Kulturowa historia tytoniu

Tłumaczenie: Anna Kunicka
Wydawnictwo: Aletheia
978-83-61182-98-6
Ag2S

Iain Gately (ur. 1965), brytyjski pisarz, autor powieści, a jednocześnie historyk kultury, opisał dwa nader ważne (nawet jeśli mało poważne) zjawiska kulturowe: picie (alkoholu) i palenie (tytoniu). „Kulturowa historia alkoholu” (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2011) relacjonuje historię pierwszego, niniejszy tom – drugiego zjawiska. Panuje opinia, że historia tytoniu Gately’ego to najlepsza rzecz, jaką na ten temat dotychczas napisano. Żywa, pełna humoru narracja i sensacyjne fakty są jak zwykle zaletą tego pisarstwa. Autor rekonstruuje doniosłość dla historii zjawisk, zdawałoby się, trywialnych. Uprawa tytoniu była podstawą bytu pierwszych amerykańskich kolonii i odegrała niepoślednią rolę w finansowaniu amerykańskiej rewolucji (większość sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości uprawiała tę roślinę). Palono od tysięcy lat – najpierw prawdopodobnie w Ameryce Południowej. Biały człowiek jednak nie tylko palił, lecz także żuł tytoń i zażywał tabaki. Bywały okresy, że te formy spożycia dominowały. Gately przywołuje obrazy przeszłości, o których nawet byśmy nie pomyśleli – jak zaplute dywany amerykańskiego Kongresu we wczesnym XIX wieku, gdy dominowało żucie tytoniu. Papierosy są późnym, ale najpopularniejszym dziś wynalazkiem. W 1945 roku w Anglii paliło je 80% mężczyzn. Na koniec przeczytamy o cygarze Clintona w … Moniki i – cóż, w końcu nie jest to opowieść o przyjemnostkach, lecz historia szaleństwa ludzkości – o groźbie raka płuc jakże późno odkrytej, bo dopiero pół wieku temu.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/116/kulturowa-historia-tytoniu

karol_swann | 2015-12-04

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jest tu wszystko, co powinno być w dobrej historii tej szlachetnej używki - fakty, anegdoty, poza tym zręcznie zarysowane tło społeczne i ekonomiczne. Autor nie ucieka w jakieś mętne antropologie, opisywane zjawiska wyjaśnia najczęściej w zwyczajny, "zdroworozsądkowy" sposób. Kolejnym atutem jest przedstawienie kwestii kontrowersyjnych, takich jak szkodliwość palenia, czy antynikotynowe ustawodawstwo - liberalny Gately podchodzi do tego ze sporym dystansem i wspomnianym już zdrowym rozsądkiem - najbardziej angielską ze wszystkich cnót ;)

Być może "Kulturowa historia tytoniu" zasługuje na ocenę 8/10, ale każdy nikotynista i miłośnik tytoniu powinien dodać do noty końcowej jeszcze jedną gwiazdkę - dla tej grupy czytelników dziełko angielskiego autora powinno stanowić lekturę obowiązkową. Ta książka, Broń Boże, nie zachęca do palenia, ale przyznaję, że po jej przeczytaniu nabrałem ochoty na odkurzenie dawno nie palonej fajki ;)

książek: 1976
Karambola | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

"Tytoń i ludzkość wiązały się ze sobą od czasów prehistorycznych i w sposób jeśli nie wyjątkowy, to w każdym razie niepodobny do innych relacji łączących człowieka z roślinami. Tytoń rośnie po to, by go spalić. Uprawia się go w celu stymulacji naszych płuc, nie zaś napełnienia żołądków. Analizę odpowiedzi na pytanie 'po co palić?' trzeba poprzedzić rozpatrzeniem bardziej pierwotnej kwestii 'dlaczego tytoń?'. Dlaczego tak świetnie pasujemy do siebie nawzajem? I dlaczego uważa się, że palenie cementuje przyjaźń?"

"Nasi przodkowie z pewnością byli wolni od uprzedzeń w dziedzinie diety i prawdopodobnie przyjęli podejście 'zjedz, a przekonasz się, czy było warto'. Jednak jest też pewne, że pierwsi Amerykanie wynaleźli nową metodę konsumpcji swojego roślinnego przyjaciela: palenie. To, że płuca zyskały podwójną funkcję - oprócz oddychania mogły służyć pobudzaniu - okazało się jednym z najważniejszych wkładów kontynentu amerykańskiego w cywilizację."

"Tytoń rozprzestrzeniał...

Joanna | 2013-02-19
Przeczytana: 15 lutego 2013

Bardzo pouczająca i wciągająca.Świętna lekcja historii.

| 2013-06-04
Przeczytana: luty 2014

aż mam ochotę zdawać historię na maturze

Olga Kowalska | 2015-03-19
Bartosz Peruń | 2018-05-09