Wydział zabójstw. Ulice śmierci

Homicide: A Year on the Killing Streets
978-83-7670-405-0
literatura faktu
Marsja

Strzelaniny, pchnięcia nożem, śmiertelne pobicia ? to sceneria Baltimore. W środku tego huraganu zbrodni jest miejski wydział zabójstw, mała grupka ludzi stojących w obliczu najbardziej mrocznych aspektów amerykańskiej rzeczywistości. David Simon był pierwszym dziennikarzem, który uzyskał nieograniczony dostęp do wydziału zabójstw, a jego niezwykła książka jest zarówno pasjonującą relacją o...

David Simon był pierwszym dziennikarzem, który uzyskał nieograniczony dostęp do wydziału zabójstw, a jego niezwykła książka jest zarówno pasjonującą relacją o pracy policyjnej, jak i wnikliwym wejrzeniem w istotę przemocy. Bohaterami tej opowieści są: Donald Worden, doświadczony śledczy, zbliżający się do końca swojej kariery zawodowej, Harry Edgerton, ciemnoskóry detektyw w zdominowanym przez białych wydziale i Tom Pellegrini, gorliwy nowicjusz, któremu przypada najtrudniejsza sprawa w roku, brutalny gwałt i morderstwo popełnione na jedenastoletniej dziewczynce.

Simon wykonał nadzwyczajną robotę, przenikając pod skórę i do umysłów funkcjonariuszy policji - The New York Times Book Review

Wydział zabójstw Davida Simona zdobył nagrody Edgar i Anthony i stał się kanwą nagrodzonego serialu NBC. Druga książka Simona, The Corner, napisana wspólnie z Edwardem Burnsem, posłużyła jako tworzywo dla serialu HBO, który zdobył nagrodę Emmy. Simon jest obecnie scenarzystą i współproducentem serialu HBO The Wire, który zdobył Nagrodę Peabody. Mieszka w Baltimore.

Arcydzieło dziennikarstwa - Associated Press

Mamy, jak się zdaje, nienasycony apetyt na historie policyjne... Książka Davida Simona jest jak dotąd najlepszą, najlepiej napisaną, najbardziej wiarygodną i brutalną spośród nich wszystkich. - The Washington Post Book World

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

PedroP | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

I cóż ja mam powiedzieć o tej książce. Kupiłem ją jakiś czas temu i leżała sobie spokojnie na półce, czekając na odpowiedni moment. Każde peany na jej temat zabrzmią banalnie, ale jest to zachwycająca lektura pod każdym względem, coś absolutnie wyjątkowego, nawet można pokusić się o stwierdzenie, że jest arcydziełem reportażu, które powinien przeczytać nie tylko każdy myślący o karierze dziennikarza-reportażysty, ale w ogóle każdy czytelnik-pasjonat wymagających książek. Tak jak byłem otępiały z zachwytu nad "Prawem Ulicy" (którego jestem fanem, albo raczej fanatykiem:)), wyjątkowego zjawiska telewizyjnego graniczącego niemal ze sztuką, tak samo jestem pełen podziwu i chylę czoła przed Davidem Simonem, bo napisał coś naprawdę nietuzinkowego. Szczególnie po przeczytaniu nasuwa mi się refleksja odnośnie zasypywania rynku literackiego coraz to nowszymi kryminałami, które obrażają inteligencję i są po prostu pospolitą grafomanią, marnością. W tej książce nie ma fajerwerków, dedukcji a...

ZZZ | 2017-03-10
Przeczytana: 12 września 2014

OKRUTNA. Okrutnie dobra, okrutnie prawdziwa. Łączę się w bólu z wszystkimi policjantami miasta Baltimore. Brud, bieda, nienawiść i niestety, nie zawsze wyjaśnione morderstwa. Pasjonaci kryminału - natychmiast sięgnijcie po Wydział Zabójstw. Warto!

nevilshed | 2016-09-24
Przeczytana: 23 września 2016

REWELACJA! Już od dłuższego czasu żadna z książek nie potrafiła rozłożyć mnie na łopatki. Ta stoi ponad tym. Ten WYBITNY reportaż, za który trzeba dziękować wspaniałemu Simonowi, to coś więcej niż rzetelnie opisana praca policjantów. To pamiętnik Wydziału Zabójstw. Śmiałem się z nimi, zachodziłem z nimi w głowę, a także byłem mocno przejęty przedstawionymi wydarzeniami. 806 stron pochłania się w jednym momencie, jeśli tylko znajdzie się w tej historii jakikolwiek punkt zaczepienia. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana reportażu, bądź kryminałów.

Adross | 2016-01-04
Przeczytana: 13 maja 2015

Mimo swojej obszerności nie odstrasza czytelnika zwłaszcza po przeczytaniu pierwszych kilkudziesięciu stron. Szczegółowo wchodzimy w kryminalny świat Baltimore, oraz miejscowego wydziału zabójstw. Wciągająca.

Wojtek | 2015-05-08
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Świetny reportaż z pracy policjantów wydziału zabójstw. Mimo tego że książka posiada 800 stron, jest napisana w bardzo przystępny sposób. Historie ludzi zawarte w tej książce pozwalają zrozumieć postępowanie ludzi z najgorszych części miasta. Policjanci są przedstawieni jak normalni ludzie, którzy podejmują dobre, a czasem złe decyzje. Lecz wykonując swoją pracę są zawsze profesjonalni i w pełni zaangażowani w rozwiązanie popełnianych morderstw na ulicach Baltimore. Warto dowiedzieć się jak wygląda prawdziwa policyjna robota.

Alianne | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tej książce, zanim się po nią sięgnie.
Przede wszystkim - ma ona ponad 800 stron. Jeśli dla kogoś nie stanowi to przeszkody, a wręcz zachętę, może spokojnie czytać dalej. Jeśli już ten fakt wywołuje w czytelniku lekką konsternację, z czystym sumieniem mogę powiedzieć: to nie książka dla Ciebie.

Podstawowym kryterium jest tu nie tylko objętość książki, ale również styl, w jakim jest napisana. Rynek pełen jest książek krótszych, które czyta się dużo łatwiej, bowiem prawdą jest, że nie zawsze książka ta jest lekka.

Jeśli ktoś nie jest fanem kryminałów, makabry, książek pełnych krwi, brutalności i bądźmy szczerzy - zła dla samego zła - ta książka również nie jest dla was.

"Wydział Zabójstw" jest czymś, co na pewnym etapie powinien chyba przeczytać każdy fan kryminałów. Szczególnie taki, który podobnie jak ja, większość fabuł serialów kryminalnych zna na pamięć, jest w stanie albo od razu przewidzieć plottwis, albo kiedy już następuje, wcale...

| 2013-07-07
Przeczytana: 2013 rok

W książce zbędę są fotografie. Autor doskonale operuje słowem. Wszystkie opisy morderstw i przestępstw są opisane z najmniejszymi szczegółami. Simon poradził sobie z zadaniem znakomicie. Nie każdy ma możliwość przebywania przez cały rok w Wydziale Zabójstw i obserwowania jak to tak naprawdę wygląda. David uświadamia nam, że ta praca mało ma wspólnego z obecnymi CSI, że nic nie jest przesadnie proste, a przestępny przyznają się do winy już przy pierwszym przesłuchaniu. Pomimo iż jest to tylko opis pracy Detektywów książka trzyma w napięciu dzięki sprawie młodej dziewczynki brutalnie zgwałconej i zamordowanej. Czytelnik z każdą stroną zbliża się do rozwiązania tej sprawy, które może wywołać zaskoczenie. Książka jest warta polecenia.

| 2013-06-23
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Nie skłamałabym pisząc, że tak dobrej książki już od dłuższego czasu nie miałam w ręku. Chociaż przeleżała u nas na półce prawie rok, zanim po nią sięgnęłam szukając lektury „odprężającej” i mniej nużącej niż Saga Pieśni Lodu i Ognia Martina. I mniej „odprężającej” książki w tym czasie prawdopodobnie nie mogłabym znaleźć!

Tytułem wstępu i niejako usprawiedliwienia muszę wyjaśnić, że uwielbiam wszelkie książki czy to beletrystykę, literaturę faktu czy lekkie opracowania popularno-naukowe dotyczące ogólnopojętej tematyki kryminologicznej i kryminalistycznej (a przypinając sobie orderek do mundurku mogę przyznać, że zaliczam się do grona osób, które akurat te dwa pojęcia rozróżniają). A zatem nie jest przypadkiem, że ta książka znalazła się u nas w domu chociaż kupiona była akurat w ciemno. Ale jak zobaczyłam żółtą policyjną taśmę „Wydziału Zabójstw” na okładce to dalszych wątpliwości do zakupu nie miałam.

Książka Davida Simona to reportaż napisany w sposób tak atrakcyjny, że...

Kaja93 | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Trudna książka. Trudna, bo liczy 806 stron całkowicie poświęconych żmudnej pracy policyjnej, która opiera się niemal wyłącznie na zdolności logicznego myślenia a nie na kolekcjonowaniu dowodów rzeczowych, które 'same' wygrywają sprawy. Nie ma tutaj sensacyjnych pościgów, uwielbienia nowych zdobyczy techniki - jest tylko podziw dla zwykłych ludzi, którzy spędzają niezliczone godziny, aby odkryć, kto jest mordercą.

Simon opisuje codzienność detektywów wydziału zabójstw jako ustawiczną walkę z dwoma, równie niebezpiecznymi, żywiołami: morderstwem, które na pewno zostanie popełnione i biurokracją, która na pewno się o ciebie upomni. Spojrzenie za kulisy pracy policjantów jest fascynujące a zarazem przerażające - człowiek, który dobrowolnie opuszcza przesłuchanie, aby nie dać upustu swoich emocji obsypując ciosami kłamiącego jak z nut podejrzanego wypowiada bez cienia zażenowania rasistowskie, homofobiczne, seksistowskie, niepoprawne żarty tuż nad stygnącym jeszcze ciałem. Patrzy...

| 2013-04-25
Przeczytana: 03 maja 2013

Fantastyczna książka o fascynujących ludziach.