Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian

Okładka książki Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian Anna Jankowiak
Anna Jankowiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2024-03-27
2024-03-27
Mity Grecy Rzymianie Mitologia Antyk Starożytność Herosi Bogowie Potwory Demony

Rzetelna, bardzo dobrze napisana książka dla miłośników mitologii i nie tylko dla nich. Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy, niektóre wyobrażenia o mitycznych potworach zostały skorygowane i sprostowane przez Autorkę. Bardzo duży plus za krótkie i treściwe rozdziały, nie ma tu lania wody, tylko fakty przedstawione w bardzo fajny sposób. Polecam.

Jako miłośniczka mitologii greckiej nie mogłam przejść obojętnie obok książki "Bestie antyku. Potwory i demony w świecie starożytnych Greków i Rzymian".

Już od samego początku zauroczyłam się okładką i byłam ogromnie ciekawa zawartości. Autorka @wiedzma_od_wiedzy zrobiła świetną robotę wydając ten zbiór, dodatek odnoszący się do mitologicznych stworów.

Potwory i bestie.
Zawsze pomijane, jednak najbardziej znaczące w mitologicznym świecie.

Bestiariusz w najlepszym wydaniu, zawiera najważniejsze odwołania do mitologicznych bestii. Mowa tutaj o: smokach i wężach, stworzeniach leśnych, wilkołakach i wampirach, podziemnych demonach, gigantach i cyklopach i innych. Poznajemy świat mitów greckich i rzymskich z innej perspektywy, zagłębiając się w charakterystyce i licznej symbolice potworów, ktore miały szczególne znaczenie w mitologii.

Jest to pozycja dość krótka, ale treściwa. Wspaniały dodatek nie tylko dla fanów mitologii, ale i świetne kompendium wiedzy, które przyda się na niejednej lekcji.

Potwory i bestie....

𝓚𝓡𝓞́𝓣𝓚𝓘 𝓞𝓟𝓘𝓢 𝓚𝓢𝓘𝓐̨𝓩̇𝓚𝓘:

Za jakie przewinienia można było zostać zmienionym w bestię?
Co groziło śmiałkom, którzy napotkali wzrok Meduzy?
Kto strzegł mitycznego złotego runa?
Z jakich bestii przyrządzano eliksir młodości?

Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie mitów Greków i Rzymian. Ale uwaga: będą potwory! Bo mitologia to nie tylko bogowie i herosi, ale również giganci, bestie i demony – Atlas, który podtrzymywał na swoich barkach cały świat, Tyfon, olbrzym o smoczych palcach, który podjął próbę zdetronizowania Zeusa, i wreszcie Minotaur, Cerber oraz Sfinks. Mitologiczny bestiariusz jest księgą zadziwiającą i wciąż działającą na wyobraźnię.
Bestie i zwierzęta w mitologii – to właśnie one przekazują nam ukryte znaczenia wędrówek starożytnych herosów i bohaterów. Przybliżają nam skrywane lęki, wierzenia i elementy codzienności, które towarzyszyły ludziom w dawnych wiekach. Przerażają, ale też inspirują. To symbole, które nadal wyrażają głębokie pragnienia oraz potrzebę poszukiwania wolności i siły.

𝓚𝓘𝓛𝓚𝓐 𝓢Ł𝓞́𝓦 𝓞𝓓𝓔 𝓜𝓝𝓘𝓔:

„Bestie antyku” to intrygująco- zaskakująca opowieść o smokach, wężach, wilkołakach, wampirach i wielu wielu innych. Książka zawiera obrazki dzięki którym można zobaczyć niektóre postacie i bardziej je zrozumieć. Napisana jest bardzo starannie. Rozdziały są krótkie i na temat.

JEDEN Z WIELU FRAGMENTÓW KSIĄŻKI KTÓRY MNIE ZACIEKAWIŁ:

„Meduza zmieniła się z walczącej z Perseuszem potworzycy w śpiącą piękność, która została przez niego zaatakowana i zamordowana we śnie, czyli w momencie, w którym była praktycznie bezbronna…”

𝓚𝓡𝓞́𝓣𝓚𝓘 𝓞𝓟𝓘𝓢 𝓚𝓢𝓘𝓐̨𝓩̇𝓚𝓘:

Za jakie przewinienia można było zostać zmienionym w bestię?
Co groziło śmiałkom, którzy napotkali wzrok Meduzy?
Kto strzegł mitycznego złotego runa?
Z jakich bestii przyrządzano eliksir młodości?

Jak można wywnioskować po tytule- Anna Jankowiak wzięła na tapet wszystkie znane z literatury antycznej potwory i bestie i napisała o nich książkę. Pogrupowała je tematycznie na: smoki i węże, stworzenia leśne, wilkołaki i wampiry, giganci i cyklopi oraz demony i świat podziemny. Jakie były moje oczekiwania przed sięgnięciem po ten tytuł? Wiedziałam, że ogromnie podobała mi się seria starożytna Wydawnictwa Poznańskiego, więc liczyłam, że i ta pozycja będzie ciekawa i lekka w odbiorze.
No może co do tej lekkości się pomyliłam, bo nie może czytać się lekko o gwałtach, torturach, morderstwach i innych strasznych rzeczach, które bestie robiły ludziom, sobie nawzajem czy bogom i herosom.
Nie wspomniałam jeszcze, że cała książka jest bogato ilustrowana oraz, że w każdym rozdziale autorka podpiera swoje słowa odpowiednimi cytatami. To dobrze, bo nie każdy lubi czytać dzieła antycznych twórców, a tu mamy małe urywki dotyczące jednego zagadnienia, co jest dobrym początkiem i jest łatwiejsze do przyswojenia.
Ciekawie czytało mi się część o syrenach. Bo zawsze zapominam, że nie jest to kobieta z rybim ogonem, ale w antyku była to kobieta lub mężczyzna i do tego nie z ogonem tylko ze skrzydłami. Syrena kształt pół kobiety a pół ryby zyskała dużo później.
Odys, Kirke, Hades- czyli przechodzimy do rozdziału o świecie podziemnym i demonach. Poczytamy tam sobie o Tartarze, który był miejscem wiecznej kaźni dla największych zbrodniarzy. Był oddalony od ziemi tak, jak ziemia była oddalona od nieba.
A słyszeliście może kiedyś związek frazeologiczny ,,argusowe oczy”. Oznacza to czujny wzrok i umiejętność dostrzegania niedopatrzeń. Macie może taki wzrok? Tego nie wiem, ale proponuję poczytać o tym w rozdziale ,,Giganci i cyklopi”.
Co do samej książki- mogę ubolewać, że zdjęcia są czarno białe. Druga moja uwaga- na początku trzeba mieć albo wysoki próg wejścia i orientować się w tych mitycznych istotach, albo podczytywać sobie pomału fragmentami. Ja czułam się początkowo zdezorientowana, i gdyby nie fakt, że chciałam poznać całą książkę- chyba bym wolała czytać ją właśnie małymi fragmentami.
Tym bardziej, że tak jak wspomniałam jest tu sporo cytatów ze źródeł antycznych, pisanych wierszem, a to nie jest dla mnie literatura łatwa.
To książka, która wyciąga te mityczne istoty, i zbiera je w jedno kompendium wiedzy. Bestie Antyku zazwyczaj towarzyszą nam w mitach, ale nie zawsze są na pierwszym planie.
Powiedziałabym, że książka jest pozycją popularnonaukową z naciskiem na naukową. Dla odbiorców lubiących antyk, nie mających problemów z poruszaniem się po tym świecie, których mnogość nazw, czy brutalność opisywanego świata nie stanowi problemu.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Do kupienia
  • Piękne wydania🌌
  • Mitologia grecka

Dodaj cytat z książki Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian