Bezpośredni kontakt

Tłumaczenie: Andrzej Syrzycki
Cykl: Gwiezdne Wojny: Komandosi Republiki (tom 1) | Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Hard Contact

Trwają Wojny Klonów. Celem komandosów Republiki jest tajny ośrodek naukowy na Qiilurze. Hoduje się tam nanowirusy, które mają zabijać wyłacznie żołnierzy-klony. Ale nawet elitarna Drużyna Omega może nie sprostać samobójczej misji. Chyba że znajdzie sojusznika władającego Mocą…

źródło opisu: [Amber, 2006]

Jedna z moich ulubionych książek z uniwersum SW. Zresztą Karen Traviss jest wspaniałą autorką. Kreowane przez nią postaci posiadają niesamowity czar i duszę, że chce się czytać o ich kolejnych przygodach. Doskonale potrafiła opisać to co mogą czuć żołnierze-klony, jak działają, co myślą, czego potrzebują, czego się boją, co kochają, czego im brakuje. Polecam jeżeli lubicie żołnierskie opowieści przy ognisku.

LuPo12 | 2013-07-28
Przeczytana: 2012 rok

Ten tytuł jest o tyle ciekawy że praktycznie w całości traktuje nie o tych słynnych, szlachetnych rycerzach Jedi, ale o klonach. Tak, tak o klonach. Powołanych do życia w hurtowych ilościach coby mogli walczyć w imię wolności, i sprawiedliwości Republiki itepe.
"Bezpośredni kontakt" jest pierwszym tomem 4-częściowej sagi "komandosi Republiki", i czyta się go naprawdę przyjemnie.
Z początku miałem lekkie obawy co do tego czy nie będzie się za bardzo rozwlekać, ale w ostateczności okazały się one bezpodstawne, bo kartki szybko się przerzuca.
Dla fanów lektura obowiązkowa.

Kalegar | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Bardzo dobrze się czytało. Trochę byłem zawiedziony końcówką, ale jak na książkę z EU to na prawdę przyzwoita pozycja.

Moogwai89 | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Dobra książka, która skupia się przede wszystkim na aspekcie survivalowym akcji Drużyny Omega. Ma ona za zadanie zniszczyć kolonie nanowirusa, który zabija wyłącznie żołnierzy-klony oraz pojmać żywcem osobę, która zawiaduje całym tym interesem.
Wreszcie w centrum uwagi dostajemy inne postaci niż Rycerzy Jedi. Dzięki temu opowiadana historia nie nudzi zbyt szybko, co więcej zawiera fajnie opisane relacje pomiędzy samymi klonami. Nie ma tutaj bohaterów drugoplanowych, pomimo że mamy 4 klonów i padawankę. Każda z tych postaci ma swój wątek, który w inteligentny sposób jest poprowadzony i uzupełnia pozostałe historie.
Karen Traviss ma ogromną umiejętność kreowania nietuzinkowych charakterów. Można by pomyśleć, że każdy z klonów będzie zachowywał się podobnie, mówił to samo i myślał to samo. Tymczasem dostajemy postacie, które mają swoje przemyślenia, inspiracje i emocje. Dzięki czemu warstwa emocjonalna książki jest równie ważna co sama akcja. Jest to bodaj pierwszy taki przypadek, z...

Dominik | 2012-08-09

Uwielbiam wszystkie książki z serii 'Komandosi Republiki'. Bardzo zżyłem się z bohaterami, świetne przygody i Wojny Klonów opowiedziane ze strony żołnierzy. Jestem wielkim fanem Karen Traviss. :)

Frania | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Ogolnie zaczelam ta ksiazke czytac przez przypadek ale musze przyznac ze przypadla mi do gustu.Podoba mi sie tresc.Moze zaczne wiecej ksiazek czytac Karen Traviss.

Michał Omelaniuk | 2014-08-09

Książka dla mnie zbyt nudna i nieciekawie napisana. Plusem jest ukazanie wojny widzianej w oczach klonów.

Piotrek | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Książka ciekawa, na pewno z tego względu iż ukazuje inną fabułę niż dotychczasowe części. Tym razem widzimy Gwiezdne Wojny oczami piechura, żołnierza, klona. Akcja jest całkiem dynamiczna, ale autorka przesadziła z "przerywnikami" między wojennymi starciami. Pełno tu niepotrzebnych dialogów, w sumie o niczym. Końcowe wrażenie: dobre, warto przeczytać.

nabeg Michał | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Psychologia klonów - to ciekawy aspekt książki, uświadamiający czytelnika, że klon też człowiek. Skupienie się na osobowości tych "produktów" jest nietuzinkowe i przez to książka wciąga. W filmie nie widać tego człowieczeństwa klonów.

Dreddenoth | 2016-10-14
Przeczytana: 13 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ja zwykle w książkach Star wars moja uwaga skupia się na Jedi, jednak sama Etain mnie nie zainteresowała. Jak to chowa się jak to ucieka… a jednak z biegiem wydarzeń staje się prawdziwym jedi a jej sprzeciwienie się generałowi Zeyowi coś pięknego. Jak każdy pragnęła zostać prawdziwym jedi , wiedziała ze sprzeciwienie się rozkażą skończy się wyrzuceniem z zakonu. Sama siła, przemiana która przemienia tę dziewczynkę w kobietę przyszłego rycerza Jedi.
Komando klonów jest świetne, zaczynając od wspomnień z Geonosis gdzie z powodu złego zarządzania i taktyki wielu komandosów straciło życie. Pięknie jest zarysowana linia odróżniająca żołnierzy od komandosów. Jak to zauważył Niner to było marnotrawstwo potencjału komandosów. Niner,Fi, Atin i Darman bardzo ciekawa grupa wszyscy maja tę samo pule genów a są od siebie tak różni. Podobało mi się gdy zmusili się od nadludzkich wysiłków i udawali że to nic. Gdy często w głowie analizowali co zostawić, albo jakim cudem dał rade dźwigać tyle...