Ram Dass i Król Zachodnich Smoków

Okładka książki Ram Dass i Król Zachodnich Smoków Julita Grodek
Okładka książki Ram Dass i Król Zachodnich Smoków
Julita Grodek Wydawnictwo: Helion fantasy, science fiction
Helion
2012-11-21
2012-11-21
literatura młodzieżowa paranormal fantasy

Okładka książki Drzewo spełniające życzenia. Opowieści mamy i córki Julita Grodek, Sonia Anna Grodek
Drzewo spełnia... Julita Grodek, Soni...

Muszę przyznać, że gdy po raz pierwszy zetknęłam się z powieścią Julity Grodek, jej tytuł wzbudził we mnie ciekawość. Smoki stanowią nieodłączny element prozy fantasy, a tu na dodatek mam jeszcze smoczego króla. Te ogromne łuskowate stwory od zawsze uosabiały magię w najczystszej postaci i ze wszystkich nadnaturalnych istot kreowanych w fantastycznych wizjach niezliczonych światów i krain intrygowały mnie najbardziej.

Biorąc do ręki książkę Julity Grodek, spodziewałam się, że będzie to właśnie opowieść o Królu Zachodnich Smoków. Oszczędna okładka utrzymana w szarej tonacji sugeruje wręcz, że tytułowy stwór zostanie groźnym przeciwnikiem lub sprzymierzeńcem głównego bohatera, Ram Dassa (Sługi Bożego) Tatchera. Z pięknej grafiki przedstawiającej gada, autorstwa Piotra Zwierzchowskiego (polecam też pozostałe ilustracje rozsiane w całej książce),emanują groźba i moc – jest to wręcz archetypiczne przedstawienie bestii znanej z tak wielu powieści fantasy czy filmów, i czytając książkę wręcz oczekiwałam pojawienia się takiego właśnie potwora. Nic bardziej mylnego. Smok i jego poszukiwanie okazują się właściwie pretekstem do rozważań nad ludzką naturą, do pokazania złożonego świata przyszłości, w którym androidy uczą w szkołach, oraz skomplikowanych relacji rodzinnych na linii mąż-żona czy ojciec-córka.

O czym właściwie opowiada Ram Dass i Król Zachodnich Smoków? Głównym bohaterem jest trzydziesty ósmy baronet O’Kirk i agent tajnych służb Jej Królewskiej Mości w stanie spoczynku. Wraz z żoną, trzema córkami, wujem Seanem i dwoma kotami o wdzięcznych imionach Gog i Magog prowadzi spokojne życie na ziemskiej prowincji. Pewnego dnia przybywają do niego trzej dziwni młodzieńcy pochodzący z odległej planety Niburu, prosząc o pomoc w odnalezieniu Króla Zachodnich Smoków. W podróży Ram Dassowi towarzyszą wuj kombatant i zbiegły android, który wcześniej nauczał chemii w szkole.

Po tym zarysie fabuły (nie zdradzę więcej, by nie psuć przyjemności czytania) odniosłam wrażenie, że książka Julity Grodek to istny koktajl Mołotowa.

Ciąg dalszy przeczytacie tutaj: http://geek-woman.blogspot.com/2013/10/ram-dass-i-krol-zachodnich-smokow.html

Przypomniałam sobie o tej książce przy okazji przeglądania swoich recenzji z 2013 i wspomnienia zainspirowały mnie do kolejnych zachwytów nad tym niepozornie wyglądającym tomikiem, który na myśl przywodzi epickie fantasy pełne smoczego ognia. Tym czasem Ram Dass to wielopoziomowa historia wysłana w przyszłość i jedno z lepszych połączeń androidów, smoków, magii i ujmujących charakterów, jakie dane mi było spotkać. Takie książki to idealna przeciwwaga dla rutyny i standardów fantastyki przesyconej schematami. Polecam :)

"Moja koncepcja jest następująca: świat to nie żadne fiu bździu, tylko jeden wielki obóz koncentracyjny, popędzany batem okrutnego Wszechkata, który stworzył go w ramach jakiegoś zboczonego eksperymentu."

Daleka przyszłość naszej cywilizacji. W wizji Julity Grodek składają się na nią androidy, mutanci i oczywiście kosmici. Cały świat się zmienia, a jednak wszystko pozostaje tak samo. Dzieci dalej chodzą do szkoły, jednak część ich nauczycieli to androidy. Ludzie dalej prowadzą wojny, jednak teraz w kosmosie z obcymi. Gospodarka dalej się chwieje, a ludzkość zmierza ku upadkowi, jednak upaść nie może. Jak do tego wszystkiego mają się smoki?

Ram Dass (Sługa Boży) Thatcher to trzydziesty ósmy baronet O’Kirk i były agent tajnych służb Jej Królewskiej Mości. Aktualnie odpoczywa na "emeryturze", ciesząc się leniwym życiem w małej mieścinie wraz z ukochaną żoną Mary, trójką córek i wujem Seanem. W momencie, w którym go poznajemy mamy wrażenie, że przebudził się z długiego, leniwego snu, gdyż nagle zaczyna zwracać większą uwagę na życie swoje, swojej rodziny i otoczenie. Odwożąc dziewczynki do szkoły, zaczyna się uważnie przyglądać instytucji, a to co odkrywa poważnie go niepokoi. W między czasie w jego domu zjawia się trzech przystojnych nieznajomych, którzy okazują się przybyszami z planety Niburu. Gdy zjawia się pan domu wyjawiają mu prawdę o upadku ich społeczeństwa i zniszczeniu planety. Ich jedyną nadzieją jest odnalezienie Króla Zachodnich Smoków, jednak to nie takie łatwe. Wyrocznia przepowiedziała, że jedynie Ram Dass jest w stanie przekonać smoka do pomocy. Tym sposobem nasz główny bohater wyrusza na misję, a jego kompanami zostaje waleczny, lecz specyficzny wujaszek oraz nieco dziwaczny, zbiegły ex-nauczyciel, który jest androidem.

Początkowo ciężko było mi sobie w pełni wyobrazić świat stworzony przez autorkę, gdyż smoki momentalnie przywodzą mi na myśl klimat bardziej średniowieczny, gdzie ludzie walczą za pomocą mieczy, a przemieszczają się za pomocą powozów. Kompletnie nie pasowała mi tutaj elektryczność, a co dopiero podróże w kosmos. Spodziewałam się magii, a nie androidów, dlatego długo zajęło mi przyzwyczajenie do takich realiów. Powiem jednak, że byłam zachwycona pomysłem! A wy już wiecie jak bardzo lubię być zaskakiwana! Całkowicie zauroczona tym innowacyjnym połączeniem z zabójczym tempem przedzierałam się przez kartki by poznać go lepiej.

Całość: http://wkrainiestron.blogspot.com/2013/03/julita-grodek-ram-dass-i-krol.html

cieszy polskie fantasy napisane pięknym językiem. zdecydowanie propozycja dla wyrobionych czytelników

Historia słabo napisana,
Dużo ciekawych wątków któe nie zostały w żaden sposób rozwinięte,
Chaotyczna, przerywana fabuła,

Historia słabo napisana,
Dużo ciekawych wątków któe nie zostały w żaden sposób rozwinięte,
Chaotyczna, przerywana fabuła,

Widzę, że niektórzy piszą o tej książce i o smokach. W top smoczej literaturze byłaby na... samym końcu. Nie ma tu żadnych smoków.

• Beletrystyka
  • O smokach
  • (a) Na półce
  • Do recenzji

Dodaj cytat z książki Ram Dass i Król Zachodnich Smoków