Okładka książki Oko czasu

Oko czasu

Autor:
Cykl: Odyseja czasu (tom 1)
tłumaczenie
Stefan Baranowski
Time's Eye
wydawnictwo
vis-a-vis Etiuda
oko czasu, odyseja czasu, czas
typ
papier
7,03 (79 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Jest rok 1885. Przebywający na Granicy Północno-Zachodniej młody dziennikarz, Rudyard Kipling, jest świadkiem niezwykłego spotkania brytyjskich żołnierzy z wytworem nieprawdopodobnie zaawansowanej technologii: unoszącą się w powietrzu kulą, która wydaje się obserwować wszystko wokół. Niebawem zza okolicznego wzgórza wyłania się uszkodzony helikopter z 2037 roku. W międzyczasie, zupełnie gdzie ind...

W międzyczasie, zupełnie gdzie indziej, zwiadowcy wielkiej hordy Czyngis-Chana z zaskoczeniem stwierdzają, że znajome punkty orientacyjne na rozległym stepie znikły - jakby nigdy ich tam nie było.

W jeszcze innym miejscu dworzanie Aleksandra Wielkiego oczekują niecierpliwie wiadomości o wielkim Królu, który jak się wydaje, zniknął.

W całej ziemskiej historii nic nie jest tak, jak przedtem. Kipling, załoga helikoptera i pozostali ludzie zagubieni w czasie wyruszają w pełną przygód podróż przez odmieniony świat. Podróż, pełna tajemniczych zdarzeń i niebezpieczeństw, odsłoni przed nimi druzgocącą prawdę. Bowiem, o ile przeszłość rodzaju ludzkiego jest długa, o tyle nasza przyszłość może okazać się krótsza, niż moglibyśmy się spodziewać.

Rozpoczęła się odyseja ludzkości pośród meandrów czasu.

źródło opisu: okładka książki

Polecamy

Opinie czytelników
KrissDeValnor | 2012-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2012

Czy jako miłośnicy historii nigdy nie marzyliście o tym. aby w wehikule czasu przenieść się w przeszłość i spotkać bohaterów znanych z kart dziejów, takich jak Aleksander Macedoński lub Czyngis Chan i poznać prawdziwy przebieg historycznych wydarzeń, ewentualnie w określony sposób je ukierunkować?
Tymczasem taki los spotyka bohaterów tomu I ''Odysei czasu'' klasyka literatury s-f Arthura C. Clarke'a i Stephena Baxtera ''Oko czasu'' - troje brytyjskich żołnierzy sił ONZ z pogranicza pakistańsko - afgańskiego oraz troje astronautów powracających na Ziemię ze stacji orbitalnej z 2037 r., a także dwóch młodych dziennikarzy, w tym przyszłego noblistę Rudyarda Kiplinga, towarzyszących oddziałowi brytyjskich żołnierzy z fortu Jamrud w 1885 r., z tą różnicą, iż nie jest to wynikiem ich marzeń, ani świadomego działania, lecz tajemniczego uskoku w czasie, który sprawia, iż Ziemia staje się Mirem - zlepkiem ''plastrów czasu'', poskładanym z fragmentów różnych epok, gdzie ludzie z XXI wieku spot...

astaldohil | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Spora dawka historii alternatywnej, oparta na pomysłowym koncepcie, jakkolwiek kulejąca, co nieco, w warstwie fabularnej - wychodząc z założenia "wymieszania czasu" na przestrzeni planety, na pewno dałoby się zbudować dużo lepszą opowieść. Do tego duży minus tej powieści stanowią jednowymiarowi bohaterowie, co zważywszy na to, z jakimi osobistościami się tu spotykamy, jest co najmniej zaskakujące. Zwłaszcza dlatego, że autorzy nie postarali się o to, co byłoby zabiegiem fajnym - czyli o wyjście poza historyczny przekaz, pokuszenia się o próbę reinterpretacji bohaterów takich, jak Aleksander Wielki, czy Czyngis-han.

Na plus - kilka ciekawych pomysłów, bardzo interesujące spekulacje na temat natury czasu (idee, z którymi się wcześniej nie zetknąłem) i spora dawka niedomówień zaostrzających apetyt na kolejne dwa tomy.

Czytałem i oglądałem wiele historii o podróżach w czasie, i w ogóle opowieści osadzonych w światach alternatywnych, i bardzo lubię tą tematykę, co sprawia, że z jednej s...

deprywacja | 2013-07-20

Przeczytana jednym tchem! Nie, nie. Spokojnie :) Nie jest to co prawda arcydzieło, a tylko niezła powieść sf, ale przyznam, że choć do kilku rzeczy można się przyczepić, to całość zrobiła na mnie dobre wrażenie. Pomysł jest odważny i mimo że początkowo wydaje się absurdalny, autorom jakoś udaje się nad tym zapanować i zaciekawić czytelnika prowadząc go od jednego zdarzenia do drugiego.

Minusem jest może dość przedmiotowe potraktowanie bohaterów, można odnieść wrażenie, że chwilami są po prostu po to by w ich usta wkładać filozoficzne dysputy toczone przez Baxtera i Clarke'a. Ponadto wiedza naukowa (zwłaszcza Bissesy, która pod koniec przeszła samą siebie, Einsteina i Hawkinga razem wziętych podczas prac przy Kuli), a także łatwość z jaką bohaterowie ze sobą współpracują mogą budzić spore wątpliwości.

Cóż, mało jest powieści idealnych. Niemniej jednak z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, bo to jednak solidne sf starej szkoły, a tego nigdy za wiele :)

serir | 2011-03-12

Przeczytana ale tylko do 205 strony,bo dalej mi się nie chciało.Zaczęła mnie nudzić.Może i w następnych częściach jest lepiej,ale nie po to ja biorę do ręki sci-fi,żeby mnie ktoś nagminnie bombardował opisami hord staroświeckich plemion.Trochę można o tym popisać ,ale nie jakieś niekończące się szczegóły o Aleksandrze Wielkim czy też innej bandzie Tatarów.Albo ten Clarke dobierał sobie przed końcem życia nietrafionych wspólników do pisania,albo sam jakby troszkę zdziecinniał.Nie pałam chęcią kupienia dwóch następnych części,a ta niech stoi na półce i obrasta kurzem

Krzysztof_g | 2013-08-06
Na półkach: SF i Fantasy, Przeczytane

Lepsze niż myślałem: rozmach, dużo wątków, wyobraźnia. Jedna z najlepszych pozycji SF.

Łukasz | 2013-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2013

niby inna. a jadnak bardzo podobna do Odyseji kosmicznej...

Kamil | 2014-09-27
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2014

Z jednej strony Aleksander Wielki, z drugiej Czyngis-chan, do czego może doprowadzić takie spotkanie, chyba wiadomo,a jeśli dorzucimy do tego broń z wieków XIX-XXI, to się dopiero zacznie.

Ni to przygoda, ni to książką historyczna, ni to sf. Pierworodni, trochę namieszali, trochę im nie wyszło, ale jakie mają zamierzenia związane z ludzkością, sami musicie się dowiedzieć :).

Zachęcam do przeczytania.

Damian | 2013-05-05

Wiele wątków wspólnych z odyseją kosmiczną :)

Beata | 2014-09-12

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku