Bröllopsbesvär
literatura szwedzka
Achajka

W małej szwedzkiej miejscowości Fuxe, ciężarna córka rolnika Hildur Palm ma wyjść za mąż za starzejącego się zamożnego rzeźnika Westlunda. Dzień zaślubin obfituje w wydarzenia, pozwalające poznać bliżej państwa młodych, a także weselnych gości. Pod płaszczykiem opowieści z życia szwedzkich chłopów tuż po II wojnie światowej, Dagerman snuje rozważania dotyczące ludzkich namiętności, konfliktów oraz egzystencjalnej samotności.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Ania | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Po Dagermannie "idzie się" jak po grudzie, ale jest to bardzo ciekawy obraz szwedzkiej prowincji, a właściwie wypadałoby powiedzieć prymitywnej, zapitej wsi z lat pięćdziesiątych, w której oznaką luksusu są złote plomby i plastykowe wyroby.
Narracja jest trudna i nieprzyjemna, trzeba się "wczytać" w tę swoistą siekaninę słów (i krótkich zdań bez banałów), nie oczekując, że narrator cokolwiek tutaj ułatwi - przyzwyczajonych do łatwej prozy dzisiejszych bestesellerów uprzedzam, że tutaj nie ma słownego siana detalicznie wyłuszczającego kto jest kim, z kim i gdzie i co robi. Książka krótka, ale wymagająca maksimum uwagi, dobrej rozdzielczości wyobraźni i samozaparcia by wziąć tę prozę "na raz" - czytanie w kawałkach nie ma najmniejszego sensu. Bez spełnienia tych wymogów może komuś powiać nudą.
I trochę skojarzyło się z Weselem Smarzowskiego :)

star_charmer | 2016-08-11
Przemek | 2015-06-02