Darth Plagueis

Wydawnictwo: Amber
Darth Plagueis
star wars, gwiezdne wojny
Nomi

Legendarna powieść, która stała się słynna wśród fanów Gwiezdnych Wojen na kilka lat przed oryginalnym wydaniem w 2012 roku. Darth Plagueis był najpotężniejszym Lordem Sithów, jaki kiedykolwiek żył. Lecz czy był jedynym, który tak naprawdę nigdy nie umarł? Jedyną rzeczą, jakiej pragnie Darth Plagueis, jest władza absolutna, a jedyną rzeczą, jakiej się obawia – jej utrata. Jako uczeń zgadza...

Darth Plagueis był najpotężniejszym Lordem Sithów, jaki kiedykolwiek żył.
Lecz czy był jedynym, który tak naprawdę nigdy nie umarł?
Jedyną rzeczą, jakiej pragnie Darth Plagueis, jest władza absolutna, a jedyną rzeczą, jakiej się obawia – jej utrata. Jako uczeń zgadza się podążać wyboistą ścieżką nauk Sithów, a kiedy nadejdzie właściwy czas, obali swojego Mistrza… i poprzysięgnie sobie, że jego nigdy nie spotka podobny los – bo jako jedyny adept Ciemnej Strony Mocy poznał tajemnicę władzy ostatecznej… władzy nad życiem i śmiercią.
Darth Sidious, uczeń Plagueisa, pod okiem swojego Mistrza potajemnie zgłębia nauki Sithów, a oficjalnie pnie się po szczeblach władzy – najpierw jako senator, potem jako Kanclerz, by ostatecznie obwołać się Imperatorem galaktyki.
Dwaj Sithowie: Darth Plagueis i Darth Sidious – Mistrz i uczeń – zamierzają podbić galaktykę i unicestwić Zakon Jedi. Czy jednak zdołają wyzwolić się z okowów bezwzględnych tradycji Sithów? A może pragnienie władzy i marzenie o życiu wiecznym doprowadzą ich do zagłady?

źródło opisu: Amber, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Marcin | 2019-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 22 marca 2019

Bardzo ciekawa historia. Rzuca światło na nie znane dotąd wydarzenia. Dowiedziałem sie jal doszło do sytuacji opwiedzianych np w epizodzie IV.

Nesseus | 2019-03-08
Przeczytana: 07 marca 2019

Po kilku latach przeczytałem tę książkę ponownie z wielką przyjemnością i ciekawością gdyż, taka długa przerwa sprawiła, że pamiętałem jedynie kluczową akcję, w której młody Palpatine odcina się od dotychczasowego życia dla wyższego celu - dążenia do władzy nad galaktyką.
Wraz z przeczytaniem ostatniej strony zdałem sobie sprawę, że za pierwszym razem nie zrobiła ona na mnie, aż takiego dobrego wrażenia, być może nawet uważałem ją za nudną,
widocznie musiałem dojrzeć do tej książki, aby w pełni docenić jej walory.

Przedstawiona fabuła dobrze wprowadza do wydarzeń mających miejsce w “Mrocznym Widmie”, tłumaczy genezę konfliktu Federacji Handlowej z Republiką i wielu innych mających dopiero nadejść, w tym przykładowo zamówienie klonów, wojna domowa, odejście Hrabiego Dooku z Zakonu itd.

Zapewne słyszeliście o tragedii Dartha Plagueisa Mądrego …
Tytułowy bohater jest ciekawy zarówno pod względem jego talentu do manipulacji midichlorianami jak i tym, że jest z rasy Muunów. Z rasą...

Robert | 2019-02-21
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Liczyłem na większy wątek o 'Najpotężniejszym z Sithów' jak mówi tekst z tyłu książki, niestety jednak było tego mało oraz jeszcze mniej wątku poszukiwania nieśmiertelności. Coś tam zostało smyrnięte, ale tylko tyle. W większości książka skupia się na relacjach Plagueis - Palpatine oraz pokazuje kulisy dochodzenia tego drugiego do władzy w Senacie.

Więcej znajdziecie na kanale PasjoNerdy: https://youtu.be/RL8DJI582QQ

maclis | 2018-08-01
Przeczytana: styczeń 2016

W uniwersum Star Wars jest wiele książek opisujących wydarzenia z przed filmów, lub dziejących się po szóstej części. Oczywiście mówię tu o starym kanonie sprzed ukazania się części siódmej. Darth Plagueis zaczyna się kilkadziesiąt lat przed Mrocznym Widmem, a jego akcja obejmuje bardzo długi okres czasu. Jest to poniekąd taki prequel pierwszej części filmu jak i całej Nowej Trylogii. Bohaterami powieści są dwie niesamowite postaci Plagueis i Sidious. Ta książka opowiada o początkach ich kariery jak i o tym jak doprowadzili Sithów do takiej potęgi. Każdy z nich uzyskał swoją pozycję nie dzięki potężnej mocy czy posługiwaniem się miecza świetlnego, co sprawia, że postaci te są bardzo ciekawe. Sidious jak wiemy z filmów bardzo dobrze radził sobie w polityce, co doprowadziło ostatecznie do upadku Jedi i powstania Imperium . Ale bez Plagueisa nigdy by tego nie osiągnął. Jego mistrz w jeszcze inny sposób umocnił potęgę Sithów. W jaki? To już dowiecie się czytając tę powieść. To właśnie...

RafałModrzejewski | 2018-04-19
Przeczytana: 2013 rok

Najlepsza książka z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Piotr | 2018-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zawiodłem się na tej książce i jednocześnie milo zaskoczyłem. Po mrocznym Lordzie sithów spodziewałem się więcej, jego plany i intrygi były ciekawe, ale zdaje się bez sidusa nie osiągnąłby tak wiele. Genialne wpasowana akcja w wydarzenia znane z innych książek i filmów. No kurczę on tam był w cieniu za plecami swojego ucznia, i innych „przyjaciół”. Nie podobało mi się jednak jak ten wielki lord sithow się dał zaskoczyć. A moment w którym umiera , no rozumiem ze musiał umrzeć by wpasować się do uniwersum, ale tak po prostu bez żadnej obronny.
Jednak książka czyta się właściwie sama, a przygody sithów są ciekawsze niż jedi i ich nudne biadolenie o równowadze i wyrzeczeniach. Szkoda ze sięgnąłem po te książkę tak późno. Choć z drugiej strony jest tam mnóstwo nawiążąń do innych książek. Co bardzo uprzyjemni czytanie

Kain | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Bardzo mi się podobało. Świetnie się wpasowuje w Mroczne Widmo i wiele wyjaśnia.
Jest to przykład książki, w której okazuje się, że strona sithów bywa ciekawsza ;)

IThorne | 2017-04-26
Przeczytana: 09 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy mozna napisac ksiazke bez durnot w stylu "mysliwiec niszczy pancernik"? Da sie! I to w uniwersum SW. Doskonala ksiazka, pokazujaca dlaczego Stara Republika zlozyla sie jak domek z kart. Swiat brudnej polityki, korupcji i knucia Sithow.

Polecam kazdemu.

Bartek B | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Książka, którą koniecznie trzeba przeczytać po obejrzeniu pierwszej części drugiej trylogii ("Mroczne Widmo"). Wydarzenia z książki doskonale uzupełniają te z filmu. Widz od razu ma szersze spojrzenie na wszystkie poruszane wątki.
Podczas czytania czułem, że książka właściwie powinna nosić tytuł "Darth Sidious", bo to na nim w większości skupiona była moja uwaga. Postać tytułowa była trochę... zaniedbana, szczególnie jeśli spodziewamy się historii życia postaci tak potężnej i znaczącej jak Darth Plagueis. No i geneza młodego Skywalkera była co najmniej rozczarowująca. Niemniej jednak książka jest bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu i co najważniejsze, wnosząca ogrom informacji do uniwersuum.

Oliwan | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Bardzo dobra książka jeśli oceniać ją tylko przez pryzmat tego co wnosi do uniwersum GW. Akcja dzieje się bezpośrednio przed filmową sagą, a to co przedstawia rzuca nowe światło na wydarzenia znane z filmów. Dzięki niej możemy zrozumieć jak gęstą sieć spisków upletli Sithowie w celu zniszczenia zakonu Jedi.
Niestety, największą wadą książki jest styl, który jest często męczący, a lektura dłuży się. Nieraz czytelnik zasypywany jest politycznymi elaboratami, co nie byłoby w sobie złe, gdyby było zrobione trochę umiejętniej.
Mimo tych wad uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Gwiezdnych Wojen.