Operacja Kustosz

Wydawnictwo: Psychoskok
marcin100

„Operacja Kustosz” to kolejna powieść pani Kalety, historyka z wykształcenia. Podobnie jak i w poprzednich – W cieniu Olbrzyma, Kolekcja Hankego, Wrocławska Madonna – tak i w tej, niewyjaśnione zagadki Dolnego Śląska z czasów II wojny, stały się inspiracją do napisania powieści sensacyjnej. Choć zagadnienie z tej samej dziedziny, to jednak tematyka różna od poprzednich i inny czas rozgrywanych wydarzeń, ale jak tamte, czyta się jednym tchem, od deski do deski.
   W „Operacji Kustosz” intryga jest wielowątkowa i mamy aż trzy wiodące postaci. Formalnie główną bohaterką powieści jest Marina, młoda i ładna pracownica wrocławskiego archiwum. To wokół niej kręci się intryga. Jednak na poczynania i życie Mariny wywiera ogromny wpływ, wbrew jej woli, oficer służb specjalnych major Zbyszek Kwieciński. Od lat zaangażowany w tajną operację służb o kryptonimie ‘Kustosz”, której celem było odnalezienie, ukrytych przez nazistów pod koniec II wojny światowej, licznych dzieł sztuki, ton złota i innych cennych przedmiotów. Ponieważ obrady Okrągłego Stołu dla niego oznaczają utratę posady i niczym nieograniczonej władzy, postanawia na własną rękę, mając całą dokumentację ‘Kustosza’ w domu, dotrzeć do niektórych skrytek i opróżnić je na własny rachunek. Szczególnie zależy mu na cennym renesansowym obrazie „Portret Młodzieńca”. Do współpracy wciąga męża Mariny. Losami obrazu interesuje się również, i to od lat, wrocławski dziennikarz Wiktor Wolański, jednak z innych pobudek niż ‘esbek’. Dla redaktora przemiany ustrojowe są szansą na szukanie „Portretu” poza granicami kraju, który zerwał ‘żelazną kurtynę’. Prywatnie jest przyjacielem męża Mariny i podobnie jak Kwieciński pozostaje pod jej ogromnym  urokiem.
    Pomiędzy tą dwójką mężczyzn rozpocznie się gra na śmierć i życie nie tylko o cenny obraz, ale także o dziewczynę. Ona jednak nie ma zamiaru siedzieć bezczynnie i czekać na dalszy rozwój wydarzeń, które toczą się w zawrotnym tempie. Z pistoletem w torebce, za kierownicą Poloneza, wkracza do akcji, walczy o swoje prawa.
    Akcja powieści rozgrywa się w wielu miejscach. Od maleńkiego Mieroszowa pod Wałbrzychem, poprzez twierdzę w Srebrnej Górze, Karkonosze, Wrocław, Linz, Berlin, Wiedeń po Międzyzdroje, aby zakończyć się w Kloster, małej wsi na bałtyckiej wyspie Hidensee.
    Cechą charakterystyczną dla tej i poprzednich powieści pani Kalety jest realizm historyczny, co z pewnością wynika z jej wykształcenia. Bez nużących wywodów i długich opisów, niejako niechcący, przy okazji, poznajemy metody i zakres rabunku dokonanego przez Hansa Franka na mieniu Generalnego Gubernatorstwa. W formie beletrystycznej poznajemy haniebne działania, podczas ostatni dni Twierdzy Breslau, Karla Hanke, gauleitera Dolnego Śląska. Oczyma bohaterów i poprzez ich skórę poznajemy smak zmieniającą się rzeczywistość 1989 roku. Aby czytelnik nie miał problemów z rozróżnieniem co jest fikcją, a co faktem historycznym, na końcu książki Autorka zamieściła króciutki ‘niezbędnik historyczny’.

źródło opisu: Wydawnictwo Psychoskok, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwo.psychoskok.pl/

Mocca | 2019-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 30 marca 2019

To moje pierwsze spotkanie z piórem Autorki. Spodziewałam się czegoś lepszego, "z pazurem" - uwielbiam tematykę zaginionych w czasie II Wojny Światowej dzieł sztuki. Temat tej powieści ma ogromny potencjał, jednak został zaprzepaszczony marnym warsztatem. Nie jestem zbyt wymagającym czytelnikiem, łykam i takie powieści - w sumie oceniam ją jako przeciętną, na pewno nie zwala z nóg. Jednak błędów ortograficznych i gramatycznych nie jestem w stanie zaakceptować - nie prawda, droga Autorko, pisze się prawidłowo: nieprawda. To samo dotyczy słowa na prawdę - to naprawdę pisze się naprawdę, czyli razem. Poza tym oglądnąć, przeglądnąć, bynajmniej zastosowane zupełnie od czapy. Czekałam aż natrafię na ostatnio jakże modne - "także", które używane jest jako "więc". Nie wiem, czyj wstyd większy - Autorki, czy Wydawnictwa, które chyba całkowicie zrezygnowało z korekty. Tak to właśnie bywa, gdy książki wydaje się własnym sumptem.

Mimo tych uwag myślę, że jeszcze sięgnę po inne dzieła Pani...

Daniel Siercha | 2019-02-01
Na półkach: Przeczytane, E-book

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką I muszę przyznać że bardzo dobre. Bardzo dobrze opisana historia i wciągająca zagadka. Na pewno sięgnę jeszcze po Inne książki tej autorki. Polecam wszystkim miłośnikom historii i zagadki oraz fanom drugiej wojny światowej.

Orla | 2019-01-20

To druga powieść Jolanty M. Kalety, po którą sięgnęłam w ostatnim czasie. Pisarka konsekwentnie podejmuje wątek dzieł sztuki zaginionych w czasie II wojny światowej. Tym razem swoim bohaterom każe poszukiwać pozycji numer jeden na liście polskich strat wojennych, czyli „Portretu młodzieńca” Rafaela z kolekcji Czartoryskich. Temat ten to jednak tylko pozornie beletrystyczny „samograj”. Według mnie, historia zaginionego młodzieńca okazuje się raczej pisarskim polem minowym. Nie poradził z nim sobie w „Bezcennym” świetny skądinąd pisarz, czyli Zygmunt Miłoszewski, nie podołała także pani Kaleta. Podobnie jak w odniesieniu do „Wrocławskiej Madonny” – merytorycznie jest poprawnie, nie dostrzegam większych wpadek. Z zaciekawieniem śledziłam także opisy Polski w okresie schyłku komunizmu i trudnych początków odzyskanej politycznej i społeczno-gospodarczej wolności, z paletą wszystkich blasków i cieni. Motorem napędzającym akcję jest miłosny i przyjacielski trójkąt: piękna i...

Piotr Gamza | 2018-08-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Coraz bardziej podobają mi się powieści autorki, zwłaszcza świetne oddanie klimatu tamtych czasów. Polecam i starszym i młodszym czytelnikom. Zwłaszcza młodszym bo opis czasów może im się wydać jakąś fikcją literacką a to sama prawda.

Vemona | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Nie daję rady. Trzeba się nieźle postarać, żeby schrzanić taki temat. Dzieła sztuki skradzione z Wawelu w czasie II WŚ, poszukujący ich dziennikarz, zamieszana w sprawę archiwistka i chciwy UB-ek. Można było coś z tego zrobić, ale jest nudna sztampa, dziennikarz zakochany w archiwistce, archiwistka jako zaniedbywana żona byłego żołnierza, wiadomo, do czego to doprowadzi, a język baaardzo prościutki, nic w tym nie ma frapującego.

Maras | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Rok 1989. Początek transformacji ustrojowej w Polsce. Ogarnięty żądzą pieniądza i obawiający się nowej władzy major SB Zbigniew Kwieciński decyduje się znaleźć kosztowności ukryte przez Niemców na terenie Dolnego Śląska w trakcie II wojny światowej. Jednakże najbardziej interesuje go wywiezione na polecenie Hansa Franka i ukryte w domu pisarza Gerharta Hauptmana dzieło Rafaela Santi pt. "Portret młodzieńca". W związku z tym do poszukiwań angażuje swoich wspólników: Jacka Grudę i Kubę Borowskiego. Nie wiedzą oni jednak, iż zainteresowany znalezieniem obrazu jest również dziennikarz historyczny Wiktor Wolański. Okazuje się, że kluczem do rozwiązania zagadki jest archiwistka i żona Kuby- Marina. Rozpoczyna się szalona przygoda przez zamki, pałace i kamieniołomy.

"Operacja Kustosz" była trzecią książką Jolanty Kalety, jaką miałem okazję przeczytać (poprzednio były "Lawina" i "Duchy Inków"). Muszę się przyznać, że ze wszystkich powieści ta spodobała mi się najbardziej. Duża w tym...

Jacek | 2017-12-24

Świetna lektura na wakacje. Osadzona w moich klimatach bezbłędnie. Nie mogłem się oderwać od czytania :) Polecam!!!

ZapomnianaBiblioteka | 2017-10-30

Schyłkowy okres PRL-u. Wkrótce rozpoczną się obrady Okrągłego Stołu. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa obawiają się, że przemiany ustrojowe położą kres ich licznym przywilejom. Wielu z nich stawia wszystko na jedną kartę i nie przebierając w środkach robi co tylko możliwe aby zapewnić sobie miękkie lądowanie kiedy ich mocodawcy znajdą się na marginesie życia politycznego...

Więcej na:

IvonaS | 2017-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 14 października 2017

Fikcyjna fabuła podpiera się faktami historycznymi a realnie odmalowane tło obyczajowe dodaje całej powieści atrakcyjności. Zagadka sama w sobie jest bardzo ciekawa i różne spekulacje, prowadzone na kilku przestrzeniach w powieści stanowią swoisty labirynt zdarzeń, które czytelnik ma możliwość w miarę czytania układać sobie w głowie. Historię zaginionego obrazu a także zrabowanych przez Niemców innych dzieł sztuki oraz polskich kosztowności może sobie dzięki książce w przyjemny sposób odświeżyć. Sprzyja temu na pewno umieszczony na końcu Niezbędnik historyczny.
Więcej:http://iwonas.blogspot.de/2017/10/zaginiony-modzieniec.html

Powieść jak zwykle u tej autorki interesująca i dobrze napisana, ale dużo słabsza od jej poprzednich powieści które przeczytałam.
Tym razem bohaterowie starają się odnaleźć skradzione podczas wojny dzieła sztuki a prze wszystkim obraz "Portret młodzieńca"
Zaangażowany jest w to major SB Zbyszek Kwieciński, który mając dostęp do tajnych dokumentów SB różnymi metodami, nie zawsze zgodnymi z prawem stara się odnaleźć różne skrytki , gdzie uciekający Niemcy schowali złoto, srebro czy biżuterię. A gdy mu się wreszcie udaje natrafić na jeszcze nie odkryty skarb postanawia pozbyć się wspólników i wszystko zagarnąć dla siebie, bo czas jest niepewny . Jest rok 1989, czas wielkich przemian.
Do poszukiwań obrazu włącza się wrocławski dziennikarz Wiktor Wolański oraz Marina, żona jego przyjaciela, która prosi go o pomoc w odnalezieniu męża.
Powieść mimo że dużo się dzieje, jednak nie wciąga. Brak w niej większych emocji czy sensacji.
Trochę denerwowały mnie ciągłe wulgaryzmy ze strony majora...