Wiadomość od nieznanej chińskiej matki. Opowieść o miłości i stracie

Okładka książki Wiadomość od nieznanej chińskiej matki. Opowieść o miłości i stracie Xue Xinran
Xue Xinran Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Message from an unknown Chinese mother: stories of loss and love
Świat Książki
2012-09-12
2012-09-12
2010-01-01
Joanna Hryniewska
Chiny dzieci kobieta porzucenie literatura chińska literatura faktu

Wiedziałam o polityce jednego dziecka, o przeludnieniu, o ciężkim losie kobiet i zabijaniu dzieci w Chinach. Wiedziałam, a może miałam świadomość tego? Ale nigdy nie zastanawiałam się nad tym, bo zawsze miało to dla mnie wymiar Chin. A przecież każda taka decyzja to wymiar ludzki, wymiar każdej jednostki z osobna, niezależnie od statusu. Co gorsza, że dotyczy głównie kobiet, prawie wyłącznie. Kobiety w Europie, które własnych dzieci mieć nie mogły (choć stoczyły o nie walki),rozpadają się na kawałki. Tyle żyć, tyle pięknych dusz.....
Chiny na co dzień dopuszczają się ludobójstwa, a reszta świata na to patrzy i nic, przyzwala jakby to była regulacja rozrodu dzikich kotów. W imię oczywiście relacji biznesowych i militarnych. I skutki widać, że tam więcej mężczyzn niż kobiet, a proceder dalej trwa i kiedyś ten testosteron wybuchnie prawdziwie wojną, bo inaczej ujść nie zdoła.
Mam nadzieję, że nie dożyję tej chwili :)

Myślałam ze sięgając po te książkę odpocznę na chwile od trudnej literatury obozowej. Nic z tego. Książka jest równie bolesna i przepełniona smutkiem co wspomniany wyżej gatunek. To losy matek, które podejmowały nieludzkie decyzje pozbywając się swoich dzieci. Zasmuca, szokuje i rozdziera serce.

Cierpienie po stracie dziecka nigdy się nie kończy. Wie o tym doskonale sama Xinran, która z powodu polityki Chin nie mogła uratować czyjegoś dziecka. Wiedzą o tym również akuszerki, które za opłatą pozbywały się niechcianych córek. Wiedzą o tym również same chińskie matki, które w strachu przed ludźmi i samym rządem zabijały córki lub zostawiały na pastwę losu.
_____________________________
Planowanie rodziny w Chinach nie jest tajemnicą. Tajemnicą jest jednak fakt, że zmuszone do posiadania jednego dziecka kobiety muszą godzić się ze śmiercią swoich córek. Tradycja nakazuje posiadanie syna. Dla kobiety nie posiadanie dziecka płci męskiej jest zniewagą. Dlatego każde dziecko płci żeńskiej jest zaraz po porodzie najczęściej skazywane na śmierć. Choć w samych Chinach wykształceni ludzi wychowują córki i dbają o nie na swój sposób, to im dalej od centrum, tym większe szerzenie śmiercionośnej spirali.
______________________________
To bardzo trudna książka. W Polsce rząd namawia do rodzenia, w Chinach trzeba dostać specjalne pozwolenie. Bez niego rodzice otrzymują karę. Jesteśmy wszyscy ludźmi i wszyscy mamy uczucie. Rozumiem, czego boi się chińskie państwo. Ale ta sytuacja nie powinna mieć miejsca. To niewiarygodnie przykre, że kobieta która przypadkiem nawet zaszła w drugą ciążę, musi zdecydować się na śmierć lub oddanie dziecka. To przykre, że dzieci od noworodka są skazane na życie w sierocińcach, w których brakuje nawet żywności. To przykre, że ludzie w dobrej sytuacji nie mogą adoptować takich dzieci, jeśli mają już jedno swoje. Kolejne z dzieci nie ma ubezpieczenia, prawa do leczenia, prawa do nauki. Tak naprawdę prawa do życia.
______________________________
Książka jest straszna i mocna. Mogłabym rzec nawet, że traumatyczna. Tylko dla osób o mocnych nerwach.

Tyle informacji, od których włos się jeży. Że też człowiek człowiekowi gotuje taki los, niesamowite. Zresztą polityka jednego dziecka i stosunek do posiadania synów (przynajmniej pierworodnych),a nie córek już się mści. Młodzi mężczyźni w niektórych regionach Chin coraz bardziej sfrustrowani poszukują kobiec, z którymi mogliby się związać. Ale kobiet nie ma...

sięgając po tę książkę sugerowałam się opisem na okładce i wysokimi ocenami na LC.
faktycznie książka jest bardzo potrzebna po to żeby świat dowiedział się że Chiny to nie tylko kraj piękny wizualnie i ciekawy kulturowo ale też okrutny wobec istot najbardziej bezbronnych na świecie, czyli dzieci. Patrząc na swoje maleńkie dziecko nie wyobrażam sobie nawet bólu jaki przeżywały kobiety którym nie dane było przytulić swojej córki a wręcz musiały patrzeć na ich śmierć albo co gorsza same tę śmierć zadawać.. to tyle w tematyce książki,, bo jeśli chodzi o moje odczucia co do samego czytania to była męka.. gdybym chciała przeczytać książkę o historii Chin to szukałabym książki o historii Chin. sama końcówka to była masakra. Czytałam co drugi akapit a te kilka stron z ustawy o adopcji to w ogóle nie wiem po co.. Książka na pewno nie jest napisana lekkim językiem. Ogólna ocena to 4 gwiazdki ze względu na męczącą historię Chin.

Wstrząsnęła mną bardzo i poruszyła mocno. O matkach które straciły swoje córki w Chinach i w okrutny sposób zabijali dziewczynki prawdziwe opowieści kobiet które spisała Dziennikarka. Prawdziwe, bardzo smutne historie.

"Wiadomość od nieznanej Chińskiej matki to wstrząsający i przerażający dokument.
Chiny zamieszkuje ponad 1,3 miliarda ludzi.Aby zapobiec dalszemu wzrostowi populacji w latach 70-tych XXwieku wprowadzono tam politykę jednego dziecka.Jest ona sprzeczna z chińską tradycją ludową,która nakazuje posiadanie syna,którego obowiązkiem jest "uhonorowanie przodków" tak aby podtrzymać linię rodu.
Polityka jednego dziecka i straszna bieda w wiejskich regionach Chin popchnęła wielu ludzi do zabijania ,lub porzucenia na pastwę losu nowonarodzonych dziewczynek.
Książka Xinran to dziesięć relacji matek,które opowiadają swoje wstrząsające doświadczenia.To dziesięć historii o cierpieniu,osieroconych,lub zamordowanych córkach i okradzionych z macierzyństwa matkach.
Zachęcam do przeczytania tej bardzo osobistej,przerażającej,smutnej lecz nie pozbawionej nadziei książki.

„Ukochane Dziecko,
Czy widujesz mnie w swoich snach?
Czekam na Ciebie codziennie…
Czekam
Aż wiatr przyniesie mi twój oddech
Aż noc przyniesie ci ukojenie.

Gdy spada na Ciebie deszcz – to moje łzy
Gdy pieści cię wietrzyk – to moja dłoń
Za dnia moje oczy cię obserwują
Nocą kołyszę cię do snu.

Czy widujesz mnie w swoich snach?
Gdy otwierają się przed tobą drzwi – to moje ramiona
Dziękuję Ci
Moja córeczko
Za bycie moją niezapomnianą córeczką”

Być może ten wiersz nie jest poezją doskonałą. Być może nie zachwyci jako odrębna cząstka literatury, lecz jako element łączący z książką Xinran jest to najpiękniejszy wiersz, wyrażający emocje, cierpienie i tęsknotę matek nad utraconymi córkami.
Co czują matki, które uwięzione między miłością matczyną, a polityką kraju, przesądami ludu, że to syn jest dzieckiem pożądanym, że zhańbiły siebie i swoją rodzinę wydaniem na świat „tylko” dziewczynki…Co czuje matka, która sama decyduje się na sprzątnięcie dziewczynki, aby móc uhonorować przyszłego potomka płci męskiej? W najlepszym wypadku dziecko trafia pod drzwi sierocińca, w którym przeważają niechciane dziewczynki. Są to kobiety noszące w sercu swoje „niechciane” dzieci, które mogą spotkać tylko nocą w swoich snach. Nie mogą nawet wytłumaczyć, dlaczego zdecydowały się na takie działania.
Po przeczytaniu tej książki obojętność jest czymś niemożliwym…

„Ukochane Dziecko,
Czy widujesz mnie w swoich snach?
Czekam na Ciebie codziennie…
Czekam
Aż wiatr przyniesie mi twój oddech
Aż noc przyniesie ci ukojenie.

Gdy spada na Ciebie deszcz – to moje łzy
Gdy pieści cię wietrzyk – to moja dłoń
Za dnia moje oczy cię obserwują
Nocą kołyszę cię do snu.

Gdy...

Myślę, że warto przeczytać dla zrozumienia tego co dzieje się w chińskiej kulturze i świadomości. Książka napisana w ciekawy sposób ukazuje problem z którego sobie nawet nie zdajemy sprawy.

Bardzo wzruszająca opowieść o losie chińskich matek - ich życiu, trudnych wyborach oraz polityce 1 dziecka w Chinach.

• Chiny
  • Azja
  • Literatura chińska

Xue Xinran Wiadomość od nieznanej chińskiej matki. Opowieść o miłości i stracie Zobacz więcej