Odyseja kosmiczna

Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 1-4) fantastyka, fantasy, science fiction
A Space Odyssey
Radosław Kot, Jędrzej Polak
Vis-á-Vis/Etiuda
A Space Odyssey
Odyseja Kosmiczna (tom 1-4)
fantastyka, fantasy, science fiction
Radosław Kot, Jędrzej Polak

Polecam. Świetne, futurystyczne, filozoficzne. Zakończenie pozostawia niedosyt.

Tom I i II - 9/10
Tom III i IV - 6/10

To nie jest tak, że Clarke zabrał nas tam, gdzie jeszcze nas nikt nie zabrał. Wszystkie cztery odyseje dotyczą okolic nam najbliższych, czyli Układu Słonecznego. Jednakże styl pisarza, a także tematy podejmowane podczas każdej wyprawy spowodowały, że jeszcze bardziej zakochałem się w bezbrzeżnym i absolutnie cichym kosmosie. Clarke w każdym tomie wspina się na wyżyny i...

Zdecydowany i bezapelacyjny klasyk sf. Cztery tomy w jednym powodują, że czyta się je jednym ciągiem. Dla mnie najbardziej zdumiewające jest to, że autor 20-50 lat temu pisał o takich rzeczach, które my obecnie używamy.

Wspaniałe...

Historia stworzona przez Artura Clarke'a to przede wszystkim dzieło filozoficzne - o statusie i znaczeniu człowieka w Kosmosie, niebezpieczeństwie sztucznej inteligencji, pokonywaniu czasoprzestrzeni, bezsilności wobec bytów doskonalszych. Celowo używam słowa "historia", a nie powieść, bo pierwotny był scenariusz do filmu "2001: Odyseja kosmiczna", który moim zdaniem jest...

Niesamowita, drugiej takiej nie ma. Jest w zasadzie o wszystkim, o życiu i śmierci, człowieku i nie człowieku, poszukiwaniu i wyznaczaniu. Cudowna wizja.

Pierwsza sprawa która rzuca się w oczy : ta ksiązką ma już 50 lat! A mimo to, nie zestarzała się w żadnym razie.
To dumna historia "małpy która wskoczyła na księżyc" (i dalej). I małpy, która w każdej chwili może doprowadzić się do samozagłady.
Koniecznie!

Na półkach: , , , ,

Nie miałabym nic przeciwko, gdyby ta seria miała więcej części. Bardzo ją cenię. Porusza ona bardzo ważne dla mnie tematy: pochodzenie i przyszłość ludzkości (choć nie jestem taką optymistką, jak autor...), istnienie życia na innych planetach, życie świadomości poza ciałem. I podbój kosmosu, rzecz jasna :)

To w jaki sposob akcja niemal stoi na poczatku, powolnie toczy sie i w pewnym momencie rozpedza tak, by na koncu mknac z predkoscia swaitla, samo zasluguje na najwyzsze wyrazy uznania i swiadczy o geniuszu autora

Dyskusje

• Fantastyka