Wyzwanie czytelnicze LC

Wyścig śmierci

Wydawnictwo: Wilga
The Scorpio Races
foori

Co roku, na początku listopada na wyspie Thisby odbywa się Wyścig Skorpiona. Jeźdźcy na swoich rumakach, pięknych, ale śmiertelnie groźnych, muszą zrobić wszystko, aby dotrzeć do mety. Stawka jest wysoka – życie lub śmierć. W wyścigu bierze udział dwoje młodych ludzi: on ściga się, żeby wygrać, ona żeby przetrwać.

źródło opisu: Wydawnictwo Wilga, 2012

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

myślnik | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Konie nigdy nie należały do mojego świata.
Podziwiałam je.
Napawały mnie lękiem.
Takie wielkie mocne,ze stalowymi mięśniami pod skórą,z rozwianą grzywą.
Dziwne rżenie przyprawia o dreszcz,i te oczy...oczy,które zdają się widzieć więcej,zaglądać w głąb ciebie...
Wzbudzały we mnie lęk i niepewność krążąc gdzieś na obrzeżach mojej jaźni.

Ta książka wiele zmieniła.
Całe moje podejście i podziw okazały się dość mdłe,jakby za mgłą.
Nie można zachłysnąć się z zachwytu,jeśli się czegoś nie zna.
Nie można czuć,nie czując drgających mięśni pod dłonią.
Nie można.

Nigdy więcej nie przeczytam tej książki i ta świadomość jest dość gorzka w posmaku.
Nie dlatego,że jest do niczego.
Nigdy więcej nie poczuję tego co za pierwszym razem...

Rozczarowanie,że opowieść kluczy w miejscu.

Zadowolenie,że oto dwoje młodych ludzi,powoli z dnia na dzień nabiera do siebie zaufania i nie tylko...

Strach,bo morze i żyjące w nim konie morskie to mieszanka piękna,spokoju i śmierci.

Duma,bo jedna drobna...

Shimik | 2015-04-29

NIE, Nie, nie!!

Nie rozumiem tak wysokiej oceny tej książki! Jak dla mnie nie było w niej niczego ciekawego. Nie dałem rady jej przeczytać do końca, dotrwałem jedynie do 310 strony i miałem już serdecznie dość! Krwiożercze konie no co to ma być!! Według mnie książka może się spodobać jakimś nastolatkom i to by było na tyle! Zdecydowanie nie polecam!

vampireheart | 2019-01-09
Przeczytana: 27 października 2018

Maggie Stiefvater pokochałam, kiedy byłam nastolatką i dopiero co wydano książkę "Drżenie". Zakochałam się od razu w sposobie pisania i myślenia autorki - jej niebanalne interpretowanie znanych wszystkim opowieści wywarło na mnie olbrzymie wrażenie. Kiedy kilka lat później chwyciłam po inną serię spod jej pióra, wciąż byłam zachwycona jej pomysłami, choć dostrzegałam niedociągnięcia jej stylu pisarskiego. Po kilku latach znów postanowiłam spróbować i w końcu nie mogło na mojej półce zabraknąć "Wyścigu śmierci".

Co roku w listopadzie na klifach Skarmouth odbywają się wyścigi koni, lecz nie jest to typowe wydarzenie jeździeckie. Uczestnicy nie walczą jedynie o wygraną, ale przede wszystkim o przetrwanie. Mieszkańcy pobliskiego miasteczka drżą z niepokoju, kiedy piasek pokrywa się czerwienią, a w morzu pieni się krew jeźdźców. Tym razem na linii startu jak zwykle pojawia się...

Ireth | 2013-07-08
Przeczytana: 05 lipca 2013

Zanim przeczytałam tę książkę miałam nielada dylemat - kupić, czy nie kupić? Swoim opisem i pewnym skojarzeniem z "Igrzyskami Śmierci" tak mnie zaintrygowała, że strasznie chciałam posiąść ją na półce. Niestety mój portfel nie był tgo samego zdania... Do bólu ziało w nim pustkami... W Internecie jednak znalazłam ebooka i już ten sam wieczór spędziłam z e-czytnikiem :) Wszak posiadanie oryginalnej książki jest dużo bardziej przyjemne: ten zapach, wygląd i świadomość jej posiadania na łeb bije czarno-biały wyświetlacz... Czy żałuję, że nie kupiłam tej książki? Zaraz do tego dojdziemy...

"Wyrzuciłam więc z legend o koniach wodnych wszystko, co nie było mi potrzebne i
tak powstał Wyścig Śmierci, historia, która właściwie wcale nie jest opowieścią o
koniach wodnych, czy innych duchach."

Maggie Stiefvater, autorka cyklu "Drżenie" w swoich powieściach nawiązuje do legend i mitów. Jednakże jak sama pisze - modyfikuje je i wyciąga z nich tylko to co jej odpowiada. Bardzo lubię takie...

Martyna988 | 2015-02-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kurde. Czuje niedosyt po przeczytaniu tej książki. Bardzo chciałabym się dowiedzieć co stało się z Finn'em i Gabe'em, czy Sean i Puck są szczęśliwi? Co dzieje się z Corr'em i Dove?
Mimo niedosytu stwierdzam, że to genialna książka :)

Ulka | 2012-10-12
Przeczytana: 12 października 2012

"Konie wodne są głodne i gniewne, agresywne i piękne, nienawidzą nas i kochają.
To pora Wyścigu Skorpiona.
Czuję, że żyję"*

Spotkałam się z kilkoma opiniami jakoby opis sugerował zupełnie co innego niż jest zawarte w książce. Troszkę się z tym zgadzam, ale tylko odrobinkę ;) Można odnieść wrażenie, że książka jest o wyścigu, a tak naprawdę skupia się na jego uczestnikach a zwłaszcza na koniach.

Jeśli ktoś czytał wcześniej inne książki autorki, a zwłaszcza serie o wilkach, wie mniej więcej z czym może się spotkać. A mianowicie ze specyficzną, nostalgiczną atmosferą, która jest bardzo umiejętnie przekazywana czytelnikowi. Podobnie jak w przypadku "Drżenia" narracja prowadzona jest w czasie teraźniejszym zamiennie z punktu widzenia głównych postaci.
Przepięknie zbudowanie więzi między bohaterami, ciekawe postacie drugoplanowe, które dyskretnie wyostrzają nam niepowtarzalność protagonistów. Dwuznaczne dialogi, pełne niedopowiedzeń i napięcia. Ale - tu małe ostrzeżenie - jeśli ktoś...

młoda_pisarka | 2014-02-09
Przeczytana: 27 grudnia 2012

"Jest pierwszy dzień listopada, więc dzisiaj ktoś umrze.”
W tym wyścigu są tylko dwa wyjścia: można wygrać i zapewnić sobie i rodzinie dostatnie życie lub przegrać, co jest równoważne ze śmiercią. Wyścig Skorpiona to nie byle co. Silne i drapieżne konie morskie nie są zwykłymi zwierzętami. Sean wie o tym najlepiej ze wszystkich. Jeśli chce się zwyciężyć trzeba się postarać i... zdecydowanie wyścig o życie nie jestem miejscem dla dziewczyny jadącej na zwykłej klaczy.
Puck Connolly nie ma wyjścia. Jeśli chce swoją rodzinę uchronić przed głodem i nędznym życiem musi wziąć udział w Wyścigu Skorpiona. Nie dba o to, że jej klacz to nie silny koń wodny - nie ma wyjścia nawet, jeśli zwierzęta innych jeźdźców miałyby ją pożreć nim wystartuje.
Drogi Seana i Puck krzyżują się, kiedy chłopak zaczyna dostrzegać w niej nie tylko wolę walki, ale też swój własny upór. Dziewczyna reprezentuje wszystko to, czego on zawsze pragnął. Szybko dla Seana zmieniają się priorytety. Wygrana to nie wszystko,...

Kasia1101998 | 2016-04-08

Pomysł na pewno ciekawy i dość nietypowy. Jednak nie przypadła mi do gustu, ale pomysł i realizacja całkiem niezła, tylko nie w moim klimacie.

książek: 1913
angelika1109 | 2012-10-17
Przeczytana: 12 października 2012

„Jest pierwszy dzień listopada, więc ktoś dzisiaj umrze.
Niezliczone końskie kopyta wybijają na piasku coraz to nowsze wzory.
To nie są zwykłe konie.
Niektóre toczą z pyska pianę, a ona przypomina morską kipiel – ukrywa zęby, które później bezlitośnie rozszarpują ludzi.
Konie są piękne i śmiercionośne, w równym stopniu kochają nas i nienawidzą.”*

Pamiętam jak po raz pierwszy trzymałam w dłoniach „Drżenie”, wtedy do przeczytania zachęciła mnie okładka i opis. W końcu coś innego i „subtelnego” o wilkołakach – pomyślałam.
Do przeczytania „Wyścigu śmierci” wystarczyło zapisane na okładce nazwisko autorki, bo to wystarczająca zachęta i rekomendacja.

Czytając opis powieści nie wiedziałam czego dokładnie mogę się spodziewać. Wyścigi konne? Niebezpieczeństwo? Pojedynek? Byłam naprawdę ciekawa, cóż takiego wymyśliła na ten temat autorka i obrała w słowa mieszczące się na przeszło 400 stronach.
Pani Stiefvater kolejny raz utrzymała moje zainteresowanie przy książce.
Szczerze?
Nie...

Tiamat | 2012-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Konie
Przeczytana: 27 grudnia 2012

To co jest napisane z tyłu książki (Jeśli "Wyścig śmierci" nie przypomina Ci niczego, co do tej pory czytałeś, to dlatego, że tak właśnie jest.) jest prawdą, rzeczywiście jest w niej coś innego.

Opowiada (w skrócie!) o Puck i Seanie, oraz krwiożerczych koniach wodnych, które można spotkać tylko w oklicy wyspy Thisby. Właśnie tam odbywa się słynny wyścig Skorpiona.

Pocieszna, lekka książka, z każdym rozdziałem coraz bardziej lubiłam bohaterów, choć może nie jest to idealnie napisana lekturka. Przedewszystkim polecałabym ją dla koniarzy, bo historia wokół koni się kręci:)