Darth Plagueis

Wydawnictwo: Amber
Darth Plagueis
star wars, gwiezdne wojny
Nomi

Legendarna powieść, która stała się słynna wśród fanów Gwiezdnych Wojen na kilka lat przed oryginalnym wydaniem w 2012 roku. Darth Plagueis był najpotężniejszym Lordem Sithów, jaki kiedykolwiek żył. Lecz czy był jedynym, który tak naprawdę nigdy nie umarł? Jedyną rzeczą, jakiej pragnie Darth Plagueis, jest władza absolutna, a jedyną rzeczą, jakiej się obawia – jej utrata. Jako uczeń zgadza...

Darth Plagueis był najpotężniejszym Lordem Sithów, jaki kiedykolwiek żył.
Lecz czy był jedynym, który tak naprawdę nigdy nie umarł?
Jedyną rzeczą, jakiej pragnie Darth Plagueis, jest władza absolutna, a jedyną rzeczą, jakiej się obawia – jej utrata. Jako uczeń zgadza się podążać wyboistą ścieżką nauk Sithów, a kiedy nadejdzie właściwy czas, obali swojego Mistrza… i poprzysięgnie sobie, że jego nigdy nie spotka podobny los – bo jako jedyny adept Ciemnej Strony Mocy poznał tajemnicę władzy ostatecznej… władzy nad życiem i śmiercią.
Darth Sidious, uczeń Plagueisa, pod okiem swojego Mistrza potajemnie zgłębia nauki Sithów, a oficjalnie pnie się po szczeblach władzy – najpierw jako senator, potem jako Kanclerz, by ostatecznie obwołać się Imperatorem galaktyki.
Dwaj Sithowie: Darth Plagueis i Darth Sidious – Mistrz i uczeń – zamierzają podbić galaktykę i unicestwić Zakon Jedi. Czy jednak zdołają wyzwolić się z okowów bezwzględnych tradycji Sithów? A może pragnienie władzy i marzenie o życiu wiecznym doprowadzą ich do zagłady?

źródło opisu: Amber, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Thimburd | 2013-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Fantastyczne uzupełnienie uniwersum Star Wars.

Już nigdy Mroczne Widmo nie będzie oglądało się tak samo, podobnie z pozostałymi Epizodami. Jest to książka takiego formatu, że wstrząsa światem Gwiezdnych Wojen i wyjaśnia machinacje mające na celu doprowadzenie do wydarzeń z filmów, będący podstawami Star Wars.

Książka ma całą masę zalet, wśród których na pewno warto wspomnieć chociażby niesamowitą liczbę nawiązań do EU. Przewijają się tutaj postaci i wydarzenia znane z innych książek i komiksów, dziejących się w tym okresie historycznym, ale również tych wcześniejszych (głównie do antycznych Sithów). Oprócz tego jest ciekawie i dobrze napisana, podzielona na przemyślane akty i z każdą kolejną stroną coraz bardziej wciąga i zaskakuje.

Darth Plagueis okazuje się postacią jeszcze ciekawszą i jeszcze ważniejszą niż sądziłem. Jego poglądy to również ciekawa nowinka, szczególnie zaskakuje podejście do Zasady Dwóch. Relacje i rozmowy z Sidiousem są fantastyczne, naprawdę kupa dobrych...

Karaś | 2013-08-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Kilka dni temu skończyłem czytać i chciałem wstrzymać się z komentarzem, aż opadną emocje. Opadły a ja nadal czuję to samo.

Ale od początku. Cokolwiek nie powiedzieć o Gwiezdnych Wojnach, wszak wielu z nas kocha to uniwersum, to nie ukrywajmy - większość pozycji książkowych wypada gdzieś między słaba a przeciętna i czytamy je głównie dla fabuły, by dowiedzieć się, co spotka bohaterów uniwersum albo dla przyjemności obcowania z nimi. Przeczytaliśmy, myślimy "no spoko", odkładamy na półkę by po dwóch-trzech latach nie pamiętać nic poza imieniem głównego bohatera, czasem jakiegoś wątku jeśli był wyjątkowo durny (jak łuskowaty ołtarz będący przejściem do innego wymiaru). Co więcej, fabuła jest często budowana "na piramidę" - na początku sporo wątków, zwężających się ku końcowi, by po 300 stronach nastąpił moment kulminacyjny na ostatnich trzydziestu. Tak jest często, tak jest prawie zawsze, nawet się już przyzwyczaiłem.

Darth Plagueis to dzieło kompletne. Fabuła nie rozwleka się na...

Piotrek | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

O tak. Zaginione ogniwo w serii Gwiezdnych Wojen. Dzięki panu Jamesowi Luceno mamy gratkę uzupełnić wiedzę na temat Sithów i ich niecnych planów. A dodam, że w głównym nurcie parudziesięciu książek Gwiezdnych Wojen, które tworzą podstawową oś fabuły, nie znajdziemy "Darth'a Plagueis'a". Dzięki tej książce w końcu dowiemy się jak senator Palpatine stał się Darthem Sidiousem i skąd wziął się Darth Maul.

Ci co jedynie obejrzeli sagę Georga Lucasa powinni sięgnąć po tą książkę. Fani Zakonu Sithów i Lorda Bane'a będą wniebowzięci. Po raz pierwszy w książkach o Gwiezdnych Wojnach zostanie złamana "Zasada Dwóch" - istnienia jedynie jednego mistrza i jednego ucznia. Jakie są tego konsekwencje? Przeczytajcie koniecznie.

Ithilnar | 2014-07-09

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...

… żył pewien Muun znany wszystkim pod imieniem Hego Damask. Hego stał na czele potężnej firmy Damask Holdings, miał wpływy w InterGalaktycznym Klanie Bankowym i w Senacie, a także prowadził liczne interesy z różnymi organizacjami.

W tym samym czasie na planecie Naboo dorastał chłopiec targany ogromnymi ambicjami, których nie podzielał jego ojciec. Bezimienny młodzieniec (bezimienny z wyboru, bo w ten sposób pragnął okazać swój bunt przeciwko tradycji) pochodził z szanowanego rodu Palpatine i był niezwykle inteligentny. Śmiało patrzył w przyszłość i widział w niej siebie wspinającego się po najwyższych szczeblach władzy.

Drogi obu bohaterów musiały się przeciąć, bo taka była wola Mocy. W ten sposób powstało silne przymierze, które miało zmienić oblicze Galaktyki. Obaj przybrali imiona odzwierciedlające ich życiową filozofię: Darth Plagueis i Darth Sidious.

Zasada Dwóch

Każdy, kto oglądał Nową Trylogię, na pewno niejednokrotnie...

Wagand | 2014-02-06

Książek z uniwersum Gwiezdnych Wojen przeczytałem wiele, ale było to wiele lat temu, kiedy na ekrany kin wchodziła nowa trylogia. Postanowiłem jednak w roku 2014 powrócić do mojego ukochanego świata i stwierdziłem, że Darth Plagueis będzie najlepszym wyborem. Na szczęście się nie myliłem. Książka ta ma wiele zalet, wśród których można wymienić przede wszystkim wiele nawiązań do różnych wydarzeń z Expanded Universe oraz filmów(pozycja obowiązkowa do Mrocznego Widma!). Postacie są fantastycznie zarysowane, widać różnice w charakterach bohaterów. Jedynym mankamentem było znużenie, które krótkimi momentami łapało mnie podczas lektury, jednak jako całość powieść jest naprawdę świetna. Wiele osób powinno zainteresować też to, że całość jest opowiedziana z punktu widzenia Sithów, a wiele takich książek w świecie Gwiezdnych Wojen nie ma (głównie trylogia Bane'a).

Koniec końców, książkę mogę z czystym sumieniem polecić niemal każdemu. Niemal, ponieważ do jej pełnego zrozumienia oraz...

Kalegar | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Pozycja obowiązkowa dla fanów GW, ale nie koniecznie dla przeciętnego czytelnika SF czy fantastyki.

Książka niezmiernie ciekawa dla osób zainteresowanych Sithami i ich marszem po władzę. Sporo dowiadujemy się o tym jak działa Moc oraz o tym jak doszło do wydarzeń z adaptacji filmowych. Charakterystyka dwóch głównych postaci - Datha Plagueisa i Sdiousa - jest na prawdę rewelacyjne.

To co w książce jest ciężkie to styl. Puki dzieje się wartka akcja wszystko jest w porządku, ale poza tymi momentami lektura staje się nużąca. Autor rzuca nazwami gatunków planet, nazwami firm i korporacji, wydarzeniami z historii, jednocześnie zakładając, że czytelnik je dobrze zna. Czasami w jednym zdaniu potrafiło paść 5 nazw różnych gatunków. Fanom to pewnie nie przeszkadza, ale ja przeczytałem dopiero 7 książek z uniwersum GW i musiałem czytać z otwartą Wookieepedia.

Przemysław | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Po zakończeniu tej książki nabrałem większej ochoty na poczytanie czegoś o Sithach ;)

kserkses | 2016-03-10
Przeczytana: 04 marca 2016

No niby fajnie... I tak ładnie opisane :P i w ogóle... Ale chyba nie podoba mi się aspekt rozległych opisów "planotwórczych" czyli co ostatnio nam się zmieniło w galaktyce po tym jak przeskoczyliśmy :P w porównaniu do ilości konkretnych wydarzeń z życia bohaterów xD.

No poza tym to Star Wars xD czego by jeszcze chcieć więcej!

Moogwai89 | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Gwiezdnych Wojen. Wymaga co prawda dobrej znajomości filmów i książek, aczkolwiek nie jest to aż tak ważne w kontekście tego, że nie przedstawia ona już kanonicznej wersji historii Dartha Plagueisa.
Powieść podzielona jest na 3 okresy, w których poznajemy różne oblicza Mrocznego Lorda Sithów. W pierwszym widzimy jego szkolenie, w drugim obserwujemy go jako nauczyciela i mistrza dla Dartha Sidiousa, a trzeci jest bezpośrednim wprowadzeniem do Mrocznego Widma.
Mniej więcej od połowy książki akcję obserwujemy z perspektywy Sidiousa. Widzimy jak ta dwójka, poprzez korupcję i intrygi, jest w stanie wstrząsnąć posadami Republiki i samym Zakonem Jedi. Nie sposób tu uniknąć analogii do "Maski Kłamstw", przy czym tutaj praktycznie nie ma żadnej akcji. Jeśli ktoś lubi pościgi, strzelaniny, pościgi itp. to ta książka nie jest dla niego. Fabuła nie jest tu zbytnio wyszukana i dosyć powoli się zawiązuje, ale trudno mieć o to pretensje. Wszak ciężko o...

Artem | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 23 lutego 2017

Wow nie spodziewałem się, że książka będzie aż tak dobra, zwłaszcza po świetnej trylogii "Darth Bane". Między Darth Plagues a Bane jest wiele lat różnicy ale książka w dużym stopniu nawiązuje do wydarzeń z niej, ale nie tylko. Ogólnie jest tam masa nawiązań do wielu książek, komiksów a nawet gier z uniwersum, dlatego nie polecam jej komuś kto by chciał tak po prostu ją przeczytać a nie jest fanem gwiezdnych wojen lub chciałby zacząć przygodę z tym tytułem.
Książka tłumaczy i uzupełnia wiele wątków z mrocznego widma dotyczących życia Palpatina i wydarzeń w galaktyce, spotkamy znanych nam bohaterów jak Kenobi, hrabia Dooku i wielu innych. Nie ma tu specjalnie akcji a nastawienie jest głównie na politykę i spiski a mimo to nie jest nudna i wciąga.
Na mój gust za dużo było postaci i przez to ciężko było wszystko ogarnąć, zwłaszcza że posiadają oni dość wymyślne imiona. Ale mimo wszystko jest to genialna książka która wypełnia luki fabularne i rozwija pewne wydarzenia z filmów/książek...