Knight Errant
Star Wars, błędny rycerz

Tysiąc lat przed Luke’em Skywalkerem, pokolenie przed Darthem Bane’em, w odległej galaktyce… Republika pogrążona jest w kryzysie. Nikt nie stawia oporu Sithom, walczącym między sobą o to, kta ma zostać władcą galaktyki. Tylko jedna samotna Jedi, Kerra Holt, zamierza powstrzymać Mrocznych Lordów. Jej wrogowie są równie liczni, jak osobliwi: Lord Daiman, który uważa się za stwórcę wszechświata;...

Republika pogrążona jest w kryzysie. Nikt nie stawia oporu Sithom, walczącym między sobą o to, kta ma zostać władcą galaktyki. Tylko jedna samotna Jedi, Kerra Holt, zamierza powstrzymać Mrocznych Lordów. Jej wrogowie są równie liczni, jak osobliwi: Lord Daiman, który uważa się za stwórcę wszechświata; Lord Odion, który zamierza ów wszechświat zniszczyć; zadziwiające rodzeństwo Quillan i Dromika; enigmatyczna Arkadia. Tak wielu brutalnie walczących między sobą Sithów – i tylko Kerra Holt może obronić niewinnych wplątanych w ich konflikt.

Wyczuwając w tym chaosie złowrogą metodę, Kerra wyrusza w podróż, która rzuci ją w wir bitew z jeszcze bardziej zaciekłymi wrogami. Sama przeciw tak wielu, szansę na sukces będzie mieć tylko wtedy, jeśli uda się jej zawrzeć sojusze z tymi, którzy służą jej wrogom – wśród nich z tajemniczym szpiegiem Sithów i z przebiegłym generałem najemników.

Tylko czy okażą się jej wybawcami?

źródło opisu: Amber, 2012

źródło okładki: wydawnictwoamber.pl

Sebastian Janek | 2014-02-12
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Początkowo myślałem, że ten cały świat z czerwonoskórymi Sithami to takie naciągane środowisko na potrzeby gier komputerowych i pewnie jego życie nie potrwa długo. Ale po przeczytaniu trzech tomów The Old Republic, a potem Zaginionego plemienia, Czerwonych żniw i teraz Błędnego rycerza moje podejście do tematu zmieniło się o 180 stopni. Zyskałem zupełnie nowy obraz całości. Nie da się ukryć, że Republika 1000 i 3000 lat wcześniej jest niezwykle podobna do tej znanej z filmów. Republika jest? Jest. Kanclerz jest? Jest. Statki dość podobne są? Są. Jedi są? Są. Sithowie są? Są. I to w tysiącach! Pojawiła się tylko wielka, dość chaotycznie zarządzana organizacja zwana Imperium Sithów lub Przestrzenią Sithów, bo po lekturze Rycerza wydaje mi się, że nikt konkretny nad tym władzy nie trzyma.

Era Starej Republiki jest to również świetne miejsce do kreowania nowych powieści. Jest sporo czasu i przestrzeni dla nowych bohaterów, historii, organizacji. Nie trzeba nawet zbytnio dbać o kanon,...

Artem | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Na początku wydawała się nudna i toporna ale już po kilkunastu stronach zaczynała wciągać i im dalej tym było lepiej. Sam świat jest dość wyjątkowy, jak każdy fan tego uniwersum wie, Sith-ów było zawsze dwóch, ale zanim ta zasada została wprowadzona (trylogia Darth Bane) autor ukazał właśnie dlaczego ta zasada była potrzebna, cała przestrzeń Sith-ów pogrążona jest w wojnie między nimi a same ich imperia nie przypominają tego z starej trylogii gdzie można było mimo wszystko jakoś dobrze żyć, każdy był zniewolony a światy każdego lorda Sith-ów przypominały dyktaturę.

Historia przedstawia samotną Jedi która utknęła w przestrzeni Sith-ów po nieudanej misji i co najbardziej podobało mi się to brak głównego wątku, jakiś tam mimo wszystko jest ale nie wiemy ogólnie co się będzie działo ani gdzie. Wszystko dzieje się na bieżąco i diametralnie zmienia.

Jest to jedna z lepszych książek z tego uniwersum jakie czytałem ;)

Bartłomiej Zuławnik | 2013-01-27
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Książka jest całkiem dobra. Wspomniane są wydarzenia, które doprowadziły do tego, że panna Holt znalazła się np. w Daimanacie, ale wydarzenia, które do tego doprowadziły są pewnie opisane w komiksie, z którym się zapoznam za jakiś czas. Co do bohaterów to polubiłem Brygadę Rushera, Narska i Tan. Ciekawymi postaciami są też Arkadia, Daiman, Saaj, Villia i Odion. Co do "królestw", autor nieźle opisał zarówno planety jak i życie mieszkańców pod panowaniem "władców".

RabeS | 2015-03-09

Bardzo słaba książka. Czytało się ją bardzo opornie i ociężale. Historia wyjątkowo nie porywająca. Osobiście nie polecam.

Thimburd | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Książka osadzona jest w drugiej połowie Mrocznego Wieku Republiki, oraz prawie pod koniec Nowych Wojen Sithów, kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami z Trylogii Bane'a.

Upadek Galaktyki jest pokazany w tej książce w fantastyczny sposób, nie tylko poprzez wyjaśnienie ogólnej sytuacji i przedstawienie konkretnych przykładów małych totalitarnych księstw Sithów oraz upadającej Republiki, ale również poprzez ciężki, mroczny i oderwany od Światów Jądra klimat.

Na początku poznajemy dwójkę rywalizujących między sobą braci, Odiona - stylizującego się na boga śmierci - i Daimana, któremu wydaje się, że jest stwórcą wszechświata. System polityczny w Daimanacie przypomina Orwellowski totalitarny świat, pełen smutnych ludzi, wszechobecnej kontroli oraz kultu jednostki, Daiman bowiem stylizuje się na boga, obdarowując swoich poddanych licznymi konstrukcjami przedstawiającymi "stwórcę". Dochodzi tam również do wielu komicznych sytuacji, jak na przykład zmienienie niektórych liter alfabetu na...

Bandziorno | 2013-10-28
Przeczytana: 27 października 2013

Średnio udana próba przeniesienia postaci z komiksu do powieści. Fabuła składa się z trzech historii połączonych grupą bohaterów. Język powieści jest jej najsłabszym elementem, kreacje postaci są całkiem dobre. Książka momentami jest nudna.

InnerSpirit | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 2014 rok

3 opowiadania o przygodach Jedi w świecie/planetach Sithów.
Pierwsze opowiadanie jest najlepsze i najoryginalniejsze.
Dwa pozostałe to typowe heroic fantasy w świecie star wars.

Cad_Bane | 2011-07-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest całkiem dobra. Wspomniane są wydarzenia, które doprowadziły do tego, że panna Holt znalazła się np. w Daimanacie, ale wydarzenia, które do tego doprowadziły są pewnie opisane w komiksie, z którym się zapoznam za jakiś czas. Co do bohaterów to polubiłem Brygadę Rushera, Narska i Tan. Kerra jakoś taka mało kontaktowa, skupiona na misjach, rzadko żartująca (wiem, że straciła mistrza i towarzyszy, ale mogłaby być przystępniejsza). Humor w powieści wprowadzają głównie Beadle i wspomniana Tan. Ciekawymi postaciami są też Arkadia, Daiman, Saaj, Villia i Odion. Co do "królestw", autor nieźle opisał zarówno planety jak i życie mieszkańców pod panowaniem "władców". Szkoda, że są tylko trzy. Najciekawszy jest Arkadianat i jego "królowa" oraz jej intrygi.Mamy też rasy, które nieczęsto się spotyka w powieściach SW: Krevaakian i Celegian.
Ogólnie warto się zapoznać z tą książką osadzoną w czasach przed Darthem Bane.

Łukasz | 2013-05-19
Przeczytana: 18 maja 2013

Książka bardzo nierówna i przynajmniej mnie porwała. Postać Kerry Hold jest mocno denerwująca, a czasami wręcz infantylna.
Jednak w ostatecznym rozrachunku da się przeczytać ze względu na końcówkę.

NeO3145 | 2013-09-01

Bardzo dobra książka , do polecenia każdemu fanowi gwiezdych wojen

Ćwiek