Operacja Kustosz

Wydawnictwo: Psychoskok
marcin100

„Operacja Kustosz” to kolejna powieść pani Kalety, historyka z wykształcenia. Podobnie jak i w poprzednich – W cieniu Olbrzyma, Kolekcja Hankego, Wrocławska Madonna – tak i w tej, niewyjaśnione zagadki Dolnego Śląska z czasów II wojny, stały się inspiracją do napisania powieści sensacyjnej. Choć zagadnienie z tej samej dziedziny, to jednak tematyka różna od poprzednich i inny czas rozgrywanych wydarzeń, ale jak tamte, czyta się jednym tchem, od deski do deski.
   W „Operacji Kustosz” intryga jest wielowątkowa i mamy aż trzy wiodące postaci. Formalnie główną bohaterką powieści jest Marina, młoda i ładna pracownica wrocławskiego archiwum. To wokół niej kręci się intryga. Jednak na poczynania i życie Mariny wywiera ogromny wpływ, wbrew jej woli, oficer służb specjalnych major Zbyszek Kwieciński. Od lat zaangażowany w tajną operację służb o kryptonimie ‘Kustosz”, której celem było odnalezienie, ukrytych przez nazistów pod koniec II wojny światowej, licznych dzieł sztuki, ton złota i innych cennych przedmiotów. Ponieważ obrady Okrągłego Stołu dla niego oznaczają utratę posady i niczym nieograniczonej władzy, postanawia na własną rękę, mając całą dokumentację ‘Kustosza’ w domu, dotrzeć do niektórych skrytek i opróżnić je na własny rachunek. Szczególnie zależy mu na cennym renesansowym obrazie „Portret Młodzieńca”. Do współpracy wciąga męża Mariny. Losami obrazu interesuje się również, i to od lat, wrocławski dziennikarz Wiktor Wolański, jednak z innych pobudek niż ‘esbek’. Dla redaktora przemiany ustrojowe są szansą na szukanie „Portretu” poza granicami kraju, który zerwał ‘żelazną kurtynę’. Prywatnie jest przyjacielem męża Mariny i podobnie jak Kwieciński pozostaje pod jej ogromnym  urokiem.
    Pomiędzy tą dwójką mężczyzn rozpocznie się gra na śmierć i życie nie tylko o cenny obraz, ale także o dziewczynę. Ona jednak nie ma zamiaru siedzieć bezczynnie i czekać na dalszy rozwój wydarzeń, które toczą się w zawrotnym tempie. Z pistoletem w torebce, za kierownicą Poloneza, wkracza do akcji, walczy o swoje prawa.
    Akcja powieści rozgrywa się w wielu miejscach. Od maleńkiego Mieroszowa pod Wałbrzychem, poprzez twierdzę w Srebrnej Górze, Karkonosze, Wrocław, Linz, Berlin, Wiedeń po Międzyzdroje, aby zakończyć się w Kloster, małej wsi na bałtyckiej wyspie Hidensee.
    Cechą charakterystyczną dla tej i poprzednich powieści pani Kalety jest realizm historyczny, co z pewnością wynika z jej wykształcenia. Bez nużących wywodów i długich opisów, niejako niechcący, przy okazji, poznajemy metody i zakres rabunku dokonanego przez Hansa Franka na mieniu Generalnego Gubernatorstwa. W formie beletrystycznej poznajemy haniebne działania, podczas ostatni dni Twierdzy Breslau, Karla Hanke, gauleitera Dolnego Śląska. Oczyma bohaterów i poprzez ich skórę poznajemy smak zmieniającą się rzeczywistość 1989 roku. Aby czytelnik nie miał problemów z rozróżnieniem co jest fikcją, a co faktem historycznym, na końcu książki Autorka zamieściła króciutki ‘niezbędnik historyczny’.

źródło opisu: Wydawnictwo Psychoskok, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwo.psychoskok.pl/

Powieść jak zwykle u tej autorki interesująca i dobrze napisana, ale dużo słabsza od jej poprzednich powieści które przeczytałam.
Tym razem bohaterowie starają się odnaleźć skradzione podczas wojny dzieła sztuki a prze wszystkim obraz "Portret młodzieńca"
Zaangażowany jest w to major SB Zbyszek Kwieciński, który mając dostęp do tajnych dokumentów SB różnymi metodami, nie zawsze zgodnymi z prawem stara się odnaleźć różne skrytki , gdzie uciekający Niemcy schowali złoto, srebro czy biżuterię. A gdy mu się wreszcie udaje natrafić na jeszcze nie odkryty skarb postanawia pozbyć się wspólników i wszystko zagarnąć dla siebie, bo czas jest niepewny . Jest rok 1989, czas wielkich przemian.
Do poszukiwań obrazu włącza się wrocławski dziennikarz Wiktor Wolański oraz Marina, żona jego przyjaciela, która prosi go o pomoc w odnalezieniu męża.
Powieść mimo że dużo się dzieje, jednak nie wciąga. Brak w niej większych emocji czy sensacji.
Trochę denerwowały mnie ciągłe wulgaryzmy ze strony majora...

allison | 2015-09-03
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Jolanty Kalety. Niestety, niezbyt udane i rozczarowujące.
Spodziewałam się porywającej lektury, a otrzymałam całkiem przeciętną historyjkę. Owszem, z wielką historią w tle, ale z niewykorzystanym potencjałem.

Intryga i zagadka związana ze skradzionymi podczas wojny dziełami sztuki nieszczególnie trzymała mnie w napięciu. Podobnie rzecz miała się z osobistymi perypetiami bohaterów. Szczerze mówiąc z tym drugim było nawet gorzej, bo postacie i relacje między nimi wydały mi się szablonowe. Małżeńskie kłopoty i ich ostateczne rozwiązanie dało się przewidzieć już na początku, więc trudno mówić o przyjemności czytania.

Czy sięgnę jeszcze po książki tej autorki? Być może tak, bo zachęcające wydają się niektóre opinie czytelników oraz osadzenie akcji w miejscach pełnych zagadek z przeszłości, zwłaszcza we Wrocławiu. Na razie daję pani Kalecie szansę - zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Sargento_Garcia | 2013-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 lipca 2013

Książkę przeczytałem w 4,5h i przyznam się szczerze że nie rzuciła mnie na kolana. Autorka ciekawie przedstawiła temat, okraszając go garścią faktów historycznych, miejscami zabawnymi dialogami i barwnymi opisami życia obywateli PRL tuż przed upadkiem komunizmu. Zabrakło mi tu jednak tego nieuchwytnego CZEGOŚ, takiej wisienki na torcie.

Sabała | 2013-05-10
Przeczytana: 2013 rok

To kolejna książka tej Autorki. W podobnym klimacie - cień drugiej wojny światowej rzucony na późniejsze pokolenia, trudne czasy PRL-u z wszechmocnymi esbekami za plecami prawie każdego obywatela. Tym razem akcja toczy się w roku przełomu politycznego - wiosna 1989, co ma diametralny wpływ na zachowania oficerów SB, którym władza wymyka się z rąk. Intryga sprytnie uknuta, główni bohaterowie prawdziwi w swoich zachowaniach i reakcjach. Bardzo oryginalny pomysł z niezbędnikiem historycznym, który pozwoli czytelnikom mało obeznanym z historią poznać garść faktów z przeszłości. Powieść interesująca i dobrze napisana. A jeśli ktoś porównuje ją do Pana Samochodzika, to znaczy, że nie czytał albo tego pierwszego, albo Operacji Kustosz. O klasie tej powieści świadczy jej bestsellerowy charakter - była na liście bestsellerów Empiku i zniknęła z półek księgarskich w ciągu trzech miesięcy. Pochwały dla plastyka za projekt okładki.

Pedro | 2013-01-31
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Kolejna ksiązka autorki poczytnych książek takich jak "W cieniu Olbrzyma" i "Wrocławska Madonna". Od pierwszych dni sprzedazy jako bestseller na liście empiku. Całkiem zasłużenie (na razie jako e-book, ale już w niektórych księgarniach jest wersja papierowa) Sensacyjna fikcja, trzymająca nieprzerwanie w napięciu, wpleciona umiejętnie w realia 1989roku. Rodzimi esbecy jak najprawdziwsza mafia, pogoń za pieniadzem, seks, strzelanina, poszukiwania skarbów w podziemiach, zrujnowanych twierdzach, kulisy nielegalnego handlu dziełami sztuki. W tle rodzące się uczucie. Wydawnictwo zapowiedziało juz kolejna ksiązkę. Czekam z utęskinieniem.

Tomek | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Nie bardzo rozumiem zachwyt czytelników nad tą powieścią. Jeśli to jest świetna książka sensacyjna, to ja chyba nie pojmuję znaczenia słowa "świetna". Dla mnie jest to przeciętna opowieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się w PRL-owskiej rzeczywistości. Zapowiadało się całkiem dobrze a wyszło tak sobie. Akcja nie porwała mnie zbytnio, nie czułem tego dreszczu emocji. Nie mogłem wczuć się w klimat budowany przez autorkę. Dam jednak jeszcze szansę Pani Kalecie i za jakiś czas przeczytam jej najnowszą powieść, zatytułowaną Lawina.
Ocena: 3,5/6

XYZ | 2013-05-10

Kto lubi powieści, których akcja rozgrywa się w PRL-u, ten nie pożałuje czasu poświęconego na przeczytanie tej zgrabnie i interesująco napisanej powieści sensacyjnej. Garść faktów historycznych z czasów II wojny i roku przełomu 1989 i fikcyjni bohaterowie. Dziwi mnie porównanie do Pana Samochodzika, ale o gustach się nie dyskutuje. Czytam właśnie "Lawinę" tej samej Autorki i nie mogę się oderwać.

Bercik | 2013-05-13
Przeczytana: 10 maja 2013

Książka już nie do kupienia w księgarniach. Zniknęła z półek błyskawicznie. I nic dziwnego. Kto lubi, a zwłaszcza kto pamięta tamte nienormalne lata PRL-u przeczyta z ogromną przyjemnością. Wyraziście nakreśleni bohaterowie, a esbeków można 'jeść łyżkami'. Choć to powieść sensacyjna, niesie w sobie pozostałe elementy ludzkiego życia - zdradę, kłamstwo, seks i uczucia. Jak zwykle u tej Autorki fikcja literacka miesza się z prawdą historyczną. Warto więc skorzystać z zamieszczonego na końcu 'Niezbędnika historycznego'. Zachęcony lekturą sięgnę po nowość pani Kalety - Lawinę, póki jest w księgarniach.

Vemona | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Nie daję rady. Trzeba się nieźle postarać, żeby schrzanić taki temat. Dzieła sztuki skradzione z Wawelu w czasie II WŚ, poszukujący ich dziennikarz, zamieszana w sprawę archiwistka i chciwy UB-ek. Można było coś z tego zrobić, ale jest nudna sztampa, dziennikarz zakochany w archiwistce, archiwistka jako zaniedbywana żona byłego żołnierza, wiadomo, do czego to doprowadzi, a język baaardzo prościutki, nic w tym nie ma frapującego.

ZapomnianaBiblioteka | 2017-10-30

Schyłkowy okres PRL-u. Wkrótce rozpoczną się obrady Okrągłego Stołu. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa obawiają się, że przemiany ustrojowe położą kres ich licznym przywilejom. Wielu z nich stawia wszystko na jedną kartę i nie przebierając w środkach robi co tylko możliwe aby zapewnić sobie miękkie lądowanie kiedy ich mocodawcy znajdą się na marginesie życia politycznego...

Więcej na: