osłabieniu zaufania do dzisiejszego cierpiącego na zadufanie świata” - wypowiedź Janusza Zajdla, której udzielił w wywiadzie w 1980 r., a której fragment zamieściła Iwona Gierasimiuk w tekście „Wątpię, więc jestem” (Nowa Fantastyka 1998 nr 7, s.66-67). Wyżej wymieniony tekst poświęcony jest charakterystyce bohaterów powieści Zajdla. Autorka o głównym bohaterze „Limes inferior” pisze:
„Do tej pory Sneer nie rozumiał dowcipów ani sensu wszystkich aluzji. Teraz sam zauważa, ze lifter do pracy wykorzystuje własną inteligencję i cudza głupotę, a downer...

książek: 710
Jonasz | 2018-10-08
Przeczytana: 07 października 2018

To chyba najlepsza powieść Zajdla. Przynajmniej w mojej opinii. Podobnie jak Paradyzję, przeczytałem ją po raz pierwszy wkrótce po premierowym wydaniu. W tamtych czasach najważniejszymi dla mnie były aluzje i paralele, do ówczesnej sytuacji społecznej i politycznej. Czytając dziś widzę, że tych zbieżności nie byłą az tak wiele, a aluzje dość odległe. W istocie sytuacje i procesy opisywane przez autora okazały się bardziej uniwersalne. To chyba również przesądza fakt, że powieść się ciągle broni.

Ciekawe pomysły. Ciekawa fabuła, Interesujące postacie dramatu. Na minus typowe dla Zaidla przegadanie. Szkoda też, że powieść tak krótka.

książek: 122
sensejMichał | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na okładce książki mamy informację, że Stanisław Lem uznał tą książkę, jako najoryginalniejszą polską powieść SF, jaką czytał. Trzeba było sprawdzić zatem, ile kurtuazji w tej opinii.

Książka opowiada nam o społeczeństwie, które cierpi na dość duże zautomatyzowanie. Tylko część społecznośći, podzielonej na klasy, jest przydatna i nadaje się do wyższych funkcji. Jak się okazuje na końcu książki, ten podział jest ściśle przemyślany i klasowość pełni odpowiednią funkcję. W powieści mamy ciekawie przedstawione wszelakie procedery społeczne, różne profesje, schematy oszustw na wszystkich szczeblach społecznych. Widzimy, jak ludzie radzą sobie z systemem punktowym, zarobkowym, jak oszukują, by być w hierarchii wyżej.

Kolejna rzecz warta uwagi, to zgrabnie opisany proces ogłupiania ludzi - jego cel i środki oraz to, jak społeczeństwo odpowiada na te bodźce.
Zakończenie książki, które może się kojarzyć z Matrixem (motyw wybranego ze społeczeństwa człowieka, który przez swoje...

zobacz kolejne z 5639 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Wrzesień, wrzesień - wrzesień ach to Ty - chciałoby się sparafrazować popularny szlagier Marka Grechuty. Czy w was też początek jesieni, to słynne polskie babie lato, kiedy dni są jeszcze ciepłe, ale poranki i wieczoru już przyjemnie rześkie, budzi nostalgię? Czy wy też patrzycie wtedy w przestrzeń i czujecie cichy zew czegoś nowego? Jakiejś nieznanej przygody, jakiejś tęsknoty za bliżej nieuświadomionym czymś? Może za nową książką do czytania w weekend...


więcej
Bard koalangu: Janusz A. Zajdel

Jeśli ktoś interesuje się polską fantastyką, a do tego jeździ na Polcony i głosuje na najstarszą polską nagrodę literacką dla fantastów, postać i twórczość Janusza A. Zajdla nie są mu obce. Czy to jednak znaczy, że Zajdel jest wciąż czytany, a jego książki mówią o nas wciąż tyle, ile mówiły przed ponad trzydziestu laty?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd