Oko czasu

Tłumaczenie: Stefan Baranowski
Cykl: Odyseja czasu (tom 1)
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
6,91 (159 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
14
8
22
7
58
6
35
5
14
4
6
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Time's Eye
data wydania
ISBN
9788361516002
liczba stron
328
słowa kluczowe
oko czasu, odyseja czasu, czas
język
polski

Jest rok 1885. Przebywający na Granicy Północno-Zachodniej młody dziennikarz, Rudyard Kipling, jest świadkiem niezwykłego spotkania brytyjskich żołnierzy z wytworem nieprawdopodobnie zaawansowanej technologii: unoszącą się w powietrzu kulą, która wydaje się obserwować wszystko wokół. Niebawem zza okolicznego wzgórza wyłania się uszkodzony helikopter z 2037 roku. W międzyczasie, zupełnie gdzie...

Jest rok 1885. Przebywający na Granicy Północno-Zachodniej młody dziennikarz, Rudyard Kipling, jest świadkiem niezwykłego spotkania brytyjskich żołnierzy z wytworem nieprawdopodobnie zaawansowanej technologii: unoszącą się w powietrzu kulą, która wydaje się obserwować wszystko wokół. Niebawem zza okolicznego wzgórza wyłania się uszkodzony helikopter z 2037 roku.

W międzyczasie, zupełnie gdzie indziej, zwiadowcy wielkiej hordy Czyngis-Chana z zaskoczeniem stwierdzają, że znajome punkty orientacyjne na rozległym stepie znikły - jakby nigdy ich tam nie było.

W jeszcze innym miejscu dworzanie Aleksandra Wielkiego oczekują niecierpliwie wiadomości o wielkim Królu, który jak się wydaje, zniknął.

W całej ziemskiej historii nic nie jest tak, jak przedtem. Kipling, załoga helikoptera i pozostali ludzie zagubieni w czasie wyruszają w pełną przygód podróż przez odmieniony świat. Podróż, pełna tajemniczych zdarzeń i niebezpieczeństw, odsłoni przed nimi druzgocącą prawdę. Bowiem, o ile przeszłość rodzaju ludzkiego jest długa, o tyle nasza przyszłość może okazać się krótsza, niż moglibyśmy się spodziewać.

Rozpoczęła się odyseja ludzkości pośród meandrów czasu.

 

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (418)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 860
KrissDeValnor | 2012-02-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2012

Czy jako miłośnicy historii nigdy nie marzyliście o tym. aby w wehikule czasu przenieść się w przeszłość i spotkać bohaterów znanych z kart dziejów, takich jak Aleksander Macedoński lub Czyngis Chan i poznać prawdziwy przebieg historycznych wydarzeń, ewentualnie w określony sposób je ukierunkować?
Tymczasem taki los spotyka bohaterów tomu I ''Odysei czasu'' klasyka literatury s-f Arthura C. Clarke'a i Stephena Baxtera ''Oko czasu'' - troje brytyjskich żołnierzy sił ONZ z pogranicza pakistańsko - afgańskiego oraz troje astronautów powracających na Ziemię ze stacji orbitalnej z 2037 r., a także dwóch młodych dziennikarzy, w tym przyszłego noblistę Rudyarda Kiplinga, towarzyszących oddziałowi brytyjskich żołnierzy z fortu Jamrud w 1885 r., z tą różnicą, iż nie jest to wynikiem ich marzeń, ani świadomego działania, lecz tajemniczego uskoku w czasie, który sprawia, iż Ziemia staje się Mirem - zlepkiem ''plastrów czasu'', poskładanym z fragmentów różnych epok, gdzie ludzie z XXI wieku...

książek: 423
astaldohil | 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Spora dawka historii alternatywnej, oparta na pomysłowym koncepcie, jakkolwiek kulejąca, co nieco, w warstwie fabularnej - wychodząc z założenia "wymieszania czasu" na przestrzeni planety, na pewno dałoby się zbudować dużo lepszą opowieść. Do tego duży minus tej powieści stanowią jednowymiarowi bohaterowie, co zważywszy na to, z jakimi osobistościami się tu spotykamy, jest co najmniej zaskakujące. Zwłaszcza dlatego, że autorzy nie postarali się o to, co byłoby zabiegiem fajnym - czyli o wyjście poza historyczny przekaz, pokuszenia się o próbę reinterpretacji bohaterów takich, jak Aleksander Wielki, czy Czyngis-han.

Na plus - kilka ciekawych pomysłów, bardzo interesujące spekulacje na temat natury czasu (idee, z którymi się wcześniej nie zetknąłem) i spora dawka niedomówień zaostrzających apetyt na kolejne dwa tomy.

Czytałem i oglądałem wiele historii o podróżach w czasie, i w ogóle opowieści osadzonych w światach alternatywnych, i bardzo lubię tą tematykę, co sprawia, że z...

książek: 398
Jola | 2015-05-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2015

Pierwszy tom "Odysei czasu" opowiada o czasie tuż po Nieciągłości: zdarzeniu, które stworzyło nowy świat z kawałków ziemskiego globu z różnych epok. Pustynie koło lodowców, puszcze obok ruin dawnych miast. Do tego ciągłe zmiany klimatu i formowanie się płyt tektonicznych.

W tym oto niekorzystnym środowisku grupy z różnych epok muszą nauczyć się żyć obok siebie: brytyjscy żołnierze z indyjskiej bazy Jarmud, załoga stacji kosmicznej Sojuz, hordy Czyngis-Chana oraz armie Aleksandra Wielkiego. No i nie zapomnijmy o pierwszych małpoludach... Czy ludzkość nauczy się współpracować, czy wygrają najgorsze, najbardziej prymitywne instynkty?

Ale to nie koniec tej czasoprzestrzennej układanki. Nad całą powierzchnią nowego globu, nazwanego Mirem, pojawiają się tajemnicze Oczy, które wiszą nieruchomo nad różnymi partiami świata. Czy są obcymi istotami? Czy tylko ich instrumentami? Czy Nieciągłość została spowodowana przez Boga, obcą rasę, czy samą ludzkość?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na...

książek: 413
mrpriv | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane

Przeczytana jednym tchem! Nie, nie. Spokojnie :) Nie jest to co prawda arcydzieło, a tylko niezła powieść sf, ale przyznam, że choć do kilku rzeczy można się przyczepić, to całość zrobiła na mnie dobre wrażenie. Pomysł jest odważny i mimo że początkowo wydaje się absurdalny, autorom jakoś udaje się nad tym zapanować i zaciekawić czytelnika prowadząc go od jednego zdarzenia do drugiego.

Minusem jest może dość przedmiotowe potraktowanie bohaterów, można odnieść wrażenie, że chwilami są po prostu po to by w ich usta wkładać filozoficzne dysputy toczone przez Baxtera i Clarke'a. Ponadto wiedza naukowa (zwłaszcza Bissesy, która pod koniec przeszła samą siebie, Einsteina i Hawkinga razem wziętych podczas prac przy Kuli), a także łatwość z jaką bohaterowie ze sobą współpracują mogą budzić spore wątpliwości.

Cóż, mało jest powieści idealnych. Niemniej jednak z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, bo to jednak solidne sf starej szkoły, a tego nigdy za wiele :)

książek: 103
Michał | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2017

Clarke, klasyka literatury SF, jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i niestety książka nie przypadła mi do gustu (może dlatego, że Clarke jest współautorem)- jest przeciętna. Początek zapowiadał się obiecująco- wartka akcja, wielowymiarowa, ale później jak by autorom zabrakło pomysłu, coraz bardziej rozwleczona akcja, fabuła jak dla mnie przekombinowana.
W skrócie na ziemi czas zostaje poszatkowany i złożony z kilku epok, i tak spotykają się w jednym czasie Czyngis-Han i Aleksander Wielki.
Jak dla mnie za dużo udziwnień i filozofii.

książek: 0
| 2011-03-12

Przeczytana ale tylko do 205 strony,bo dalej mi się nie chciało.Zaczęła mnie nudzić.Może i w następnych częściach jest lepiej,ale nie po to ja biorę do ręki sci-fi,żeby mnie ktoś nagminnie bombardował opisami hord staroświeckich plemion.Trochę można o tym popisać ,ale nie jakieś niekończące się szczegóły o Aleksandrze Wielkim czy też innej bandzie Tatarów.Albo ten Clarke dobierał sobie przed końcem życia nietrafionych wspólników do pisania,albo sam jakby troszkę zdziecinniał.Nie pałam chęcią kupienia dwóch następnych części,a ta niech stoi na półce i obrasta kurzem

książek: 199
CorvusCorax | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Mówiąc wprost nie ma tutaj nic innego niż to co obaj panowie zaprezentowali nam przez dotychczasowe lata swojej twórczości. Żadnych świeżych idei czy nowatorskich koncepcji tutaj nie znajdziemy. Jednak nie skreślam tej powieści, a traktuję ją jako coś na kształt literackiej pigułki, która jest esencją wszystkiego co najciekawsze i najcenniejsze wnieśli do fantastyki naukowej.
Mamy więc dobrze znane motywy ingerencji nieznanej oraz niezrozumiałej dla nas obcej rasy w funkcjonowanie ludzkiej cywilizacji poprzez stworzenie sztucznej planety będącej zlepkiem Ziemi z różnych epok jej istnienia. Pozwala to autorom po raz kolejny zgłębiać naturę czasu, przestrzeni oraz obcej inteligencji poprzez obraz kształtowania naszych istnień zarówno na szczeblu jednostki jak i całego gatunku. Przy okazji skromnie, choć wyraziście panowie komentują uniwersalne cechy i wartości człowieka istniejące niezależnie od czasów oraz miejsc.
Całość tych rozważań natomiast wyłania się z ciekawie choć prosto...

książek: 2463
Polu | 2015-06-06
Przeczytana: 14 maja 2015

Biorąc do ręki cykl obawiałem się, że wspomaganie napisania książki A.C. Clarka przez Baxtera nie wyjdzie na dobre. I okazało się to prawdą.
Kiedy Clark pisał sam było tam wszystko co najlepsze w fantastyce. Książki zawierały głębokie przemyślenia i miały niejedno dno.
W tym cyklu niestety widać różnicę pióra i to wyraźnie. Nie trzyma się to wszystko za bardzo razem, a na dodatek błędy językowe.
Jeżeli chcesz dobrej powieści o podróżach w czasie to przeczytaj ale Clarka tam w 100% nie ma :-(

książek: 86
Łukasz Grabowicz | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 lipca 2013

niby inna. a jadnak bardzo podobna do Odyseji kosmicznej...

książek: 14
Gofer | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2018

Co tu dużo mówić - jestem nieco rozczarowany. Pomysł super, bohaterowie dość oryginalni ale... no właśnie, ale.

Charaktery bohaterów są słabo zarysowane i wszyscy zlewają się w jedną, bezkształtną papkę. Konsekwencją tego są, co oczywiste, niejasne relacje między nimi.

Pomysł na historię (i to dosłownie) jest ciekawy i oryginalny, jednak realizacja pozostawia wiele do życzenia. Znacie te historie znajomych, którzy co chwilę wtrącają, że ich anegdotka jest bardzo zabawna, gdy w rzeczywistości marzycie tylko o jej zakończeniu? Oko czasu jest taką właśnie długą anegdotką.

Za dużo kiepskiego filozofowania, pseudonaukowych wynurzeń, opisów mało interesujących (i głupich) szczegółów i nie prowadzących do niczego wydarzeń, a za mało literackiego mięska.

Świetna jako książka autobusowa w drodze do i z pracy, niestety niezapomnianych wspomnień nie dostarczy. Jednak pomysł jest na tyle interesujący, że sięgnę po kolejne tomy. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

zobacz kolejne z 408 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd