Zapiski hinduskiej służącej

Okładka książki Zapiski hinduskiej służącej
Baby Halder Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
A life less ordinary
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-10-23
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-23
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Grzegorz Komerski
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
90 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
546
542

Na półkach: , ,

Dawno nie czytałem książki, której okładka tak znakomicie może być ilustracją porzekadła "pasuje jak wół do karety". Zapewne znaczna część książkowych okładek powstaje bez związku z tekstem, albo ma spełniać wyłącznie funkcję reklamową. Nawet nie śmiem się domyślać jaką wizję miało wydawnictwo Prószyński i S-ka wybierając kiczowatą kompozycję nawiązującą do najsłabszych dokonań amerykańskich romansideł.

Oto na okładce w górnej części mamy indyjską piękność przyozdobioną biżuterią, tymczasem bohaterka powieści nie nosiła nawet bransoletek (bangle)! Dolna część okładki ukazuje natomiast kobietę stojącą po kostki w wodach Jamuny opływającej Tadż Mahal. W całej książce na próżno szukać nawet nawiązania do Agry. O romantycznej historii związanej z Tadż Mahalem, miłości po śmierci i przepychu miejsca pochówku nie wspominając. W książce jest zupełnie inaczej. W "Zapiskach..." kobiety lub ich niemowlęta umierają raczej w wyniku pobicia przez mężów, są szybko kremowane dla zatarcia śladów i nikt nie zbuduje im żadnego mauzoleum. Na szczęście, poza elementami graficznymi na okładce jest też zapowiedź "prawdziwej historii nadzwyczajnej kobiety, która odnalazła w sobie dość siły, by walczyć o szczęście...".

W sumie jednak czytelnicy "Zapisków hinduskiej służącej" mogą mówić o dużym szczęściu właśnie dlatego, że w książce nie ma nic z tego, co obiecuje grafika na okładce! Jest za to wiele z tego, czego można się spodziewać po notce reklamującej treść powieści.

Jak sugeruje polski tytuł i wspomniana notka reklamowa, książka jest relacją z dorastania i życia prostej hinduskiej dziewczyny, która instynktownie walczy z realiami małomiasteczkowego oraz wielkomiejskiego życia hinduskiego społeczeństwa. Dziewczyna siada do pisania i krok po kroku odtwarza swoje wspomnienia z okresu dzieciństwa i dorastania. Wraz z postępującą relacją z życia widzimy jak dojrzewał jej bunt i zmienia się też sposób pisania.

Książka jest niezwykle przejmującym, uderzająco realistycznym, prostym a jednocześnie do głębi poruszającym obrazem życia dziewczyny i kobiety w hinduistycznej społeczności. Kobiety, która nie ma prawa do niczego innego poza rodzeniem dzieci i służeniem swemu mężowi. Oczyma hinduski możemy spojrzeć na świat rozerwanych tradycyjnych więzi kastowych, społecznych i rodzinnych. Dostrzeżemy to, co z dawnych obyczajów zostało, czyli głównie poddanie mężczyźnie, który ma prawo do wszystkiego, również do decydowania o życiu i śmierci. Dostrzeżemy również fizyczną i mentalną niewolę kobiet, które trwają przy swoich dręczycielach, a gdy mówią "dość!", piętnowane są przez dalekich i bliskich.

To książka, którą trudno opowiedzieć, podobnie jak trudno jest opowiedzieć malarstwo prymitywistów. To trzeba przeczytać, zanim następnym razem spojrzymy na wielomilionową armię służących pracujących w całych Indiach jak kraj długi i szeroki.

P.S.
W tym e-booku na szczęście jest tylko kilka błędów edytorskich. To wiadomość pozytywna. Smutne jest to, że tym razem Woblink (odpowiedzialny za konwersję pliku) nie odpowiedział na mój list w sprawie poprawek.
Poprawka - odpowiedzialny za konwersję do ebooka Woblink jednak po dziesięciu dniach odpowiedział. Zdążyłem wtedy też napisać już w sprawie błędów do publio.pl (gdzie książka była zakupiona). Teraz można cieszyć się poprawną wersją :)

Ilustrowana wersja recenzji dostępna na: http://cyfranek.booklikes.com

Dawno nie czytałem książki, której okładka tak znakomicie może być ilustracją porzekadła "pasuje jak wół do karety". Zapewne znaczna część książkowych okładek powstaje bez związku z tekstem, albo ma spełniać wyłącznie funkcję reklamową. Nawet nie śmiem się domyślać jaką wizję miało wydawnictwo Prószyński i S-ka wybierając kiczowatą kompozycję nawiązującą do najsłabszych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    188
  • Przeczytane
    130
  • Posiadam
    29
  • 2014
    3
  • Indie
    3
  • 2022
    2
  • W kolejce do czytania
    2
  • Ebooki
    2
  • 2015
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Więcej
Baby Halder Zapiski hinduskiej służącej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także