Kolekcja Hankego

Wydawnictwo: Psychoskok
Monika

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław "Kolekcja Hankego" to powieść, w której wątek sensacyjny przeplata się z miłosnym. Jest to druga powieść autorki Jolanty Marii Kalety. Wcześniejsza - "W cieniu Olbrzyma" ukazała się drukiem w kwietniu 2012. Rok 1976. Czasy PRL-u. Matylda, młoda pracownica muzeum, przez przypadek odnajduje listę obrazów, skradzionych przez...

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław

Rok 1976. Czasy PRL-u. Matylda, młoda pracownica muzeum, przez przypadek odnajduje listę obrazów, skradzionych przez nazistowskich dygnitarzy pod koniec II wojny we wrocławskich muzeach i ukrytych gdzieś na terenie Dolnego Śląska. Próbując je odnaleźć wpada na trop złodziei dzieł sztuki działających w środowisku muzealnym. Nie może liczyć na pomoc porucznika milicji prowadzącego śledztwo. Mimo iż jest on zauroczony Matyldą prowadzi własną grę, której ona początkowo nie może zrozumieć. Według niego to właśnie ona jest inspiratorką wielu kradzieży. Na domiar złego jej życie osobiste legło w gruzach. Nie zrażając się przeciwnościami dąży do zdemaskowania przestępców i odnalezienia tajemniczej skrytki. Ponieważ zaginione obrazy warte są fortunę, jej życie znalazło się w niebezpieczeństwie.

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław

źródło opisu: Wydawnictwo Psychoskok, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwo.psychoskok.pl/

leszel | 2019-09-23
Przeczytana: 23 września 2019

Można przeczytać.

mercurpl | 2019-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2019

Lekkia, łatwa i bardzo przyjemna historia sensacyjno-kryminalna Pani Kalety - typowa dla tej autorki i całe szczęście, gdyż właśnie dla takich historii do niej sięgam.

Madom | 2019-03-29
Przeczytana: 28 marca 2019

To już moje kolejne spotkanie z autorką. I tak jak wcześniejsze książki i ta również mi się podobała. Jest w niej przygoda, kryminał i jak zwykle wątek romansowy. Akcja umiejscowiona jest w PRL-u i dotyczy kradzieży dzieł sztuki oraz poszukiwania ukrytych przez nazistów zrabowanych w okresie drugiej wojny światowej skarbów. To również kolejna książka popularyzująca Dolny Śląsk. Dużo jest tu faktów historycznych, prawdziwch postaci oraz miejsc. Fajnie są opisane realia lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Polsce.

Orla | 2019-01-20

Nadszedł czas na refleksje związane z przeczytaniem trzeciej powieści Jolanty M. Kalety. Lektura tej książki potwierdziła w zasadzie moją dotychczasową ocenę pisarstwa tej autorki. Jej plusy to świetna tematyka, dobra znajomość zagadnienia strat wojennych oraz historii Dolnego Śląska. Lektura „Kolekcji Hankego” również zachęca do tego, o czym rozmyślam od dawna, czyli podjęcia wędrówki śladem pięknych i tajemniczych dolnośląskich zamków i pałaców. Rozgrabionych i niszczonych po zakończeniu działań wojennych przez Rosjan i Polaków, częstokroć zdewastowanych i zaniedbanych. Wyrzucam sobie, że tak mało do tej pory widziałam i wciąż tak niewiele wiem na temat tych ziem. Brawo zatem dla pani Jolanty za upowszechnianie tej wiedzy! Z kart jej powieści bije niekłamana fascynacja Dolnym Śląskiem i to budzi moją szczerą sympatię. Niestety, powieści sensacyjno-przygodowe z wątkiem historyczno-sztucznym rządzą się swymi prawami. Często kuleje w nich właśnie to, co w powieściach Jolanty M....

Sandra Jasona | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Rok 1976. Czasy PRL-u. Matylda, pracownica wrocławskiego muzeum, odnajduje listę – prawdopodobnych miejsc, w których schowano zagrabione dzieła malarzy. Zaczyna się wyścig, kto znajdzie i zdoła ocalić od sprzedania na zachód obrazów namalowanych przez śląskich artystów. Matyldzie pomagają zakochani w niej panowie, ale też po drugiej stronie barykady ma też swoich adoratorów.
Historie o ukrytych przez hitlerowców podczas II wojny światowej dziełach sztuki pobudzają wyobraźnię. Uwielbiam powieści zawierające wątki historyczne, osadzone w realiach II wojny światowej i czasach PRL-u. Tak pisze Kaleta, dlatego z dużym zaciekawieniem sięgnęłam po następną powieść pisarki. Nie zawiodłam się: była historia, były romanse, byli niegodziwi milicjanci i muzealnicy i heroiczna bohaterka, której niestraszni byli złoczyńcy. Pisarka ma lekkie pióro, zaciekawia, chociaż bardziej to przypomina Pana Samochodzika i tak czytam. Dlaczego – mam ogromną ochotę oderwać się od rzeczywistości i zagłębić...

Zawsze z wielką przyjemnością sięgam po kolejna powieść pani Kalety, bo wiem że czeka mnie niesamowita przygoda. Wiem, że będę z wypiekami na twarzy szukać razem z bohaterami ukrytych przez uciekających ze Śląska Niemców zrabowanych podczas II wojny i ukrytych dzieł sztuki. A zrobili to bardzo sprytnie bo do dzisiaj dalej są poszukiwane jak choćby Bursztynowa Komnata czy Złoty Pociąg.

W tej powieści której akcja jak w większości powieści autorki rozgrywa się w we Wrocławiu i okolicach. Młoda pracownica muzeum Matylda podczas nocnego dyżuru w muzeum znajduje przez przypadek skrytkę a nim starą listę zrabowanych obrazów.
Są wśród nich obrazy niemieckiego malarza o tematyce religijnej Michaela Willmana, zwanego niemiecki Rafaelem, którego Matylda bardzo ceni. Rozpoczyna więc własne śledztwo pragnąc odnaleźć obrazy dla swojego muzeum. I w ten oto sposób przeżywa przygodę swojego życia, bo na jej drodze stają amatorzy łatwego zarobku czyli handlarze dzieł sztuki.
Ale Matylda, jak...

Maras | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Wrocław. Czerwiec 1976 r. Pewnej nocy pracownica muzeum o imieniu Matylda zostaje zbudzona przez swoją matkę i babkę, które alarmują ją, iż pobliski Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety zajęły płomienie. Kilka dni później szefowa Matyldy informuje pracowników o tym, że do muzeum wpłynęły anonimy z pogróżkami. Czując zagrożenie zarządza ona nocne dyżury. W trakcie jednego z takich dyżurów Matylda nieoczekiwanie trafia do tajemniczego pomieszczenia i znajduje tam w jednej z wnęk skrytkę, a w niej zagadkową listę obrazów sporządzoną jeszcze przez Niemców w okresie II wojny światowej. Okazuje się, że na liście znajdują się dzieła Michaela Willmana, którego twórczością interesuje się sama Matylda. Niebawem odkrywa, że obrazami "niemieckiego Rafaela" zainteresowani są nieuczciwi handlarze sztuki wśród których są Jacek Małecki, prowadzący sprawę pożaru Kościoła i anonimów z groźbami wobec pracowników muzeum oraz Jerzy Zarzycki- kolega Matyldy z muzeum, który ma na jej punkcie obsesję....

Kamil | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Bardzo przyjemna książka. Bardzo dobrze się czyta tym bardziej że akcja obsadzona w Kotlinie Kłodzkiej - moich rodzinnych stronach. Polecam

ZapomnianaBiblioteka | 2018-01-06

Dzień 9 czerwca 1976 r. zapisał się tragicznymi zgłoskami w historii wrocławskiego kościoła garnizonowego. Znajdująca się w północno-zachodnim narożniku rynku gotycka świątynia pw. św. Elżbiety ucierpiała wówczas w wyniku pożaru, który strawił cenne wyposażenie, w tym barokowe organy...

Więcej na:

netha | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Książka Joanny Kalety to wrocławska opowieść snuta na tle PRL-owskiej Polski, opierająca się nie tylko o historię regionu, ale także pokazana przez pryzmat sytuacji powojennego systemu polityczno-społecznego, ujmująca obraz zwykłego, codziennego życia ludzi żyjących w ówczesnej rzeczywistości.
Teorię o tym, dlaczego płonął opisany w książce kościół, jako Wrocławianka mocno zainteresowana historią swojego miasta, słyszałam wielokrotnie. Dzieje intensywnie zacieranej, zwłaszcza tej niemieckiej tożsamości miasta, dało się, żyjąc tutaj na codzień, oglądać na własne oczy.
Autorka, oczami swojej bohaterki, zapalonego muzealnika, pokazuje i stara się odkryć trudną sytuację dotyczącą dzieł sztuki znajdujących się na terenie Wrocławia i całego Dolnego Śląska, w czasach wojny a zwłaszcza po jej zakończeniu.
Piękno, ale też trudne dzieje "ziem odzyskanych”, jakie znajdujemy w książce, przetkane są perypetiami miłosnymi głównej bohaterki. Pokusić się, zatem można o określenie...