Oko czasu

Okładka książki Oko czasu Stephen Baxter, Arthur C. Clarke
Okładka książki Oko czasu
Stephen BaxterArthur C. Clarke Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Odyseja czasu (tom 1) fantasy, science fiction
Odyseja czasu (tom 1)
Time's Eye
Vis-á-Vis/Etiuda
2008-06-30
2008-06-30
Stefan Baranowski
oko czasu odyseja czasu czas

1966

Wszystko wszędzie na raz, jak w tym filmie lub bardziej Doktorze Who (E05E12/13),zderzenie epok, próba poradzenia sobie z różnicami... I tyle. Całość tonie pod naporem historycznego bitewniaka, im dalej, tym nudniej, a zakończenie niczym iwajad. Może następne tomy lepsze, bo potencjał świetny.

„Oko czasu” Arthura C. Clarke`a i Stephena Baxtera – doskonały pomysł, Ziemia pocięta na plastry, złożona na nowo tyle że każdy plaster z innego czasu i spotykają się ludzie reprezentujący różne poziomy rozwoju cywilizacyjnego – im bardziej nowocześni, tym bardziej czyści, i to chyba najważniejsza refleksja o ludzkiej naturze wynikająca z tej książki, czyta się dobrze, bohaterowie nudni, obdarzeni na ogół jakąś jedną cechą, ale opisy dziwnej Ziemi albo ludzi z różnych epok – ciekawe, nie wiem jednak czy na tyle, żeby czytać kolejne tomy.

Następuje jakaś osobliwość, nie wiadomo naturalna czy chyba jednak wywołana sztucznie i Ziemia w ułamku sekundy zaczyna się składać z fragmentów wyjętych z różnych epok jej historii. W efekcie dziewiętnastowieczne osiedla sąsiadują z lodowcem glacjalnym, neandertalczyk spotyka ludzi z XXI wieku a Aleksander Wielki musi się zmierzyć z potęgą Czyngis-chana.

Powieść jest początkowo mocno wciągająca poprzez niezwykłość świata przedstawionego. Niemniej, gdzieś koło połowy, rzecz lekko przysiada gdy z grubsza już wiemy o co w tym wszystkim chodzi, a fabuła niestety nie jest jakoś specjalnie wybitna. Zakończenie takie jakby autorzy nie bardzo wiedzieli jak z tego zamieszania wybrnąć i wrzucili coś od czapy. Teorię spiskową mam taką, że gdzieś kiedyś, przy wódce, albo przy innym ginie z tonikiem, chłopaki zaczęli się spierać kto był większym wodzem, Czyngis-chan czy Aleksander Wielki i dyskutować jak by wyglądało starcie tych potęg. Potem wymyślili, że skoro mają już temat rozgryziony to szkoda to zmarnować, trza napisać powieść. Resztę sobie na chybcika dorysowali, najmniej się skupiając na zamknięciu sprawy, bo przecież nie o to im chodziło. No i powstało Oko czasu. Trochę to wszystko przypomina Riverworld, tym mieszaniem bohaterów z różnych epok. Różne mechanizmy ale efekty bardzo podobne.

Samo starcie wielkich wodzów wypada chyba dość blado. Jest to, imho, niewykorzystany potencjał tej powieści i największa strata.

Mamy tu kilka ciekawych momentów, pomysłów, jakąś szczyptę oryginalności ale też mnóstwo elementów już gdzieś wykorzystanych. Dostajemy rozrywkę lekką, całkiem sympatyczną, nijak wybitną, nie wymagającą specjalnego zaangażowania. Zaletą dla mnie jest również zwartość tej pozycji, specyficzna, skupiona na pomyśle, "suchość" narracji.

Warsztatowo rzecz sprawna, czyta się bezproblemowo. Tom jest częścią cyklu. Będę kontynuował.
7/10

Powieść jest...

Czym jest czas? A historia? Gdzie jest przyszłość? Czy przedwczoraj może być jutro? Puzzle czasoprzestrzeni?

Pierwszy tom Odysei czasu zabiera w interesującą podróż w przyszłość po mrokach historia. Jak zwykle duet Clarke-Baxter dają pokaz kunsztu s-f z brutalnością niuansów w tle.

Książka zarówno wciągająca ale i niezwykle trudna. Po dość mrocznym "Detonatorze" w "Oku czasu" również widać wspaniałą wizyjność Clarke do różnych zagadnień z fizyki oraz mroczność Baxtera i jego zanurzenie w odmętach historii świata i zdolność tworzenia grozy. To połączenie jest ciekawe ale i zarazem wprowadza kompletnie inny poziom.

Zadecydowanie nie można dać tej książki komuś kto zaczyna przygodę z SF.

Nie będę ukrywał, że mam sentyment do całej serii, ale zdecydowanie na mariażu tych dwóch autorów zyskał Baxter. Clark natomiast wiele stracił. "Oko czasu" - i pozostałe tomy mają gigantyczny, niestety w znacznej mierze niewykorzystany potencjał. Niestety. Pomysł znakomity, z realizacją jest gorzej. Może nie byłbym taki wymagający, gdyby nie to - że to przecież Artur C. Clarke - mistrz!. No i niestety - węszę w tym robotę Baxtera, że całość nie wypada najlepiej. Odbiór zwłaszcza pierwszego tomu w miarę upływu czasu jest ( przynajmniej dla mnie ) coraz gorszy...

No zaczyna się bardzo ciekawie, już się nie mogę doczekać następnej części, co tam panowie ciekawego wymyślą. Książkę czyta się znakomicie, jeden dzień spokojnie wystarcza. Jest tu kilka ciekawych wątków jak wojna dwóch super mocarzy, zagadnienie podróży w czasie i przestrzeni, Pierworodni i ich plany. Lubię tego typu sf-y, mam nadzieję, że dalej będzie jeszcze lepiej.

Książka sci-fi przedstawiająca nam koncepcję połączenia różnych linii czasu i to bardzo dosłowne - każdy fragmencik siatki geograficznej stanowi wyrwany fragment z czasoprzestrzeni, z różnymi kulturami, postaciami historycznymi i osobną pogodą oraz warunkami przyrodniczymi. Powstaje mozaika, która obiecuje naprawdę wiele. Osobiście bardzo lubię ten rodzaj koncepcji fabularnej. W tym roku czytałem po raz pierwszy cykl Świata Rzeki i byłem ciekaw jak Baxter pokaże się na tle starszego "pierwowzoru". Rozumiem krytykę twórczości Farmera, nie mniej jednak lubię jego twórczość, a pierwszy tom cyklu uznaję za świetny.

Baxter początkowo łudzi czytelnika, że wszystko do czegoś prowadzi - umiejętnie rozstawia pionki na fabularnej szachownicy, tworzy podwalinę pod konflikt, a może i nawet parę dywagacji historycznych czy roztrząsanie paradoksów. Rosyjscy kosmonauci z przyszłości, trochę starsi "my" w roli protagonistów (uproszczając),Anglia z okresu podboju Indii, małpoludy, Imperium Aleksandra Wielkiego i hordy Dzingys-chana - całkiem sporo. Niestety z czasem nic nowego do tej układanki nie dochodzi, zaś z każdego wątku z osobna, jak i wszystkich razem, nie wiele wynika.

Książka jest lekkim czytadłem, próg wejścia jest właściwie zerowy. Do autobusu jak znalazł, ale większych doznań estetycznych nie mogę nikomu obiecać. Baxter pozbawiony jest lekkości w operowaniu językiem i żadnym zdaniem nie zaskoczy; jego bohaterowie są płytcy, nieokreśleni nawet jedną główną cechą, a relacje między nimi są niejasne i niezbyt intensywne; książka nie jest też wcale wybitną fantastyką naukową, a w żadnym wypadku nie jest komentarzem ludzkiej historii. Czy taką książkę można odratować? Oczywiście, poprzez humor, zwroty akcji lub nawet epatowanie brutalnością czy napięciem. Tutaj jest tylko odrobinka humoru, a przemoc - machinalna i nie wywołująca emocji u czytelnika, choć liczna.

Z pewnością jednak dokończę cykl. "Oko Czasu" rozłożone na czynniki pierwsze nie broni się zupełnie, ale w praktyce nie jest wcale tragiczne, to całkiem dobry oddech między poważniejszymi powieściami sci-fi.

Pierwsza część odysei czasu, nie jest jakaś wybitna, ale warto przez nią przebrnąć dla kolejnych tomów.

Co tu dużo mówić - jestem nieco rozczarowany. Pomysł super, bohaterowie dość oryginalni ale... no właśnie, ale.

Charaktery bohaterów są słabo zarysowane i wszyscy zlewają się w jedną, bezkształtną papkę. Konsekwencją tego są, co oczywiste, niejasne relacje między nimi.

Pomysł na historię (i to dosłownie) jest ciekawy i oryginalny, jednak realizacja pozostawia wiele do życzenia. Znacie te historie znajomych, którzy co chwilę wtrącają, że ich anegdotka jest bardzo zabawna, gdy w rzeczywistości marzycie tylko o jej zakończeniu? Oko czasu jest taką właśnie długą anegdotką.

Za dużo kiepskiego filozofowania, pseudonaukowych wynurzeń, opisów mało interesujących (i głupich) szczegółów i nie prowadzących do niczego wydarzeń, a za mało literackiego mięska.

Świetna jako książka autobusowa w drodze do i z pracy, niestety niezapomnianych wspomnień nie dostarczy. Jednak pomysł jest na tyle interesujący, że sięgnę po kolejne tomy. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Mówiąc wprost nie ma tutaj nic innego niż to co obaj panowie zaprezentowali nam przez dotychczasowe lata swojej twórczości. Żadnych świeżych idei czy nowatorskich koncepcji tutaj nie znajdziemy. Jednak nie skreślam tej powieści, a traktuję ją jako coś na kształt literackiej pigułki, która jest esencją wszystkiego co najciekawsze i najcenniejsze wnieśli do fantastyki naukowej.
Mamy więc dobrze znane motywy ingerencji nieznanej oraz niezrozumiałej dla nas obcej rasy w funkcjonowanie ludzkiej cywilizacji poprzez stworzenie sztucznej planety będącej zlepkiem Ziemi z różnych epok jej istnienia. Pozwala to autorom po raz kolejny zgłębiać naturę czasu, przestrzeni oraz obcej inteligencji poprzez obraz kształtowania naszych istnień zarówno na szczeblu jednostki jak i całego gatunku. Przy okazji skromnie, choć wyraziście panowie komentują uniwersalne cechy i wartości człowieka istniejące niezależnie od czasów oraz miejsc.
Całość tych rozważań natomiast wyłania się z ciekawie choć prosto poprowadzonej fabuły, którą dodatkowo spowija subtelna aura tajemniczości.

• Science Fiction
  • Sci-Fi

Dodaj cytat z książki Oko czasu