Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji

HI:STORY
2024-02-28
2024-02-28
Rosja historia Rosji carat samodzierżawie bolszewicy ZSRR

"Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji", autor: Mariusz Samp.

Czytając tę książkę przeniesiecie się do czasów Katarzyny Wielkiej, Piotra Wielkiego czy Iwana Groźnego. Dowiecie się m.in. w jaki sposób szachy uśmierciły jednego z najbardziej okrutnych carów oraz czy Katarzynę Wielką na pewno zabiła choroba weneryczna. Autor poruszy również kwestię dotyczącą śmierci Stalina.

Autor w bardzo ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę historyczną. Książkę czyta się naprawdę bardzo szybko.

Jeśli macie ochotę na tego typu literaturę to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł 👍

#wspólpracarecenzencka

"Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji", autor: Mariusz Samp.

Książka "Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji" Mariusza Sampa to niezwykła podróż przez historię Rosji, ukazująca ostatnie chwile jej najsłynniejszych władców. Autor  przedstawia dramatyczne i często tragiczne okoliczności śmierci takich postaci jak Iwan Groźny, Katarzyna Wielka czy Stalin.

Mariusz Samp, wykorzystując bogate źródła historyczne, kreśli obraz Rosji jako miejsca, gdzie władza była niebezpieczna. Opowieści o otruciach, spiskach, chorobach i nieszczęśliwych wypadkach tworzą mozaikę pełną mrocznych tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Samp pokazuje, że bycie władcą Rosji to nie tylko wielka władza, ale i ciągłe zagrożenie. Książka jest nie tylko lekcją historii, ale również przestrogą o tym, jak niepewne i zmienne mogą być losy nawet najpotężniejszych.

Dla miłośników historii, "Szach-mat" to pozycja obowiązkowa, oferująca zarówno głębokie spojrzenie na rosyjską historię, jak i wciągającą narrację, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Współpraca recenzencka z autorem.

Książka "Szach-Mat! Jak umierali władcy Rosji" Mariusza Sampa to ciekawa lektura, która niezwykle ciekawie, momentami zabawnie przedstawia losy ostatnich chwil najsłynniejszych rosyjskich przywódców.
Mimo że głównie dotyczy ona ostatnich dni władców to znajdziemy tutaj również informacje o ich życiu, jak znaleźli się u władzy czy rządzili. Autor łączy ze sobą fakty historyczne z anegdotami czy plotkami, co daje nam pełniejszy obraz społeczeństwa rosyjskiego oraz jego stosunku do głowy państwa, wprowadzając nas przy okazji w świat pełen przepychu, romansów, intryg i okrucieństwa jaki panował na carskim dworze.
"Szach-Mat! Jak umierali władcy Rosji" to świetna pozycja dla miłośników historii, którzy chcą poznać nie tylko losy władców, ale także zrozumieć, dlaczego ich śmierci były tak różnorodne i często niezwykle dramatyczne czy wręcz okrutne. Autor udowadnia, że historia nie musi być nudna, a jego książka jest tego doskonałym dowodem.

Bardzo ciekawa publikacja,
łatwo się czyta, dużo ciekawostek historycznych,
Opisani są sumie od Iwana Groźnego po Józefa Stalina.

Książka warta uwagi. Polecam

Bardzo ciekawa publikacja,
łatwo się czyta, dużo ciekawostek historycznych,
Opisani są sumie od Iwana Groźnego po Józefa Stalina.

Książka warta uwagi. Polecam

Książka historyczna, która napisana jest w przystępny, jasny, czasem anegdotyczny sposób. Nie jest tylko odpowiedzią na pytanie o przyczyny, okoliczności śmierci władców Rosji od czasów Iwona Groźnego do Stalina. Jest również opowieścią, aczkolwiek narysowaną dość grubą kreską, o sposobie sprawowania przez nich władzy, spiskach, polityce wewnętrznej i zewnętrznej, kontekście historycznym, dworskim życiu, mentalności narodu, którym jak mówi jeden z dworzan Piotra III: “pobłażliwość była największym błędem imperatora. W Rosji trzeba rządzić nahajką i toporem”.

Car, imperator, “samowładnik świata połowicy”, jak pisał MIckiewicz, pierwszy sekretarz: łączy przepych, romanse, intrygi, okrucieństwo, żądza władcy, lekceważenie swojego stanu zdrowia, instrumentalne traktowanie poddanych w sposób daleko wykraczający ponad średnią takich czynów innych europejskich władców, czy dynastii.

W którymś z artykułów, jakie ostatnio ukazały się na temat sytuacji w tym kraju pojawiło się zdanie, że demokracja w Rosji jest jak garnitur, który zakłada się, gdy przychodzą goście z Europy. A gdy gości nie ma - ubiera się po domowemu. Mariusz Samp we wciągający sposób pokazuje jak w ostatnich 5 wiekach wyglądało i kończyło się to “ubieranie się po domowemu”.

Podoba mi się też struktura tej książki. Każdy z rozdziałów stanowi zamkniętą całość, stanowiąc jasne i czytelne kompendium podstawowej wiedzy dotyczącej historii Rosji, w którym liczba faktów, dat nie przytłacza jak w podręczniku historii, a z drugiej strony jest wystarczająca, by mieć spójny i pełny obraz zdarzeń.

"Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji" to książka, która opowiada o ostatnich dniach wielkich władców rosyjskich.

Czyta się ją bardzo dobrze. Jest to wciągająca i fascynująca lektura. Przypomniała mi trochę rosyjskiej historii ale również wzbogaciła moją wiedzę.

Rosyjscy władcy byli bezwzględni. Musieli tacy być aby utrzymać swoją władzę. W końcu car powinien być silny i naród powinien się go bać. Prowadziło też do tego, że wielu pragnęło ich śmierci.

Przeczytamy tutaj o intrygach politycznych, działaniach władców, a także (a raczej głównie) o ich śmierci. Jak zginęli? Czy zostali zamordowani? W jakich okolicznościach?

Będzie to doskonała lektura zarówno dla tych, którzy znają rosyjską historię jak i dla tych, którzy wcześniej nie za bardzo interesowali się tą tematyką.

Autor w ciekawy sposób przedstawia wydarzenia. Muszę przyznać, że bardzo spodobała mi się ta książka. Uważam, że jest warta lektury.

Napisana jest przystępnym językiem. Przeczytamy tutaj m.in. o Iwanie Groźnym, Piotrze Wielkim, Aleksandrze I, Mikołaju II ale również o Leninie i Stalinie.

Zdecydowanie polecam!

Jeżeli ktoś miał nadzieje, że dowie się czegoś nowego, niezwykłego o historii upadku i śmierci władców Rosji - to nie. Zgrabny zbiór faktów, ciekawostek, niekiedy pogłosek. Ale czyta się lekko, szybko i nie nadwyrężając myślenia. I nawet nie ma ani ochoty, ani ambicji aby spróbować wyjaśnić skąd się wzięło to "samodzierżawie" moskiewskie jaki był powód i co spowodowało, że sami "moskale" akceptują (w większości) ten stan terroru i tyranii.

Niektórym historia kojarzy się z zakuwaniem dat, bitew i kolejnych władców. Książka "Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji" pokazuje, że historia wcale nie musi być nudna.

Wciągnęła mnie ta książka już od pierwszych stron. Sam tytuł mógłby sugerować, że to posępna i monotematyczna książka. Nic bardziej mylnego! Nie każdy władca umarł spokojnie ze starości. Władcy rosyjscy niejednokrotnie walczyli o swoje życie. Cytując N.Hilla: "Życie jest partią szachów, w której twoim przeciwnikiem jest czas".

Przedstawiono w niej ostatnie dni, tygodnie, a nawet miesiące panowania najistotniejszych carów i cesarzowych Rosji. Nie brak tu ciekawostek z życia władców. Wspomniano również o najsłynniejszych samozwańcach i spekulacjach wokół śmierci danej osoby.

Przez tę historię się płynie. Została przedstawiona barwnie i dynamicznie.

Książki historyczne nie muszą być nudne, pełne dat i mało ciekawych faktów. Przekonuje o tym Mariusz Samp, który wziął na tapet rosyjskich władców począwszy od Iwana Groźnego, na Stalinie kończąc. Nie spodziewajcie się jednak długich, szczegółowych życiorysów. Autor bowiem skupia się w swojej publikacji na tym w jaki sposób umierali władcy Rosji. Na przestrzeni setek lat wydarzyło się tam wiele, a śmierć głowy państwa z przyczyn naturalnych to rzadkość.

„Szach - mat. Jak umierali władcy Rosji” to lektura, która wciągnęła mnie od pierwszych stron. Mimo tego, że porusza temat śmierci, a autor nie szczędzi szczegółów, to czyta się ją po prostu dobrze i lekko. W swojej publikacji Mariusz Samp przedstawia ciekawostki z życia władców, opowiada o tym jak znaleźli się u władzy, w jaki sposób rządzili i w jako sposób zakończyli swój żywot. To interesujący przegląd historii Rosji, uwzględniający nie tylko rządzących, ale też społeczeństwo i jego nastawienie do głowy państwa.

Bezwzględny świat rosyjskich władców to świat pełen przepychu, romansów, pijaństwa, hulanek, intryg, okrucieństwa, oszustw, żądzy władzy, lekceważenia innych czy chorób wynikających z niezdrowego bądź rozwiązłego trybu życia. Autor w doskonały sposób łączy ze sobą fakty historyczne z anegdotami czy pogłoskami. Całość czyta się przyjemnie (jakkolwiek to nie brzmi biorąc pod uwagę poruszaną tematykę),choć niektóre fragmenty mogą nie być przeznaczone dla bardziej wrażliwych czytelników.

W mojej ocenie książka zaciekawi nie tylko osoby zainteresowane historią, ale także tych, którzy lubią wątki kryminalne czy polityczne. Jeśli i Wy macie ochotę poznać nieco historii, której nie znaliście ze szkolnych podręczników, to sięgnijcie po tę lekturę.

Na samym wstępie zaznaczę, iż po książki historyczne nie zdarza mi się sięgać zbyt często. Historia to zdecydowanie nie mój konik, a sama zawsze obawiam się nudy i zawiłości. Na książkę Mariusza Sampa zdecydowałam się jednak, gdyż moją uwagę przyciągnęły tytuł i tematyka. I cóż mogę napisać? Jeśli szukacie pozycji, która Was nie zanudzi, a jednocześnie przybliży pewne prawdy historyczne i zaciekawi, to „Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji” będzie idealnym wyborem 😉

Jak możecie się domyślać, książka ta skupia się przede wszystkim na ostatnich chwilach największych władców rosyjskich – od Iwana Groźnego po Stalina, jednocześnie przytaczając najważniejsze i interesujące fakty z lat ich panowania. I jedno mogę stwierdzić na pewno – żywoty przywódców tegoż niesławnego dziś narodu nie zaliczały się do nudnych, a sposób pożegnania się z tym światem bardzo często nie należał do najprzyjemniejszych!

Historia każdego z nich opisana jest przez autora w sposób niezwykle ciekawy, pozbawiony nużących datowników i bogaty w najintymniejsze szczegóły. Czyhający wrogowie, spiski i krwawe mordy, pijackie hulanki i intymne swawole – to tylko nieliczne z wątków poruszanych w książce.

Osobiście przy lekturze bawiłam się wyśmienicie, dlatego każdemu polecam „Szach-mat…” jako ciekawy przerywnik od codziennej nudy i źródło zaskakujących ciekawostek o władcach Rosji 😊

• Historia Rosji
  • Epoka XIX wieku 1789-1914