Tajemnica pułkownika Kowadły

Cykl: Wirski i Kowadło (tom 2) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
joly_fh

Kryminalna intryga i seria bandyckich wyczynów na ulicach Warszawy. Jest grudzień 1957 roku, brawurowy napad na sklep jubilerski to zapowiedź dużo poważniejszego skoku. Komisarz Ryszard Wirski organizuje obserwację banków i urzędów pocztowych w sylwestrową noc. Niestety, nie udaje mu się zapobiec kolejnemu wyczynowi bezwzględnych i sprytnych złodziei. Tymczasem Wirski bada również sprawę domniemanego samobójstwa dyrektora banku i poznaje okupacyjną historię przedwojennego kasiarza, najwyraźniej związanego z serią napadów. Niespodziewanie major spotyka Tanię Rypnis. Jego przyjaciółka lęka się o bezpieczeństwo pułkownika Mikołaja Kowadły, z którym jest związana, a którego prześladuje jego przyrodni brat, Aleksander, ktoś bardzo, ale to bardzo niebezpieczny.
Czy Ryszard Wirski i Mikołaj Kowadło, dawni wrogowie, teraz zachowają się jak starzy dobrzy znajomi? Przyjdzie im bowiem stawić czoła arcytrudnemu przeciwnikowi, gdy komisarz Wirski połączy wszystkie wątki śledztwa…

źródło opisu: Wyd. W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

rad | 2019-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 28 września 2019

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Cegielskiego. Nie jestem fanem kryminałów, ale w porównaniu do takiego "Jo Nesbo", twórczość Cegielskiego, o niebo lepsza.
Spokoju mi nie daje, wspomnienie o Polakach z SS... Byli tacy?
Oceniam powieść na 7.
Ale odejmę 1 za certolenie się z Mirką i Tosią, i kolejne 1, za dość uciążliwy styl pisania.

kokoschka | 2018-12-22

Rozrywka na poziomie. Klimatyczny kryminał.

Michal Zacharzewski | 2018-07-03
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Tadeusz Cegielski, ojciec Maxa (Masala), a przy okazji historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz wolnomularz, dał się poznać jako autor całkiem przyzwoitego kryminału Morderstwo w Alei Róż. Swoich bohaterów musiał polubić, bo wrócił do nich w powieści Tajemnica pułkownika Kowadły. Dzięki niemu po raz kolejny przeniesiemy się w czasy PRL-u i pomożemy komisarzowi Ryszardowi Wirskiemu rozwiązać sprawę inspirowaną rzeczywistym śledztwem.

Jest grudzień 1957, prawdziwa polska zima, nie jakieś barachło, które ostatnio fundują nam rządzący pogodą. Nieoczekiwanie dochodzi do brawurowego skoku na sklep jubilerski w Warszawie. Sposób działania przestępców jednoznacznie sugeruje, że to ludzie doświadczeni w swoim fachu. Jednym słowem tacy, którzy po raz kolejny zaatakują. Milicja rozpoczyna śledztwo. Wirski zarządza obserwację urzędów pocztowych i banków. Musi jednak borykać się z brakami kadrowymi oraz niekompetencją swoich podwładnych. A do tego jeszcze ma dwa trupy, które bardzo...

Michał | 2018-01-20

Zdecydowanie słabsza od "Morderstwa w Alei Róż". Bohaterowie niby ci sami, ale jednak coś zgrzyta. Historia zaskakuje, ale nie w pozytywnym sensie. Odniosłem wrażenie, że profesorowi Cegielskiemu tym razem zabrakło pomysłu. Mam nadzieję, że to chwilowa zniżka formy, mimo wszystko czekam na trzecią część z nadzieją.

WMagdalena | 2017-07-04

Powieść czyta się jednym tchem, z olbrzymią przyjemnością i zaciekawieniem. Cegielski posiadł niezwykle cenny dar wciągania do gry literackiej każdego czytelnika, który sięga po jego książkę.

Jowita | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Dobry kryminał z klimatem.
Napisany pięknym językiem. Widoczna znajomość realiów opisywanych czasów i dbałość o szczegóły.
Nie sposób pominąć faktu, iż współcześnie piszący autor powstrzymał się od taniej politykierki i utrzymuje się konsekwentnie w konwencji kryminału.

Polecam nie tylko jako wakacyjną lekturę.

gav | 2017-06-20

Bardzo fajnie czyta się tą książkę, jest dość lekka. Nie pamiętam kiedy ostatnio, tak polubiłem głównego bohatera :) Generalnie można ten tytuł potraktować jak kryminał osadzony w ciekawych czasach, które mało kto już pamięta, więc ciężko jest zweryfikować prawdopodobieństwo realiów w których jest on osadzony. Co do samej książki, fabuła ciekawa, wątek kryminalny mocno rozbudowany, czyta się dość lekko i przyjemnie, pomaga postać Wirskiego, która jest fajnie zbudowana. Generalnie polecam.

Katarzyna | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Wątek kryminalny posłużył profesorowi Cegielskiemu do ukazania Warszawy w drugiej połowie lat pięćdziesiątych. Tłem wydarzeń jest rozbudowujący się gmach NBP, okolice dawnej dzielnicy rządowej", kontynuowane są wątki znane z "Morderstwa w alei Róż” , pojawiają się liczne nawiązania do sprawy morderstwa towarzysza Szczapy, w tym tytułowy pułkownik Kowadło, były funkcjonariusz KBW, do którego, o zgrozo, czytelnik nabiera sympatii, sam nie wiedząc, kiedy. Jak w kryminale osadzonym w realiach peerelu mamy brawurowe akcje, co najmniej napięte relacje na linii bezpieka- milicjanci z Pałacu Mostowskich. W kryminale retro oprócz wciągającego śledztwa ważna jest obyczajowość danej epoki, a tu Cegielski poradził sobie nieźle, mamy retrospekcję balu przodowników pracy, bal studencki w nowo otwartych Hybrydach, bal gałganiarzy, początki kariery rock’rolla. Śledztwo prowadzone przez majora Wiskiego w sprawie napadu na jubilera i jeden z głównych poczty, usytuowany w pobliżu szpitala na...

schutte | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016
Przeczytana: lipiec 2016

Fajnie się czyta o czyms, co ma miejsce w niedalekiej historii Polski ( ja lubię historie PRL ). Taki niby kryminał " milicyjny" z tamtego okresu, ale pokazujacy rzeczy tak, jak tamte kryminały absolutnie pokazać nie mogły...Jest i trochę polityki, trochę wydarzeń spolecznych i dużo faktów ukrytych za kulisami fikcji ( Wahrheit und Dichtung )- napady na bank. Polecam i czekam ha kontynuację:)

Beata | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Doskonały kryminał osadzony w latach '50 XX wieku. Zachwyca dbałością o szczegóły, spójnością akcji, skomplikowaną, ale dobrze poprowadzoną intrygą. Pozwala nie tylko cieszyć się zagadką kryminalną, ale też lepiej zrozumieć tamte, tak trudne i jednocześnie nie tak siermiężne jak nam się dziś wydaje, czasy. Nie do porównania z kryminałami powstałymi w czasach PRLu, wtedy pewnych rzeczy po prostu nie dałoby się napisać tak jak to można zrobić dziś.