Mina drommars stad
Nemosja

"Miasto moich marzeń" to najciekawsze dzieło z cyklu o Sztokholmie. Autor ukazuje Sztokhlm w dobie rodzącego się kapitalizmu. Pasjonuje pisarza to niezwykłe miasto, jego ludzie, historia, topografia, uroki i tajemnice. Wszystko to ukazuje Fogelstrom na szerokim tle społecznym. Wiele miejsca w powieści poświęca uczuciom ludzkim, i właśnie ta pełna optymizmu i pogody ducha postawa życiowa pisarza czyni z "kroniki" miasta utwór przepojony ciepłem, życzliwością i wiarą w człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1982

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Linda | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

To jedna z tych książek z pozoru (okładki) której od lat nikt nie dotykał, żółte kartki i ten kochany zapach starości przy wertowaniu w nim. Sama treść z gatunku powieści obyczajowej, która świetnie można przenieść do dzisiejszych czasów. Główny bohater pełny nadziei próbuje sprostać dorosłemu życiu w mieście ,poprzez cieżką pracę szuka wyzwolenia, szczęścia częściowo ją też odnajduje zakłada rodzinę pracuje dla nich w pocie czoła aż do punktu w którym ciało odmawia posłuszeństwa. Koniec książki daje do myślenia ile ludzie muszą znieść w życiu, pragnąc doczekać się zasłużonego odpoczynku i nie dożyc tej swobody, wolnego bycia ze sobą i z innymi.

vitis | 2013-04-02

Piękny socjalizm, który może się sprawdzić tylko w Skandynawii. Idealistyczna.

Lisek | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015