Okładka książki Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo Eben Alexander
Eben Alexander Wydawnictwo: Znak Literanova zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Proof of Heaven: A Neurosurgeon's Journey into the Afterlife
Znak Literanova
2013-03-18
2013-03-18
Rafał Śmietana
neurochirurg naukowiec mózg śpiączka niebo

Okładka książki Mapa nieba. Nauka, religia i zwykli ludzie udowadniają, że zaświaty naprawdę istnieją Eben Alexander, Ptolemy Tompkins
Mapa nieba. Na... Eben Alexander, Pto...

Brak dowodu

"Dowód" to książka opisująca przeżycia neurochirurga, który w wyniku choroby na 7 dni zapada w śpiączkę. W trakcie swojej śmierci klinicznej przenosi się on w zaświaty, a co tam widział i doświadczył, poznają Ci którzy przeczytają "Dowód". Osobiście nie jestem miłośnikiem książek o tej tematyce, ale daje ona rzeczywiście do myślenia.

Myślę, że warto przeczytać tę książkę. Autor, neurochirurg, kiedyś sceptyk twardo stąpający po ziemi, lekarz, doświadcza czegoś nadprzyrodzonego. Coś co może wydawać się niemożliwe z punktu widzenia nauki, okazuje się nie tak niedorzeczne gdy samemu się tego doświadcza. Kto inny mógłby to opisać tak obrazowo i ze zdrowym dystansem jak nie lekarz, neurochirurg.

Przecudowna książka o przeżyciach poza ciałem, pośmiertnych. Życie samego autora było też bardzo ciekawe, to chyba była moja ulubiona "połowa" książki. Najlepiej mi się czytało rozdziały o jego życiu, przeszłości, rodzinie i wydarzeniach, które działy się w momencie kiedy on miał duchowe przeżycia. Te rozdziały, w których opowiadał co przeżył, wydawały mi się trochę nudna (?),mniej ciekawe, ale też nie skupiałam się bardzo na czytaniu tej książki, bo akurat wtedy byłam w trasie, więc nie było 100% skupienia.
Ogółem książka super napisana, przeczytałam ją prawie jednym ciągiem, w ten ostatni dzień, nie chciałam wtedy jej odkładać.

Ciekawa historia, niemniej na pewno żaden 'dowód'.
Jak dla mnie najciekawszy wątek to poszukiwanie rodziców biologicznych i reakcja na odrzucenie.

Ciekawa historia, niemniej na pewno żaden 'dowód'.

Może inni uznają, że to śmieszne i naiwne, ale po przeczytaniu tej książki mam wiarę, że mój kochany brat i moi młodo zmarli rodzice będą tam , gdy do Nich dołączę. Chcę w to wierzyć i kropka.

Dawno się tak nie męczyłam w trakcie czytania. Temat świetny, ale jego przedstawienie pozostawia wiele do życzenia. Liczne powtórzenia i przydługie opisy sprawiły, że przez większość czasu to nie była ani ciekawa ani przyjemna lektura.

Ponad połowa książki to opisy nie mające związku z samą podróżą w zaświaty - zdecydowanie za dużo tych zapychajek, nie dotrwałam do końca :/

W mojej opinii mało przekonywujące obrazy zza światów, których jakoś nie mogłam sobie wyobrazić czytając książkę. Nie podważam jednak prawdziwości przeżyć lekarza ale być może jest lepszym neorochirurgiem niż pisarzem. Skłania do refleksji jednakże i warta przeczytania.

Książka z dużą ilością opisów pobocznych nie dotyczących śmierci klinicznej, (wątki te przejrzałam tylko z grubsza),czytałam tylko rozdziały które opisują to co autor zobaczył " gdzieś tam w innym wymiarze ". Wszystko dałoby się opisać w cieńszej o połowie książce.

Dowód to trudna w ocenie książka. Dla jednych będzie ona traktowana jako świadectwo wiary, dla innych będzie to stek bzdur.
Chcąc pozostać bezstronnym ocenię ją jako pozycję literacką jako taką.

Utwór ten nie jest napisany górnolotne, opisy są dosyć płytkie dodatkowo autor, a zarazem główny bohater nie wzbudza sympatii. Natomiast historia opisywana jest ciekawa i to jest głównym atutem tej książki.
Polecam szczególnie dla osób interesujących się tematyką życia po życiu, ale dla innych również może okazać się ciekawa.

Chcąc pozostać bezstronnym ocenię ją jako pozycję literacką jako taką.

Eben Alexander Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo Zobacz więcej