Knight Errant

2011-01-25
2011-01-25
978-0-345-52264-1
star wars gwiezdne wojny

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, wydarzyło się coś niepotrzebnego i bez znaczenia. Choć była jakaś tam satysfakcja z przedstawienia społeczeństwa starożytnych Sithów.

Do tej książki idealnie pasuje wprowadzenie „… w odległej galaktyce” bo właśnie tam dzieje się cała historia. Głęboko w galaktyce opanowanej przez Sithy. Co więcej mamy tutaj nie jednego a kilku Lordów, walczących między sobą. Naszym bohaterem jest samotna Jedi – Kerra Holt, która sama jedna stawia opór Lordom Sithów na ich planetach. Każdy z jej przeciwników jest Mrocznym Lordem starającym się pokonać swoich przeciwników. Sa To między innymi: Lord Daiman, Lord Odion, rodzeństwo Quillan i Dromika a także władczyni lodowej krainy Arkadia. Wszyscy oni dążą do zdobycia terenów przeciwnika i jego zniszczenia. Jedynie nasza dzielna bohaterka stara się uratować mieszkańców światów przez nich zamieszkanych. Razem z generałem najemników Rusher i uciekinierami rusza przez galaktyki Sithów chcąc dostać się do Republiki aby dać tych biednym niewolnikom upragnioną wolność. Książka raczej dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Strasznie mnie ta książka zmęczyła. Nie wiem czy to kwestia oryginału czy tłumaczenia, ale pokonywanie kolejnych stron było momentami bardzo dużym wysiłkiem.
Książka jest nawiązaniem do serii komiksów pod tym samym tytułem, które przedstawiają losy samotnej Jedi - Kerry Holt. Akcja książki odbywa się pomiędzy pierwszym, a drugim tomem komiksu i jest podzielona na trzy części, które de facto są osobnymi opowiadaniami połączonymi ze sobą wspólnymi postaciami i stanowiącymi pewną ciągłość.
Taka konstrukcja sprawia, że pierwsza kulminacja wydarzeń zaczyna się w okolicy 1/4 książki. Sprawia to, że nie mamy czasu dobrze poznać postaci, zgłębić świata i dochodzimy do finiszu na samym starcie. I tak trzy razy.
Negatywnym tego skutkiem jest to, że nie łapiemy żadnej więzi z postaciami, wydają się nam bardzo płaskie, a ich decyzje podejmowane bez głębszego kontekstu. To chyba największy problem książki, ponieważ ostatecznie los postaci nie wywołuje w nas żadnych emocji, a one same są po prostu nieciekawe.
Drugim problem jest budowa tej książki jako trzech opowiadań. Dużo lepiej by było, gdybyśmy dostali jedną solidną, niż trzy gnające opowieści zbudowane według tego samego schematu (wyląduj, poznaj dziwactwa danego świata, postrzelaj/wysadź, odleć). W praktyce trzy razy czytamy to samo, a rozwiązanie każdej z nich nie jest satysfakcjonujące.
Dodatkowo same opowiadania są względem siebie nierówne, a autor pewnymi pomysłami utrudnia odbiór czytelnikowi. Szczególnie, to odczuwałem podczas pierwszej części, gdzie wprowadzonych zostało bardzo dużo nieistotnych postaci, które przewijały się tylko na chwilę, jedynie po to, by autor mógł popisać się znajomością kolejnej rasy z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Miałem wręcz wrażenie, że autor postawił sobie za zadanie wprowadzenie ich rekordowej liczby, zamiast skupić się na głównych postaciach.
Te jak wspomniałem, nie wywołują emocji, co szczególnie problematyczne jest w przypadku głównej bohaterki, która powinna spinać książkę, a tak naprawdę trochę irytuje.
Z pozytywów można wyróżnić to, że spotykamy się z trzema różnymi światami i choć mechanizmy, które nimi rządzą są dość infantylne, to jest to interesujące. Ciekawe są też niektóre dialogi, szczególnie z udziałem Rushera. Momentami (choć ta postać też jest nierówna) wybijają się znacząco ponad poziom samej książki.
Podsumowując: jeśli ktoś nie jest fanem komiksów z Kerrą Holt, to przebrnięcie przez tę książkę może być dla niego wyzwaniem.

Czuć, że książka inspirowana komiksem. Dostajemy 3 opowiadania fabularnie następujące bezpośrednio po sobie. I całkowicie szczerze, tak jak kocham Star Wars, tak ta książka mnie... męczyła. Czytając nie miałem wewnętrznego hype'u na przewrócenie strony. Ot, książka dla fana SW, która nie zapada w pamięć. I specjalnie dodaję, że dla fana, ponieważ nie znając kontekstu "historycznego" galaktyki można się łatwo zgubić.

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce… a konkretnie 1032 lata przed bitwą o Yavin (dla nieznających uniwersum – przedstawia to film „Nowa nadzieja”),na obrzeżach imperium Sithów zapanował chaos. Gdy zabrało imperatora (ale nie tego „Imperatora”),jego państwo podzieliło się setki zaciekle się zwalczających części. Republika uznała to za sukces i zakończyła działania. Ale jeden Jedi nadal prowadził walkę…
Niestety, była to Kerra Holt – postać nieciekawa, przewidywalna i irytująca. Dawno nie spotkałem powieści, w której tak nie lubiłbym głównego protagonisty! Jej pewność siebie, arogancja i upór sprawiały, że nie mogłem doczekać się wątków pobocznych i niezwykle było mi żal brygadiera Rushera, który musiał się z nią męczyć przez całą książkę. JA na szczęście, męczyłem się mało. Może i bohaterka jest nieciekawa, ale sama powieść już jest. W dużej mierze to zasługa Rushera i jego kompanii najemników, ale przede wszystkim – samej przestrzeni Sithów, która jest fascynującym miejscem. W żadnej powieści nie próbowano jej przedstawić z perspektywy zwykłego obywatela, podczas gdy tutaj poznajemy ją w czterech różnych, chociaż jednakowo szalonych odsłonach. Wrażenie niepewności potęgują ciągłe zwroty akcji, co doskonale pasuje do adeptów Ciemnej Strony.
Reasumując, nie jest to najlepsza powieść w uniwersum i zdecydowanie nie należy od niej zaczynać poznawania świata Gwiezdnych Wojen. Jest jednak na tyle dobra, że wszyscy, którym spodobał się „Revan” i kolejne części cyklu „Stara Republika”, powinni po nią sięgnąć.

Przyzwoita książka z uniwersum Gwiezdnych Wojen z nie aż tak nużącą fabułą jak to czasami m miejsce :) Historia kolejny raz opiera się w głównej mierze na walce między Sithami, za granicami znanego Republice układu, gdzie Sithowie mają swój przyczółek.

Czytało się w miarę szybko. Dla czytających książki z uniwersum Star Wars mogę polecić do przeczytania jeśli nie mają w kolejce nic ciekawego ;)

W sumie to jedna z wielu książek, niczym specjalnym nie mogę jej wyróżnić

W sumie to jedna z wielu książek, niczym specjalnym nie mogę jej wyróżnić

Powieść współtworzona wraz z serią komiksów wykuwa bardzo ciekawy okres w historii uniwersum Star Wars. Republika przegrywa wojnę z kolejnym Imperium Sithów, kurczy się i pada ofiarą zarazy odcinając się od reszty galaktyki. Następnie nadchodzą całe wieki granicznych utarczek i wewnętrznych wojen pośród Sithów, z których to każdy kolejny wydaje się jeszcze bardziej opętany władzą i szalony, co prowadzi do swego rodzaju mrocznych wieków. Siłą książki jest właśnie ten "set-up" gdzie tytułowy albo raczej tytułowa błędna rycerz próbuje działać na terytoriach poszczególnych Lordów Sith. Każdy antagonista ma odmienne podejście co do Mocy, doktryny, władzy, a nawet własnej świadomości. To czego brakuje w tym tytule to pogłębiona sylwetka historii głównej bohaterki. Można to jednak zrzucić na karb współistnienia z serią komiksową.

Trochę nudna książka i bez wciągnięcia na stałe.

Trochę nudna książka i bez wciągnięcia na stałe.

Sama postać jest nieciekawa,ale ciekawe jest to,co się dzieje wokół niej.ta książka sprawia,że chciałbym sięgnąć po komiksy,na których bazowana jest książka.

• Gwiezdne Wojny
  • Star Wars Legendy