Chce się żyć

W.A.B.
2013-09-04
2013-09-04
Maciej Pieprzyca niepełnosprawni

Trudna w odbiorze, ale warto poświęcić czas, by ja przeczytać. Pomaga zrozumieć osoby, które potrzebują pomocy 24h/dobę. Choć... czasami to się tylko wydaje opiekunom.
Ileż spraw osoba pozornie niesamodzielna mogłaby załatwić sama, gdyby tylko dano jej szansę?

,,Chce się żyć'' czyli momentami wzruszająca, czasami poruszająca a w niektórych momentach nawet humorystyczna książka autorstwa Macieja Pieprzycy. Gdy w 1981 roku urodził się Mateusz Rosiński jego rodzince jeszcze nie zdawali sobie sprawy jak ciężkie okaże się jego późniejsze życie. Gdy u małego wówczas Mateusza zdiagnozowano porażenie mózgowe, cała jego rodzina musiała stawić czoła rzeczywistości w jakiej przyjdzie mu żyć. Pomimo choroby która obarczyła jego życie, chłopak rozwija się intelektualnie tak jak zdecydowana większość jego rówieśników, jednak w jego przypadku ten rozwój niknie w ciele które nie pozwala mu pokazać swojej rodzinie i światu że jest wstanie komunikować się z nim. Mateusz wymyśla najróżniejsze sposoby i chwyta się każdej możliwej okazji by spróbować dać jakikolwiek sygnał komukolwiek że nie jest przysłowiową "rośliną". Maciej Pieprzyca w bardzo dobry sposób ukazał realia życia ludzi takich jak Mateusz w czasach gdzie większość ludzi postrzegało porażenie mózgowe tak jak każdą inną chorobę o charakterze upośledzenia umysłowego, i uważało że tego typu osoby powinny być alienowane od "normalnego" otoczenia. Książka jest wzruszająca ale pełna optymizmu. ,,Chce się żyć'' to jedna z moich ulubionych książek autorstwa polskiego pisarza.

Książka opowiada losy Mateusza, który mając sprawny umysł, jest "uwięziony" w niepełnosprawnym ciele.
Po trudnym porodzie, chłopiec rodzi się z porażeniem mózgowym, ale diagnoza postawiona jest dopiero po kilku miesiącach, kiedy matka zaczyna zauważać niepokojące objawy. Niestety Mateusz rodzi się na początku lat 80-tych, gdy jeszcze medycyna nie była na tak wysokim poziomie jak dziś. Matka wierzy, że syn jest sprawny intelektualnie, ale nikt nie daje jej słowom wiary.
Nierozumiany, traktowany przez większość ludzi jak "roślina", Mateusz próbuje nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym.
Książka poruszająca i wzruszająca, a jednocześnie bardzo optymistyczna. Niesamowicie dowcipna i zabawna dzięki "wewnętrznym" wypowiedziom i przemyśleniom Mateusza, który jest bardzo inteligentnym człowiekiem.
Gorąco polecam, to jedna z lepszych książek jakie czytałam.

"Życie składa się z przypadków, tak jak z narodzin i pogrzebów, śmiechu i łez. 5 maja 1981r. obchodzon Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie. Może to przypadek, może nie, że tego dnia przyszedł też na świat Mateusz Rosiński. Fragment ten pochodzi z pierwszych stron książki "Chce się żyć", której autorem autorem jest Maciej Pieprzyca. Na podstawie książki powstał równie wzruszający film, pod tym samym tytułem, wyreżyserowany przez samego autora. To właśnie obejrzany film z niezwykłą rolą Dawida Ogrodnika, zmotywował mnie do przeczytania tej pozycji, by więcej dowiedzieć się o losach bohatera. Opowiada ona o niepełnosprawnym od urodzenia chłopcu. Główny bohater Mateusz Rosiński ma porażenie mózgowe. Lekarze nie dawali mu szans na normalne życie. Jego próby kontaktu z otoczeniem uważali za ataki. Myśleli, że chłopiec nic nie rozumie. Mateusz, mimo że ograniczony fizycznie, jest bardzo bogaty wewnętrznie. Chłopiec ma bardzo kochających, oddanych rodziców. Ojciec jest dla niego czarodziejem. Uwielbiają razem oglądać gwiazdy. Spokojne życie chłopca zmienia się radykalnie, gdy umiera jego ojciec. Matka traci siły i oddaje Mateusza do ośrodka. Tam chłopak przeżywa różne, ciężkie chwile. Staje się też rzecz niesamowita. Jedna z terapeutek dostrzega, że Mateusz reaguje na otaczający świat. Od tej pory chłopiec zaczyna się porozumiewać za pomocą mrugnięć wskazując na rysunki. Pierwsze słowa jakie przekazuje do mamy i siostry to "Ja.Nie.Roślina". Czy to pomoże wyjść chłopcu ze skorupy, w której był zamknięty? Czy jego świat stanie się bardziej kolorowy? Czy znajdzie szczęście? Czy się nie podda?

2095
2033

Książka „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach po jaką warto sięgnąć. Dotyczy dziecka skazanego na milczenie, zamkniętego we własnym ciele. Opowiadana przez Mateusza pozwala zrozumieć jego bezsilność oraz ukazuje brak zrozumienia ze strony otoczenia. Od dzieciństwa do dorastania trwają zmagania Mateusza z różnymi przeciwnościami losu.
Opowieść zaczyna się w 1981 roku, na świat przychodzi Mateusz Rosiński. Poród był trudny, jednak nikt jeszcze nie stwierdził u dziecka jakiejkolwiek choroby. Diagnoza - porażenie mózgowe - zostanie postawiona później, a jej konsekwencje zaważą na całym życiu Mateusza. Według lekarzy chłopiec będzie wiódł całkowicie bierny żywot. Nigdy nie będzie mówił, chodził, ale przede wszystkim nigdy nie zrozumie tego, co dzieje się wokół niego. Jest jednak inaczej. Chłopiec prawidłowo rozwija się intelektualnie, jednak jego ułomne ciało nie pozwala mu na komunikację z otaczającym go światem. Przez lata Mateusz obserwuje zmagania swoich rodziców zarówno z trudną sytuacją polityczną w Polsce, jak i z ich własnym dramatem, jakim jest choroba ukochanego syna. Obserwuje jak dorasta i zaczyna dorosłe życie jego rodzeństwo, wielokrotnie próbując zamanifestować swoje zdanie i przekazać światu wiadomość – nie jestem rośliną. Uda mu się to dopiero wiele lat później, dzięki uporowi jednej ze specjalistek, która zauważy sygnały wysyłane przez Mateusza.
Książka godna zlecenia, która wywołuje wiele emocji i pozwala zrozumieć inny obraz postrzegania świata.

Na kilku stronach zawarto ogromny ładunek emocjonalny i niezwykłą historię. Polecam również film, z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej.

Przepięknie, z humorem opowiedziana książka. Przyznam, że bałam się ją zacząć czytać. Zupełnie niepotrzebnie. Rozśmiesza, wzrusza, daje nadzieję.

Jedna z tych historii, o których nie sposób zapomnieć, zwłaszcza, że przedstawiona przez samego głównego bohatera, dotkniętego porażeniem mózgowym. Mateusz miał nieszczęście urodzić się w czasach, gdy niepełnosprawnych nie pokazywało się światu a przez to im również ten świat był obcy.

Kiedyś obejrzałam film zachwycając się kreacją Dawida Ogrodnika i trochę się obawiałam, że książka mnie rozczaruje, że okaże się dobrze rokującym materiałem jedynie, taką ledwie niezłą bazą do nakręcenia filmu. Ludzie! W jakże mylnym błędzie byłam! W tej książce jest wszystko - śmiech, wzruszenie, ironia, gniew, frustracja... ale jest też nadzieja. No i dużo tzw. życiowej mądrości, bez zbędnego dydaktycznego smrodku. "Chce się żyć" powinni przeczytać wszyscy ci, którzy mają w planach w ramach swojej przyszłej profesji kontakt z ludźmi takimi, jak Mateusz - bohater książki - i jemu podobni. Zresztą nie tylko im ta lektura wyjdzie na zdrowie. Psychiczne.