Błędny Rycerz

Okładka książki Błędny Rycerz
John Jackson Miller Wydawnictwo: Amber Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2011-01-25
Anna Hikiert, Aleksandra Jagiełowicz, Błażej Niedziński
Star Wars błędny rycerz

Czuć, że książka inspirowana komiksem. Dostajemy 3 opowiadania fabularnie następujące bezpośrednio po sobie. I całkowicie szczerze, tak jak kocham Star Wars, tak ta książka mnie... męczyła. Czytając nie miałem wewnętrznego hype'u na przewrócenie strony. Ot, książka dla fana SW, która nie zapada w pamięć. I specjalnie dodaję, że dla fana, ponieważ nie znając kontekstu "historycznego" galaktyki można się łatwo zgubić.

Sama postać jest nieciekawa,ale ciekawe jest to,co się dzieje wokół niej.ta książka sprawia,że chciałbym sięgnąć po komiksy,na których bazowana jest książka.

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce… a konkretnie 1032 lata przed bitwą o Yavin (dla nieznających uniwersum – przedstawia to film „Nowa nadzieja”), na obrzeżach imperium Sithów zapanował chaos. Gdy zabrało imperatora (ale nie tego „Imperatora”), jego państwo podzieliło się setki zaciekle się zwalczających części. Republika uznała to za sukces i zakończyła działania. Ale jeden Jedi nadal prowadził walkę…
Niestety, była to Kerra Holt – postać nieciekawa, przewidywalna i irytująca. Dawno nie spotkałem powieści, w której tak nie lubiłbym głównego protagonisty! Jej pewność siebie, arogancja i upór sprawiały, że nie mogłem doczekać się wątków pobocznych i niezwykle było mi żal brygadiera Rushera, który musiał się z nią męczyć przez całą książkę. JA na szczęście, męczyłem się mało. Może i bohaterka jest nieciekawa, ale sama powieść już jest. W dużej mierze to zasługa Rushera i jego kompanii najemników, ale przede wszystkim – samej przestrzeni Sithów, która jest fascynującym miejscem. W żadnej powieści nie próbowano jej przedstawić z perspektywy zwykłego obywatela, podczas gdy tutaj poznajemy ją w czterech różnych, chociaż jednakowo szalonych odsłonach. Wrażenie niepewności potęgują ciągłe zwroty akcji, co doskonale pasuje do adeptów Ciemnej Strony.
Reasumując, nie jest to najlepsza powieść w uniwersum i zdecydowanie nie należy od niej zaczynać poznawania świata Gwiezdnych Wojen. Jest jednak na tyle dobra, że wszyscy, którym spodobał się „Revan” i kolejne części cyklu „Stara Republika”, powinni po nią sięgnąć.

Przyzwoita książka z uniwersum Gwiezdnych Wojen z nie aż tak nużącą fabułą jak to czasami m miejsce :) Historia kolejny raz opiera się w głównej mierze na walce między Sithami, za granicami znanego Republice układu, gdzie Sithowie mają swój przyczółek.

Czytało się w miarę szybko. Dla czytających książki z uniwersum Star Wars mogę polecić do przeczytania jeśli nie mają w kolejce nic ciekawego ;)

W sumie to jedna z wielu książek, niczym specjalnym nie mogę jej wyróżnić

W sumie to jedna z wielu książek, niczym specjalnym nie mogę jej wyróżnić

Powieść współtworzona wraz z serią komiksów wykuwa bardzo ciekawy okres w historii uniwersum Star Wars. Republika przegrywa wojnę z kolejnym Imperium Sithów, kurczy się i pada ofiarą zarazy odcinając się od reszty galaktyki. Następnie nadchodzą całe wieki granicznych utarczek i wewnętrznych wojen pośród Sithów, z których to każdy kolejny wydaje się jeszcze bardziej opętany władzą i szalony, co prowadzi do swego rodzaju mrocznych wieków. Siłą książki jest właśnie ten "set-up" gdzie tytułowy albo raczej tytułowa błędna rycerz próbuje działać na terytoriach poszczególnych Lordów Sith. Każdy antagonista ma odmienne podejście co do Mocy, doktryny, władzy, a nawet własnej świadomości. To czego brakuje w tym tytule to pogłębiona sylwetka historii głównej bohaterki. Można to jednak zrzucić na karb współistnienia z serią komiksową.

Trochę nudna książka i bez wciągnięcia na stałe.

Trochę nudna książka i bez wciągnięcia na stałe.

Błędny Rycerz to historia osadzona w bardzo ciekawych realiach świata Star Wars. Walka między Sithami o władze nad układami przestrzennymi rodzinne intrygi, zawiść, zazdrość i samotna walcząca z całym tym złem nasza bohaterka, Kerra Holt. Przygody naszej Jedi potrafią wciągnąć i dają do refleksji, czy działania jednostki cokolwiek znaczą? Czy warto walczyć za swoje idee?Przekonajcie się sami.

Książka dobra watra przeczytania

Książka dobra watra przeczytania