Darth Maul. Łowca z mroku

Wydawnictwo: Amber
Darth Maul - Shadow Hunter
Darth, Maul, Łowca, mroku
Tomek Kolenda

Darth Maul – Łowca z mroku autorstwa Michaela Reavesa przedstawia wydarzenia bezpośrednio poprzedzające Mroczne widmo. Fabuła ukazuje pełne nieufności i strachu stosunki między mrocznym Lordem Sith a jego Neimoidiańskimi sojusznikami, a obok tego także smutną codzienność niektórych obywateli uniwersum Gwiezdnych wojen. Lord Sidious powoli wciela w życie swój plan zawładnięcia galaktyką. Z pomocą Federacji Handlowej dokładnie zaplanował akcję napaści na małą planetę Naboo. Wszystko poszłoby zgodnie z jego przewidywaniami, gdyby nie fakt, iż jeden z przywódców Federacji, Neimoidianin Hath Monchar, wpada na lepszy i bardziej dochodowy dla niego pomysł niż współpraca z Sithem. Monchar wykrada plany inwazji i udaje się na Coruscant, gdzie zamierza sprzedać je za godziwą cenę. Neimoidianie, w strachu przed gniewem Mrocznego Lorda, potajemnie wysyłają w pogoń łowcę głów, by sprowadził zdrajcę z powrotem. Nie wiedzą jednak, że Mistrz Ciemnej Strony poznał ich plany i odkrył zdrajcę we własnych szeregach. Wysyła śladem zbiegłego Neimoidianina trenowanego w sekrecie ucznia – Dartha Maula. Podążając tropem Monchara Maul przylatuje na Coruscant. Tam w intrygę dodatkowo zostają wplątani: handlarz informacji Lorn Pavan i jego partner droid I-5, a także dwójka Jedi – padawanka Darsha Assant i jej mistrz Anoon Bondara. Po olbrzymim zamieszaniu Pavan, I-5 i Padawanka Jedi przejmują holocron z danymi o inwazji i uciekają przez dolne poziomy Coruscant przed pościgiem wściekłego Maula. Czeka tam na nich jeszcze jedno, nieprzewidziane niebezpieczeństwo… Olbrzymią zaletą książki jest fabuła. Tak niespodziewanych zwrotów akcji jak w Shadow Hunterze trzeba by długo szukać w innych powieściach z serii Star Wars. Książka nie daje wytchnienia ani na moment i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Tę właśnie atmosferę napięcia i zagrożenia dodatkowo potęguje swoisty czarny humor. Książka pozwala nam poznać brudne i niebezpieczne zakamarki planety Coruscant, pozornie tak monumentalnej i czystej, a w rzeczywistości zimnej, niebezpiecznej i bezwzględnej. Ponadto możemy dowiedzieć się nieco o systemie szkolenia na Rycerzy Jedi. Raeves postarał się o ciekawe opisy myśli bohaterów, szwankują za to trochę opisy otoczenia i dialogi. Mimo to książka jest naprawdę warta polecenia. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj postać głównego bohatera – Dartha Maula, którego umiejętności i zabójcza siła rażenia w końcu przedstawione są w pełnej krasie.

Darth Maul - kultowa postać (tak samo kultowa jak Jar Jar Binks - tylko, że się do tego nikt nie przyznaje) ... no więc tak... Darth Maul wiadomo jak każdy kto wspiera Ciemną Stronę Mocy jest zarąbistym bohaterem każdej książki (o sobie - wiadomo jako Sith musi być narcyzem-egoistą), a dodatkowo tą czyta się jednym tchem. Polecam, bo dużo się tu dzieje, dużo się tu walczy. Bad Boy!

Jedna z najlepszych książek z serii "Star Wars" jaką miałem okazję czytać (a czytałem ich już kilkadziesiąt). Fantastyczna wciągająca fabuła, ciekawi nowi bohaterowie - z krwi i kości - do których ciężko się nie przywiązać (wreszcie można odpocząć od Skywalkera czy Solo), wspaniale prowadzona akcja, świetne dialogi i bardzo dobry styl. Autor włożył w książkę dużo serca, a jedyny zarzut to trochę mało Maula w książce teoretycznie o Maulu, choć perfekcja pozostałych wątków niweluje to uczucie i absolutnie nie wpływa na ocenę.
Dodam jeszcze, że dawno nie miałem ciarek podczas czytania, a ta książka mi je zapewniła. Oprócz tego ciągle szybko bijące serce, ciekawości "co będzie dalej" i poczucie "to było świetne" po przeczytaniu ostatniego słowa.
Polecam wszystkim, nawet nie czytającym na bieżąco książek z tego universum - nie trzeba znać innych pozycji tej serii żeby zrozumieć o co chodzi, a książka kończy się tam gdzie zaczyna film "Mroczne Widmo".

Piotrek | 2012-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Fajna historia, autor ma bardzo dobry i przystępny styl pisania, no i ta dynamiczna akcja. Czyta się jednym tchem. Narazie najlepsza cześć sagi jaką czytałem.

RYAN | 2013-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2013

Po pierwszym epizodzie Gwiezdnych Wojen zostałem pozostawiony z wrażeniem, że Darth Maul jest wyjątkowo nudną postacią. Powieść Michaela Reavesa tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Tytułowy Zabrak (swoją drogą w chwili publikacji tej książki nie określono chyba jeszcze rasy Maula, na co wskazują pewne fragmenty powieści), jest zdecydowanie najsłabszym elementem całości. Przez cały czas nie robi nic ponad chełpienie się swą rzekomą wyższością i kipienie gniewem, kiedy na drodze stają mu kolejne przeszkody.

Całkiem ciekawi za to okazują się pozostali bohaterowie "Łowcy z Mroku". W pierwszej chwili nie żywiłem względem nich żadnych nadziei - ot kolejna partia płaskich i nieciekawych bohaterów, którzy pozostaną zupełnie nieistotni dla całości Expanded Universe - myślałem. O dziwo jednak wraz z kolejnymi przerzucanymi okazali się mieć nieco charakteru i uczuć, a ja nawet się do nich przywiązałem. Ostatecznie doszedłem do konkluzji, że byli całkiem niezłymi przedstawicielami...

Niki MissNerd | 2014-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2014

Po przeczytaniu tego kawałka drewna, jakim była poprzednia powieść z serii, zmiana pióra działa jak balsam. Michael Reaves jest lepszy. Urzekło mnie, że znajomość psychiki ludzkiej połączył ze specyfiką planety i fizjologii Neimoidian, tak że powstały bardzo przekonujące opisy reakcji emocjonalnych, myśli, motywów, a nawet kultury i obyczajów przedstawicieli Federacji Handlowej.

Bohaterowie pozytywni, czyli ci, za którymi do ostatniej literki trzymamy, żeby im się udało to: Darsha, ambitna padawanka, która jeszcze zbyt emocjonalnie podchodzi do tego wszystkiego, ale ma niewątpliwy talent, Lorn, typowy cwaniak, który jednak kryje w sobie bolesną historię oraz I-5, bardzo zabawny i "ludzki" droid. W gruncie rzeczy klasyczny zestaw jak dla powieści przygodowo-fantastycznej.

Tytułowy Darth Maul jest raczej tłem niż figurą, kryje się w cieniu i jedyne co o nim wiemy, to że jest przerażający i rogaty. Diabeł jak malowanie, powiedziała każda osoba, która nie widziała w życiu...

dask | 2013-07-08
Przeczytana: 30 września 2013

Bardzo dobry wstęp do "Mrocznego widma". Zatem czytelniku, jeżeli jeszcze nie oglądałeś ekranizacji pierwszego epizodu to jeszcze się wstrzymaj i przeczytaj "Łowcę z mroku".
Po trylogii Dartha Bane, znów mamy książkę o Ciemnej stronie. W książce spotykamy się z parą Sithów, podtrzymujących spuściznę po Bane i Zannah.

Plany blokady Naboo zawarte w holokronie zostały wykradzione. Maul zostaje wysłany na poszukiwania. Przypadkowo trafia na młodą padawankę jedi i jej mistrza. Starcie jest nieuniknione...

Ghostwriter | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Wcześniej czytałem opinie, że ta książka jest jedną z najlepszych (wg niektórych najlepsza) w świecie Star Wars i że ma zaskakujące zakończenie. Przeczytałem jak dotąd zaledwie cztery książki ze świata SW i jak na razie za najlepsze uważam trzy książeczki tworzące trylogię Dartha Bane'a. Chociaż lubię Maula to ku mojemu rozczarowaniu nie jest on główną postacią. Jak sobie porównam to z psychologią postaci Bane'a zarysowaną przez Karpshyna, to Maul wypada po prostu biednie. Dalej - dialogi są mało dynamiczne. Także teksty o zaskakującym zakończeniu można włożyć między bajki. Znając kolejne filmy możemy się domyślić co spotka poszczególne postaci. Za to za mocną stronę książki uznaję opisy Coruscant, fajny (mroczny) klimat nieznanej z filmów części tej planety i trzymający w napięciu opis ucieczki głównych bohaterów przed Maulem przez podziemia wspomnianego molocha. Generalnie - czyta się bezboleśnie.

Arek Szuflicki | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Niestety ukazuje Maula jako pyszałka i osobę, która na treningu może wszystko.Jednak w realnym życiu nie radzi sobie zbyt dobrze. Wynika to z tego, że lekceważy wrogów oraz nie myśli zbytnio w przód :-( Pozostałe postacie zaś nabierają kolorów.

Nie wszyscy znają serię Star Wars, nie wszyscy muszą ją ubóstwiać. Są jednak tacy, którzy polubili to uniwersum dzięki rozbudowanym postaciom i niezliczonym, pięknym światom. Ja przynależę do drugiej z tych grup. Po obejrzeniu wszystkich filmów, po zakupieniu za grosze powyższej książki, postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę o świecie z Gwiezdnych Wojen i zabrałam się za czytanie o poczynaniach jednego z bardziej charakterystycznych "złych" Sithów - Maulu...

Obeznanym z filmami o wiele łatwiej będzie odnaleźć się w wartkiej akcji, którą już na początku serwuje nam autor. Jednak i ci - nie do końca świadomi tego, co właśnie trzymają w rękach, będą mieli sporą przyjemność z zapoznawania się z lekturą.
Maul jako uczeń tajemniczego Lorda Sidiousa wyrusza w podróż z kolejnym zleceniem. Musi odzyskać skradziony holocron, jednak na jego drodze stają odwieczni wrogowie Sithów - Jedi, którzy za wszelką cenę chcą zniszczyć jego plany.

Zacznę może od bohaterów, których (jak to już w SW) jest...

Bohomaz | 2015-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Bardzo dobrze napisana. Czytając aż czuć obecność ciemnej strony mocy. Dobrze przedstawiony charakter Darth Maula. Brakowało mi tylko jakoś bardziej efektownie wygrywanych przez niego walk. Były trzy przypadki w których liczyłem , że przetnie przeciwnika ostrzem miecza świetlnego, stanie nad nim i beznamiętnie będzie patrzył jak gaśnie w nim życie po czym zarzuci kaptur i zniknie w mroku. Coś w tym stylu było by ciekawsze niż walka kończąca się wybuchem. Ogólnie postacie dobrze wykreowane. Nie jest ich za dużo i każdy ma indywidualny charakter. Jedyna postać moim zdaniem niepotrzebna to Obi Wan Kenobi. Jedank nie popsuło to ogólnego pozytywnego odbioru książki. Gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen a w szczególności tych którzy uważają (tak jak ja )że Darth Maul powinien dostać w filmie dłuższy epizod.
Ps.Moim zdaniem historia opisana w tej książce o wiele lepiej nadawała by się na pierwszy epizod Gwiezdnych Wojen (oczywiście niektóre elementy należało by zmienić, wprowadzić Anakina...