Sekretna córka

The Secret Daughter
978-83-7648-841-7
literatura piękna
Ag2S

Poruszająca historia adoptowanej dziewczynki i długiej drogi, jaką musiała przejść, by odnaleźć swoją tożsamość… W małej indyjskiej wiosce Kavita wydaje na świat córeczkę. Jednak w kulturze preferującej synów jedynym sposobem na uratowanie nowo narodzonej dziewczynki jest oddanie jej do sierocińca. Decyzja ta będzie prześladować Kavitę i jej męża przez resztę życia, nawet po narodzinach...

W małej indyjskiej wiosce Kavita wydaje na świat córeczkę. Jednak w kulturze preferującej synów jedynym sposobem na uratowanie nowo narodzonej dziewczynki jest oddanie jej do sierocińca. Decyzja ta będzie prześladować Kavitę i jej męża przez resztę życia, nawet po narodzinach upragnionego syna.
Po drugiej stronie globu Somer, amerykańska lekarka, dowiaduje się, że jest bezpłodna. Razem ze swym mężem Krishnanem decyduje się na adopcję. Wkrótce małżonkowie trafiają na zdjęcie dziecka z bombajskiego sierocińca – dziewczynki o niezwykłym spojrzeniu i przyjmują ją do swojej rodziny.

„Sekretna córka” w poruszający sposób przedstawia macierzyństwo, poczucie straty, poszukiwanie tożsamości oraz potrzebę miłości. To piękna historia dwóch rodzin – indyjskiej i amerykańskiej – oraz dziewczynki, która nierozerwalnie je połączyła.

„Sekretna córka” znalazła się na listach bestsellerów „NY Timesa”, „USA Today”, „IndieBound” i stała się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 17 języków.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Sekretna_corka-p-30758-1-30-.html

Alicja | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

"W pewnym momencie rodzina, którą zakładasz staje się ważniejsza od rodziny, w której przychodzisz na świat" (str 365)
Indie kraj, w którym kobiety są na usługach mężów, pozbawione kontroli nad własnym życiem,a urodzone dziewczynki zabijane lub oddawane do sierocińca.
"Bycie kobietą w Indiach to specyficzne doświadczenie" (str 73). Ich życie to przeplatająca się mieszanka radości i smutku.
Poznajemy indyjskie skrajności. Z jednej strony przepych , bogactwo ludzi zamożnych, z drugiej biedę, fetor, sterty śmieci i warunki urągające ludzkiej godności slumsów- "Symbol ludzkiej nędzy i zaradności jednocześnie" (str 266). Lecz mimo tego ludzie kochają swój kraj, pielęgnują zwyczaje i kulturę. Bohaterami książki są Amerykanie i mieszkańcy Bombaju.Autorka ukazuje kulturową przepaść między tymi krajami i trudności w zaadoptowaniu się do życia i nich.
Jest to smutna historia o niespełnionych i spełnionych marzeniach.
O ogromnym bólu i pustce po stracie dziecka.O nadziejach na lepszą...

Madi | 2015-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2015

Bardzo ciekawa książka,bardzo mi się podobała-przeniosła mnie do pięknego kraju jakim są Indie.
Tu poznałam nie tyko zwyczaje i kulturę Indii,ale i też życie i losy tych najbiedniejszych ,pochodzących ze wsi,mieszkających w slamsach.
W powieści tej przedstawione są losy dwóch rodzin, z dwóch różnych odległych krajów -Indii i Stanów,które łączy adoptowana dziewczynka Asha.
Asha pochodzi z Indii,gdzie matka ,chroniąc ją przed śmiercią i dać jej lepsze życie umieściła ją w sierocińcu,mając 10m-cy zostaje adoptowana przez rodziną amerykańsko-hinduską z Ameryki.
Śledzimy tu nie tylko życie samej Ashy,ale też problemy i zmagania jej dwóch rodzin-tej biologicznej i tej z adopcji.
Na prawdę piękna i wzruszająca powieść.

Agnieszka Garncarczyk | 2018-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Dwie rodziny żyjące bardzo daleko od siebie, a jednak połączone jedną ideą - posiadaniem dziecka.
Ta indyjska po raz kolejny otrzymuje od losu córkę bardzo niechcianą, Somer i Krish z Ameryki pragną potomstwa, ale przedwczesna menopauza kobiety niweczy marzenia.
Obie rodziny dotyka dramat, bo Kavita z Indii potajemnie oddaje córkę do sierocińca, chcąc ją ochronić przed śmiercią. Somer natomiast za namową męża decyduje się na adopcję właśnie w Indiach skąd on pochodzi.
Asha dorasta w Ameryce, ale wie ,że jej korzenie wywodzą się z egzotycznego kraju.Już jako dorosła kobieta zaczyna poszukiwać biologicznych rodziców. Ułatwia to jej roczny staż w Times India. Dziewczyna leci po raz pierwszy aby spotkać się z bliskimi ojca i jednocześnie zebrać materiał na temat losów dzieci w indyjskich slamsach.
Powieść ta to bardzo ciekawe studium matczynych emocji ,które towarzyszą kobietom borykającym się z bezdzietnością jak i tym, które muszą zrezygnować z bycia matką ze względu na ideologię....

Zapatrzona_W_Książki | 2011-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

„Teraz próbuje tłumaczyć sobie, że życie jest sztuką kompromisu i że powinna się z tym pogodzić. Jednak najczęściej bywa to zgniły kompromis.”*

Dwa odrębne światy różniące się jak niebo i ziemia, dwie zupełnie różne kultury, które połączy niczego nieświadoma mała istota. Dwie rodziny, które przyczynią się do przyszłości tej istoty. Indie oraz Stany. Kavita rodzi dziewczynkę lecz nie ma prawa jej wychować, Somer pragnie mieć dziecko lecz nie może… Mała dziewczyna nieświadoma niczego czeka na odrobinę miłości.

„Sekretna córka” jest opowieścią o dwóch rodzinach z zupełnie innych kontynentów. Połączy ich Asha, która zostaje adoptowana przez rodzinę ze Stanów.
Kalita mieszkająca w Indiach, w małej wiosce ma za zadanie urodzić syna, który pomorze w domu i na polu. Gdy pierwszy raz rodzi dziewczynkę zamiast radości z poczęcia Noego życia jest żal, złość i… śmierć dziewczynki. Drugie dziecko też okazuje się dziewczynką. Jednak tym razem kobieta nie powala by spotkało dziecko to...

Jolka | 2017-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Piękna, poruszająca do głębi powieść. Aż trudno się otrząsnąć. Akcja rozgrywająca się na przestrzeni ponad 20 lat, w Indiach i USA. Obraz dwóch rodzin powiązanych ze sobą poprzez jedną adoptowaną hinduską dziewczynkę - Ashę. Kalejdoskop obrazów Indii pomiędzy 1984 a 2005 rokiem, w których wprawdzie w ostatnich dekadach dokonał się postęp inwestycyjny i cywilizacyjny, ale obszar dziedziczonej nędzy bynajmniej się nie zmniejsza. W jakże plastyczny sposób, z przywiązaniem wagi do detali, autorka odtwarza dwa oblicza Indii. Wszechogarniającą nędzę indyjskiej wsi i miejskich slumsów, w których życie, w większości przypadków, pozbawione jest nadziei na lepsze jutro i rozpasany luksus bogaczy, których stać na zorganizowanie wesela na 3 tysiące gości.
Oto rok 1984 - w Dahanu, małej indyjskiej wiosce koło Bombaju, młoda kobieta imieniem Kavita rodzi córkę. Ale córka jest niepożądana - nie będzie ciężko pracować jak syn i trzeba jej zapewnić bogaty posag. Nic prostszego - należy się...

"Sekretna córka" - tytuł, jak slogan i zapowiedź tandetnej treści. Robi tej książce dużą krzywdę, może powodować niechęć czytelnika już przy pierwszym zetknięciu. Sama długo zastanawiam się czy warto. Ostatecznie zdecydowała opinia znajomej, która również nie lubi kiczowatych, łzawych historii toczących się gładko, nie dając punktu zaczepienia do większych przemyśleń.

Slamsy Bombaju swą sławą już dawno wyszły poza ramy Azji. Kto wie, czy dziś nie są największym obszarem mieszczącym biedotę w takich ilościach. Na pewno są najlepszym obrazem życia Indusów, pokazującym jego skrajności. To właśnie w biedzie rodzą się różne pomysły. To ci najbiedniejsi odznaczają się największa zaradnością. Zresztą takie są całe Indie, gdzie ludzie żyją nawet nie w biedzie, a nędzy dla nas niewyobrażalnej. Nigdy ten kraj nie kojarzył mi się z kolorową radością, tak natrętnie wciskaną w bollywoodzkich obrazkach. Oczywiście nie ma się czemu dziwić, skoro również ten przemysł podlega tutaj działalności...

Miriam Fraser | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 09 marca 2017

"Sekretna córka" to książka o dwóch rodzinach. Jednej żyjącej w Indiach, a drugiej w Ameryce. Dwa odmienne światy. Jest to także historia dziewczynki, która została adoptowana i szuka prawdziwej siebie.

Jest to bardzo ładna i ciekawa powieść, z którą spędziłam wiele miłych chwil. Książka jest napisana w ciekawy sposób- zdecydowanie wciąga. Zdobyłam wiele ciekawych informacji na temat Indii- ludzkich zwyczajów, wierzeń oraz obraz zwyczajnego dnia. Niektóre fakty mnie przeraziły. Na przykład zabijanie niechcianych córek. Straszne...

Monika | 2018-05-29
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2018
Przeczytana: 19 maja 2018

Nie lubię, gdy książki grają na naszych uczuciach i jest to gra świadomie zaplanowana przez Autora. Mam wrażenie, że "Sekretne córka" do takich książek należy. Podejrzewam, że wiele matek będzie czytać ją ze łzami w oczach.

Poza tym książka dość ciekawa, czyta się błyskawicznie.

kasandra_85 | 2011-08-24
Przeczytana: sierpień 2011

bewelka86 | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Bardzo ciekawa i bardzo dobrze napisana książka!

To kilka historii, które spaja osoba Ashy (vel. Ushy) - hinduskiej dziewczynki z sierocińca. Lata 80 -te Indie: młoda kobieta po raz drugi rodzi córeczkę , jednak cała rodzina wyczekiwała chłopca. Aby uchronić dziecko przed śmiercią oddaje je do sierocińca. W tym samym czasie w Kalifornii, 30-letnia Somer, lekarz pediatra, marzy o własnym dziecku. Jednak okazuje się, że nie jest jej dane zostać matką - przynajmniej w sensie biologicznym . Razem z mężem (Hindusem) decydują się na adopcję. Rodzina Krisa namawia ich, aby przygarnęli dziecko z bombajskiego sierocińca. Po długim oczekiwaniu wkrótce zostają rodzicami rocznej Ushy (w wyniku pomyłki urzędników już Ashy). Jak sobie poradzą w nowej roli i czy przeszłość ich dziecka odegra jakąś rolę w ich życiu o tym dowiecie się sięgając po "Sekretną córkę".

Nie jest to tylko opowieść o losach adoptowanej dziewczynki. Shilpi Soraya postarała się też pokazać co czuje matka, która jest...