Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Okładka książki Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Julita Grodek
Julita Grodek Wydawnictwo: Zuzu Toys literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zuzu Toys
2017-01-01
2017-01-01
biografia mariaskłodowskacurie noblistka msc

Okładka książki Drzewo spełniające życzenia. Opowieści mamy i córki Julita Grodek, Sonia Anna Grodek
Drzewo spełnia... Julita Grodek, Soni...

Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Tata Oli przeklina Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Tata Oli przek... Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...

Podstawowe informacje jak ktoś nigdy nic w tym temacie nie czytał to ok.

Podstawowe informacje jak ktoś nigdy nic w tym temacie nie czytał to ok.

Dowiedziałam się mnóstwa rzeczy czytając tę książkę. I tak, uważam, że jest ciekawa i bardzo potrzebna, bo cudownie jest uświadamiać dzieciaki jakich mieliśmy wybitnych Polaków w tak trudnych czasach.
Niesamowita dawka historii okraszona przepięknymi ilustracjami. Opowieść o Marii i Polsce, o jej dzieciach i mężu. O tym jak ciężko było narodowi polskiemu, który nie miał własnego miejsca na ziemi. Dowiadujemy się ile pracy trzeba włożyć by osiągnąć sukces, ile determinacji musimy mieć w sobie oraz jak wiele razy trzeba sprzeciwić się losowi by pokazać, że możemy więcej niż myślą inni.
Maria dowiodła, że można być wielkim i skromnym jednocześnie. A sam Einstein mówił o niej tak: „Pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem”.
Bardzo jej zależało na tym by jej odkrycia pomagały ludziom, wspierały leczenie i w dodatku uważała, że nikt nie powinien zarabiać na tym nad czym pracowała całe życie.

Słuchałam w audiobooku, który miał niecałą godzinkę i książka mi się podobała. Przedstawia w pigułce informacje o Marii Curie, a dodatkowo drugi narrator wprowadzał konteksty do wydarzeń z życia Marii. Np. kiedy główna narratorka mówiła o życiu Mani w Warszawie to drugi narrator przedstawiał kontekst historyczny, ż polska była wtedy pod zaborem. Idealna książka dla dzieli, bo na pewno ich zaangażuje, a w tym samym czasie nauczy :D Czyli najlepszy rodzaj literatury.

Akcje czytelnicze:
#podróżeliterackie z Natalią z kanału kursywa - #polskistyczeń

oraz
#styczeńjestkobietą

Chciałam dobrze zacząć rok od przeczytania czegoś co mi się spodoba i nie pomyliłam się
Ta pozycja jest lekturą w klasach 1-3 i ogromnie mnie to cieszy. Po pierwsze zdecydowanie warto aby kolejne pokolenie Polek i Polaków uczyło się o Marii Skłodowskiej Curie bo była postacią absolutnie niezwykłą
Po drugie ta pozycja potwierdza moje przekonania pozytywne o kanonie lektur w młodszych klasach SP

Książka jest napisana w sposób dobry i przyjemny, przystępny dla najmłodszego odbiorcy. Tekstu jest niewiele - najważniejsze informacje i nie ma ryzyka znużenia. Do tego wspaniałe ilustracje i piękne solidne wydanie po prostu cieszy

Takie lektury mają szanse sprawić, że książki i lektury będą czymś fajnym i przyjemnym. O to chodzi :)

Akcje czytelnicze:
#podróżeliterackie z Natalią z kanału kursywa - #polskistyczeń

oraz
#styczeńjestkobietą

Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie bardzo mi się podobała, bo jest tam dużo kolorowych obrazków i zabawnych rozdziałów. W dodatku w rogach strony są napisane ciekawostki na niebieskim tle o danej rzeczy, o której mowa w rozdziale. Wcale się nie dziwię, że została moją lekturą w szkole. Polecam tą książkę wszystkim.

"Mania, dziewczyna inne niż wszystkie" Julity Grodek jest wspaniale opracowaną i pięknie zilustrowaną opowieścią o Marii Skłodowskiej-Curie dla dzieci i dorosłych.
Przy okazji śledzenia losów naszej najsławniejszej rodaczki-naukowczyni można dowiedzieć się wielu ciekawostek z czasów, kiedy na ulicach jeździły jeszcze dorożki (automobile pojawią się dopiero za kilkanaście lat),po torach mkną pociągi parowe z "ogrzewaniem" w postaci miski z gorącą wodą czy rozgrzanym piaskiem, a po oceanie pływają stalowe giganty rozwijające prędkość ponad 22 węzłów na godzinę czyli około 40 km/h.

Mania różniła się i wyróżniała, bo poza wrodzoną skromnością, pracowitością, mądrością i przywiązaniem do swojej ojczyzny jako JEDNA Z PIERWSZYCH kobiet w historii studiowała na wydziale fizyki i matematyki Sorbony, gdzie zdała egzaminy końcowe z fizyki z najlepszym wynikiem, była pierwszą kobietą profesorem na Uniwersytecie Sorbońskim, łączyła pracę zawodową z rolą mamy, a nawet uzyskała prawo jazdy, w tym także na samochody ciężarowe!

Jako pierwsza kobieta w historii otrzymała Nagrodę Nobla - dostała ją dwukrotnie - z fizyki oraz chemii. Ponadto podczas I wojny światowej do szpitali polowych wprowadziła zdjęcia rentgenowskie, a do nauki pojęcie promieniotwórczości.

Maria zmarła na anemię aplastyczną - śmiertelną chorobę spowodowaną nadmierną ekspozycją na substancje radioaktywne, które badała. Jest jedyną cudzoziemką pochowaną w paryskim Panteonie i jedyną kobietą, która została w ten sposób uhonorowana za zasługi.

Maria imponowała swoją determinacją w dążeniu do osiągania celów i marzeń bez względu na panujące konwenanse; pragnęła dorównać mężczyznom, którzy mieli o wiele większe przywileje; nie ustąpiła, nie poddała się; jako prawdziwa patriotka wspierała rozwój świeżo utworzonego państwa polskiego, a jako osoba wrażliwa na ludzkie cierpienia zaimponowała niespotykaną odwagą podczas I wojny światowej.

Książka o Mani, innej niż jej rówieśniczki jest pięknie i mądrze skonstruowaną biografią rozbudzającą szacunek, uznanie i podziw także wśród najmłodszych czytelników. To dobry przykład, aby czerpać inspiracje i naśladować tak zacną osobowość. Polecam!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Bardzo fajna książka ale dla małych dzieci raczej będzie po prostu nudnawa

Bardzo fajna książka ale dla małych dzieci raczej będzie po prostu nudnawa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa próba przybliżenia życia i osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie młodemu czytelnikowi. Broni się zarówno pomysł jak i wykonanie. Teksty przystępne i wdzięczne ilustracje. Dobry wybór na lekturę początkową.

Wśród naukowców nie ma osoby, który wzbudzałaby tyle zainteresowania, co Maria Skłodowska-Curie. To o niej, choć zmarła jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, nadal kręci się filmy i pisze książki, również dla dzieci. Jedną z nich jest wpisana nowelizacją z 13 sierpnia 2021 r. do spisu lektur szkolnych „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” autorstwa Julity Grodek i ilustracjami Katarzyny Fus.
Wydana w 2017 r. opowieść o jednej z najbardziej utalentowanych i kontrowersyjnych kobiet w historii nie tylko polskiej, ale i światowej nauki jest tak skonstruowana, żeby skupić na sobie uwagę młodego czytelnika: jest krótka (posiada niecałe siedemdziesiąt w sporej części pokrytych ilustracjami stron),zwięzła i pełna faktów, również tych pokazujących, jak bardzo różnił się świat za czasów życia pani Marii. Nie ma tu nużących opisów dokonań pierwszej kobiety, który otrzymała Nagrodę Nobla oraz jedynej, która do dziś została dwukrotnie wyróżniona przez Królewska Szwedzką Akademię Nauk w różnych dziedzinach naukowych, w tym z chemii, której nigdy nie studiowała. Są krótkie rozdziały na temat tego, co wyróżniało małą Manię i dorosłą Marię od innych. Czytelnik dowiaduje się, że dziewczynka nauczyła się czytać w wieku czterech lat, posiadała niedające się uczesać włosy, kochała pływać, jeździć na rowerze w specjalnie skróconych do tego celu sukienkach czy poruszać się automobilem (jako jedna z pierwszych kobiet na świecie posiadała prawo jazdy! Mogła kierować zarówno samochodami osobowymi, jak i ciężarowymi!). Choć wzbudzała powszechne zainteresowanie dziennikarzy, nie lubiła się stroić i czasami brano ją za jej własną służącą. Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, Ignacym Paderewskim, Ignacym Mościckim czy Stanisławem Wojciechowskim. Razem z córką Ireną jeździła ciężarówkami zaopatrzonymi w aparaty RTG po polach bitew I wojny światowej i wykonywała prześwietlenia rentgenowskie rannym żołnierzom. Założyła Instytuty Radowe w Paryżu i Warszawie. Dla tego drugiego zakupiła za zebrane wśród amerykańskiej Polonii pieniądze gram radu. Była wielokrotnie nagradzana przez głowy państw (w Internecie został zamieszczony film1 pokazujący, jak pani Maria otrzymuje medal za wkład w badania nad nowotworami od Amerykańskiego Stowarzyszenia Radiologii) i uwieczniania na banknotach. Jest jedyną cudzoziemką pochowaną w Panteonie, miejscu spoczynku wybitnych Francuzów, i jedną z najwybitniejszych Polek w historii nauki, którą prezentuje się dzieciom jako osobę pozbawioną wad. Pani Grodek niby próbuje pokazać ludzką stronę jej osobowości, jednak robi to za pomocą tylko i wyłącznie cech i wydarzeń pozytywnych, co sprawia, że czytelnik otrzymuje obraz postaci idealnej, którą Skłodowska-Curie nie była. Dla dzieci taki sposób prezentacji postaci może i jest odpowiedni, wszak ma za zadanie propagować wiedzę o jej dokonaniach, nie kontrowersjach, jakie wzbudzała, ale przy okazji fałszuje rzeczywistość. Absolutnie każdy człowiek ma swoje wady i zalety, i eksponowanie jego sylwetki tylko z jednej strony jest niekompletne i krzywdzące. Ci, którzy chcieliby poznać panią Marię z bardziej prawdziwej strony, powinni sięgnąć po książkę „Nobliści skandaliści” Sławomira Kopra. Ci, których zainteresowały jej eskapady po polach bitw, powinni przeczytać „W służbie Madame Curie” Weroniki Wierzchowskiej. Ci, którzy są uczniami klas początkowych szkół podstawowych będą musieli po raz kolejny żyć z przekonaniem, że ponadprzeciętność pozbawia wad nawet kobiety.

Publikacja adresowana jest do dzieci, nie brakuje zatem w książce wątków biograficznych, które dla najmłodszych czytelników z pewnością będą interesujące. Sama forma audiobooka również zasługuje na uwagę, gdyż składa się z krótkich faktów, co sprawia, że dziecko nie znudzi się historią uczonej.

Są także ciekawostki, takie jak: wyliczenie Nagród Nobla zdobytych przez rodzinę Marii (aż sześciu!); wizerunki Uczonej na monetach i znaczkach oraz opisy pierwiastków polonu i radu wraz z dzisiejszym sposobem ich wykorzystywania.

Autorka w sposób przystępny tłumaczy młodemu czytelnikowi korzyści, ale także niebezpieczeństwa, z którymi wiąże się zjawisko radioaktywności.

Polecamy dla całej rodziny! O samym nagraniu więcej opowie Stasio - zachęcamy do słuchania.

Są także ciekawostki, takie jak: wyliczenie Nagród Nobla zdobytych przez...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2023

Julita Grodek Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Zobacz więcej