W piekle lepiej być nikim

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-2225-9
Literatura polska, XXI wiek
Dorota_1988

Działalność tego agenta nie przypomina przygód Bonda. Śledztwo policjantki nie ma nic z amerykańskiego serialu. Poznajcie całą prawdę…. Kim jest tajemniczy człowiek, wychowany na stołecznym Powiślu, naznaczony wojną w Jugosławii, po której przez lata przemierzał Europę? Dlaczego w centrum Warszawy zamordował dwoje ludzi? Zagadkę stara się rozwiązać komisarz Agata Zawadzka, twarda kobieta, która płaci ogromną cenę za swą ciężką pracę, zaczynającą się często od porannej wizyty w prosektorium.
Mroczna intryga, duszny klimat i dwa wyraziste portrety ludzi wypalonych. Tylko na mocne nerwy!

Gośka | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Agata Zawadzka jest kobietą po czterdziestce, rozwódką, realistką twardo stąpającą po ziemi, upartą i inteligentną. I do tego jest komisarzem policji. Należy do tych, którzy drążą,drążą i nigdy się nie poddają. Za złapanym tropem pójdzie aż do piekła. Nic więc dziwnego, że sprawa zwłok bezimiennej kobiety pozbawionej twarzy staje się dla niej nie lada wyzwaniem. Nikt nie wie, kim jest denatka, skąd przyjechała i dlaczego zginęła. Agata jednak się nie poddaje i w końcu trafia na trop, który prowadzi ją aż w lata osiemdziesiąte, do tragicznych wydarzeń na Bałkanach. Kim jest tajemniczy Polak, przywódca bandy Chorwatów? Czy w ogóle istnieje? I czy ma to jakikolwiek związek z teraźniejszym morderstwem?

Postać głównej bohaterki jest świetnie, bardzo realistycznie wykreowana. Jest to kobieta z krwi i kości, pełna wad i jednocześnie wzbudzająca ogromną sympatię . Postać agenta oraz bohaterów pobocznych również świetne, dopracowane i wiarygodne. Całość na początku tworzy spory chaos, w...

emindflow | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Zbrodnia w Warszawie, której geneza sięga wojny bałkańskiej w latach 90-tych. Bezwzględny agent kontra pragmatyczna do bólu pani komisarz. Czyta się to niezbyt łatwo, szczególnie wątek bałkański jest początkowo straszliwie zagmatwany. Na szczęście po kilkudziesięciu stronach jest już dużo lepiej i do samego końca napięcie nie słabnie. Warto przeczytać, ale uwaga - opisy zbrodni popełnianych przez Chorwatów są wyjątkowo mocne.

Kaś | 2014-02-16
Przeczytana: 11 lutego 2014

W centrum Warszawy znalezione zostają ciała dwóch osób, kobiety i mężczyzny. To nie była żadna partanina, tylko profesjonalna robota mordercy – klasycznie skręcone karki, kobieta pozbawiona twarzy. „Żmudna dłubanina”, powie później patolog. Brak motywu seksualnego czy rabunkowego. Brak poszlak, śladów, podejrzeń. Nadkomisarz Agata Zawadzka, której przyjdzie zmierzyć się ze sprawą, będzie miała niezwykle ciężki orzech do zgryzienia, tym bardziej, że oprócz kłopotów z trupami i szefem, który chce ją wysłać na wcześniejszą emeryturę, ma też na karku córkę-buntowniczkę i własne, niedopieszczone, czterdziestokilkuletnie ciało. O, zgrozo…

Konstrukcja książki jest doprawdy dziwaczna. W pierwszych rozdziałach poznajemy mordercę, czarno na białym, ze wszystkimi dziwactwami i całą specyfiką charakteru. Ta część wciągnęła mnie najbardziej i bardzo nie spodobało mi się, że tak brutalnie zostałam z niej wyrwana. Później bowiem reflektory uwagi przenoszą się na działania śledczych i tam...

Henioo | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Z tyłu okładki możemy przeczytać: "Mroczna intryga, duszny klimat i dwa wyraziste portrety ludzi wypalonych" oraz "Tylko na mocne nerwy!".
Z tym pierwszym częściowo się zgadzam, bo jest świetny klimat i są portrety ludzi wypalonych, natomiast z tym drugim zgadzam się w 100%. Książka jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach, zwłaszcza rozdział 35, który czytałem zszokowany. UWAGA! W rozdziale tym opisane są gwałty w czasach wojny w byłej Jugosławii, a już przegięciem jest opis z udziałem ciężarnej kobiety (siódmy miesiąc !!!). Straszne! Nie polecam co wrażliwszym czytelnikom. Dla mnie nie ma usprawiedliwienia dla takich czynów. Nawet to, że to był okres wojny.
Poz tym, książka bardzo ciekawa, napisana "z nerwem". Mi osobiście bardziej podobał się współczesny wątek śledztwa, niż te retrospekcje ukazujące to całe tło życia mordercy.
A, i koniec był taki całkowicie zaskakujący. Myślałem, że skończy się zupełnie inaczej...
Polecam, ale jak pisałem, uwaga na drastyczne...

kluska781 | 2014-01-11
Przeczytana: 09 stycznia 2014

WOW , już dawno nie byłam tak zakręcona , tak zaczytana . Mogłam się tego spodziewać po osobie zamieszanej w serial Glina , który uwielbiam! Początkowy chaos , mnogość informacji to wszystko zamysł autora. Świetnie naszkicowani bohaterzy . W tle wojna na Bałkanach z całym swoim okropieństwem .Koniec powieści po prostu zwala z nóg .

Pablos | 2012-03-10
Przeczytana: 10 marca 2012

Znowu była promocja (hurra!) więc znowu poznałem nowego pisarza. Tym razem padło na Macieja Maciejewskiego i powieść o dość patetycznym tytule “W piekle lepiej być nikim”. I krótko mówiąc: jest to proza bardzo dobra, a bohaterka stworzona przez autora, czterdziestoczteroletnia policjantka po rozwodzie, od razu dołącza do ulubionych postaci literackich wśród książek z gatunków kryminał/sensacja/thriller.

Zresztą postaciom w tle również nic nie brakuje. Pojadę z grubej rury - dwie książki wyjadacza Marka Krajewskiego, które zaliczyłem, średnio do mnie trafiły. “21:37” Mariusza Czubaja to dla mnie przykład totalnie przechwalonego produktu. Ale “W piekle...” idealnie trafia w mój gust. Jest fajna bohaterka i ciekawe otoczenie, jest tajemniczy morderca, jest dość zagmatwana historia w tle i zakończenie takie, jak w dobrym thrillerze być powinno.

Pewnym problemem może być panujący tu chaos - mnóstwo postaci, wydarzeń i miejsc miesza się ze sobą, stale wędrujemy nie tylko między...

el__fuego | 2012-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Powieściowy debiut znanego scenarzysty na pewno nie jest porażką. Umiejętność konstruowania misternej akcji, robiące wrażenie swym bogactwem słownictwo, zdolność budowania mrocznego klimatu.. To wszystko jest.

A jednak nie jestem zachwycony, być może dlatego że ilość wątków, scen, postaci jest zdecydowanie przesadzona. Tak naprawdę był to materiał na 2-3 powieści, które byłyby przystępniejsze w odbiorze.

I jeszcze jedno - pewna specyficzna maniera autora. Otóż przez pół strony (lub dłużej) pisarz opowiada nam o kimś nie wymieniając imienia ani żadnej cechy charakterystycznej i każe nam się domyślać, o kim akurat mowa. A gdy już to wiemy, nagle przeskakuje do opisu działań innej osoby, do czego też musimy sami dojść. Rozumiem, taki to styl, mnie jednak nie przekonuje.

Mimo wszystko przeczytam kolejną powieść Maciejewskiego, bo talent i możliwości ma nieprzeciętne..

formalina2905 | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Szczerze ? Rozczarowałam się bardzo. Do zakupu tej książki skusił mnie tytuł, okładka, opis z tyłu.... No ale jak to mówią "nie oceniaj książki po okładce" :( ... Pierwszy minus.... Chaos ... jeden wielki chaos. Czytając musiałam znów wracać do początku bo po prostu nie rozumiałam tego co czytam... jakoś w głowie mi się to nie składało..... no ciężko się ją czyta... oj ciężko. Jak ktoś lubi sobie przed snem poczytać coś lekkiego do snu, na odprężenie, to ostrzegam :)ta książka nie spełni waszych oczekiwań.... Na półce dalej sobie stoi. Może kiedyś coś mi się stanie i znowu zacznę ją męczyć... ale na tą chwilę mówię stanowcze nie:)

książek: 2032
Basia Siedlecka | 2013-02-12
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2013

Właściwie nie doczytane. Przeczytałam ponad 100 stron, lecz nie wciągnęło mnie zupełnie.

daru | 2016-03-04

Baardzo dobry kryminał. Mroczny klimat naprawdę nie tak łatwo stworzyć kiedy pisze się o polskich realiach, gdzie jednak trochę prowincją zalatuje... Panią Agatę Kuleszę widzę w roli głównej - rola pisana "pod nią".