Odyseja kosmiczna

Arthur C. Clarke Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 1-4) fantastyka, fantasy, science fiction 872 str.
A Space Odyssey

Radosław Kot, Jędrzej Polak
Vis-á-Vis/Etiuda
fantastyka, fantasy, science fiction

Kup książkę

To nie jest tak, że Clarke zabrał nas tam, gdzie jeszcze nas nikt nie zabrał. Wszystkie cztery odyseje dotyczą okolic nam najbliższych, czyli Układu Słonecznego. Jednakże styl pisarza, a także tematy podejmowane podczas każdej wyprawy spowodowały, że jeszcze bardziej zakochałem się w bezbrzeżnym i absolutnie cichym kosmosie. Clarke w każdym tomie wspina się na wyżyny i...

Zdecydowany i bezapelacyjny klasyk sf. Cztery tomy w jednym powodują, że czyta się je jednym ciągiem. Dla mnie najbardziej zdumiewające jest to, że autor 20-50 lat temu pisał o takich rzeczach, które my obecnie używamy.

Wspaniałe...

Historia stworzona przez Artura Clarke'a to przede wszystkim dzieło filozoficzne - o statusie i znaczeniu człowieka w Kosmosie, niebezpieczeństwie sztucznej inteligencji, pokonywaniu czasoprzestrzeni, bezsilności wobec bytów doskonalszych. Celowo używam słowa "historia", a nie powieść, bo pierwotny był scenariusz do filmu "2001: Odyseja kosmiczna", który moim zdaniem jest...

Niesamowita, drugiej takiej nie ma. Jest w zasadzie o wszystkim, o życiu i śmierci, człowieku i nie człowieku, poszukiwaniu i wyznaczaniu. Cudowna wizja.

Pierwsza sprawa która rzuca się w oczy : ta ksiązką ma już 50 lat! A mimo to, nie zestarzała się w żadnym razie.
To dumna historia "małpy która wskoczyła na księżyc" (i dalej). I małpy, która w każdej chwili może doprowadzić się do samozagłady.
Koniecznie!

Na półkach: , , , ,

Nie miałabym nic przeciwko, gdyby ta seria miała więcej części. Bardzo ją cenię. Porusza ona bardzo ważne dla mnie tematy: pochodzenie i przyszłość ludzkości (choć nie jestem taką optymistką, jak autor...), istnienie życia na innych planetach, życie świadomości poza ciałem. I podbój kosmosu, rzecz jasna :)

To w jaki sposob akcja niemal stoi na poczatku, powolnie toczy sie i w pewnym momencie rozpedza tak, by na koncu mknac z predkoscia swaitla, samo zasluguje na najwyzsze wyrazy uznania i swiadczy o geniuszu autora

W dzieciństwie widziałem film "Odyseja kosmiczna 2001" - oczywiście wtedy nie rozumiałem z tego zbyt wiele. Nie było laserów i strzelanin - nuda. Ostatnio odkryłem, że jest książka "Odyseja 2010" (myślałem, że to błąd). Przed przystapieniem do książki zastanawiałem się czy warto, czy nie będzie to następna książka kontynuacja na siłę. Przeczytałem (przesłuchałem audiobook)-...

Klasyka w pełnym wymiarze.

Dyskusje

• Fantastyka