Gwiezdne wojny. Część II: Atak Klonów

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Star Wars Episode II: Attack of the Clones
Nagore

Mija dziesięć lat od blokady Naboo i wydarzeń przedstawionych w Części I. Mroczne widmo. Jedność Republiki jest zagrożona. Frakcja separatystów rośnie w siłę. Mnożą się tajemnicze zamachy. Wielki Kanclerz Palpatine w obawie o życie Padmé Amidali powierza ją opiece Obi-Wana Kenobiego i jego ucznia Anakina Skywalkera. Wykonując niebezpieczne zadanie, rycerze Jedi trafiają na planetę nieistniejącą na żadnej mapie Galaktyki. I odkrywają spisek, który oznacza nastanie ery wojen klonów...

Radosław | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Star Wars
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Nic specjalnego. Jakoś opornie szło mi czytanie.
Książka na podstawie scenariusza. Raczej dla fanów Gwiezdnych Wojen. Chociaż nie wnosi wiele poza tym co było w filmie. Niektóre sceny zostały poszerzone. Niestety tylko te, które i w wersji ekranowej były najsłabsze i najnudniejsze, czyli rozmyślania Anakina o matce i niektóre sceny z nim i Padme.
Tak jak napisałem, książka raczej dla fanów, a przynajmniej dla osób, które oglądały film. Ktoś, kto nie oglądał "Ataku klonów" może mieć problemy z wyobrażeniem sobie opisanego świata, bo tych opisów jest naprawdę niewiele, a jeśli są to mało szczegółowe.
Można przeczytać z braku czegokolwiek innego.

Kalegar | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

W porównaniu z kilkoma poprzednimi książkami, ta jest o wiele lepsza, ale spodziewałem się więcej po autorze, który wymyślił Drizzt'a Do'Urden'a. Terry Brooks wypadł o lepiej przy pisaniu Mrocznego Widma.

Mimo wszystko miło i szybko się czytało.

Proponuję najpierw przeczytać książkę a potem oglądnąć film. W innym przypadku będzie to wyglądać jak przeglądanie scenariusza filmowego z paroma uciętymi scenami. Pomimo to dla fanów lektura obowiązkowa.

yano20 | 2015-03-27

Tom 10 kolekcji Star Wars. Książka opisująca wydarzenia z drugiej części "nowej trylogii". Sposób w jaki napisana jest książka jest całkiem przystępny, na przyzwoitym poziomie, ale mimo to nie czytało mi się dobrze. Prawdopodobnie dlatego, że nie jestem fanem tej "nowej trylogii" - jest tylko jedna słuszna trylogia SW i nie jest to ta nowa ;) Za dużo tu historii miłosnej Anakina i Padme. Za mało hrabiego Dooku - moim zdaniem ta postać jest na tyle interesująca, że powinno się jej poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Na plus - Jango Fett, jedna z ciekawszych postaci uniwersum SW. Ogólnie książka jednorazowego użytku. Tymczasowo zniechęciła mnie do kontynuowania lektury kolekcji Star Wars.

Moogwai89 | 2014-09-27
Przeczytana: 26 września 2014

Bardzo rzetelnie przeniesiona na karty powieści historia Ataku Klonów. Wszelkie niedociągnięcia wynikają z braków w filmie, co przełożyło się bezpośrednio na książkę. Salvatore wykonał kawał dobrej roboty. Czyta się to przyjemnie i bez zbędnych dłużyzn.

Piotrek | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Książka możnaby rzec elementarna w wielotomowej kolekcji książek o GW. Czytało mi się tym lepiej, bo w odróżnieniu od dwóch czy trzech poprzednich tomów, tu jest akcja, a fabuła wręcz galopuje.

red | 2015-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Kolejna część sagi w wersji dla czytających za mną. Trzeba przyznać, że chociaż literacko nie jest to pewniak do Nobla, to wciąga prawie jak wersja filmowa(prawie ze znakiem + czyli nieco bardziej). Czyta się leciutko, z przyjemnością i chęcią na dalszy ciąg. Dla koneserów literatury żadna gratka, dla zwykłego zjadacza książek niezobowiązujący relaks. Jednym słowem, dla każdego coś miłego. Można, ale nie należy się zmuszać. Trzeba polubić. May the Force be with you...

drozynskixyz | 2015-10-13

Powtórzę to co przedmówcy. Nieliczne wątki poszerzone lub opisane oczami innej postaci aniżeli w filmie mógł odnieść wrażenie widz. Jak na książkę podpartą scenariuszem czyta się przyjemnie. Fanatycy GW na pewno znajdą w niej frajdę jak ja. Mieć ją pod ręką, czytać w czasie reklam w TV lub w tramwaju czy autobusie - nadaje się idealnie. Ale ostrzegam że nowinek których nie uświadczy się w filmie jest tyle co kot napłakał.

Taki moment, w którym zaczyna się wielkie pucyjo na skale galaktyczną i początek końca, a Sithowie znowu są jednymi z najważniejszych graczy.
Oczywiście zakulisowo.
Chyba się utrzymała taka reguła, że książki Salvatore'a mają być najlepsze tak jednak jest taka zwyczajnie dobra. Bo wiadomo adaptacja, a Salvatore nie miał wiele do manewrów większych tutaj. I tak się jakby zdaje, że wszystko sobie jest ładnie i początek należyty ale potem jakby narracja sobie jest i schodzi na bok, a końcówka tak dociągnięta na "byle do końca" co moim zdaniem opisanie rozległej Bitwy o Geonosis dodało by smaczku niewątpliwie całości. Bo oprócz kilku scen, których nie było w filmie (ale chyba było w scenach dodatkowych) nie ma zbyt wiele by sięgnąć po tą knigę. Wątek miłosny między Anakinem a Padme jest okej, ale mogło być lepiej. Zuwaszcza jak na to co słyszałem o panie R.A.S.

Dreddenoth | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Jak to jest do przewidzenia książka nie ma w sobie więcej treści niż film. Jednak autor skutecznie wprowadza watki nawet jeśli widziałem je już milion razy na filmie czytało się dobrze, ale walki opisy starć to coś co R.A Salvatore potrafi robić niemal że po mistrzowsku… Tylko dla fanów (choć jeśli widziało się film można sobie te książkę darować)