Dziennik norymberski

Wydawnictwo: Świat Książki
Nuremberg Diary
literatura faktu
Ag2S

Oryginalne wypowiedzi i osobiste zwierzenia zbrodniarzy wojennych sądzonych w procesie norymberskim. Zapis ich reakcji na przebieg samego procesu, zeznania współoskarżonych, przedstawiane dowody i wreszcie ogłoszone wyroki. Pompatyczne pozerstwo Goringa, amnezja zastępcy Hitlera, Hessa, otwarte wyznanie winy Speera oraz barbarzyńskie obsesje Streichera, wydawcy pisma Der Sturmer, antysemickiej tuby propagandowej nazistów. Ich deklaracje, wzajemne pretensje i desperackie manewry w celu zdystansowania się od klęski III Rzeszy i jej win. Mając nieograniczony dostęp do oskarżonych, Gilbert, psycholog więzienny, stworzył niezwykłe studium dopełniające historię.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/dziennik-norymberski-g-...»

Witold Lisek | 2014-03-05

Mimo całej ohydy hitleryzmu i jego licznych zbrodni i ludobójstw,należy stwierdzić ,ze cały ten tzw Proces Norymberski zarówno z moralnego jak i politycznego punkty widzenia był tylko zemstą zwycięzców nad pokonanymi.
Jedni zbrodniarze(nigdy ani nie osądzeni,ani nie ukarani) sądzili drugich zbrodniarzy.

paweł | 2015-10-26
Na półkach: Przeczytane, Fakty nie mity
Przeczytana: 26 października 2015

Str.527
Bardzo ciekawa,chociaż trudna w odbiorze.
Dałem rade,wiec każdy może przeczytać, jeśli zechce.
Książka przedstawia wiele nieznanych faktów,z procesu zbrodniarzy wojennych w Noryberdze.Polecam.

| 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Świetna relacja amerykańskiego psychologa dokumentująca charaktery i postawy oskarżanych w procesie norymberskim nazistów, którym postawiono cztery zarzuty: uczestnictwa w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Początek książki, ciekawej z uwagi na ludzki aspekt procesu, nie zapowiadał tak rewelacyjnej zawartości. Tymczasem, im więcej wiadomo o oskarżonych, ich postawach i zachowaniach ujawnianych w rozmowach z psychologiem w trakcie oczekiwania na proces i podczas wymiany poglądów z innymi oskarżonymi - na spacerach i przy posiłkach - tym bardziej wzbudzają zaciekawienie przyjęte przez nich strategie obrony i ich ewolucja albo argumenty za niezmiennością raz przyjętego stanowiska wobec ideologii nazistowskiej i wobec osoby Hitlera – jako fantomu, którego osobowość wciąż oddziałuje zza grobu z niezwykłą siłą na niektórych oskarżonych.
Książka prezentuje utrwalony w konkretnej chwili i w...

edit3008 | 2012-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2012

Nie jest to lektura łatwa, ale warto przeczytać. Są to portrety psychologiczne czołowych nazistów, które wyłaniają nam się z ich własnych relacji przekazanych przez Gilberta. Dużym plusem książki jest to, że autor nie poddaje ich żadnej osobistej ocenie i nie przekazuje nam swoich opinii o nich na kartach książki. Nam pozostawia ich ocenę. Zapewne książka ta nie ukazała się w Polsce wcześniej m.in z uwagi na opinie np. Goringa i innych oskarżonych na temat Rosjan i różnych faktów z czasów wojny, które w PRL były tabu.Właściwie w czasie czytania początkowo nie wciągnęła mnie lektura, ale postanowiłam doczytać do końca i właściwie tak od połowy książki byłam wstrząśnięta tymi postawami zbrodniarzy. Mimo, że nie jest to pierwsza praca o psychologi nazizmu z jaką się zetknełam, to robi wrażenie. Ale polecam raczej koneserom historii, nie jest to tzw. literatura popularna. Ale warto było ją przeczytać.

Dariusz Karbowiak | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Historia
Przeczytana: 13 maja 2014

Jakiś czas temu obejrzałem film na podstawie tej książki. Lektura nie jest łatwa, ale uważam że powinna być obowiązkowo prezentowana - choćby we fragmentach. Można odnieść stawiane tam problemy do szerzącej się nietolerancji odnoszącej się do rasy, poglądów religijnych jak i do orientacji seksualnej.
Zastanawiające jest jak nikt z wielkich władców III Rzeszy nic nie wiedział o komorach gazowych i krematoriach i gdyby nie proces w Norymberdze pewnikiem żyli by dalej w nieświadomości. Wypowiadane słowo "eksterminacja" na wiecach partyjnych, nagle nabrało innego wymiaru gdzieś na dole z dala od Berlina i innych ośrodków dowodzenia. Ciekawe wątki polskie w książce. Ogólnie polecam szczególnie teraz, kiedy pewien dość sympatyczny skądinąd pan z muszką także twierdzi "że nie ma dowodów na to iż Hitler wiedział o komorach".
Warto sięgnąć, choć raczej to nie lektura wakacyjna. Dziękuję Ilona za udostępnienie książki.

Kasiek m | 2012-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Ależ jestem zła, najpierw ucięłam sobie drzemkę, a później gdy napisałam już recenzję na sekundę brakło prądu… to wystarczyło, żeby wpis poleciał sobie w przestworza… ehhh moje głupie szczęście. A tak męczyłam tą opinię, bo książka jest fenomenalna, a o takich źle się pisze. Każde słowo jest zbyt blade. No nic, chociaż podobno nic dwa razy się nie zdarza, postaram się jeszcze raz opowiedzieć Was o książce roku, chyba. Ale ma ogromne szanse, ciężko mi wyobrazić sobie lepszą pozycję, taką która tak by wciągnęła, poruszyła niż ta.

Potrzebowałam tej książki, potrzebowałam pocieszacza a tym miał się okazać Proces w Norymberdze, mój konik, moja pasja…

Książka to zapiski psychologa więziennego, który miał okazję obserwować z bardzo bliskiej odległości prace Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Norymberdze. Osobiście gdybym miała się urodzić kiedyś w innym ciele, bez ograniczeń czasowych chciałabym urodzić się jako prokurator Jackson, być wtedy w Norymberdze, podróże w czasie nie...

Patton | 2013-04-26
Przeczytana: marzec 2013

Nie będę się tu rozpisywał o czym jest ta książka, gdyż dość dużo zostało już napisane w innych postach. Napiszę tylko, że z uwagi na rodzaj zbrodni oraz charakter obrony przyjmowanej przez sądzonych naprawdę warto przeczytać tę pozycję. Wątki tematyczne podejmowane przez zbrodniarzy są dla zwykłego "normalnego" człowieka nie do przyjęcia. Ale z jedną tezą należy się zgodzić - po procesie w niedalekiej przyszłości przyjdzie zwycięzcom walczyć z postępującym komunizmem.

BuchBuch | 2013-02-19

Nie ma potrzeby recenzowania i oceniania książek pokroju Dziennika... Warto jedynie zachęcić do przeczytania tej niezwykłej książki. Jej autor przybył do Norymbergi z transportem więźniów jesienią 1945 roku, w dniu, w którym Międzynarodowy Trybunał Wojskowy otrzymał oskarżenia przeciw 23 nazistom, zbrodniarzom wojennym, przebywającym wówczas w areszcie. Gilbert był nie tylko oficerem wywiadu wojskowego, ale również psychologiem. W Norymberdze zastąpił tłumacza komendanta więzienia, był też psychologiem na czas trwania procesu.
Głównym jego obowiązkiem było codzienne utrzymywanie kontaktu z więźniami i informowanie o ich stanie fizycznym i psychicznym komendanta. Spotykał się i rozmawiał między innymi z Hermannem Göringiem, Joachimem von Ribbentropem, Rudolfem Hessem, Hansem Frankiem, Albertem Speerem Juliusem Streicherem i innymi.
Cenny i wymowny jest bezstronny, nieco reporterski styl prowadzenia narracji oraz rzeczowy stosunek do oskarżonych. Autor relacjonuje na zimno...

Maciej Gołębiowski | 2012-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Bardzo cenna książka. Pozwala cofnąć się w czasie, wejść za mury norymberskiego więzienia i oczami wybitnego psychologa przyjrzeć z bardzo bliska całemu procesowi nazistowskich zbrodniarzy. Gilbert pozwala sobie na nieliczne komentarze, ale ostateczną opinię pozostawia czytelnikowi. Każda z postaci procesu ma wystarczająco dużo miejsca, by własnymi wypowiedziami pokazać swój charakter, motywy i przekonania polityczne. Niektorzy kłamią, inni okazują skruchę, wszystko to jednak dzieje się na naszych oczach i przez to odbiór jest zupełnie inny, niż w przypadku suchej książki historycznej. "Dziennik norymberski" to książka dla wszystkich, którzy pasjonują się II Wojną Światową i jej skutkami. To lektura gorzka, czasem przerażająca, ale jakże prawdziwa. To także ostrzeżenie dla każdego, komu się wydaje, że nacjonalizm i czystość rasowa to właściwa postawa partrioty. Oby więcej taki proces nigdy nie musiał mieć miejsca.

książek: 2068

W pewnym sensie lektura wstrząsająca. Autor - psycholog więzienny, nadzorował czołowych nazistów oskarżonych w procesie norymberskim, zapisując dzień po dniu ich zachowanie, rozmowy itd. W efekcie, powstało niepowtarzalne studium psychologiczne bandy oportunistów, którzy dla kariery, pieniędzy etc. nie wahali się uczestniczyć w zniszczeniu Europy.

Moim zdaniem, jest to studium uniwersalne, pozwalające poznać mechanizmy rozumowania i postępowania karierowiczów wszelkiego sortu zasiedlających po dziś dzień rządy i korporacje na całym świecie, dla materialnych przywilejów i pozycji w hierarchii, gotowych brać udział w niszczeniu społeczeństw i środowiska.