Lubimyczytać.pl to:

Odyseja czasu tom 1
wydawnictwo
vis-a-vis Etiuda
978-83-61516-00-2
oko czasu, odyseja czasu, czas
typ
papier
6.96 (73 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Jest rok 1885. Przebywający na Granicy Północno-Zachodniej młody dziennikarz, Rudyard Kipling, jest świadkiem niezwykłego spotkania brytyjskich żołnierzy z wytworem nieprawdopodobnie zaawansowanej technologii: unoszącą się w powietrzu kulą, która wydaje się obserwować wszystko wokół. Niebawem zza okolicznego wzgórza wyłania się uszkodzony helikopter z 2037 roku. W międzyczasie, zupełnie gdzie ind...

W międzyczasie, zupełnie gdzie indziej, zwiadowcy wielkiej hordy Czyngis-Chana z zaskoczeniem stwierdzają, że znajome punkty orientacyjne na rozległym stepie znikły - jakby nigdy ich tam nie było.

W jeszcze innym miejscu dworzanie Aleksandra Wielkiego oczekują niecierpliwie wiadomości o wielkim Królu, który jak się wydaje, zniknął.

W całej ziemskiej historii nic nie jest tak, jak przedtem. Kipling, załoga helikoptera i pozostali ludzie zagubieni w czasie wyruszają w pełną przygód podróż przez odmieniony świat. Podróż, pełna tajemniczych zdarzeń i niebezpieczeństw, odsłoni przed nimi druzgocącą prawdę. Bowiem, o ile przeszłość rodzaju ludzkiego jest długa, o tyle nasza przyszłość może okazać się krótsza, niż moglibyśmy się spodziewać.

Rozpoczęła się odyseja ludzkości pośród meandrów czasu.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
astaldohil | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Spora dawka historii alternatywnej, oparta na pomysłowym koncepcie, jakkolwiek kulejąca, co nieco, w warstwie fabularnej - wychodząc z założenia "wymieszania czasu" na przestrzeni planety, na pewno dałoby się zbudować dużo lepszą opowieść. Do tego duży minus tej powieści stanowią jednowymiarowi bohaterowie, co zważywszy na to, z jakimi osobistościami się tu spotykamy, jest co najmniej zaskakujące. Zwłaszcza dlatego, że autorzy nie postarali się o to, co byłoby zabiegiem fajnym - czyli o wyjście poza historyczny przekaz, pokuszenia się o próbę reinterpretacji bohaterów takich, jak Aleksander Wielki, czy Czyngis-han.

Na plus - kilka ciekawych pomysłów, bardzo interesujące spekulacje na temat natury czasu (idee, z którymi się wcześniej nie zetknąłem) i spora dawka niedomówień zaostrzających apetyt na kolejne dwa tomy.

Czytałem i oglądałem wiele historii o podróżach w czasie, i w ogóle opowieści osadzonych w światach alternatywnych, i bardzo lubię tą tematykę, co sprawia, że z jednej s...

KrissDeValnor | 2012-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2012

Czy jako miłośnicy historii nigdy nie marzyliście o tym. aby w wehikule czasu przenieść się w przeszłość i spotkać bohaterów znanych z kart dziejów, takich jak Aleksander Macedoński lub Czyngis Chan i poznać prawdziwy przebieg historycznych wydarzeń, ewentualnie w określony sposób je ukierunkować?
Tymczasem taki los spotyka bohaterów tomu I ''Odysei czasu'' klasyka literatury s-f Arthura C. Clarke'a i Stephena Baxtera ''Oko czasu'' - troje brytyjskich żołnierzy sił ONZ z pogranicza pakistańsko - afgańskiego oraz troje astronautów powracających na Ziemię ze stacji orbitalnej z 2037 r., a także dwóch młodych dziennikarzy, w tym przyszłego noblistę Rudyarda Kiplinga, towarzyszących oddziałowi brytyjskich żołnierzy z fortu Jamrud w 1885 r., z tą różnicą, iż nie jest to wynikiem ich marzeń, ani świadomego działania, lecz tajemniczego uskoku w czasie, który sprawia, iż Ziemia staje się Mirem - zlepkiem ''plastrów czasu'', poskładanym z fragmentów różnych epok, gdzie ludzie z XXI wieku spot...

deprywacja | 2013-07-20

Przeczytana jednym tchem! Nie, nie. Spokojnie :) Nie jest to co prawda arcydzieło, a tylko niezła powieść sf, ale przyznam, że choć do kilku rzeczy można się przyczepić, to całość zrobiła na mnie dobre wrażenie. Pomysł jest odważny i mimo że początkowo wydaje się absurdalny, autorom jakoś udaje się nad tym zapanować i zaciekawić czytelnika prowadząc go od jednego zdarzenia do drugiego.

Minusem jest może dość przedmiotowe potraktowanie bohaterów, można odnieść wrażenie, że chwilami są po prostu po to by w ich usta wkładać filozoficzne dysputy toczone przez Baxtera i Clarke'a. Ponadto wiedza naukowa (zwłaszcza Bissesy, która pod koniec przeszła samą siebie, Einsteina i Hawkinga razem wziętych podczas prac przy Kuli), a także łatwość z jaką bohaterowie ze sobą współpracują mogą budzić spore wątpliwości.

Cóż, mało jest powieści idealnych. Niemniej jednak z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, bo to jednak solidne sf starej szkoły, a tego nigdy za wiele :)

serir | 2011-03-12
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytana ale tylko do 205 strony,bo dalej mi się nie chciało.Zaczęła mnie nudzić.Może i w następnych częściach jest lepiej,ale nie po to ja biorę do ręki sci-fi,żeby mnie ktoś nagminnie bombardował opisami hord staroświeckich plemion.Trochę można o tym popisać ,ale nie jakieś niekończące się szczegóły o Aleksandrze Wielkim czy też innej bandzie Tatarów.Albo ten Clarke dobierał sobie przed końcem życia nietrafionych wspólników do pisania,albo sam jakby troszkę zdziecinniał.Nie pałam chęcią kupienia dwóch następnych części,a ta niech stoi na półce i obrasta kurzem

Krzysztof_g | 2013-08-06
Na półkach: SF i Fantasy, Przeczytane

Lepsze niż myślałem: rozmach, dużo wątków, wyobraźnia. Jedna z najlepszych pozycji SF.

Łukasz | 2013-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2013

niby inna. a jadnak bardzo podobna do Odyseji kosmicznej...

damianex | 2013-05-05

Wiele wątków wspólnych z odyseją kosmiczną :)

Lech | 2014-04-17

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku