Eld
thriller, krąg, magia
Aithusa

Druga część bestsellerowego thrillera „Krąg” – historii sześciu nastoletnich czarownic z mrocznego miasteczka Engelfors Wybrańcy rozpoczynają drugi rok nauki w liceum. Wakacje upłynęły im na pełnym napięcia oczekiwaniu na kolejny ruch demonów. Lecz teraz ku ich zdziwieniu zagrożenie nadchodzi z najmniej spodziewanej strony. Stopniowo staje się oczywiste, że w Engelfors dzieje się coś bardzo...

Wybrańcy rozpoczynają drugi rok nauki w liceum. Wakacje upłynęły im na pełnym napięcia oczekiwaniu na kolejny ruch demonów. Lecz teraz ku ich zdziwieniu zagrożenie nadchodzi z najmniej spodziewanej strony. Stopniowo staje się oczywiste, że w Engelfors dzieje się coś bardzo złego. Przeszłość splata się z teraźniejszością. Żywi spotykają umarłych. Krąg Wybrańców coraz bardziej się zacieśnia…
Mats Strindberg pisarz, niezależny dziennikarz i popularny felietonista gazety „Aftonbladet”.
Sara Bergmark Elfgren pisarka, blogerka i autorka scenariuszy – tworzy zarówno dla producentów filmowych, jak i telewizyjnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

nadzieja1925 | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Doskonale pamiętam jak piękną lekturą był Krąg, więc gdy spostrzegłam Ogień na półce w bibliotece od razu po niego sięgnęłam. Na początku książka z tymi 700 stronami mogła trochę odstraszyć, ale gdy się ją zacznie, trudno jest się odciągnąć i można by było dodać jeszcze kolejne 700.

Każda z dziewczyn ma inny charakter, inne problemy, innych rodziców... jednak łączy je jedno: są Wybrańcami!
Przed młodymi czarownicami z Engelsfors kolejny rok nauki w liceum. Wydawałoby się, że to nic specjalnego, jednak w mieście dzieje się coś złego i niepokojącego. Zło może uderzyć ponownie.
Czy sekta POZYTYWNEGO ENGELSFORS zniszczy miasto i przybliży nam apokalipsę?
Z jakimi siłami ciemności przyjdzie teraz walczyć Wybrańcom z Kręgu?

Powieść ma w sobie pełno emocji, jeden wspólny wątek i wiele ciekawych wydarzeń, ale nie dorównuje poprzedniej książce.

Ruthless_Woman | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

"Ogień" jest nieco słabszy od "Kręgu". Tyle stron a tak mało akcji.
Końcówka sprawiła, że mam ochotę sięgnąć po ostatni tom. Aczkolwiek muszę odsapnąć od sagi Wybrańców.

agatrzes | 2013-09-03

Nie ukrywam, że „Ogień” był jedną z wyczekiwanych przeze mnie premier tego lata. Podczas lektury „Kręgu" przeżyłam fantastyczną przygodę, która nie tylko pozwoliła mi zanurzyć się w mroku Engelfors, ale dała mi możliwość obcowania z magią i siłami nadprzyrodzonymi. Byłam ciekawa jak potoczą się losy Wybrańców i czy uda im się udźwignąć spoczywające na ich barkach brzemię.

Powieść „Ogień” przenosi czytelnika do Engelfors tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Największą sensacją okazuje się pojawienie w liceum nowego ucznia- Wiktora, którego zachowanie wzbudza niepokój młodych czarownic. Do tego matka Eliasa postanawia zmienić nastawienie do życia mieszkańców i tworzy organizację „Pozytywne Engelfors”, która ma pomóc im w odnalezieniu drogi do szczęścia. Wybrańcy mają świadomość, że demony szykują się do ataku, ale nie jest łatwo walczyć z nieznanym i działającym z ukrycia wrogiem, kiedy trzeba zmagać się z problemami dnia codziennego, Radą depczącą po piętach i bez pomocy...

Kończą się wakacje i Wybrańcy rozpoczynają drugi rok nauki w liceum. Vanessa, Minoo, Linnea, Anna Karin i Ida muszą zmierzyć się ze starymi i nowymi problemami. Czym naprawdę jest ta dziwna organizacja Pozytywne Engelsfors, założona przez matkę Eliasa? I kim są Victor i Aleksander i czy mogą im zagrażać?

Co do poprzedniej części pt. "Krąg" miałam mieszane uczucia. Niby przyjemna, ale nic poza tym. Nawet nie kupiłam kontynuacji, co, jak na mnie, jest bardzo dziwne. Drugi tom po prostu pożyczyłam od koleżanki. I przeżyłam wielki, pozytywny szok.

Największą zaletą są doskonale opisane uczucia i problemy nastolatek. Autorzy doskonale wczuli się w poszczególne dziewczyny i nie szczędzili im wszelkich komplikacji w życiu rodzinnym, miłosnym, szkolnym i magicznym. Taki nawał problemów może się wydarzyć tylko i wyłącznie w życiu nastolatka (przynajmniej mam taką nadzieję). Mats Strandberg i Sara Elfgren świetnie to wyczuli. Dzięki temu wątek szkolny wszedł na wyższy poziom, nie będąc...

kasandra_85 | 2013-08-25
Przeczytana: sierpień 2013

książek: 1943
Harii | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Wystarczyło lepiej zrozumieć dobrze bohaterów, zżyć się z każdym z nich. Dzięki temu "Ogień" stał się książką lepszą od poprzedniej części, a także lekturą dużo bardziej wartościową. Teraz wiem, że to TYLKO, nie AŻ, 700 stron.

fadetoblack | 2013-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2013

Ogień znalazł się w moim ręku przypadkowo. Natrafiłam na niego w bibliotece, choć przeczytanie pierwszej części skandynawskiej serii miałam dopiero w planach. Jako, że w moim mieście, takie nowości jak Ogień, są szybko wypożyczane i właściwie ciężko je dostać, tę pozycję zabrałam ze sobą do domu od razu.

Głównymi bohaterami jest piątka na pozór zwyczajnych nastolatek z małego szwedzkiego miasteczka Engelsfors: Minoo, Linnea, Anna–Karin, Vanessa i Ida. Młode czarownice po ostatnich demonicznych wydarzeniach myślały, że w końcu w mieście zapanuje spokój. Wszystko jednak zmierza w odwrotnym kierunku. Adriana Lopez – dyrektorka zostaje zwolniona ze szkoły, Nicolaus, który zawsze wspierał dziewczyny, nieoczekiwanie wyjeżdża, za to do miasta przyjeżdżają Alexander i Victor – wysłannicy Rady, którzy oskarżają Annę-Karin o nieprzepisowe używanie magii, za które grozi jej potężna w skutkach kara. Jednocześnie nad światem pojawiają się czarne chmury – zbliża się apokalipsa, którą tylko...

Anita | 2014-02-09
assina | 2013-12-24

Uwielbiam książki, w których jest ciągle dużo akcji i tajemniczości. Dzięki temu mogę spekulować na wiele tematów i zastanawiać się nad tym wszystkim. Podoba mi się ta seria, w której, aż wrze od emocji. Autorzy naprawdę w świetny sposób przedstawili świat w Engelsfors, a także Wybrańców. Podoba mi się tutaj także to, że wszystko jest nieprzewidywalne i że każdy jest w niebezpieczeństwie - nawet główny bohater książki. Także fajnym przedstawieniem jest życie każdej z bohaterek, można tutaj zobaczyć jak bardzo każda z nich się od siebie różni, a jednak zostały wybrane na powstrzymanie apokalipsy. Naprawdę rewelacyjny pomysł na książkę. Polecam do sięgnięcia po nią zaraz jak skończycie czytać Krąg ;)

tajus | 2013-11-21
Przeczytana: 02 listopada 2013

Mats Strandberg to pisarz i publicysta. Zadebiutował w 2006 roku powieścią "Jaktsäsong". Sara Bergmark Elfgren pracowała jako scenarzystka filmowa i telewizyjna. Oboje pochodzą ze Szwecji. W 2011 roku razem napisali "Krąg", pierwszą część fantastyczno-młodzieżowej trylogii. Jak sami twierdzą, podczas jej tworzenia inspirowali się i inspirują nadal takimi tytułami, jak "Miasteczko Twin Peaks", "Nie z tego świata" oraz "Buffy - postrach wampirów". Wytwórnia filmowa Filmlance już wykupiła prawa do całej trylogii.

Po "Ogień" sięgnęłam - całkowicie nieświadomie - dokładnie rok po przeczytaniu "Kręgu", czyli pierwszego listopada. Mimo że druga część trylogii o Engelsfors jest obszerniejsza od swej poprzedniczki - ma prawie siedemset stron - wystarczyły mi dwie noce, by poznać jej treść i... popaść w jeszcze większe uwielbienie związane z wyjątkowymi perypetiami nastoletnich bohaterek, Wybrańców, którym przyszło zmierzyć się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami na tle magicznym, z...