Zapiski hinduskiej służącej

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A life less ordinary
Barbara

Indyjski bestseller! Prawdziwa opowieść o wyjątkowej kobiecie, o jej sile, odwadze i determinacji. Gdy Baby Halder była jeszcze bardzo młoda, matka pozostawiła ją pod opieką okrutnego ojca. Kiedy miała dwanaście lat, została wydana za mężczyznę dwakroć od niej starszego, który często ją bił. Dwa lata później sama urodziła dziecko. Początki jej życia były naznaczone olbrzymim cierpieniem i...

Gdy Baby Halder była jeszcze bardzo młoda, matka pozostawiła ją pod opieką okrutnego ojca. Kiedy miała dwanaście lat, została wydana za mężczyznę dwakroć od niej starszego, który często ją bił. Dwa lata później sama urodziła dziecko. Początki jej życia były naznaczone olbrzymim cierpieniem i wyzwaniami, aż – wyczerpana i zrozpaczona – uciekła z trójką dzieci do Delhi, gdzie podjęła pracę pokojówki w najbogatszych rezydencjach miasta. Zmuszona do spełniania każdej zachcianki pracodawców, trudziła się od świtu do nocy. Do czasu kiedy podjęła pracę u pewnego emerytowanego profesora, który zachęcił ją do sięgnięcia po pióro i spisania swojej historii… tej historii.
Książka napisana w szczery, prosty sposób, pozwala spojrzeć na świat biedy i podporządkowania, o którym niewiele osób z zewnątrz ma jakiekolwiek pojęcie.

Poruszający obraz życia milionów ubogich mieszkanek Indii.
„The New York Times”

Wydarzenie przełomowe w sensie literackim i społecznym... Prawdziwa opowieść o odwadze wystawionej na ciężką próbę.
„The Hindu”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zapiski_hinduskiej_sluzac...»

Joanna | 2012-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Powieść autobiograficzna dwudziestodziewięcioletniej Baby Halder, prostej, hinduskiej kobiety, która ukończyła zaledwie kilka klas szkoły poznając w ten sposób podstawy rodzimego języka bengalskiego, będąca zapisem jej wcześniejszych przeżyć.
Pracując jako pomoc domowa u profesora antropologii na przedmieściach Delhi, profesor dostrzega w niej kogoś więcej niż tylko służącą. Widzi jej smutek, rodzaj intelektualnego niespełnienia, wychwytuje spojrzenie na odkurzane książki i proponuje jej spisanie swego życia .
Baby początkowo nieporadnie opowiada o swoim dzieciństwie, matce, która porzuciła ją i odeszła z domu, o dwóch żonach ojca , które zupełnie nie były zainteresowane losem jej i dzieci. Wychowywała się sama instynktownie ucząc się swoich ról życiowych. Kiedy zaaranżowano jej małżeństwo była jeszcze dzieckiem, dwunastoletnią dziewczynką, która chciała się bawić i biegać z innymi dziećmi. Zupełnie nieświadoma co oznacza ciąża i odpowiedzialność za dziecko jeszcze w ósmym...

grażyna | 2013-12-05
Na półkach: 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

No cóż książka przeciętna może dlatego, że nie umiałam połapać się w tych koligacjach rodzinnych. Sama historia autorki tej ksiązki Baby jest smutna. Wydana za mąż niemal jako dziecko doznaje wielu upokorzeń od męża, a także od swojej rodziny. W końcu ucieka z dziećmi od męża i musi dać radę sama. Podejmuje sie różnych zajęć ale dopiero gdy trafia do pewnego domu jako służąca jej życie się zmienia i szczęście się do niej uśmiecha.
Książkę czyta się szybko choć treść taka sobie. Zasugerowałam się też okładką i powiem, że okładka ma się nijak do treści - falstart graficzny.

Cyfranek | 2013-08-12
Na półkach: Indie
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Dawno nie czytałem książki, której okładka tak znakomicie może być ilustracją porzekadła "pasuje jak wół do karety". Zapewne znaczna część książkowych okładek powstaje bez związku z tekstem, albo ma spełniać wyłącznie funkcję reklamową. Nawet nie śmiem się domyślać jaką wizję miało wydawnictwo Prószyński i S-ka wybierając kiczowatą kompozycję nawiązującą do najsłabszych dokonań amerykańskich romansideł.

Oto na okładce w górnej części mamy indyjską piękność przyozdobioną biżuterią, tymczasem bohaterka powieści nie nosiła nawet bransoletek (bangle)! Dolna część okładki ukazuje natomiast kobietę stojącą po kostki w wodach Jamuny opływającej Tadż Mahal. W całej książce na próżno szukać nawet nawiązania do Agry. O romantycznej historii związanej z Tadż Mahalem, miłości po śmierci i przepychu miejsca pochówku nie wspominając. W książce jest zupełnie inaczej. W "Zapiskach..." kobiety lub ich niemowlęta umierają raczej w wyniku pobicia przez mężów, są szybko kremowane dla zatarcia śladów...

Monika | 2015-12-12
Na półkach: 2015
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Prosty język czasem jest zaletą, czasem wadą. W tej książce jest wadą. Czyni ją ubogą i przeraźliwie nudną.

Smucio | 2013-03-28
Przeczytana: 24 marca 2013

Dobra książka,, prawdziwa historia dziewczynki, która musiała zbyt szybko stać się kobietą i pokonać przeciwności świata i warunków jakie w nim panuję. Polecam dla ludzi interesujących się kulturą hinduską, ja jednak mam pewien niedosyt, z resztą sami się przekonajcie :)

monika | 2016-02-01
Na półkach: 2016
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Jest to autobiografia młodej hinduski która opowiada o swoim smutnym dzieciństwie,gdy porzucona przez matkę,wychowuje się u boku surowego ojca.W wieku dwunastu lat zostaje wydana za mąż za starszego mężczyznę.Mąż Baby jest okropny,nie szanuje Baby,bije ją i upokarza.W końcu po latach znoszenia tyrani Baby zabiera ze sobą dzieci i opuszcza swojego męża.Zdana na siebie szuka pracy jako służąca.Po wielu niepowodzeniach trafia na pewnego profesora który ujrzał w niej potencjał i namówił ją do napisania biografii.Powiem szczerze że książka raczej mi się dłużyła i średnio mi się podobała.

niania09 | 2015-08-05

Książka bardzo mnie wciągnęła już od pierwszych stron, tym bardziej że jest to autobigrafia a ponieważ losy tej nieszcześliwej dziewczynki coraz bardziej sie komplikowały to ja nie mogłam oderwać sie od czytania. Szczerze polecam.

Tamanna | 2015-08-16
Na półkach: Indie
Przeczytana: 28 lipca 2015

beng. "Aalo Aandhari" (ang. "A Life Less Ordinary) 2004
pol. 2012

Zasugerowana tytułem i okładką myślałam, że mam do czynienia z romansidłem z Indiami w tle. Dlatego milo mnie zaskoczył realizm prawdziwej historii opowiadanej przez Baby, hinduskę we wczesnym dzieciństwie opuszczoną przez matkę, w dwunastym roku życia wydaną za mąż, w trzynastym po raz pierwszy matką dziecka. Urodzona w Kaszmirze Baby, bita najpierw przez ojca ("co nam dawał poza strachem?"), potem przez męża, ma odwagę - mimo zdania wszystkich, że "byłoby lepiej dla mnie, żebym umarła niż opuściła do swojego męża, pana i władcę" - zostawić go i pojechać z trójką dzieci do Delhi, by tam szukać pracy. Pisanie zostaje jej zaproponowane przez pracodawcę jako sposób na uwolnienie się ze smutku, wyjścia z cienia, jaki rzuca na nią przeszłość.
W książce relacja z ojcem zdublowana została przez relację z quasi-ojcem, z pracodawcą, który namówił Baby do pisania, pomógł jej wydać książkę, cały czas traktując ją jak...

Kiti | 2015-10-15

Rzadko czytam historie prawdziwe. Po prostu za bardzo wzruszam się podczas ich lektury. Ostatnio jednak skusiłam się na dwie tego typu publikacje - ,,MamoTata" oraz ,,Zapiski hinduskiej służącej". Niestety, w oby przypadkach czuję się nieco zawiedziona.

Baby Halder straciła matkę w wieku kilku lat. Nie straciła jej w sensie fizycznym, lecz emocjonalnym. Kobieta odeszła z najmłodszym braciszkiem autorki. Od tego czasu życie Baby zmieniło się nie do poznania. Ojciec nie mógł sobie poradzić z nową sytuacją, sporo pił, znajdował sobie nowe partnerki. Baby i jej rodzeństwo nie byli w domu dobrze traktowani. W wieku kilkunastu lat została wydana za 14 lat od niej starszego mężczyznę, który ją bił. Urodziła mu trójkę dzieci. Czy udało jej się uwolnić z tej patowej dla niej sytuacji?

Książka ma nieco ponad 200 stron. Nie jest to więc zbyt rozległa lektura. Na początku znajduje się krótki dopisek, w którym zostaje objaśnione, że narracja jest pierwszo- i trzecioosobowa Z niecierpliwością...

Małzosia98 | 2016-07-22
Na półkach: Chcę w prezencie
Przeczytana: 03 października 2015

Książka bardzo interesująca lecz przewidywalna :( co u mnie psuję charakter książki. Jako sama książka do przeczytania na balkonie jest dobra. Ale nie zachwyciła mnie tak bardzo by była jedną z ulubionych :)