Odyseja kosmiczna

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Cykl:
- Odyseja Kosmiczna (tom 1-4)
- Tytuł oryginału:
- A Space Odyssey
- Wydawnictwo:
- Vis-á-Vis/Etiuda
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 872
- Czas czytania
- 14 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378580157
- Tłumacz:
- Radosław Kot, Jędrzej Polak
Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów – taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyższają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w sumie około stu miliardów ludzi. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce (...) znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po ziemi, świeci jedna gwiazda naszej galaktyki. Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo „Ziem”, by każdy członek rasy ludzkiej (...) miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty. Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych. Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos? Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją. Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 595
- 567
- 195
- 32
- 25
- 15
- 11
- 8
- 4
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo fajna tetralogia 💪🏻🤖👽🛸🚀
Bardzo fajna tetralogia 💪🏻🤖👽🛸🚀
Pokaż mimo toJedna z tych książek, które zmienia sposób patrzenia na świat już na zawsze :)
Jedna z tych książek, które zmienia sposób patrzenia na świat już na zawsze :)
Pokaż mimo toOdyseja kosmiczna 2001 - OCENA 10
Odyseja kosmiczna 2010 - OCENA 6
Średnia - 8
Odyseja kosmiczna 2001 - OCENA 10
Pokaż mimo toOdyseja kosmiczna 2010 - OCENA 6
Średnia - 8
Zestarzalo sie, ludzkosc poszla w inna strone:)
Zestarzalo sie, ludzkosc poszla w inna strone:)
Pokaż mimo toZacznijmy powoli czyli wspaniale, że ktoś postanowił wydać to w zbiorczym tomie gdyż historia jest pełniejsza.
Arthur C. Clark nie bał się i pisząc pierwszą "Odyseję" postawił tezę, którą rozbudował. Tezę w jaki sposób rozwinęło się życie na naszej planecie.
Kolejne tomy przedstawiają kolejne pytania (rozwój techniki, podróże kosmiczne) z jakimi być może będziemy się borykać już niedługo.
Przejdźmy teraz do publicystyki czyli dlaczego '10' skoro te same (lub podobne) pytania i odpowiedzi stawiali czy to Lem, Le Guin, Herbert i inni.
Na pewno dla mnie ciekawe jest "zakotwiczenie" całej otoczki technicznej w ówczesnej wiedzy i przypuszczeniach naukowców (pierwszą książkę autor zaczął w 1964 roku). Dzisiaj to tak głęboko w nauce to chyba Peter Watts siedzi ze swoim "Ślepowidzeniem" i "Echopraksją".
Po drugie przedstawienie budowniczych Monolitu za zasłoną czyli byli, zostawili czujniki i polecieli. Minęło kilka milionów lat a oni tylko obserwują, nie ingerując. Wiemy o nich, że hodują cywilizację i to, że z upływem czasu coraz bardziej odrzucali swoje fizyczne powłoki. Brak konfrontacji potęguję uczucie niepewności czy nawet grozy.
Trzecim aspektem jest sposób narracji niby powolny ale jednak kartki same się przewracają. Autor stawia czytelnika w trudnej sytuacji ale daje mu czas na oswojenie się z tym by ponownie wybić nas ze stanu komfortu. Patrz końcówka "Odysei 2010"
Czy to najlepsza powieść sci-fi w historii? Pewnie nie ale jedna z najważniejszych dla całej kultury. Nawet dzisiaj po sześćdziesięciu ponad latach jest aktualna.
Jedyny minus to stopniowy spadek jakości z tomu na tom. Ocena jednak tyczy się całości a nie poszczególnych części.
Zacznijmy powoli czyli wspaniale, że ktoś postanowił wydać to w zbiorczym tomie gdyż historia jest pełniejsza.
więcej Pokaż mimo toArthur C. Clark nie bał się i pisząc pierwszą "Odyseję" postawił tezę, którą rozbudował. Tezę w jaki sposób rozwinęło się życie na naszej planecie.
Kolejne tomy przedstawiają kolejne pytania (rozwój techniki, podróże kosmiczne) z jakimi być może będziemy się...
Książka straciła w moich oczach, bo oczywiście wcześniej widziałem ekranizację Kubricka. Co prawda jak prawie w 99.9999% przypadków książka i tym razem okazała się lepsza, ale się okazuje że Kubrick podszedł do sprawy grubo i bardzoooooo dosłownie oddał treść. Czytając myślałem w koło "to przecież wręcz cytat z filmu, albo opis sceny"
Nietypowa sytuacja :)
Książka straciła w moich oczach, bo oczywiście wcześniej widziałem ekranizację Kubricka. Co prawda jak prawie w 99.9999% przypadków książka i tym razem okazała się lepsza, ale się okazuje że Kubrick podszedł do sprawy grubo i bardzoooooo dosłownie oddał treść. Czytając myślałem w koło "to przecież wręcz cytat z filmu, albo opis sceny"
Pokaż mimo toNietypowa sytuacja :)
Polecam. Świetne, futurystyczne, filozoficzne. Zakończenie pozostawia niedosyt.
Polecam. Świetne, futurystyczne, filozoficzne. Zakończenie pozostawia niedosyt.
Pokaż mimo toTom I i II - 9/10
Tom III i IV - 6/10
Tom I i II - 9/10
Pokaż mimo toTom III i IV - 6/10
To nie jest tak, że Clarke zabrał nas tam, gdzie jeszcze nas nikt nie zabrał. Wszystkie cztery odyseje dotyczą okolic nam najbliższych, czyli Układu Słonecznego. Jednakże styl pisarza, a także tematy podejmowane podczas każdej wyprawy spowodowały, że jeszcze bardziej zakochałem się w bezbrzeżnym i absolutnie cichym kosmosie. Clarke w każdym tomie wspina się na wyżyny i zabiera w podróż, która pochłania bez reszty. Opisuje miejsca zgodnie z ówczesną wiedzą, zgaduje, jak będzie wyglądała przyszłość, a także prognozuje, jak potoczyłyby się nasze losy, gdybyśmy odkryli, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Wielka literatura.
To nie jest tak, że Clarke zabrał nas tam, gdzie jeszcze nas nikt nie zabrał. Wszystkie cztery odyseje dotyczą okolic nam najbliższych, czyli Układu Słonecznego. Jednakże styl pisarza, a także tematy podejmowane podczas każdej wyprawy spowodowały, że jeszcze bardziej zakochałem się w bezbrzeżnym i absolutnie cichym kosmosie. Clarke w każdym tomie wspina się na wyżyny i...
więcej Pokaż mimo toZdecydowany i bezapelacyjny klasyk sf. Cztery tomy w jednym powodują, że czyta się je jednym ciągiem. Dla mnie najbardziej zdumiewające jest to, że autor 20-50 lat temu pisał o takich rzeczach, które my obecnie używamy.
Zdecydowany i bezapelacyjny klasyk sf. Cztery tomy w jednym powodują, że czyta się je jednym ciągiem. Dla mnie najbardziej zdumiewające jest to, że autor 20-50 lat temu pisał o takich rzeczach, które my obecnie używamy.
Pokaż mimo to