Oko czasu

Cykl: Odyseja czasu (tom 1)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
7,05 (101 ocen i 12 opinii)
tłumaczenie
Stefan Baranowski
Time's Eye
oko czasu, odyseja czasu, czas

Jest rok 1885. Przebywający na Granicy Północno-Zachodniej młody dziennikarz, Rudyard Kipling, jest świadkiem niezwykłego spotkania brytyjskich żołnierzy z wytworem nieprawdopodobnie zaawansowanej technologii: unoszącą się w powietrzu kulą, która wydaje się obserwować wszystko wokół. Niebawem zza okolicznego wzgórza wyłania się uszkodzony helikopter z 2037 roku. W międzyczasie, zupełnie gdzie...

W międzyczasie, zupełnie gdzie indziej, zwiadowcy wielkiej hordy Czyngis-Chana z zaskoczeniem stwierdzają, że znajome punkty orientacyjne na rozległym stepie znikły - jakby nigdy ich tam nie było.

W jeszcze innym miejscu dworzanie Aleksandra Wielkiego oczekują niecierpliwie wiadomości o wielkim Królu, który jak się wydaje, zniknął.

W całej ziemskiej historii nic nie jest tak, jak przedtem. Kipling, załoga helikoptera i pozostali ludzie zagubieni w czasie wyruszają w pełną przygód podróż przez odmieniony świat. Podróż, pełna tajemniczych zdarzeń i niebezpieczeństw, odsłoni przed nimi druzgocącą prawdę. Bowiem, o ile przeszłość rodzaju ludzkiego jest długa, o tyle nasza przyszłość może okazać się krótsza, niż moglibyśmy się spodziewać.

Rozpoczęła się odyseja ludzkości pośród meandrów czasu.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Nie zmienił się tylko blond
  • Z jednym wyjątkiem
  • Tajemnica domu Helclów
  • Bieg po życie
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

7,78 (18 ocen i opinii)
Bieg po życie
Lopez Lomong

8,71 (14 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
Lars Bill Lundholm

6,76 (17 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
KrissDeValnor | 2012-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2012

Czy jako miłośnicy historii nigdy nie marzyliście o tym. aby w wehikule czasu przenieść się w przeszłość i spotkać bohaterów znanych z kart dziejów, takich jak Aleksander Macedoński lub Czyngis Chan i poznać prawdziwy przebieg historycznych wydarzeń, ewentualnie w określony sposób je ukierunkować?
Tymczasem taki los spotyka bohaterów tomu I ''Odysei czasu'' klasyka literatury s-f Arthura C. Clarke'a i Stephena Baxtera ''Oko czasu'' - troje brytyjskich żołnierzy sił ONZ z pogranicza pakistańsko - afgańskiego oraz troje astronautów powracających na Ziemię ze stacji orbitalnej z 2037 r., a także dwóch młodych dziennikarzy, w tym przyszłego noblistę Rudyarda Kiplinga, towarzyszących oddziałowi brytyjskich żołnierzy z fortu Jamrud w 1885 r., z tą różnicą, iż nie jest to wynikiem ich marzeń, ani świadomego działania, lecz tajemniczego uskoku w czasie, który sprawia, iż Ziemia staje się Mirem - zlepkiem ''plastrów czasu'', poskładanym z fragmentów różnych epok, gdzie ludzie z XXI wieku...

astaldohil | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Spora dawka historii alternatywnej, oparta na pomysłowym koncepcie, jakkolwiek kulejąca, co nieco, w warstwie fabularnej - wychodząc z założenia "wymieszania czasu" na przestrzeni planety, na pewno dałoby się zbudować dużo lepszą opowieść. Do tego duży minus tej powieści stanowią jednowymiarowi bohaterowie, co zważywszy na to, z jakimi osobistościami się tu spotykamy, jest co najmniej zaskakujące. Zwłaszcza dlatego, że autorzy nie postarali się o to, co byłoby zabiegiem fajnym - czyli o wyjście poza historyczny przekaz, pokuszenia się o próbę reinterpretacji bohaterów takich, jak Aleksander Wielki, czy Czyngis-han.

Na plus - kilka ciekawych pomysłów, bardzo interesujące spekulacje na temat natury czasu (idee, z którymi się wcześniej nie zetknąłem) i spora dawka niedomówień zaostrzających apetyt na kolejne dwa tomy.

Czytałem i oglądałem wiele historii o podróżach w czasie, i w ogóle opowieści osadzonych w światach alternatywnych, i bardzo lubię tą tematykę, co sprawia, że z...

deprywacja | 2013-07-20

Przeczytana jednym tchem! Nie, nie. Spokojnie :) Nie jest to co prawda arcydzieło, a tylko niezła powieść sf, ale przyznam, że choć do kilku rzeczy można się przyczepić, to całość zrobiła na mnie dobre wrażenie. Pomysł jest odważny i mimo że początkowo wydaje się absurdalny, autorom jakoś udaje się nad tym zapanować i zaciekawić czytelnika prowadząc go od jednego zdarzenia do drugiego.

Minusem jest może dość przedmiotowe potraktowanie bohaterów, można odnieść wrażenie, że chwilami są po prostu po to by w ich usta wkładać filozoficzne dysputy toczone przez Baxtera i Clarke'a. Ponadto wiedza naukowa (zwłaszcza Bissesy, która pod koniec przeszła samą siebie, Einsteina i Hawkinga razem wziętych podczas prac przy Kuli), a także łatwość z jaką bohaterowie ze sobą współpracują mogą budzić spore wątpliwości.

Cóż, mało jest powieści idealnych. Niemniej jednak z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, bo to jednak solidne sf starej szkoły, a tego nigdy za wiele :)

Jola | 2015-05-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2015

Pierwszy tom "Odysei czasu" opowiada o czasie tuż po Nieciągłości: zdarzeniu, które stworzyło nowy świat z kawałków ziemskiego globu z różnych epok. Pustynie koło lodowców, puszcze obok ruin dawnych miast. Do tego ciągłe zmiany klimatu i formowanie się płyt tektonicznych.

W tym oto niekorzystnym środowisku grupy z różnych epok muszą nauczyć się żyć obok siebie: brytyjscy żołnierze z indyjskiej bazy Jarmud, załoga stacji kosmicznej Sojuz, hordy Czyngis-Chana oraz armie Aleksandra Wielkiego. No i nie zapomnijmy o pierwszych małpoludach... Czy ludzkość nauczy się współpracować, czy wygrają najgorsze, najbardziej prymitywne instynkty?

Ale to nie koniec tej czasoprzestrzennej układanki. Nad całą powierzchnią nowego globu, nazwanego Mirem, pojawiają się tajemnicze Oczy, które wiszą nieruchomo nad różnymi partiami świata. Czy są obcymi istotami? Czy tylko ich instrumentami? Czy Nieciągłość została spowodowana przez Boga, obcą rasę, czy samą ludzkość?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na...

serir | 2011-03-12

Przeczytana ale tylko do 205 strony,bo dalej mi się nie chciało.Zaczęła mnie nudzić.Może i w następnych częściach jest lepiej,ale nie po to ja biorę do ręki sci-fi,żeby mnie ktoś nagminnie bombardował opisami hord staroświeckich plemion.Trochę można o tym popisać ,ale nie jakieś niekończące się szczegóły o Aleksandrze Wielkim czy też innej bandzie Tatarów.Albo ten Clarke dobierał sobie przed końcem życia nietrafionych wspólników do pisania,albo sam jakby troszkę zdziecinniał.Nie pałam chęcią kupienia dwóch następnych części,a ta niech stoi na półce i obrasta kurzem

Krzysztof_g | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, SF i Fantasy

Lepsze niż myślałem: rozmach, dużo wątków, wyobraźnia. Jedna z najlepszych pozycji SF.

Łukasz | 2013-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2013

niby inna. a jadnak bardzo podobna do Odyseji kosmicznej...

Polu | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 14 maja 2015

Biorąc do ręki cykl obawiałem się, że wspomaganie napisania książki A.C. Clarka przez Baxtera nie wyjdzie na dobre. I okazało się to prawdą.
Kiedy Clark pisał sam było tam wszystko co najlepsze w fantastyce. Książki zawierały głębokie przemyślenia i miały niejedno dno.
W tym cyklu niestety widać różnicę pióra i to wyraźnie. Nie trzyma się to wszystko za bardzo razem, a na dodatek błędy językowe.
Jeżeli chcesz dobrej powieści o podróżach w czasie to przeczytaj ale Clarka tam w 100% nie ma :-(

Kamil | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 września 2014

Z jednej strony Aleksander Wielki, z drugiej Czyngis-chan, do czego może doprowadzić takie spotkanie, chyba wiadomo,a jeśli dorzucimy do tego broń z wieków XIX-XXI, to się dopiero zacznie.

Ni to przygoda, ni to książką historyczna, ni to sf. Pierworodni, trochę namieszali, trochę im nie wyszło, ale jakie mają zamierzenia związane z ludzkością, sami musicie się dowiedzieć :).

Zachęcam do przeczytania.

grzecho | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Nie jest to może jakiś mega hit, ale miejscami książka dość porządnie wciąga. Pomysł na pomieszanie akcji z różnych epok dość oryginalny i obfitujący w ciekawe wydarzenia. Jest to pierwsza cześć z trylogii i muszę powiedzieć, że zachęciła mnie do sięgnięcia po następną część.