Uwięziona

Wydawnictwo: Świat Książki
Prisonnière
83-7391-064-6
PannaP

Przez całe swe życie Malika Ufkir była więźniem. Najstarsza córka generała Ufkira miała pięć lat, kiedy została adoptowana przez władcę Maroka Muhammada V i odtąd wychowywała się w pałacu królewskim w Rabacie. Przed oczyma figlarnej i przestraszonej księżniczki defilowali dworzanie, niewolnicy i konkubiny. Kiedy dumna potomkini Berberów opuszczała pałac, otaczało ją powszechne...

Przez całe swe życie Malika Ufkir była więźniem.

Najstarsza córka generała Ufkira miała pięć lat, kiedy została adoptowana przez władcę Maroka Muhammada V i odtąd wychowywała się w pałacu królewskim w Rabacie. Przed oczyma figlarnej i przestraszonej księżniczki defilowali dworzanie, niewolnicy i konkubiny. Kiedy dumna potomkini Berberów opuszczała pałac, otaczało ją powszechne zainteresowanie.

Próba zamachu stanu przeciwko Hasanowi II, podjęta 16 sierpnia 1972, zmieniła jej los. Dla generała Ufkira oznaczała śmierć, dla jego żony Fatimy i ich sześciorga dzieci, z których najmłodsze nie miało jeszcze trzech lat - więzienie. W pustynnych kazamatach, w celach zamieszkanych przez skorpiony, Malika wychowywała swych braci i siostry, ratując ich od śmierci. W nieludzkich warunkach spędzili piętnaście lat, zanim udało im się uciec.

Malika, współczesna Szeherezada, nie zapomniała niczego: lęku w samotne noce, głodu i pragnienia, frustracji kobiety pozbawionej miłości, ale też pogody ducha rodziny, którą chciano skazać na najgorszą z kar - zapomnienie. W książce, którą czyta się niczym baśń z tysiąca i jednej nocy, Malika staje się wreszcie kobietą wolną.

[Świat Książki, 2003]

Przez całe swe życie Malika Ufkir była więźniem, była więziona straszne męki, cierpienia przeżyła doznała wielkiej krzywdy, dużo cierpień...książka bardzo poruszająca i wstrząsająca miałam łzy w oczach gdy ją czytałam...lubię takie książki biograficzne czytać, bardzo wzruszam się przy nich.
Przejmująca, smutna historia dziejąca się w Maroku!!!

PannaP | 2011-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2011

To było ciekawe doświadczenie przeczytać biografię Maliki Ufkir. Świat w którym żyła Malika rządził się wtedy innymi prawami. W II połowie XX wieku, w Maroku, sercu Północnej Afryki, kwitła monarchia absolutna, mimo pozornego zachowania wszelkich swobód. Malika była małą dziewczynką i nie zdawała sobie sprawy z tego , co koło niej się dzieje. Była oczarowana balami jakie wydawali jej rodzice, i bardzo lubiła wizyty w zamku króla. Kochała swoich rodziców. Z matką łączyła ją szczególna więź. Brakowało jej ocja, który był jedną z ważniejszych postaci na ówczesnej marokańskiej scenie politycznej, i rzadko mógł poświęcić jej czas. Już od najmłodszych lat Malika doświadczała dworskiego życia. Jej częste wizyty w zamku królewskim, doprowadziły do tego, iż w wieku 5 lat została przez króla adoptowana.
Malika zawsze była rozpieszczoną dziewczyną, której niczego nie brakowało. Kiedy mieszkała w pałacu króla traktowano ją niemal jak księżniczkę. Jednak Malika tęskniła za rodziną. W czasie...

Madi | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Wstrząsająca i poruszająca opowieść o losach Maliki i jej rodziny.
Aż wierzyć się nie chce,żę działo się to na prawdę i ,że ludzie są w stanie przeżyć 15lat w takich warunkach-po prostu SZOK!
Książka wywarła na mnie dość duże wrażenie,choć na początku nużyły mnie opisy bogactwa i przepychu .Uważam ,że rozdział I był za długi.
Cała historia tak na prawdę zaczyna się od II rozdziału,gdzie śledzimy losy uwięzionych , ich codzienną walkę o jedzenie,o to by ich życie w niewoli było ciut lepsze , walkę z chorobami,brudem i wszelkimi stworzeniami-niewolę ich można porównać do obozu.
Straszne,potworne i niewiarygodne!- co dzieje się na naszym świecie i o czym jeszcze nie mamy pojęcia?

Cóż... wstrząsające wspomnienia.
Dzieje rodziny marokańskiego generała Ufkira, który po oskarżeniu o współudział w zamachu stanu został zamordowany, a cała jego rodzina- żona i sześcioro małych dzieci- skazana na dożywotnie więzienie.
Malika, najstarsza córka, relacjonuje kolejne 20 lat niewoli, codziennej walki o życie,jedzenie, godność i pamięć, po to aby mieć siłę by wreszcie uciec i odzyskać upragnioną przez całe życie wolność.

Ula | 2013-07-12

Czytając tę książkę nie mogłam wyzbyć się jednej myśli : w myśl jakiego prawa, kodeksu człowiek jest w stanie pozbawić wolności na długie piętnaście lat? Jak można było dopuścić do takiej sytuacji i nie zareagować w żaden sposób? Piętnaście lat więzienia w nieludzkich warunkach - często beż możliwości widzenia się nawzajem, odcięci od świata zewnętrznego, od cywilizacji. I kiedy wreszcie odzyskuje się wymarzoną wolność, pojawia się kolejny problem : nienawiść. W jaki sposób można przebaczyć swoim oprawcom z dnia na dzień? Jak skutecznie stawić czoła tak bolesnej przeszłości? Malika Ufkir w książce tej udziela odpowiedzi na to pytanie. Bohaterka wybaczyła, wyzbyła się tego niszczącego uczucia, ponieważ niczego ono ze sobą nie niosło, a dodatkowo było balastem utrudniającym dalsze życie. Życie wprawdzie wolne, lecz pełne rys pozostawionych przez tragiczną i trudną przeszłość.

Karinka | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 2011 rok

Książkę tą znalazłam przypadkiem na półce mojej mamy. Postanowiłam ją przeczytać tym bardziej, że lubię książki biograficzne.
Książka opisuje życie Maliki Ufkir i jej rodziny. Pokazuje jakie zaskakujące potrafią być koleje naszego losu. Jak ze statusu księżniczki można spaść aż na sam dół hierarchii społecznej - zapomnianej przez świat więźniarki, traktowanej gorzej niż zwierzę w klatce.

Marta | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Interesująca od pierwszej strony, chociaż mogą trochę nużyć historyczno-polityczne opisy.
Dobrze i szybko się czyta, napisana prostym językiem.
W pewnym momencie pojawia się niedowierzanie, a wyobraźnia zaczyna mocno pracować.

KasiaB | 2014-08-14

Historia wzruszająca i niewiarygodna, warta uwagi.

kroolu | 2016-01-12
Przeczytana: styczeń 2013

Po książkę sięgnąłem po powrocie z wycieczki po Maroku. Po kilkunastu dniach objeżdżania tam najciekawszych miejsc i słuchania opowieści z nimi związanych stanowiła dopełnienie wrażeń. Ale nawet jeśli ktoś się do Maroka nie wybiera - polecam!

Weronika | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Polecam gorąco tę książkę. Życzę cierpliwości podczas czytania pierwszego rozdziału. A później nie można się już oderwać od lektury.