Okładka książki Oko czasu

Oko czasu

Autor:
Cykl: Odyseja czasu (tom 1)
tłumaczenie
Stefan Baranowski
Time's Eye
wydawnictwo
vis-a-vis Etiuda
oko czasu, odyseja czasu, czas
typ
papier
6.99 (78 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Jest rok 1885. Przebywający na Granicy Północno-Zachodniej młody dziennikarz, Rudyard Kipling, jest świadkiem niezwykłego spotkania brytyjskich żołnierzy z wytworem nieprawdopodobnie zaawansowanej technologii: unoszącą się w powietrzu kulą, która wydaje się obserwować wszystko wokół. Niebawem zza okolicznego wzgórza wyłania się uszkodzony helikopter z 2037 roku. W międzyczasie, zupełnie gdzie ind...

W międzyczasie, zupełnie gdzie indziej, zwiadowcy wielkiej hordy Czyngis-Chana z zaskoczeniem stwierdzają, że znajome punkty orientacyjne na rozległym stepie znikły - jakby nigdy ich tam nie było.

W jeszcze innym miejscu dworzanie Aleksandra Wielkiego oczekują niecierpliwie wiadomości o wielkim Królu, który jak się wydaje, zniknął.

W całej ziemskiej historii nic nie jest tak, jak przedtem. Kipling, załoga helikoptera i pozostali ludzie zagubieni w czasie wyruszają w pełną przygód podróż przez odmieniony świat. Podróż, pełna tajemniczych zdarzeń i niebezpieczeństw, odsłoni przed nimi druzgocącą prawdę. Bowiem, o ile przeszłość rodzaju ludzkiego jest długa, o tyle nasza przyszłość może okazać się krótsza, niż moglibyśmy się spodziewać.

Rozpoczęła się odyseja ludzkości pośród meandrów czasu.

źródło opisu: okładka książki

Polecamy

Opinie czytelników
KrissDeValnor | 2012-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2012

Czy jako miłośnicy historii nigdy nie marzyliście o tym. aby w wehikule czasu przenieść się w przeszłość i spotkać bohaterów znanych z kart dziejów, takich jak Aleksander Macedoński lub Czyngis Chan i poznać prawdziwy przebieg historycznych wydarzeń, ewentualnie w określony sposób je ukierunkować?
Tymczasem taki los spotyka bohaterów tomu I ''Odysei czasu'' klasyka literatury s-f Arthura C. Clarke'a i Stephena Baxtera ''Oko czasu'' - troje brytyjskich żołnierzy sił ONZ z pogranicza pakistańsko - afgańskiego oraz troje astronautów powracających na Ziemię ze stacji orbitalnej z 2037 r., a także dwóch młodych dziennikarzy, w tym przyszłego noblistę Rudyarda Kiplinga, towarzyszących oddziałowi brytyjskich żołnierzy z fortu Jamrud w 1885 r., z tą różnicą, iż nie jest to wynikiem ich marzeń, ani świadomego działania, lecz tajemniczego uskoku w czasie, który sprawia, iż Ziemia staje się Mirem - zlepkiem ''plastrów czasu'', poskładanym z fragmentów różnych epok, gdzie ludzie z XXI wieku spot...

astaldohil | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Spora dawka historii alternatywnej, oparta na pomysłowym koncepcie, jakkolwiek kulejąca, co nieco, w warstwie fabularnej - wychodząc z założenia "wymieszania czasu" na przestrzeni planety, na pewno dałoby się zbudować dużo lepszą opowieść. Do tego duży minus tej powieści stanowią jednowymiarowi bohaterowie, co zważywszy na to, z jakimi osobistościami się tu spotykamy, jest co najmniej zaskakujące. Zwłaszcza dlatego, że autorzy nie postarali się o to, co byłoby zabiegiem fajnym - czyli o wyjście poza historyczny przekaz, pokuszenia się o próbę reinterpretacji bohaterów takich, jak Aleksander Wielki, czy Czyngis-han.

Na plus - kilka ciekawych pomysłów, bardzo interesujące spekulacje na temat natury czasu (idee, z którymi się wcześniej nie zetknąłem) i spora dawka niedomówień zaostrzających apetyt na kolejne dwa tomy.

Czytałem i oglądałem wiele historii o podróżach w czasie, i w ogóle opowieści osadzonych w światach alternatywnych, i bardzo lubię tą tematykę, co sprawia, że z jednej s...

deprywacja | 2013-07-20

Przeczytana jednym tchem! Nie, nie. Spokojnie :) Nie jest to co prawda arcydzieło, a tylko niezła powieść sf, ale przyznam, że choć do kilku rzeczy można się przyczepić, to całość zrobiła na mnie dobre wrażenie. Pomysł jest odważny i mimo że początkowo wydaje się absurdalny, autorom jakoś udaje się nad tym zapanować i zaciekawić czytelnika prowadząc go od jednego zdarzenia do drugiego.

Minusem jest może dość przedmiotowe potraktowanie bohaterów, można odnieść wrażenie, że chwilami są po prostu po to by w ich usta wkładać filozoficzne dysputy toczone przez Baxtera i Clarke'a. Ponadto wiedza naukowa (zwłaszcza Bissesy, która pod koniec przeszła samą siebie, Einsteina i Hawkinga razem wziętych podczas prac przy Kuli), a także łatwość z jaką bohaterowie ze sobą współpracują mogą budzić spore wątpliwości.

Cóż, mało jest powieści idealnych. Niemniej jednak z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, bo to jednak solidne sf starej szkoły, a tego nigdy za wiele :)

serir | 2011-03-12

Przeczytana ale tylko do 205 strony,bo dalej mi się nie chciało.Zaczęła mnie nudzić.Może i w następnych częściach jest lepiej,ale nie po to ja biorę do ręki sci-fi,żeby mnie ktoś nagminnie bombardował opisami hord staroświeckich plemion.Trochę można o tym popisać ,ale nie jakieś niekończące się szczegóły o Aleksandrze Wielkim czy też innej bandzie Tatarów.Albo ten Clarke dobierał sobie przed końcem życia nietrafionych wspólników do pisania,albo sam jakby troszkę zdziecinniał.Nie pałam chęcią kupienia dwóch następnych części,a ta niech stoi na półce i obrasta kurzem

Krzysztof_g | 2013-08-06
Na półkach: SF i Fantasy, Przeczytane

Lepsze niż myślałem: rozmach, dużo wątków, wyobraźnia. Jedna z najlepszych pozycji SF.

Łukasz | 2013-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2013

niby inna. a jadnak bardzo podobna do Odyseji kosmicznej...

Damian | 2013-05-05

Wiele wątków wspólnych z odyseją kosmiczną :)

Beata | 2014-09-12

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku