Mistrz

2010-10-18
Adriana Sokołowska-Ostapko

Beznadziejna

Beznadziejna

Koleżanka poleciła mi tą książkę. Nie żałuję!
Wyniosłam bardzo cenną lekcję.

Koleżanka poleciła mi tą książkę. Nie żałuję!
Wyniosłam bardzo cenną lekcję.

Najlepsza !

Najlepsza !

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam.Mądra i pouczająca.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam.Mądra i pouczająca.

Myślę że każdy powinien chociaż raz w życiu przeczytać tą książkę.

Myślę że każdy powinien chociaż raz w życiu przeczytać tą książkę.

Uwielbiam tę książkę. Lubię do niej powracać. Przypomina mi, iż ze wszystkich problemów można wyjść.

Zgodziłam się na udział w bardzo ciekawej akcji, której ideą jest dzielenie się otrzymanymi książkami. Bardzo chętnie przystałam na to, bo lubię otrzymywać, a jeszcze bardziej dawać innym. Nawet książki! Chociaż częściej je pożyczam niż daję. Poza tytułem nie wiedziałam o wyczekiwanych pozycjach nic. Nie przeszkadzało mi to, bo równie chętnie zgodziłabym się, gdyby tytuł brzmiał "Silniki czterosuwowe wczoraj i dziś", ale tytuł Mistrz wiele obiecywał. Kiedy wiec otworzyłam kopertę, niespodzianką były dla mnie nie tyle dwa identyczne egzemplarze w treści, co różnorodna kolorystycznie obwoluta: czerwona i niebieska. Dodatkowo z dołączoną, odręcznie zapisaną karteczką.
Mądre, mądre – pomyślałam i zabrałam się do czytania, cały czas zastanawiając się, komu mogłabym sprezentować drugą. Na początek wiedziałam tylko, że na pewno musi to być osoba czytająca, która nie odłoży cennego daru serca z jej jeszcze cenniejszym przesłaniem na pastwę kurzu i roztoczy.
Sama książka okazała się być ukrytym poradnikiem psychologicznym pod postacią opowieści, której głównym bohaterem był nastolatek Andy, a potem dorosły już mężczyzna oraz Jones. Tajemniczy staruszek, którego wygląd było bardzo trudno opisać, scharakteryzować. Każdy widział w nim to, co chciał zobaczyć, nadając mu odmienne imię od tego znanego Andiemu. Pojawiający się w życiu wielu mieszkańców miasteczka nagle, niespodziewanie, z nieodłączną walizką, zawsze w sytuacji bez wyjścia, kryzysowej, trudnej, by w trakcie przyjacielskiej rozmowy, za pomocą prostych rad ukazujących inną perspektywę przeżywanego, na pozór nierozwiązywalnego problemu, zmienić kierunek myślenia rozmówcy, a tym samym jego nastawienie i w konsekwencji dalsze, odmienne już postępowanie. Same rady, bardzo proste, znane mi już. Czytając o nich przypominałam sobie ludzi, tytuły książek, obejrzane filmy, szkolenia i wreszcie własne i cudze doświadczenia, lekcje życia, dzięki którym tę wiedzę zdobyłam. Nic nowego – myślałam czytając tę książkę – ale dla mnie. Rozglądając się dookoła widziałam jednak bardzo dużo osób, dla których ten poradnik mógłby być odkrywczy z różnych względów. Nieumiejętności uczenia się na własnych lub błędach innych, braku przewodników wśród najbliższych po krętych ścieżkach życia, niechęć do czerpania wiedzy z książek i wiele, wiele innych. Na dodatek wyposażony w zestaw pytań przyporządkowanych każdemu rozdziałowi, ułatwiających rozmyślanie, medytację, poznawanie siebie, swoich słabych i mocnych stron. Do nauczenia się patrzenia na życie z odmiennej perspektywy, która to myśl jest ideą przewodnią tej książki.
I nagle mnie olśniło!
Nie bez powodu otrzymałam drugą książkę, by się nią podzielić.
Skoro ja już wiem, to najwyższy czas, aby zacząć się tą wiedzą dzielić z innymi. To jedna z niewielu rzeczy, którą dzieląc mnożymy. Ta moja dotychczasowa postawa nie wynikała jednak z egoizmu, ale raczej z nieświadomości jej posiadania (myślenie, że każdy ją gromadzi ucząc się wyciągać wnioski, okazało się błędne) i niepewności czy jestem do tego gotowa w odpowiedzialny sposób. Ale jeśli mogę to robić podsuwając takim zagubionym osobom odpowiednie książki? Dopiero teraz dotarł do mnie sens końcowych słów z dołączonej do książki karteczki – wiedzą też można się dzielić, również w postaci książki, jeśli nie potrafię inaczej. Nie posiadam daru Jonesa otwierającego serce i umysł KAŻDEGO człowieka, zwłaszcza na życiowym zakręcie. Wiedziałam jednak komu podaruję tę drugą, niebieską wersję.
Zaprzyjaźnionemu osiemnastolatkowi, by poczuć się zupełnie jak Jones podsuwający książki Andiemu, w których znalazł mnóstwo odpowiedzi na pytania zadawane w wieku dorastania. Mam nadzieję, że i on znajdzie odpowiedzi na nurtującego go pytania i postawi na swojej półce obok Josepha Gaardera, Anthoniego de Mello czy Paulo Coelho, mając nadzieję, że przekaże zdobytą wiedzę dalej.
P.S.
Przyjął ją z zaskoczeniem, ale i z zachłannością w oczach, którą widzę u pożeraczy książek. Uwielbiam ten widok. Jest tak piękny i nieuchwytny, że bardzo trudno ogarnąć go słowami. To trzeba widzieć i podzielać pasję, by poczuć. Czekam teraz cierpliwie na moment, w którym mi o niej opowie.

Uwielbiam tę książkę - począwszy od okładki i kończąc na samej historii.
„Jedni potrafią pięknie śpiewać, drudzy szybko biegać, ja zaś zauważam rzeczy których inni nie dostrzegają, mimo że większość z nich znajduje się na wyciągnięcie ręki. Widzę sytuacje z innej perspektyw. Tego właśnie brakuje większości osób. Dlatego staram się im ofiarować nowy punkt widzenia, który pozwala zatrzymać się, popatrzeć na życie z boku i zacząć od nowa”
Z daleka Jones wydaje się bezdomnym człowiekiem, a jeśli go poznasz okazuje się, że to twój największy przyjaciel. Dzieli się z Tobą mądrościami i każe ci zmienić sposób życia. Wydaje się, że pojawia się, kiedy najbardziej go potrzebujesz.
„Mistrz” to właśnie książka na oglądaniu naszego codziennego życia z innej perspektywy i tego, co zmiana perspektywy może zrobić dla własnego świata.
Ta książka otwiera drzwi do takich pytań i wielu innych. Jak ważne są wasze największe przeszkody w waszym życiu lub wasza perspektywa?
Czytając tę książkę, uświadamiasz sobie, że Jones ma dla mnie także wiadomość: „(...) nigdy nie jest tak źle, jak nam się zdaje”. Zakładam więc różowe okulary i to będzie piękny dzień.

To jedna z tych rzadkich książek, które każdy powinien dodać do swojej biblioteki! Polecam :)

Uwielbiam tę książkę - począwszy od okładki i kończąc na samej historii.

Niewielka książeczka, której zadaniem jest dodanie ludziom odwagi, uzmysłowienie im jak wielkie znaczenie ma nadzieja oraz to że nigdy nie można się poddać. Trzeba walczyć do końca i bronić swojego życia. Początkowo książka bardzo mi się spodobała, ale z czasem zrobiło się tego za dużo i po prostu zaczęło mnie to męczyć. Mimo wszystko polecam, bo książka bardzo życiowa ;)

Kilka razy podczas czytania otwierałam szerzej oczy w poczuciu "no jasne!" Myślę, że jest to dobra książka dla osób, które zmagają się z jakiegoś rodzaju trudnościami. Historie tam opisane są na tyle różnorodne, że większość osób odnajdzie w bohaterach/bohaterze chociaż cząstkę siebie. Czyta się szybko, przyjemnie, a karteczki z wypisanymi "cytatami" zostają;)

Najlepsze dopiero przed Nami;)

Najlepsze...

• 2011