Operacja Kustosz

Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo: Psychoskok kryminał, sensacja, thriller
Psychoskok
2013-01-04
2013-01-04
Operacja kustosz powieść sensacyjna ebook książka sensacyjna Jolanta Maria Kaleta

Troszkę taki Pan Samochodzik dla dorosłych. Temat ciekawy, ale mnie najbardziej brakowało bohatera przewodniego. Niemniej jednak przeczytam kolejne powieści tej autorki, w tym klimacie.

Kolejne spotkanie z Panią Kaletą. Ciekawa, luźna książka przygodowa którego akcja rozgrywa się we Wrocławiu w połowie 1989 roku, chwilę przed upadkiem komuny.
Główny bohater, dziennikarz, podąża śladem zaginionych w czasie II Wojny Światowej dzieł sztuki. Sen z powiek spędza mu zaginiony Portret Młodzieńca Raffaela. Problem w tym że nie tylko jemu.
Świetnie oddany klimat końcówki lat 80. Co do samej książki to uważam że autorka nie wykorzystała swoich umiejętności w 100 %. Na jesienne wieczory, polecam.

Świetnie oddany klimat...

To moje pierwsze spotkanie z piórem Autorki. Spodziewałam się czegoś lepszego, "z pazurem" - uwielbiam tematykę zaginionych w czasie II Wojny Światowej dzieł sztuki. Temat tej powieści ma ogromny potencjał, jednak został zaprzepaszczony marnym warsztatem. Nie jestem zbyt wymagającym czytelnikiem, łykam i takie powieści - w sumie oceniam ją jako przeciętną, na pewno nie zwala z nóg. Jednak błędów ortograficznych i gramatycznych nie jestem w stanie zaakceptować - nie prawda, droga Autorko, pisze się prawidłowo: nieprawda. To samo dotyczy słowa na prawdę - to naprawdę pisze się naprawdę, czyli razem. Poza tym oglądnąć, przeglądnąć, bynajmniej zastosowane zupełnie od czapy. Czekałam aż natrafię na ostatnio jakże modne - "także", które używane jest jako "więc". Nie wiem, czyj wstyd większy - Autorki, czy Wydawnictwa, które chyba całkowicie zrezygnowało z korekty. Tak to właśnie bywa, gdy książki wydaje się własnym sumptem.

Mimo tych uwag myślę, że jeszcze sięgnę po inne dzieła Pani Kalety - przede wszystkim ze względu na tematykę. A czy polecam Operację Kustosz? I tak i nie. Sami zdecydujcie.

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką I muszę przyznać że bardzo dobre. Bardzo dobrze opisana historia i wciągająca zagadka. Na pewno sięgnę jeszcze po Inne książki tej autorki. Polecam wszystkim miłośnikom historii i zagadki oraz fanom drugiej wojny światowej.

To druga powieść Jolanty M. Kalety, po którą sięgnęłam w ostatnim czasie. Pisarka konsekwentnie podejmuje wątek dzieł sztuki zaginionych w czasie II wojny światowej. Tym razem swoim bohaterom każe poszukiwać pozycji numer jeden na liście polskich strat wojennych, czyli „Portretu młodzieńca” Rafaela z kolekcji Czartoryskich. Temat ten to jednak tylko pozornie beletrystyczny „samograj”. Według mnie, historia zaginionego młodzieńca okazuje się raczej pisarskim polem minowym. Nie poradził z nim sobie w „Bezcennym” świetny skądinąd pisarz, czyli Zygmunt Miłoszewski, nie podołała także pani Kaleta. Podobnie jak w odniesieniu do „Wrocławskiej Madonny” – merytorycznie jest poprawnie, nie dostrzegam większych wpadek. Z zaciekawieniem śledziłam także opisy Polski w okresie schyłku komunizmu i trudnych początków odzyskanej politycznej i społeczno-gospodarczej wolności, z paletą wszystkich blasków i cieni. Motorem napędzającym akcję jest miłosny i przyjacielski trójkąt: piękna i przedsiębiorcza (a jakże!) archiwistka o imieniu Marina, jej wiarołomny, łasy na nielegalny zarobek mąż detektyw oraz fascynujący, niezależny dziennikarz, zakochany w Marinie miłością czystą i platoniczną. Do czasu, aż mąż zostanie zamordowany, co w mgnieniu oka inicjuje romans Mariny i dziennikarza, którego opis przypomina skądinąd postać Bogusława Wołoszańskiego. Do bólu sztampowi okazują się negatywni bohaterowie powieści – poddawani politycznej weryfikacji esbecy, z których jeden usiłuje oczywiście zdobyć, dobrowolnie lub przemocą, względy Mariny. Wszystko to staje się miejscami liryczno-kiczowate (wątek miłosny, opisy scen łóżkowych),miejscami zupełnie niewiarygodne i niemal zabawne (zwycięska walka Mariny z przeszkolonym esbekiem). Słowem postmodernistyczny miszmasz. I znowu rafaelowski młodzieniec musi zaczekać na godną siebie powieść. Mam nadzieję, że w międzyczasie się odnajdzie i będzie go można obejrzeć w oddziale Czartoryskich krakowskiego Muzeum Narodowego…

Coraz bardziej podobają mi się powieści autorki, zwłaszcza świetne oddanie klimatu tamtych czasów. Polecam i starszym i młodszym czytelnikom. Zwłaszcza młodszym bo opis czasów może im się wydać jakąś fikcją literacką a to sama prawda.

Rok 1989. Początek transformacji ustrojowej w Polsce. Ogarnięty żądzą pieniądza i obawiający się nowej władzy major SB Zbigniew Kwieciński decyduje się znaleźć kosztowności ukryte przez Niemców na terenie Dolnego Śląska w trakcie II wojny światowej. Jednakże najbardziej interesuje go wywiezione na polecenie Hansa Franka i ukryte w domu pisarza Gerharta Hauptmana dzieło Rafaela Santi pt. "Portret młodzieńca". W związku z tym do poszukiwań angażuje swoich wspólników: Jacka Grudę i Kubę Borowskiego. Nie wiedzą oni jednak, iż zainteresowany znalezieniem obrazu jest również dziennikarz historyczny Wiktor Wolański. Okazuje się, że kluczem do rozwiązania zagadki jest archiwistka i żona Kuby- Marina. Rozpoczyna się szalona przygoda przez zamki, pałace i kamieniołomy.

"Operacja Kustosz" była trzecią książką Jolanty Kalety, jaką miałem okazję przeczytać (poprzednio były "Lawina" i "Duchy Inków"). Muszę się przyznać, że ze wszystkich powieści ta spodobała mi się najbardziej. Duża w tym zasługa wartkiej i pędzącej naprzód akcji, ciekawych postaci oraz przemyślanych wątków. Podobnie jak inne książki Kalety, także i tę czytałem jednym tchem. Polecam.

Świetna lektura na wakacje. Osadzona w moich klimatach bezbłędnie. Nie mogłem się oderwać od czytania :) Polecam!!!

Schyłkowy okres PRL-u. Wkrótce rozpoczną się obrady Okrągłego Stołu. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa obawiają się, że przemiany ustrojowe położą kres ich licznym przywilejom. Wielu z nich stawia wszystko na jedną kartę i nie przebierając w środkach robi co tylko możliwe aby zapewnić sobie miękkie lądowanie kiedy ich mocodawcy znajdą się na marginesie życia politycznego...

Więcej na:

Fikcyjna fabuła podpiera się faktami historycznymi a realnie odmalowane tło obyczajowe dodaje całej powieści atrakcyjności. Zagadka sama w sobie jest bardzo ciekawa i różne spekulacje, prowadzone na kilku przestrzeniach w powieści stanowią swoisty labirynt zdarzeń, które czytelnik ma możliwość w miarę czytania układać sobie w głowie. Historię zaginionego obrazu a także zrabowanych przez Niemców innych dzieł sztuki oraz polskich kosztowności może sobie dzięki książce w przyjemny sposób odświeżyć. Sprzyja temu na pewno umieszczony na końcu Niezbędnik historyczny.
Więcej:http://iwonas.blogspot.de/2017/10/zaginiony-modzieniec.html

• E-booki