Rok 2012. Antologia

Okładka książki Rok 2012. Antologia Martyna Goszczycka, Agnieszka Hałas, Dawid Juraszek, Dariusz Kankowski, Marian Kowalski, Grzegorz Krzyżewski, Joanna Łukowska, Piotr Grzegorz Michalik, Tomasz Mróz, Andrzej F. Paczkowski, Romuald Pawlak, Andrzej Rodan, Aneta Rzepka, Andrzej W. Sawicki, Jan Siwmir, Maciej Ślużyński
Okładka książki Rok 2012. Antologia
Martyna GoszczyckaAgnieszka Hałas Wydawnictwo: RW2010 fantasy, science fiction
RW2010
2012-12-05
2012-12-05

Okładka książki Gdy Ziemia miała nas dość Dawid Juraszek, Bohdan Pękacki, Grzegorz Piórkowski, Andrzej W. Sawicki, Stanisław Truchan, Agnieszka Zerka-Rosik
Gdy Ziemia mia... Dawid Juraszek, Boh...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

Okładka książki Rok po końcu świata Michał Cetnarowski, Paweł Ciećwierz, Anna Kańtoch, Paweł Majka, Jakub Nowak, Michał Protasiuk, Joanna Skalska, Emil Strzeszewski, Wojciech Szyda, Stanisław Truchan, Milena Wójtowicz
Rok po końcu ś... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Geniusze fantastyki Michał Jan Chmielewski, Michał Cholewa, Rafał Cuprjak, Maria Dunkel, Marcin Guzek, Wiesław Gwiazdowski, Agnieszka Hałas, Sebastian Hejankowski, Anna Hrycyszyn, Paweł Imperowicz, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Anna Kańtoch, Anna Karnicka, Tomasz Kilian, Iza Korsaj, Marta Krajewska, Magdalena Kubasiewicz, Artur Laisen, Paweł Majka, Anna Nieznaj, Daniel Nogal, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Marcin Podlewski, Joanna Krystyna Radosz, Katarzyna Rupiewicz, Dawid Wiktorski, Jacek Wróbel
Geniusze fanta... Michał Jan Chmielew...
Okładka książki I żywy stąd nie wyjdzie nikt Martin Ann, Anna Dominiczak, Marcin Guzek, Filip Laskowski, Joanna Maciejewska, Marcin Pągowski, Grzegorz Piórkowski, Łukasz Sawczak, Andrzej W. Sawicki, Tomasz Zawada
I żywy stąd ni... Martin Ann, Anna Do...

Jak to w antologiach i zbiorach opowiadań bywa - poziom jest różny. Byłbym skłonny dać ocenę 6, gdyby nie to, że wydawnictwo RW2010 bardzo mnie rozczarowało. Kiedy natrafia się na opowiadanie Andrzeja Rodana powinno się zapytać autora, czy nie potrzebuje pomocy, zamiast włączać jego chory bełkot do antologii i rozpowszechniać jako książkę. Nie wdając się w żadne dywagacje polityczne, jego tekst nie miał żadnych wartości literackich, a był zwykłym zlepkiem starych szowinistycznych żartów i aluzji politycznych, jakich pełno można spotkać na forach starszych, żyjących polityką zwolenników jednej lub drugiej strony politycznej. Naprawdę "żarty" były najniższych lotów, a po przebrnięciu przez to czułem się źle. Żałuję, że nie potrafię ominąć żadnej części książki, albo nawej jej odstawić i zacząć czytać coś innego. Dzięki takim lekturom, z pewnością z czasem zyskam tę supermoc!

Zbieranina bardzo różnych opowiadań. Część dobra lub może i bardzo dobra, ale większość "zmęczyłem"

Rzetelna ocena tej antologii jest zupełnie nie możliwa. Ebook zawiera mieszaninę wszystkich możliwych rodzajów opowiadań, a do tego różnorodnych autorów, więc są tu i wampiry i kosmici i wizje Polski sarmackiej w kosmosie, są opowiadania zupełnie dobre, a są i takie, że na prawdę ciężko je przeczytać. Dlatego statystycznie książka jest znośna, ale tylko dlatego że składa się z opowiadań dobrych i bardzo słabych. Kiedy czytam tego typu wytwory nie odmiennie przypomina mi się złota myśl mojej mamy "jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego", a w tej książce każdy znajdzie jakieś opowiadanie, które mu się spodoba, ale nie sądzę, że istnieje jednostka, której spodobają się wszystkie opowiadania.

Zbiór opowiadań o bardzo nierównym poziomie. Niektóre zachęcają do zapoznania się z pozostałą twórczością autorów, przez część trudno przebrnąć, o reszcie zapomina się po przeczytaniu. Po lekturze antologii na pewno sięgnę np. po książki A. Hałas- ciekawie wykreowany świat. Zdecydowanie unikał będę natomiast "dzieł" G. Krzyżewskiego, bo zaprezentowane opowiadanie jego autorstwa nasunęło mi skojarzenia z wyjątkowo słabą grafomanią pornograficzną. Ale cóż - rzecz gustu.

Po przeczytaniu tej książki jestem naprawdę zadowolony, że już nie muszę do tego wracać. Czytanie jej ciągło się bardzo długo i wymagało wiele samozaparcia.
Biorąc pod uwagę, że to zestawienie twórczości młodych pisarzy spodziewałem się, że poziom będzie różny i rzeczywiście jest. Większość opowiadańjest przeciętna co zrozumiałe, jest też sporo opowiadań bardzo słabych i literatury naprawdę niskiego lotu. W zasadzie to właśnie ta kiepska literatura jest tym co mocno psuje to zestawienie i mocno odrzuca, a czytanie staje się katrgą.
Jest też trochę dobrych opowiadań, pamiętam że jest całkiem niezłe opowiadanie pana Andrzeja W. Sawickiego nawiązujące do jego książki "Nadzieja Czerwona Jak Śnieg".
Podsumowując całości czytać nie warto i nikomu tego nie polecam. Są jednak pojedyncze opowiadnia, które są jak najbardziej warte przeczytania.

John Williams powiedział, że "czytanie bez przyjemności jest głupotą". O jakże głupia byłam!
Męczyłam ten zbiór i męczyłam, aż się zmęczyłam. Nie wiem dlaczego nie miałam w sobie odwagi porzucenia go. Jestem naiwna, wciąż wierzę że im dalej w las..
Jeśli na 29 opowiadań zaledwie trzy może cztery w jakiś sposób mnie zainteresowały, to jaką ocenę można wystawić?
I dlaczego nie zaufałam serwisowej ocenie? ...

I dlaczego...

Tak jak przedmówcy mam podobną opinię. To zbiór opowiadań od takich, które w ogóle pominąłem po przeczytaniu fragmentu, aż po prawdziwe perełki, które pozwoliły odkryć mi nowe polskie talenty pisarskie. To co charakterystyczne dla tej antologii to to,że tematyka , forma i styl pisarski jest tutaj ujęty w bardzo szerokim wachlarzu.Średnia: dobra książka.

Najnudniejsza na jaką ostatnio wpadłem.
Może ze 2 opowiadania naprawdę ciekawe.
Nie ma to też nic wspólnego z SF.

Najnudniejsza na jaką ostatnio wpadłem.
Może ze 2 opowiadania naprawdę ciekawe.
Nie ma to też nic wspólnego z SF.

Zbiór opowiadań. Niektóre są znakomite, a część przeciętna. Ogólnie przyjemnie spędzony czas.

Ogólnie dość kiepsko.
Opowiadania z reguły są raczej dość nudne. Ale i tak najbardziej wkurzało mnie, gdy już wciągnęłam się w fabułę, a ona się bezczelnie i niespodziewanie kończyłam. Wiem, wiem że mają narzuconą ilość znaków, ale chyba chodzi o to, żeby ładnie wpleść CAŁĄ historię w te kilkanaście tysięcy znaków.
Do przeczytania.

Ogólnie dość kiepsko.